Zamiennik fabrycznej nawigacji

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
Cav
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 02 kwie 2017, 09:02
Czym jeżdzę: Sportage III L 1.7 crdi, rocznik 2014
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Cav » 14 cze 2018, 20:48

Songo007 pisze:... radio po wciśnięciu wstecznego przełącza się ale pisze że nie ma sygnału od kamerki.

Ale kiedy nie ma?
Sygnał i napięcie na kostce (6,7 V) pojawia się dopiero po wrzuceniu wstecznego.
Jeśli piszesz że radio się przełącza, to pewnie prąd dostaje.
Pytanie czy prawidłowo podłączyłeś sygnał video, względnie, jeśli nie miałeś konwertera napięcia, czy nie spaliłeś oryginalnej kamery podając jej 12v.
Bo rozumiem, że mówisz o oryginalnej kamerze, a nie czymś od chińczyka?

P.S.
Trzeba było od razu napisać, że chcesz aby to ASO podłączało Ci radio - to wiele wyjaśnia..
Do takich rzeczy bierze się specjalistów, którzy rozumieją co robią i robią to codziennie, a nie mistrzów od wymieniania klocków wg procedury producenta.

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 15 cze 2018, 08:38

Tak kamera oryginalna. Może czegoś nie podłączyłem. W kostce nie ma takiego napięcia nawet po wyrzuceniu wstecznego. Sprawdzałem. Jest jeszcze przewód cam line do którego jest podłączone 12v które ma się pojawiać po wyrzuceniu wstecznego aby radio się przełożyło z automatu tak stwierdził facet od radia. Dziś będę dalej do niego dzwonił

Cav
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 02 kwie 2017, 09:02
Czym jeżdzę: Sportage III L 1.7 crdi, rocznik 2014
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Cav » 15 cze 2018, 17:14

Tak, oprócz sygnału z kostki był jeszcze do podłączenia do przelotki dodatkowy kabelek.
Nie wiem z czym, bo nie robiłem tego sam, tylko serwis car audio.

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 16 cze 2018, 11:31

Kamera podłączona ale lipa ,bo działa ale idzie 12v a nie 6v teraz muszę jakiś przetwornik zamontować. Dobrze piszę?

Cav
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 02 kwie 2017, 09:02
Czym jeżdzę: Sportage III L 1.7 crdi, rocznik 2014
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Cav » 16 cze 2018, 20:43

Masz do niego linka w moim poście sprzed strony czy dwóch.

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 19 cze 2018, 20:28

koledzy szukam opisu przewodów idących do orginalnej kamery cofania w kostce.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Thomaster » 19 cze 2018, 21:03

Proszę bardzo.

Kostka z sygnałami kamery idąca do/z radia:

kostka radio kamera.jpg
kostka radio kamera.jpg (56.62 KiB) Przejrzano 6162 razy


I kostka samej kamery (w klapie):

kostka kamery.jpg
kostka kamery.jpg (56.88 KiB) Przejrzano 6162 razy

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 23 cze 2018, 19:52

Witam! Radio podłączone i przetestowane. Gra o niebo lepiej niż fabryka. Żadnych problemów z falami radiowymi, dźwięk z radia porównywalny z mp3. Teraz tylko zostało zamontowanie przetwornika pod kamerkę i zamówiłem jeszcze interfejs obd2 zobaczymy co to za cudo :) Jak by były potrzebne jakieś fotki piszcie. Mam na zbyciu stare radio z małym wyświetlaczem kolorowym dotykowym infinity takie jak Thomaster zakładał jak by ktoś był zainteresowany.
Aha przetwornik muszę wpiąć a piny 10 i 11? na 6v

Cav
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 02 kwie 2017, 09:02
Czym jeżdzę: Sportage III L 1.7 crdi, rocznik 2014
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Cav » 24 cze 2018, 06:26

Songo007 pisze: Mam na zbyciu stare radio z małym wyświetlaczem kolorowym dotykowym infinity takie jak Thomaster zakładał jak by ktoś był zainteresowany.


W sumie to ja też mam takie na zbyciu.

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 28 cze 2018, 10:35

Słuchajcie na Youtube i wogole system nie ma dźwięku też tak macie i jak to rozwiązać żeby był?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 28 cze 2018, 10:43

To radio gra reszta cisza? Może masz wyciszone w ustawieniach multimedia lub samo Youtube.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 28 cze 2018, 11:02

Właśnie sprawdzałem i nie wszystko jest ok. A dźwięki systemowe też powinny być? Bo tego też nie ma

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 28 cze 2018, 11:12

Systemowe dźwięki to są i włącza się w ustawieniach dźwięk dotyku co do reszty jak pisałem inaczej to dziwne. Model auta w ustawieniach wybrałeś? Powinno być hyundai ix35 itd. nie kia sportage. Inaczej to sam nie wiem podłączenie kabli to nie problem jak radio czy pendrive gra. Nie napisałeś ale mam rozumieć, że gra?
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 28 cze 2018, 14:22

To ustawienia poniżej jest jeszcze dzwonek telefonu Key tonę zaznaczone
Załączniki
Resized_20180628_142203_8535.jpeg
Resized_20180628_142203_8535.jpeg (326.07 KiB) Przejrzano 6534 razy

Awatar użytkownika
Teel_tl
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 20:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,6 GDI 2010 XL 18"
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Teel_tl » 29 cze 2018, 10:37

Witam.

KIA Sportage 1,6 GDI z grudnia 2010 w wersji XL i ze zwykłym radiem (bez fabrycznej NAVI).
Teraz ściągnąłem NAVI od "kolegi z Chin" i mam 2 dylematy tylko, może wesprzecie jakąś konkretną odpowiedzią.

1. Podłączenie fabrycznego portu USB
Temat opisany w kilku miejscach i teoretycznie zamknięty przez kolegę "kjamnik" 26.03.2018 na stronie 6 tego wątku.
Kontaktowałem się z kolegą na priv ale może ktoś z Was zna odpowiedź, bo mam wątpliwości:

a/ kolega kjamnik z poziomu ustawień nawigacji (nawet nie wiem czy mam taką opcję :-() wybrałeś w ustawieniach "force USB 1.1" ale nie wiem czy jednocześnie tą wtyczkę USB wychodzącą z wiązki głównej okablowania dostarczonego z radiem podłączył w końcu do jednego z dwóch portów USB wychodzących z nawigacji ? czy może to nie jest potrzebne ? (pytam bo to zabiera jeden port)

b/ jeśli zrobi się taki "force usb 1.1" to pewnie oba porty w navi zejdą do tego niższego i standardu i to trochę mnie boli bo USB 1.1 to transfery rzędu 10-12 Mbps a jak chcę podłączyć do jednego z nich modem LTE to kicha bo wszystkie transfery zostaną przycięte.
Może rozwiązaniem jest wymiana tego panelu z fabrycznym portem USB ? Taki wątek się pojawiał nie wiem czy w tym temacie bo wczoraj przejrzałem ich kilka... :-) Jeśli te nowe oryginalne panele z portem USB są już w standardzie 3.o to może to jest dobry trop., bo usb 3.0 to transfery powyżej 500 Mbps

2. Podłączenie fabrycznego mikrofonu poprzez gniazdo minijack.
Rozumiem, że wystarczy się wpiąć dodatkowym kabelkiem z takim minijackiem w 2 przewody fabrycznej wiązki - tyle że trzeba dokładnie wiedzieć w które. Które to piny czy kable na wiązce fabrycznej odpowiadają za mikrofon ?
Obawiam się że rocznik auta (przedlift/lift) Widzę że ten wątek jest też opisywany na forum ale znalazłem w nim co najmniej 2 rózne opisy pinów gniazda A i B oraz poradę pisaną mówiącą że to PIN 10/22 w złączu B.
(oczywiście każdy z 3 opisów mówi co innego = są sprzeczne a ja jako laik się pogubiłem...:-)

Jakby co to nie wykluczam kontaktu na tfn - 601-201068, bo finalny montaż chcę robić już w sobotę...

Pozdrowionka

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Thomaster » 30 cze 2018, 01:03

Odnośnie mikrofonu to zakładałem poliftowe zwykłe radio do mojego auta (przedliftowego) i wszystko działało.
Zerknij tutajna rozpiskę kabelkologii: http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=36&t=4292#p50419

Awatar użytkownika
Teel_tl
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 20:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,6 GDI 2010 XL 18"
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Teel_tl » 30 cze 2018, 12:32

Dzięki,
tą rozpiskę z linku już wcześniej ściągnąłem, ale później zgłupiałem, bo czytając różne wątki na forach natrafiłem na inne opisy i wskazówki.
Później mi umknęła informacja, że Twój opis poszerzyłeś o info z jakiej wersji auta to jest. Natłok informacji i wiek :-) spowodowały zagubienie.
Jak zakończę oczywiście dam zwrotne info.
Pozdrawiam wszystkich

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 30 cze 2018, 15:01

nie wiem jakie masz radio ale u mnie mikrofon chodzi na orginalnym podłączeniu. Ja kupowałem z pl i dałem sporo więcej prócz problemu dźwięku w youtubie (może trzeba jakieś kodeki wgrać) wszystko podłączyłem przez wyżej zamieszczoną na zdjęciach wiązkę. Usb są u mnie 2 jedno podłączyłem na orginalne a 2 wyprowadziłem do schowka. We wiązce usb oznaczone jako USB modem jest dużo wolniejsze niż te z oznaczeniem jako zwykłe. Różnica na samym odczycie danych z penów bo nawet pod te zwykłe widzi dysk zewnętrzny 1T czego się kompletnie nie spodziewałem. Aha i nic nie zmieniałem w navi

MarcinL
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2018, 23:18
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AWD 184KM XL 2012r
Lokalizacja: Lublin

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: MarcinL » 05 lip 2018, 09:51

Dzień dobry :)
Moja Żona, która użytkuję Kia'nkę na codzień poprosiła o zmianę dźwięku i/lub wyłączenie całkowicie jak ktoś dzwoni do niej na zestaw Assottu.
no i poległem... :) podczas dzwonienia radio strasznie głośno odgrywa melodyjkę starej Nokii. Można to gdzieś wyłączyć?
sprawdzałem w opcjach dźwięku ale bez zmian. strasznie to przeszkadza ponieważ dzieciaki często zasypiają podczas jazdy, a dzwonek jest baaardzo głośny.

Awatar użytkownika
Teel_tl
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 20:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,6 GDI 2010 XL 18"
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Teel_tl » 08 lip 2018, 21:50

Witam - to już jestem po instalacji. Odpisuję dopiero teraz, bo miałem przewalony tydzień w robocie i na nic czasu nie było (na opisanie na forum tez zabrakło)

Może informacje poniżej przydadzą się innym forumowiczom. W innym wątku opisuję wymianę anteny (bat) na płetwę ale dobrą jakościowo i w wersji niskokosztowej w porównaniu z płetwą KIA - moim zdaniem efekt b. zadowalający. Dla zainteresowanych wątek "antena radiowa a'la płetwa rekina"
No ale do rzeczy:

1. Po pierwsze podziękowania za kontakt i dodatkowe informacje dla Thomastera (dla mnie, jak poczytałem Twoje posty w innych wątkach - jesteś GURU -) ) oraz kjamnika - Panowie SZACUN - doceniam to jak ktoś lubi się dzielić wiedzą. To naprawdę ułatwia...

2. Jak pisałem wcześniej (informacjr ważne jak ktoś mniej zaawansowany będzie chciał się odnieść co mo że zrobić):
mam Sportka z grudnia 2010 silnik 1,6 GDI 136 KM (ubolewam, że nie z turbodoładowaniem i ponad 170 KM :-) ale jak kupowałem nie było takich wersji i odczuwam to jak wybiorę się za miasto...)
Wersja XL ze zwykłym radiem czyli bez fabrycznej NAVI i CANBUSa (o to pytają chińczycy na swoich aukcjach). Kamerę cofania mam w lusterku wstecznym i uważam to akurat za wystarczające a może nawet i lepsze niż obraz w NAVI bo oczopląsu nie dostaję jak cofam...:-)
Nie dyskutuję które rozwiązanie jest lepsze - kwestia gustu i nawyków)

3. Po kilku a może kilkunastu godzinach robienia magisterki z tego jakie radio najlepsze (:-)) - weryfikowaniu opinii o sprzedawcach z Chin(sklepy w Polsce nie gwarantują nic więcej - sorry na pewno gwarantują wyższą cenę), po weryfikacji która platforma jest najlepsza na forach marek innych niż KIA.... wybrałem platformę PX5, procesor ośmiordzeniowy (OCTA core) oraz 4GB RAM.

4. Finalnie z kilkuset ofert na AliExpress wyrzuciło mi kilkanaście ofert i tu pokierowałem się opiniami o dostawcy z innych forów oraz tym by nie mieć niespodzianki w postaci przepychanki z cłem i podatkiem Wybrałem firmę WITSON, która oferowała produkt, którego poszukiwałem z wysyłką z magazyny zlokalizowanego na terenie Unii Europejskiej (co gwarantowało brak dodatkowych opłat celno podatkowych). Rzeczywiście dostałem przesyłkę z Anglii od anglika :-) o nicku BOB_178 :-) czy coś w tym stylu - nie pamiętam. NAVI dotarła za pośrednictwem GLS po 2 tygodniach od zamówienia.
Zamówiłem produkt:

dodatkowo z czujnikami ciśnienia w oponach (działają OK) i oszczędza się koszt wysyłki (wszystko przyszło w 1 kartonie):

Wiem, wiem.... wodotryski ale chciałem unowocześnić swoją kiję, z którą (taką decyzję podjąłem ze względu na b. niski przebieg) chcę przeżyć miło jeszcze co najmniej z 3 lata.
Jakby ktoś miał dylematy co do dostępu do internetu w nowej NAVI:
- można robić WiFi hot-spot w swoim telefonie i działa mega szybko (uaktualniłem kilka apek)
- można kupić modem 4G HUAWEI - E3372 (ja kupiłem na OLX za 40 pln - zamiast ok 200 pln u chińczyka) niestety to wiąże się z jakimś dodatkowym abonamentem - cena różna w zależności od operatora

5. Montaż przebiegł OK - w zasadzie Plug&play ... :-)
Problemem były:
a/ podłączenie oryginalnego/fabrycznego gniazda USB (przed lewarkiem zmiany biegów)
b/ Podłączenie fabrycznego mikrofonu umieszczonego nad siedzeniem kierowcy

Ad. a/
opisał to w tym wątku kolega kjamnik - potwierdzam można tak zrobić - ja osobiście zrezygnowałem bo fabryczny port USB to faktycznie wersja standardu 1.1 czyli niskie przepływności - port można uaktywnić zgodnie ze wskazówkami kjamnika ale oba gniazda w zakupionej NAVI zyskują taką przepływność/transfery jakie oferuje USB 1.1 - rzędu kilkunastu Mbps. W zupełności wystarczające do transferu filmów czy muzyki z USB ale jak ktoś chce do tego portu podłączyć modem USB (w/w HUAWEI) z możliwością transferów nawet powyżej 150Mbps to mija się to z celem. Ja (jestem fanem szybkości internetu :-) zdecydowałem na pominięcie tego fabrycznego gniazda i wyprowadziłem 2 porty USB z zakupionej NAVI do schowka k. pasażera. Do jednego portu podłączyłem modem 4G a do drugiego zakupiony moduł TMPS.

Ad. b/
Podłączyłem korzystając z opisu kabli w oryginalnej wiązce załączonego przez Thomastera - DZIĘKI - tak BTW oryginalny schemat z KIA nie jest tak precyzyjny jak Twój opis.
Nie muszę używać mikrofony wbudowanego ani mikrofonu zewnętrznego/dodatkowego dołączonego przez sprzedawcę. Zadziałał mikrofon oryginalny i potwierdzam CZYSTY DŹWIĘK i b. dobrą jakość / czułość.

Wysłałem opis modyfikacji do kolegi z Chin, po wcześniejszej ich prośbie, że bardzo chcą - możliwe że ta modyfikacja stanie się "fabryczną" co ułatwi zakupy i instalację następnym potencjalnym przyszłym kupcom.
Poniżej zdjęcia, jaki im wysłałem.

FORUM_2 free pins.JPG

FORUM_2 new pins.JPG
FORUM_2 new pins.JPG (60.96 KiB) Przejrzano 6325 razy

[/attachment]
FORUM_cable.JPG


Sorry za angielski ale posłużyłem się plikami wysłanymi do chin.
Mam nadzieję że zdjęcia są zrozumiałe.

6. Montaż przebiegł bezproblemowo.
Wszystko działa i jestem zadowolony zarówno z brzmienia jak i obsługi i możliwości.
NAJWAŻNIEJSZE:
w stosunku do wszystkich wcześniejszych modeli to uruchamia się w 3-4 sekundy po włożeniu kluczyka do stacyjki
(de facto takie info jest zawarte w instrukcji obsługi = że zoptymalizowano czas uruchamiania i jest b. szybki)

Minus to różnica w kolorze - nie jest w takim odcieniu złota (mężczyzną jestem więc nie znam się na kolorach) , ale mi to nie przeszkadza. Kokpit wyżej i regulacja klimy niżej też są w innych kolorach - więc wyluzowałem... ALE zgłosiłem to do kolego z Chin ( :-)) - może da taką opcję (kolor do wyboru)
deska.JPG

radia_kolory.JPG


To tyle... zaczynam opisywać antenę "Płetwę":-)

W razie czego służę wyjaśnieniami - swój numer telefonu podałem na forum.

Pozdrawiam wszystkich

mateuszj
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:13
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI XL

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: mateuszj » 10 lip 2018, 08:40

Cześć Panowie wracam do tematu po dłuższej przerwie.
Czy coś się zmieniło w kwesti radia na android do sportage w max wyposażeniu tj z infiniti. Czy ktoś z forumowiczów podjął by się wymiany takowego zestawu ?oczywiscie za opłata. Chętnie później bym odsprzedał fabryczna w dobrej kasie. Pozdrawiam.
Ps. Serwisy car audio u mnie w okolicy nie podejmują się tematu.


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap