Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 28 lip 2020, 09:15

Cześć wszystkim. Od razu wrzucam swój problem. Mam kijankę Sportage III z 2015 r. 1.7 diesel. Zaczęła mi szwankować klimatyzacja. Otóż zaczęło się często zdarzać tak, że klimatyzacja samoczynnie przestawała chłodzić, za chwile znowu się włączała, chłodziła z różną mocą, zdarzało się też tak, że bardzo długo nie chciała wystartować. Częstotliwość braku reakcji ze strony klimatyzacji i wyłączania się jej nasila się, gdy na dworze jest cieplej. Doszedłem do wniosku, że może czynnik chłodzący jest na wykończeniu. Nabiłem nowy czynnik. Przez 3 dni od nabicia klimy było ok ale problem znów powrócił. Czasami pomaga włączanie i wyłącznie (OFF) na panelu klimatyzacji choć nie wiem czy to tylko moje odczucie. Powiedzcie co dalej robić? Może gdzieś sprawdzić jakieś kody błędów ? Nie chce na razie uderzać do mechanika bo zaraz zaczną wciskać, że trzeba wymieniać kompresor, etc. Może to jakaś inna, lżejsza usterka. Sprawdziłem bezpiecznik od klimy i nie jest przepalony. Poradźcie coś...

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: kriss76b » 28 lip 2020, 10:17

Może masz gdzieś większe rozszczelnienie i ucieka czynnik. Zapytaj w warsztacie w którym nabijałeś klimę czy razem z czynnikiem wpuszczają płyn, który pozwoli znaleźć nieszczelność pod utrafioletem. Kiedyś miałem problem z klimą w KSIII po 6 latach użytkowania. Zaczęła chodzić jak chciała, z tym że przy włączaniu było syczenie charakterystyczne dla braku czynnika. Po uzupełnieniu klimy było ok z tym, że na dłuższy okres w przeciwieństwie do Ciebie. Okazało się, że mam niewielkie rozszczelnienie na chłodnicy klimatyzacji. Możliwe też, że u Ciebie jest zupełnie coś innego niż nieszczelność układu.
Z tego co piszesz wynika, że nie serwisujesz w ASO (auto nie ma gwarancji), bo jeśli tak to jedziesz do nich i sprawdzają temat bez dodatkowych opłat.

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 28 lip 2020, 11:00

Sprawdzili i nie ma rozszczelnień. Nie serwisuje w ASO. Auto sprowadzone z zagranicy i nie wiem czy gwarancja obejmuje

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Owca007 » 28 lip 2020, 11:38

Klimatyzacja to bardzo prosty układ. Po pierwsze włącz ja i zobacz czy startuje wentylator na chłodnicy i kompresor czy wszystko się kreci (sprzęgło łapie i kręci sprężarką). Jak tak jest to musi działać. Na samym układzie masz jeszcze czujnik ciśnienia jak i czujnik temp. Jak któryś z nich jest wadliwy klimatyzacja nie ruszy nie odpali. Tak samo jak nie ma czynnika to czujnik to wyczuje i nie odpali klimy. Z tego co piszesz, że raz śmiga raz nie to osobiście przyjrzałbym się sprzęgłu na sprężarce, czy oby na pewno dobrze zasprzęgla i przenosi moment, lub po prostu sam pasek leci w kulki.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 30 lip 2020, 15:32

Podpiąłem samochód do kompa. Komunikat: P0532 - Niskie napięcie w obwodzie czujnika A ciśnienia czynnika chłodniczego A/C
- nieciągły
I co teraz panowie? Czy dobrze podejrzewam, że może być czujnik ciśnienia do wymiany? Czy można go wymienić bez utraty czynnika chłodzącego?
Przyznam też, że ta kostka do tego czujnika wygląda lichutko u mnie. Ale dociskam ją i sztywno siedzi...

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 31 lip 2020, 11:25

I jeszcze jedno pytanie na szybko. Czy tą kostkę co się ją wpina do czujnika ciśnienia od klimatyzacji można gdzieś kupić ?

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 07 sie 2020, 11:57

Kupiłem czujnik ciśnienia klimatyzacji. Wymieniony z upuszczeniem czynnika. Czynnik nabity na nowo. Niestety objawy bez zmian. Mechanik mówi mi, że na 99% padnięta sprężarka i trzeba ją regenerować choć to spory koszt. Mówi tak, bo podpiął go do kompa i wszystko się załącza a nic nie chłodzi. Co o tym sądzicie? Błędów żadnych komputer nie wyrzuca a klima nie chłodzi. Sporadycznie się wcześniej załączała, obecnie martwa...

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Owca007 » 07 sie 2020, 13:29

Jak był podpięty sprzęt do serwisu gazowego to na nim są przecież manometry i widać czy ciśnienia odpowiednio z jednej strony rosną, a na drugiej maleją. I wtedy werdykt czy sprężarka padła oczywiście po uprzednim sprawdzeniu zaworu regulacyjnego.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: PabloS » 07 sie 2020, 13:40

dokładnie tak jak pisze kolega wyżej
jedź gdzieś i niech ci jakiś kumaty ktoś podepnie manometry pod niskie i wysokie ciśnienie
naprawdę z tego można dużo wywnioskować

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 07 sie 2020, 14:25

Nie był podpinany pod sprzęt od serwisu gazowego tylko pod zwykłego kompa u mechanika. On mi powiedział, że to sprężarka.
W mojej okolicy nie ma fachowców od klimy.
czy to chodzi o taki zawór ?

https://allegro.pl/oferta/zawor-regulac ... bi_m=reco&

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: diselboy » 07 sie 2020, 19:53

to jest zawór regulacji ciśnienia paliwa !!! ( opis nad obrazkiem)
pewnie masz w okolicy warsztat z automatem do nabijania klimy, tam są manometry na wejściu i wyjściu. Nie wiem gdzie mieszkasz (brak w opisie) ale w mojej dziurze każdy warsztat ma takie ustrojstwo
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: diselboy » 07 sie 2020, 21:24

1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Owca007 » 07 sie 2020, 22:25

Pisałeś, że ściągnął gaz i zbowu nabił to czym to zrobił? Właśnie to taki sprzęt. Dieslboy to nie to, to jest czujnik zawór regulacyjny to taka specjalna plastikowa wkładka z origami sitkami dyszami itp. która wchodzi w odsadzenie na rurce klimy. Do głowy przychodzi mi jeszcze, że jak układ był rozszczelniony to sam pochłaniacz wilgoci w chłodnicy mógł się "napić" i w układzie jest za dużo wody teraz.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: automaciek » 08 sie 2020, 06:22

Gdyby była to kwestia, osuszacza zamarzał by zawór rozprężny i blokował przepływ. Rosło by bardzo cisnienie HP + wąż HP gorący a LP niezbyt zimny. Sprężarka ma złącze z 3 przewodami (bo nie kojarzę jaka idzie w SL'u 1.7)? Sprzęgło sprężarki załącza się po włączeniu AC? Przewód zawór rozprężny - sprężarka zimny gdy nie chłodzi?

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 26 sie 2020, 09:07

Pojechał kompresor do regeneracji. Rzekomo był cały pordzewiały w środku. Wrócił i to samo. Okazało sie że sprzęgło nadal nie kręci, nie zasprzęgla (czasami aż lekko iskrzyło). Serwis przysłał tylko tą część, po wymianie jeden dzien klima śmigała i znowu problem wrócił. Klima Znowu staruje kiedy chce. Nowo wstawione sprzęgło znowu kręci sie i zatrzymuje tak jakby nie mogło wystartować. Jest o tyle lepiej że częściej klima załapie, wcześniej wcale nie działała Żadnych rozszczelnień klima nie ma. Co w takim wypadku ? Już 1.500 zapłaciłem a problem został... poradźcie coś...

Gdy nie chłodzi to przewody nie są zimne

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Owca007 » 26 sie 2020, 13:51

Jak startuje i czasami działa lub nie sprawdź jej sterowanie, a dokładnie sygnał która dochodzi do sprzęgła sprężarki. Masz już wszystko zrobione naprawione na 100% jak piszesz więc pozostaje coś chyba w nieciągłości sygnału. Albo inaczej przywieź auto do mnie :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 26 sie 2020, 15:41

Caly czas jest kod P0532 - Niskie napięcie w obwodzie czujnika A ciśnienia czynnika chłodniczego A/C
- nieciągły

Moze tutaj jest problem?? Mechanik mowi że nie ma to nic do pracy sprzęgla

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: automaciek » 26 sie 2020, 16:10

Niech mówi. Mierz napięcia na wszystkich trzech przewodach od czujnika ciśnienia czynnika klimy.

Peu
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 maja 2018, 08:57
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 crdi

Re: Klimatyzacja szaleje. Pomocy

Postautor: Peu » 11 wrz 2020, 13:16

tydzień temu odebrałem auto. Mechanik do mnie wtedy zadzwonił, powiedział, że sprawdził ciśnienia, etc i wszystko jest ok. A I TAK NIE CHŁODZI. Powiedział że wymieni jeszcze ten nowy czujnik ciśnienia na ten stary. I o dziwo zadziałało wszystko. Przez tydzień klima śmigała aż do dzisiaj (ale nie było upałów). Dzisiaj pierwszy raz jak sie nie włączyła (sprzęgło nie kręci bo zobaczyłem). Zrobiło się dużo cieplej i już pojawił się problem. Może problem leży w jakimś innym czujniku odpowiedzialnym za temperaturę? Już jestem tym wykończony... Obecnie raz się włącza, raz nie.

I co najdziwniejsze... klima gdy nie działała to startuje głównie po ponownym włączeniu silnika. Inaczej to mogę sobie pstrykać na panelu włącz/wyłącz bezskutecznie.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap