PROBLEM Z TEMPOMATEM

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Bodzio_s40
Uzależniony
Posty: 169
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:54
Czym jeżdzę: Kia SPORTAGE 1.7CRDI FUSION (WD)

PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Bodzio_s40 » 27 maja 2011, 18:03

Na dlugich trasach(tak 3-4 godz.jazdy) na tempomacie,gdy po krotkim postoju gdy znow podczas jazdy zapalam tempomat i probuje ustawic predkosc nie zalacza sie. Ostatnio wyczailem, ze naciskajac gwaltownie na hamulec, po ponownej probie udaje sie ustawic predkosc na tempomacie.
Wedlug mnie jest to zwiazane z jakims czujnikiem na hamulcu(moze nie odbija do konca albo cos)Ktos ma jakies pomysly???

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: jaro » 27 maja 2011, 19:18

Tak z ciekawości - co to za wersja Fusion?
Działanie tempomatu to czysta elektronika - i jak jest usterka to do serwisu, nie ma się co zastanawiać nad przyczyną. To o czym piszesz nie jest na pewno normalnym działaniem tempomatu.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: color1 » 27 maja 2011, 19:32

Bodzio_s40 pisze:Na dlugich trasach(tak 3-4 godz.jazdy) na tempomacie,gdy po krotkim postoju gdy znow podczas jazdy zapalam tempomat i probuje ustawic predkosc nie zalacza sie.


Też tak miałem, i dokładnie taki sam przebieg zdarzenia (po postoju), ale po ok. 10 minutach jazdy tempomat się odwiesza...
tzn. tempomat się załącza ale nie działa funkcja 'set'. fakt, dziwna sprawa...
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
Bodzio_s40
Uzależniony
Posty: 169
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:54
Czym jeżdzę: Kia SPORTAGE 1.7CRDI FUSION (WD)

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Bodzio_s40 » 29 maja 2011, 11:08

Tak jaro-wersja FUSION.
color1 byles z tym w serwisie?poradzili cos?
dla mnie dziwne jest to, ze mocne i gwaltowne nacisniecie hamulca pozwala ponownie zalaczyc tempomat(set)

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: color1 » 31 maja 2011, 01:12

nie byłem w serwisie, za rzadko używam tempomatu w takich okolicznościach (tzn. aby dało radę jechać non stop i bez zwalniania przez kilkaset km) więc nie ma bólu. przypadłość zdarzyła mi się ze dwa razy gdzieś w austrii i .de więc na razie nie ma o co się bić, jeśli zwiechy będą się powtarzać na krótszych odcinkach (na razie nie) to zgłoszę w aso.

zastanawiam się czy nie ma w tym jakiejś logiki, że po dłuższej jeździe z tempomatem, a następnie postoju i ponownym wyruszeniu w trasę tempomat załącza się właśnie po tych kilkunastu minutach... może jest w tym jakaś regułą ? albo np. wyłączenie silnika z włączonym tempomatem daje taki efekt... kiedyś może to przećwiczę.
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: kasia_mm » 31 maja 2011, 07:24

wiecie co jechałam ostatnio trasę W-wa-Berlin - krótka nie jest... praktycznie 80% trasy na tempomacie a przy łącznie 3 dzieci (jechaliśmy w dwa auta) to postoje były aż za często. No i nic takiego się nie działo.... Co tydzien też robię trasę weekendową na działkę ok 140 km gdzie od W-wy do Radomia sunę na tempomacie i nie ma takiego zjawiska... To naprawdę chyba kwestia jakiegos czujnika jak pisał kolega w pierwszym poście....

Awatar użytkownika
olin
Uzależniony
Posty: 161
Rejestracja: 01 wrz 2010, 09:21
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDi L Sand Track
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: olin » 31 maja 2011, 19:40

Miałem podobne zdarzenie jadąc na narty w grudniu w Niemczech przy silnych opadach śniegu i mrozie na autobanie tempomat przestał reagować na klawisz SET Jak juz dojechałem na miejsce gdzie śnieg nie sypał i auto w garażu znów działał ok fakt ze przy śniegu caly przód auta byl oblodzony całkiem Wyczytałem tez w instrukcji ze jest tam mowa ze tempomat w pewnych warunkach może nie działać sadze ze jest jakis czujnik lub jest to połączone z esp czy tez czymś innym Resztę zimy jak i do teraz działa wszystko ok

Awatar użytkownika
Bodzio_s40
Uzależniony
Posty: 169
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:54
Czym jeżdzę: Kia SPORTAGE 1.7CRDI FUSION (WD)

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Bodzio_s40 » 02 cze 2011, 19:18

chyba wyczailem ten tempomat:zrobilem dzis trase ok.1300km. i jesli po dluzszej jezdzie przed zgaszeniem samochodu wylaczy sie tempomat to jest ok. Jesli sie go nie wylaczy i zgasi auto to tak jakby sie zawieszal
jutro jade zaatakowac serwis-zobaczymy co powiedza?!!

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: jaro » 04 cze 2011, 20:37

Bodzio_s40 pisze:Tak jaro-wersja FUSION.
color1 byles z tym w serwisie?poradzili cos?
dla mnie dziwne jest to, ze mocne i gwaltowne nacisniecie hamulca pozwala ponownie zalaczyc tempomat(set)


Czytać umiem, więc daruj sobie taką wyczerpującą informację.
Interesowało mnie co to za wersja KS i skąd pochodzi, bo w u nas kraju mamy wersje M,S, L i XL. Ale skoro masz problem by to wytłumaczyć to nie ma sprawy. :nono:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

mati_87
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2011, 09:12
Czym jeżdzę: Kia

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: mati_87 » 05 paź 2011, 20:29

Witam, winny jest czujnik zamontowany na pedale hamulca. Pozdrawiam

Irek M
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2011, 09:09
Czym jeżdzę: Sportage III 1,7 crdi

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Irek M » 23 paź 2011, 09:02

Witam!
Miałem problemy z załączaniem tempomatu... Problem w serwisie rozwiązano... Dotyczy czujnika (jakiegoś przy silniku), który wysyła informacje o obrotach silnika... U mnie czujnik przestał działać i tempomat nie chciał się włączyć bo miał cały czas informację i tym, że jest bieg jałowy...
Jednym z objawów jest nieprawidłowe działanie "podpowiadacza" zmiany biegów... Zwróćcie na to uwagę...
Pozdrawiam
IM

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: oovoo » 23 paź 2011, 09:17

Irek M możesz zdefiniować " nieprawidłowe działanie "podpowiadacza" zmiany biegów" tzn co źle podpowiadał :shock:

Irek M
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2011, 09:09
Czym jeżdzę: Sportage III 1,7 crdi

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Irek M » 23 paź 2011, 09:33

Ten "podpowiadacz" wskazuje kiedy powinno się zmienić bieg, żeby jechać "ekonomicznie" ... Ja mam wersję L więc jest to widoczne pod postacią zmiennych cyferek kiedy się przyspiesza... Po prostu sugeruje Ci przełożenie biegu...

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: oovoo » 23 paź 2011, 12:14

Ja wiem co to jest podpowiadacz napisałeś że źle podpowiadał czyli skąd ten wniosek bo nie za bardzo rozumie objawów które z tego miały wyniknąć sugerował ci że jadąc 80 km/h masz wrzucić np biegu nr 2? [zdziwko]

Irek M
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2011, 09:09
Czym jeżdzę: Sportage III 1,7 crdi

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: Irek M » 28 paź 2011, 07:48

Już to napisałem ... Cały czas wysyłał informację, że silnik pracuje na biegu jałowym ... Takie otrzymałem info w serwisie ... Jaki to ma związek to niestety nie wiem ...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: puder12 » 22 paź 2012, 10:24

mati_87 pisze:Witam, winny jest czujnik zamontowany na pedale hamulca. Pozdrawiam

Byłem z problemem w serwisie miesiąc temu. Sprawę załatwiono podłączając komputer do złącza diagnostycznego i regulując jakiś czujnik przy hamulcu. Niestety problem powrócił. Nie można włączyć tempomatu gdy wcześniej wyłączyło się silnik z włączonym tempomatem.

REROMEK
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:49
Czym jeżdzę: sportage 1.7 crdi xl
Lokalizacja: Sztum, na Powiślu

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: REROMEK » 22 paź 2012, 16:43

u mnie też nie zawsze się włączał w taki sposób jak się spodziewałem że powinien i wina była w...
niedoczytaniu instrukcji - tempomat działa powyżej 40 km/h, zadziała po przynajmniej jednokrotnym naciśnięciu hamulca i jeszcze parę innych punktów tam w tej instrukcji jest, a miałem taki problem z tempomatem że kiedy chciałem podnieść prędkość za pomocą plusa na "pstryczku" to się wyłączał całkiem, poza tym działał zgodnie z instrukcją - ale serwis wymienił mi ów pstryczek w kierownicy i od tej pory nie zauważyłem niepożądanych objawów [papa]
lubię jeździć... kia sportage 1.7 crdi xl sand track + skóra , ta jaśniejsza

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: ZygJe » 07 cze 2013, 16:11

Wczoraj przy okazji przeglądu został wymieniony przełącznik od tempomatu. Tempomat przestał "wariować". Naprawa skuteczna:-)
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

pjj
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 10 lut 2012, 22:07
Czym jeżdzę: E320 CDI ,
SX4 4x4, Sportage XL 2.0 CRDi 184KM

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: pjj » 13 sie 2013, 14:43

ja także zauważyłem podobne objawy z tempomatem wg. poniższej sekwencji:
- jazda autostradą ok. 2h na włączonym tempomacie
- wyłączenie silnika przy włączonym tempomacie.
- włączenie silnika
- włączenie tempomatu
- brak możliwości ustawienia prędkości na tempomacie przez ok 10 min jazdy.

czyli wg. was co jest tego przyczyną?
- zepsuty wyłącznik tempomatu w kierownicy?
- zepsuty czujnik przy pedale hamulca?
- brak przyczyny, po prostu tak jest?
- brak wykonania pewnej tajnej sekwencji przyciskami?

REROMEK
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:49
Czym jeżdzę: sportage 1.7 crdi xl
Lokalizacja: Sztum, na Powiślu

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: REROMEK » 13 sie 2013, 18:17

proponuję dokładnie wczytać się w instrukcję - wyżej pisałem o tym, co do dłuższej jazdy i wyłączenia silnika z włączonym tempomatem to nie miałem okazji czegoś takiego doświadczyć, żeby nie chciał się ponownie włączyć tempomat - tu tylko serwis może pomóc
lubię jeździć... kia sportage 1.7 crdi xl sand track + skóra , ta jaśniejsza

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: PROBLEM Z TEMPOMATEM

Postautor: puder12 » 13 sie 2013, 20:21

Przyczyną jest czujnik przy pedale hamulca. Różne serwisy mają różne podejście. U mnie już dwa razy podłączali komputer i regulowali czułość tego czujnika, co pomaga tylko czasowo. Teraz po raz 3 wystąpił u mnie ten sam problem. Teraz będę się upierał przy wymianie czujnika.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap