Klimatyzacja, awaria totalna :(

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
mfax
Bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 08 wrz 2016, 17:37
Czym jeżdzę: Hyundai ix35, 1.6 benzyna, produkcja 2012
Lokalizacja: Gdańsk

Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: mfax » 02 sie 2019, 08:37

Witam.
Zwracam się do Was o pomoc, bo Sportage to prawie bliźniak mojego ix35, a na forum Hyundaia ekspertów malutko.
Mój ix to 1,6 benzyna, 2012, w to piękne i upalne lato, na złość pękł mi wysokociśnieniowy przewód klimatyzacji, nie mogę ustalić numeru części, może ktoś z Was pomógłby w tej kwestii.
Po drugie... nowy kosztuje majątek, na alledrogo są używane o wiele tańsze (wiem, że nie dają gwarancji, bo to używka, ale nie mam wyjścia), jednak są tam dla diesel, a ja mam benzynę - Czy to ma jakieś znaczenie ?

Poratujecie ???

ps. jak ktoś ma namiary na dobrych magików od klimatyzacji w Gdańsku lub okolicach to z przyjemnością przyjmę tą tajemną wiedzę :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: Owca007 » 02 sie 2019, 10:06

Najszybciej i najprościej to zdemontować swój uszkodzony i porównać z tamtymi. Nie zapomnij aby zabezpieczyć wszystkie otwory przed wilgocią i brudem inaczej może uszkodzić się sprężarka, a jak wejdzie wilgoci to i pochłaniacz wilgoci na chłodnicy.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

mfax
Bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 08 wrz 2016, 17:37
Czym jeżdzę: Hyundai ix35, 1.6 benzyna, produkcja 2012
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: mfax » 02 sie 2019, 13:31

Dzięki Owca007.
Myślałem o tym, ale ciężko porównywać z foto z aukcji... wygląd może być ten sam, a wymiary mogą się różnić cm i doopa :(

Międzyczasie wymyśliłem, że zlecę naprawę ... dotarłem do zakładu hydrauliki siłowej, potwierdzili, że to robią (koszt 100 zł) ... już się cieszyłem, ale ... fachowiec po obejrzeniu stwierdził, że w tym przypadku niestety nie pomoże, bo ix35 jedną ze stron ma zbyt poskręcaną (część metalowa po lewej stronie zdjęcia poniżej) i maszyna nie podejdzie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: Owca007 » 02 sie 2019, 13:38

Wyciągnij pomierz i dzwoń na aukcje co mają uwierz wystarczy. Albo inna alternatywa szukaj kogoś kto ma tiga i niech to ładnie pospawa, ważne tylko aby nie robić przewężenia tylko wstawić kawałek rurki o większej średnicy.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: automaciek » 02 sie 2019, 17:39

Słuchajcie ostatnio wymieniłem w ceed JD wszystkie węże klimy w komorze silnika (po kolizji, w 5 miejscach spawane, nieszczelne) i nie był to jakiś straszny koszt (np. w stosunku do VAG), więc może warto wycenić tę rurkę w ASO.
Jesli na dodatek masz czynnik R1234YF ( a nie stary R134a), to może nie warto ryzykować - koszt napelnienia będzie wiekszy niż rurki, w razie wadliwej naprawy ups.

mfax
Bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 08 wrz 2016, 17:37
Czym jeżdzę: Hyundai ix35, 1.6 benzyna, produkcja 2012
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: mfax » 02 sie 2019, 18:47

automaciek oczywiście zapytałem w serwisie:

(...) Przewód 97762-2Y600 koszt 446zł brutto, na zamówienie na chwilę obecną dostępny w 24-48h.
Koszt robocizny 250zł brutto (obejmuję wymianę, odciągnięcie pozostałego w układzie gazu, napełnienie klimatyzacji) + 20zł za każde brakujące 100g czynnika (maksymalnie 100zł) (...)


trochę drogo :( jakby to był cały zestaw przewodów to jeszcze bym przemyślał :(
Na aledrogo z 15 pozycji, ale niestety do silników diesel, a do benzyny ZERO.
Szukam dalej... jeden zakład odmówił, bo maszyna do zaciskania przewodu wysokociśnieniowego nie zrobi jednej strony (za mała odległość od skręcenia metalowej części) ... prawdopodobnie wykręcę, zabezpieczę tak jak pisał Owca007 i będę jeździł po zakładach hydrauliki siłowej.

ps. dziwne, że nikt z forum z posiadaczy Sportka 1,6 nie miał takiego przypadku ... chyba jakiś pech mnie dopadł ;)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: automaciek » 03 sie 2019, 08:02

Niestety eksploatacja samochodów nigdy nie była tania. Za usługę poza aso będzie taniej, resztek czynnika w układzie bym się nie spodziewał, kupując nowy masz szybko naprawione.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: PabloS » 14 sie 2019, 10:19

Maciek nie przesadzaj że to drogo.
Jasne 446 zł piechotą nie chodzi ale uwierz mi mogło być drożej.
Ja na ten przykład jak byłem na przeglądzie 2 lipca tego roku przy 160 tyś km to panowie z ASO wykryli nieszczelność przewodu klimatyzacji. Niestety tam się nie bawią w półśrodki, naprawy itp. Zamówili nową część, która przyszła po 2 dniach.
Pawie padłem na kolana bo "zestaw naprawczy" 977753U700 kosztował mnie 1344,11 zł. Do tego wymiana 239,11 zł,sprawdzenie szczelności 199,26 zł, nabicie klimatyzacji 151,81 zł, olej do klimatyzacji 11,91 zł.
Przy tym co zapłaciłem wybacz ale twoja naprawa to grosze.
Powodzenia w szukaniu. Mam nadzieję że się uda naprawić i klima znów zacznie działać.
Trzymam kciuki.

farmi
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: 30 lis 2018, 19:33
Czym jeżdzę: 2,0 CRDi AWD XL
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Klimatyzacja, awaria totalna :(

Postautor: farmi » 14 sie 2019, 18:46

ładnie Cię skroili za ta klimę,myślę że w zakładzie typowo zajmującym się klimą zapłaciłbyś o wiele mniej a efekt taki sam by był ale to ASO to musi być drogo:)


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap