Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
creos
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2022, 16:50
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI (2015)

Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: creos » 24 mar 2022, 17:00

Do moich rąk trafiła KIA Sportage III 1.6 GDI (2015). Od pewnego czasu na przemian działały i nie, czujniki parkowania. Jak się okazało po zdjęciu tylnego zderzaka, tył był bity i tak została sprowadzona. Moje pytanie jednak, dotyczy wiązki elektrycznej tylnego zderzaka, która przy tym została uszkodzona.
Mianowicie cala wiązka jest na dziko poskręcana, a także zalana w niektórych miejscach klejem na gorąco z izolacja. Dramat. Chcę zamówić nową wiązkę jednak w tej Kiance kiepsko działa także radio, stawiałem na uszkodzony bat anteny, ale po zamianie na inny efekt się nie zmienił. Pod zderzakiem jest jednak zamontowany wzmacniacz anteny radiowej z dwupinowym wyjściem. Niestety jednak nie prowadzi do niego żaden przewód, absolutnie żaden. Zastanawiam się wiec czy wiązka tylnego zderzaka została tak zmodyfikowana, że zgubiono po drodze kabel do wzmacniacza sygnału, czy kabel do niego idzie z innej wiązki?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: Thomaster » 24 mar 2022, 23:05

Problem z czunikami może dotyczyć samych czujników - są dość usterkogenne, chociaż tak jak piszesz może być to wina papudracko naprawianej wiązki.
Odnośnie anteny - tu nie pomaga wymiana bata bo koroduje podstawa anteny. Odkręć od auta, rozbierz i sprawdź jak wygląda w środku. Nie wiem o jakim wzmacniaczu pod zderzakiem piszesz, ale z tego co mi wiadomo wzmak anteny jest wbudowany właśnie w jej podstawę i tak też mówi dokumentacja:

antena.jpg
antena.jpg (39.17 KiB) Przejrzano 997 razy

creos
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2022, 16:50
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI (2015)

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: creos » 27 mar 2022, 07:35

W tygodniu zajmę się sprawdzeniem anteny, zrobiłem zdjęcia od dołu. To nie wzmacniacz, a czujnik sygnału anteny (LFA150T01), przynajmniej według skromnej wiedzy Google. Ta wiązka która siedzi na aucie (91880-3U060) nie ma wyprowadzonego przewodu do polaczenia z tym modułem. No i teraz pytanie, czy moja wiązka została przerobiona czy tez na aucie powinna siedzieć wiązką z innym oznaczeniem która będzie miała wyprowadzony konektor?

Zdjęcia modułu: Zdjecie nr. 1, Zdjecie nr. 2

creos
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2022, 16:50
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI (2015)

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: creos » 29 mar 2022, 18:03

Thomaster pisze:Problem z czunikami może dotyczyć samych czujników - są dość usterkogenne, chociaż tak jak piszesz może być to wina papudracko naprawianej wiązki.

@Thomaster, jesteś w stanie mi pomoc? Jeśli posiadasz taką wiedzę, oszczędzi mi to rozkręcania dużej części auta w poszukiwaniu zaginionego kabla :) Na chwilę obecną potrzebuję informacji gdzie ten moduł powinien być wpięty. Na catcar.info nie mogłem go odnaleźć.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: Thomaster » 30 mar 2022, 22:19

No dobra - pogrzebałem trochę :)
Masz rację - jest to antena, ale nie radiowa, a jedna z anten do systemu bezkluczykowego (jedyna zewnętrzna):

exant1.jpg


Odnośnie tego gdzie powinna iść wiązka - szczerze to nie wiem, bo u mnie jest zwykły kluczyk (co tłumaczy dlaczego nigdy wcześniej nie natknąłem się na ten moduł jak rozbierałem auto ;) ) ale z poniższej grafiki wynika jakby wychodziła z wiązki która jest widoczna na Twoich fotkach:

exant2.jpg
exant2.jpg (25.42 KiB) Przejrzano 855 razy


Schematy mówią, że sygnały z anteny idą bezpośrednio na moduł Smart Key Unit.

creos
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2022, 16:50
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI (2015)

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: creos » 31 mar 2022, 07:34

Czyli jednym słowem, auto i bez tego będzie żyć, to nie jedyna antenat która odpowiada za zbieranie sygnału z kluczyka, ale spadł zasięg z którego lapie sygnał. Dzięki Twojej pomocy stało się jasne, że na aucie powinna siedzieć inna wiązka. Ta która jest na aucie (91880-3U060), ma wyprowadzone cztery konektory do czujników i dwa do świateł, podczas gdy wiązka 91880-3U040 ma wyprowadzony dodatkowy przewód (mam cichą nadzieje, że do tej anteny!)

KrzysiekG
Uzależniony
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2019, 22:20
Czym jeżdzę: Sportage IV 2019 BL 1.6T-GDi

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: KrzysiekG » 31 mar 2022, 08:49

Pytanie czy keyless będzie działał poprawnie. Otwieranie bagażnika bezdotykowe to fajny gadżet ale można powiedzmy bez tego żyć. Ale czy system nie zgłupieje? Oryginalnie nie pozwala np zatrzasnąć kluczyka wewnątrz więc pytanie czy nie będzie tu jakichś problemów w związku z brakiem anteny "zewnętrznej".

creos
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2022, 16:50
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI (2015)

Re: Wiązka tylnego zderzaka, a wzmacniacz anteny radiowej

Postautor: creos » 31 mar 2022, 09:51

Do tej pory problemu nie było, a funkcji otwierania bezkluczykowego nikt nie wspomniał przy sprzedaży auta, zapewne dlatego, ze auto było sprzedawane na szybko tak jak stoi. Wzięto byle jaka wiązkę i spróbowano z niej coś zrobić. Zamówię wyżej wspomniana wiązkę i zobaczymy jak to wyjdzie.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap