VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: kaczy » 25 lut 2011, 10:38

Witam ! Czy z racji aury za oknami i pewnie dzięki częstym utratą przyczepności miał ktoś okazję sprawdzić jak ten system działa ? Mile widziane doświadczenia z kontrolowanych uślizgów jak i tych całkiem niekontrolowanych :)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: soul » 25 lut 2011, 10:57

Znowu kaleki coś źle przetłumaczyły podobnie jak z systemem przeciwoblodzeniowym wycieraczek.

"Nowy Vehicle Stability Management (VSM) program został wprowadzony by poprawić komunikacje elektroniczną pomiędzy elektroniczną kontrolą stabilności (ESC) i kontrolerem systemu wspomagania MDP VSM obniża siłę wspomagania, jeśli kierowca nie musi używać większej siły do kręcenia kierownicą - oraz zwiększa silę wspomagania, gdy kierowca musiał by użyć dużego wysiłku.
Obrazek

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: kaczy » 25 lut 2011, 11:04

Rozumiem , że chodzi Ci tak na polski tłumacząc o utwardzanie wspomagania ze wzrostem prędkości i odwrotnie,oraz o manewry na postoju.A ja gdzieś czytałem , że super kijanki mają dodatkowy silniczek elektryczny gdzieś przy kolumnie kierownicy który wymusza obrót kołem kierownicy w należytą stronę podczas utraty przyczepności w celu odzyskania prawidłowego toru jazdy.Troche to dla mnie brzmi magicznie więc ciekawi mnie czy tak jest czy to lipa.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2011, 11:14 przez kaczy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: soul » 25 lut 2011, 11:10

KIA ma wspomaganie elektryczne nie hydrauliczne jak w innych markach.
Siłą rzeczy przy kolumnie kierowniczej jest silnik elektryczny.
Tak, mam na myśli to, że ludzie którzy tłumaczą to trochę za bardzo ubarwiają to tłumaczenie.
Nie ma niczego co by podpowiadało ruchy kierownicą, jest asystent zmiany biegu ale to inna rzecz.
VSM już był o ile dobrze się orientuje w pierwszy cee'd-ach.

Wyobraź sobie co by było gdyby przy dużej prędkości system komputerowy sam zadecydował np. na skutek jakiegoś błędu, że skręci kołami-masz na pewno wyobraźnie wiec wiesz co by się stało.
Obrazek

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: kaczy » 25 lut 2011, 11:22

Ale system miał działać na zasadzie podpowiedzi czyli tylko delikatnie obracać kołem kierownicy w lewo lub prawo w zależności od stabilizacji pojazdu podczas utraty przyczepności.To kierowca kieruje więc jakby coś głupiało to ty masz władze w rękach i pokonujesz tą delikatną siłe która tylko podpowiada że lepiej kręcić w daną, a nie w inna stronę. A z racji tego, że właśnie wspomaganie jest elektryczne, to może ten system wykorzystuje silnik elektryczny od wspomagania.Chyba...?

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: soul » 25 lut 2011, 11:28

W obecną zimę ślizgałem się już nie raz i nic takiego nie zaobserwowałem.
Jak działa ESP to siła rzeczy auto kieruje się w odpowiednią stronę bo są przyhamowywane poszczególne koła odpowiednio do sytuacji ale żadnych uderzeń w kolo kierownicy ze strony wspomagania nie ma i takowych nie wyczułem. Silnik jest zduszany nic więcej.
Na anglojęzycznych stronach jest podana tylko taka definicja systemu VSM nie ma tam nic o samoistnych magicznych ruchach kierownicy.
Obrazek

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: kaczy » 25 lut 2011, 11:34

Więc sprawa wyjaśniona ! Temat do zamknięcia :)

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: excile » 25 lut 2011, 15:59

a ja ten system zrozumiałem tak iż im większa prędkość tym mniejsze jest wspomaganie co zresztą czuć. Przy wyższych prędkościach kierownica jakby się usztywnia i ciężej nią kręcić co przy wyższych prędkościach ma nawet sens. Z kolei na parkingu można kręcić małym palcem od stopy :lol:
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Zajonc
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:32
Czym jeżdzę: KS III L 1,7CRDI, Clio II 1.2 16V, VTX1800C

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: Zajonc » 26 lut 2011, 22:48

czyli wychodzi na to że jest to zwykłe wspomaganie progresywne... no to rzeczywiście system podpowiedzi ruchu kierownicą :lol: moje Clio z 2003 takie wspomaganie ma a jednak co by nie było samochód o kilka półek niżej... a ja w nieświadomości posiadania takich zaawansowanych systemów żyłem :bzik:
Grafitowa eLżbieta 1.7 common rail, na dużych kołach i z pokazywaczem którędy jechać ;)

Daro35
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 08 lis 2010, 14:55
Czym jeżdzę: 1,6 GDI techno orange

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: Daro35 » 27 lut 2011, 17:01

Artykuł źródło "Interia.pl"

... Ciekawym rozwiązaniem jest też "system podpowiedzi ruchu kierownicy" VSM, który w sytuacjach "podbramkowych" (niespodziewany poślizg), w zależności od potrzeb, zwiększa lub ogranicza siłę wspomagania kierownicy. Dzięki temu kierowca ma większe "czucie" tego, co dzieje się z autem, co ogranicza prawdopodobieństwa wpadnięcia samochodu w tzw. wahadło, gdy pierwsza kontra okazuje się zbyt mocna...

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: VSM - System podpowiedzi ruchu kierownicą

Postautor: excile » 02 mar 2011, 09:20

przeciez te wszystkie litery alfabetu ktore nam serwuja marketingowcy (od ABS po VMS) to maketingowy Hłyt. Spodziewaliście się okrętu? :lol:
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap