Problemy z ogrzewaniem kabiny

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 29 paź 2023, 23:49

Nadeszły chłodniejsze dni więc w KS trzeba korzystać troszkę z ogrzewania. I tutaj jak na razie jestem nie pozytywnie zaskoczony.
Krótko po odpaleniu leci już nawet lekko ciepłe powietrze ale jak troszkę pojeżdżę to już powietrze wydobywające się z kratek nawiewu jest ledwo letnie niezależnie jaką ustawię temperaturę i czy klima jest włączona czy nie.
Jak były dni gorące to chyba tak ze 2-3 razy samoistnie zaczęło mi lecieć ciepłe powietrze mimo ustawienie niższego. Tak się działo po troszkę dłuższej jeździe i samo mijało. A teraz mam odwrotnie.
Czy w KS3 jest jakieś elektryczne grzanie? Sprawdziłem organoleptycznie węże od nagrzewnicy i w sumie oba miały podobną temperaturę (sprawdzone kilka minut po zgaszeniu silnika) z czego wnioskuję że nagrzewnica pracuje prawidłowo a jeśli nie ma ogrzewania elektrycznego to na początku jest ok.
Gdzieś jakiś czas temu spotkałem się z informacją że mogą być podobne problemy przez silnik sterujący klapą od temperatury. Wczoraj znalazłem filmik wymiany takiego silnika ale w Ceed ale podejrzewam, że jest w naszych KS podobnie.
Czy ktoś miał podobne problemy i udało mu się je rozwiązać? Zastanawia mnie dlaczego na początku ogrzewanie działa a przestaje po jakimś czasie. Rozum podpowiada że jak coś nie działa to nie działa ale może jest tam jakiś element który reaguje na zmiany temperatury i dlatego są takie problemy.

Patrzyłem dzisiaj na alle to są takie silniczki za troszkę ponad 200 zeta (jeżeli to taki jak jest u mnie) za nowy i podobne ceny za używane. Jeżeli będzie potrzeba wymiany to mam zamiar kupić tylko nowy bo używany może być w podobnym stanie.

Nie wiedziałem w którym dziale założyć ten temat. Dlatego jeżeli źle wybrałem to przepraszam.

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 30 paź 2023, 23:32

U mnie jest czasami tak że temperatura powietrza z nawiewu się nie zmienia, muszę przelecieć od minimum do maksa i jest ok, albo na ciasnym szybkim zakręcie zaczyna lecieć zimne jak by na minimum było

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 31 paź 2023, 00:02

Ja podniosłem temp na maksa ale to nic nie zmieniło. Ale nie zrobiłem tego do wartości skrajnych. Muszę to sprawdzić. Jeżeli to wina tego silniczka to nie ma chyba z jego wymianą jakiegoś dużego problemu i koszty też są do zaakceptowania. Ale zastanawia mnie co jest powodem że tak się dzieje, na początku działa a potem już przestaje.

Jak nie będę miał ogrzewania to nie wyobrażam sobie jazdy w zimie gdzieś dalej. To mi przypomina czasy kiepskiego grzania w DF 125 i Fordzie Sierra w którym ktoś jeździł na wodzie i zamulił nagrzewnicę. Wtedy to w środku jeździłem ubrany prawie tak jak byłem na zewnątrz. Dlatego teraz nie chciałbym do tego wracać.

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Piejar » 31 paź 2023, 08:50

Stare Kia cee'd miały ukrytą funkcje self testu modułu klimy,.może u was też tak jest. Usterka siłownika klapki powinna w teście wyjść..
Naturalne jest to, że w układzie automatycznej klimatyzacji, kiedy jest zimno grzeje mocniej ale kiedy już nagrzeje - dmucha tylko letnim powietrzem bo tylko dogrzewa ubytki. Tak więc nie ma możliwości żeby po godzinie jazdy powietrzem leciało tak gorące jak na początku chyba że przy -10

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: AdamAki » 31 paź 2023, 09:29


TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 31 paź 2023, 23:37

Gawon pisze:U mnie jest czasami tak że temperatura powietrza z nawiewu się nie zmienia, muszę przelecieć od minimum do maksa i jest ok, albo na ciasnym szybkim zakręcie zaczyna lecieć zimne jak by na minimum było


Tak jak pisałem sprawdzę tą zmianę od minimum na maksa ale zastanawia mnie czemu zakręty mogą mieć na takie rzeczy wpływ. To niezła zagadka wg mnie.

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 01 lis 2023, 00:08

Możliwe że jest gdzieś np zimny lut, jak jest zimno to kontaktuje, a po rozgrzaniu robią się cuda bo jest brak kontaktu, na zakrętach może też pod wpływem przeciążenia coś się odciąga i jest brak kontaktu, może jakaś wtyczka ?

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 01 lis 2023, 00:14

Tylko gdzie w razie czego szukać tego zimnego lutu? :) Może coś mi się pokaże na tym self teście klimy. Postaram się to zrobić na dniach bo w razie czego lepiej coś grzebać jak nie jest bardzo zimno (niestety nie mam ogrzewanego garażu).

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 01 lis 2023, 00:37

Nie mam pojęcia, to takie moje domysły, a ten test nie działa w KSII do 2010 roku tylko, działa też w 3 ?

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 01 lis 2023, 00:53

Pewnie niedługo się dowiem jak to będzie z tym testem. Napiszę co i jak po próbie.

Lunar GT
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 01 sie 2022, 19:38
Czym jeżdzę: Sportage V HEV GT 4WD + wszystko (prócz dziury w dachu).
Lokalizacja: Śląsk

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Lunar GT » 01 lis 2023, 10:17

TexRan pisze:ale zastanawia mnie czemu zakręty mogą mieć na takie rzeczy wpływ

https://autokult.pl/zimne-powietrze-prz ... 725810305a

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Piejar » 01 lis 2023, 12:21

Potwierdzam to co przytoczył Lunar. Trzeba pamiętać że powietrze, choć jest gazem, ma swoją masę i bezwładność. W swojej Meganie wyraźnie czuję takie chłodniejsze podmuchy na zakrętach.
Klapka/siłownik w nawiewach może się po prostu przycinać. Co powoduje dziwaczne działanie

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 01 lis 2023, 23:25

Próba testu klimatyzacji odbyta ale skutek żaden. Nie udało mi się jej uruchomić. Robiłem tak jak jest w instrukcji ale z kiepskim skutkiem.
Robiłem tak:
- włączyłem zapłon
- wyłączyłem klimę przyciskiem A/C
- wcisnąłem Off i przy wciśniętym przycisku naciskałem 4 razy AUTO (w kolejnych próbach nawet więcej razy)

Niestety te kroki nie przyczyniły się do rozpoczęcia procedury testowej. Może komuś się udało to uruchomić bo jednak trzeba to zrobić troszkę inaczej. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 03 lis 2023, 23:03

Udało mi się zapuścić test klimy. Ten z opisu jest błędny. Ten co działa wziąłem z testu w Cee'd. Zamiast Auto nacisnąć trzeba nawiew na przód. U mnie nie wykazało żadnych błędów. Zobaczymy jak będzie dalej. W razie czego cały czas mam z tyłu głowy wymianę siłownika klapy. Tylko mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić jak będzie bardzo zimno :).

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 03 lis 2023, 23:25

Lunar GT pisze:https://autokult.pl/zimne-powietrze-przy-wlaczonym-ogrzewaniu-na-zakrecie-to-zjawisko-a-nie-awaria,6809449725810305a

Trochę te tłumaczenie mnie nie przekonuję, po pierwsze jak na zewnątrz by było z - 10 czy -20 C to tak, dwa czy tak było od początku ? u mnie kiedyś nie, więc to raczej nie to

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 04 lis 2023, 00:07

Ja też nie jestem przekonany tym tłumaczeniem. Na tyle samochodów co do tej pory miałem to nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. Dlatego będę dalej obserwował jak to będzie u mnie.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: diselboy » 04 lis 2023, 12:19

zdechł któryś aktywator, tak miałem w Alfie, zaczynało grzać jak w Sudanie potem waliło mrozem z Omjakonu . I tak na zmianę, pomagało ustawienie w trybie mono ale rewelacji nie było . Dopiero wymiana przyniosła skutek, zębatki w aktywatorze robione są z białego gównolitu i wycierają się w tempie expresowym.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Piejar
Uzależniony
Posty: 300
Rejestracja: 27 wrz 2022, 05:47
Czym jeżdzę: ProCeed'08 D4EA 140KM,I30'09 D4FB 90KM,Megane 4'18 H5H 100KM

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Piejar » 04 lis 2023, 13:53

Nie w aktywatorze ale w actuatorze (actuator po angielski siłownik, ustawnik). Nic nie jest wieczne i czasem coś gdzieś się rozleci. Jeżeli coś ci się błyskawicznie wyciera to sprawdź czy nie masz jakichś oporów przy ruchu klapką (ocen ruszając ręcznie) albo sprawdź czy nie kupujesz jakichś gównianych zamienników. Większość plastikowych zębatek jest biała i o niczym to nie musi świadczyć.

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 05 lis 2023, 19:11

kiedyś jak miałem Lagunę też były takie cyrki z nawiewami, w obudowie lusterka wstecznego była taka rurka w której był czujnik wilgotności i temperatur oraz mały wiatraczek który wdmuchiwał tam powietrze, jak się coś w nim wyrobiło albo ze starości smar z kurzem tworzył gęste błoto na zakrętach jak działały siły wiatraczek stawał, czujnik głupiał i leciało zimą zimne a altem gorące
Podobnie sprawa miała się z silnikami nastawnika klap od mieszalnika, tam pomagało wypięcie wtyczki od panelu klimatronika i pod odpowiednie piny baterii 9v na zmianę i można było rozruszać go. Do tego klapy potrafiły się zablokować i złamać ale wymiana to gruba robota była z rozbiórką połowy auta

TexRan
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 12 cze 2023, 22:52
Czym jeżdzę: benz 2.0 163KM XL FWD

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: TexRan » 19 lis 2023, 00:05

Gawon pisze:U mnie jest czasami tak że temperatura powietrza z nawiewu się nie zmienia, muszę przelecieć od minimum do maksa i jest ok, albo na ciasnym szybkim zakręcie zaczyna lecieć zimne jak by na minimum było

Dzisiaj miałem okazję sprawdzić tą metodę i można powiedzieć, że okazała się skuteczna ale niestety po nie tak długim czasie przypadłość się powtarza.
Zastanawia mnie w tej sytuacji co jest powodem tych problemów z regulacją temperatury. Czy to silniczek z mechanizmem wyrabia się w miejscu najbardziej używanym czy coś jeszcze innego? Będę dalej to śledził i rozważam zakup nowego i wymianę.

Gawon
Uzależniony
Posty: 218
Rejestracja: 03 sty 2020, 20:57
Czym jeżdzę: 1.7 crdi SLS

Re: Problemy z ogrzewaniem kabiny

Postautor: Gawon » 19 lis 2023, 22:53

Jak będę miał czas w tym tygodniu to podepnę pod komputer, może tam jakieś błędy czy coś naprowadzi o co chodzi, bo nie mam ochoty szukać za bardzo tak po omacku


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap