otwieranie klapy z pilota ks3

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Staco
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:14
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 gdi

otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: Staco » 04 maja 2020, 19:44

Jak wymusić "odbicie" klapy po odryglowaniu zamka z pilota (przyciskiem do otwarcia klapy po przytrzymaniu). Przytrzymanie otwiera bagażnik ale i tak trzeba użyć przycisku a mi chodzi o jednoczesne "uwolnienie" klapy żeby siłowniki mogły ją otworzyć. Chciałbym aby to działało z ori pilota .
Przerabiał ktoś już to? Czy impuls do zamka idzie po plusie a sam przycisk steruje masą?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: automaciek » 05 maja 2020, 06:23

Wszystkie Kia tak mają i raczej trudno o zmianę. Przycisk daje info masą (nie pamiętam czy do BCM, czy do SJB), a ten zasila "+" silnik odryglowania zamka. Przynajmniej nie ma ryzyka nieumyślnego pozostawienia otwartego auta.

Staco
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:14
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 gdi

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: Staco » 05 maja 2020, 09:57

Czyli muszę zamontować sterownik który po drugim impulsie poda "+" na zamek. Dzięki za podpowiedź :)

Nie orientujesz się czy zwykłe otwieranie auta i samo otwieranie klapy działa równolegle? tzn czy jeśli puszczę sygnał na samą klapę i zepnę ten sygnał z ryglem będzie powodował odbicie klapy tylko po przytrzymaniu przycisku klapy czy za każdym razem jak będę chciał otworzyć auto?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: automaciek » 05 maja 2020, 10:25

Tak trochę nie bardzo rozumiem co z czy chcesz spinać, i jaki drugi impuls wykorzystać...

Staco
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:14
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 gdi

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: Staco » 05 maja 2020, 12:10

Chcę podać sygnał z otwarcia zamka na sam rygiel tak aby klapa została otwarta i odskoczyła. Jeśli założę sterownik to mogę tak ustawić aby podwójne kliknięcie podało sygnał na odskoczenie klapy. Kombinuję jeszcze czy jest opcja żeby to zrobić jakimś bajpasem w fabrycznej instalacji. Opcje są dwie - albo podać plus na zamek albo masę na przycisk. Tylko jeśli sygnał jest ten sam z obydwu przycisków pilota to bez sterownika impulsowego się nie obejdzie , bo za każdym razem jak otworzę auto to tylna klapa odskoczy.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: automaciek » 05 maja 2020, 12:57

Zrób na arduino moduł z warunkami:
- zamkniety centralny zamek ( info z zamka drzwi kierowcy)
-wylączony zapłon
- dwa mignięcia kierunkowskazów w wąskich widełkach czasowych - na przerwaniu ( migają z inną częstotliwością niż awaryjne).
Wysterowujący masą a'la przycisk w klapie.
I tadam, masz zrobione i bez ryzyka przypadkowego otwarcia.

Staco
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:14
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 gdi

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: Staco » 05 maja 2020, 14:51

Trochę pogłówkowałem z tym podłączeniem i zamówiłem moduł który zlicza impulsy w czasie i wysterowuje zarówno plusem jak i masą (także wystarczy teraz tylko dociągnąć stały plus do klapy i będzie grało z fabrycznego pilota po 2 kliknięciach) ;) Jak rozbiorę to będzie decyzja czy dawać plus na zamek czy minus na przycisk - efekt końcowy i tak będzie taki sam. Dodatkowy plus takiego myku , że będzie rozbrajał alarm niezależnie od metody otwierania (czy najpierw auto potem klapa , czy tylko klapa). Ale serdeczne dzięki za pomoc. Rozjaśniło mi to trochę metodę rozwiązania problemu :)

Staco
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:14
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 gdi

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: Staco » 24 maja 2020, 12:33

A więc klapa już jest automatyczna. Sygnału po pilocie w klapie próżno szukać ;) Po otwarciu zamka przycisk klapy podaje minus który załącza plus na zamku i zwalnia rygiel. W momencie kiedy zamek centralny jest zamknięty przycisk wysyła zapytanie do centralki która zezwala lub nie na podanie sygnału na zamek (w zależności czy jest odblokowany czy nie). Także wpadłem na pomysł aby sygnał pobrać z lewego kierunkowskazu i ustawić moduł na 4 impulsy w czasie 3 sekund. Oczywiście , żeby klapa przypadkowo się nie otwierała w czasie jazdy masę na moduł podałem z masy hamulca ręcznego - także automat działa tylko na postoju (jest to zabezpieczenie "zabezpieczenia ;) ) ponieważ po przekroczeniu 20km/h zamek i tak się rygluje co automatycznie wyklucza niekontrolowane otwarcie. Także temat rozwiązany :)

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: czyzyk64 » 24 maja 2020, 18:13

Daj jakiś filmik jak to działa. Brawo za pomysł. [papa]

kniazio
Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 03 maja 2023, 08:15
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3
Gadu Gadu: 81299

Re: otwieranie klapy z pilota ks3

Postautor: kniazio » 07 maja 2023, 07:51

Może jakieś namiary na ten moduł?


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap