Przestały działać wszystkie zegary

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: saber » 20 lut 2020, 00:41

Ponad tydzień szukałem przyczyny problemów z zegarami - rozwiązanie mnie zaskoczyło! (ps. tytuł jak z PUDELKA :)) Więc żeby było po "pudelkowemu" jeszcze kilka słów historii .... Problem ustabilizował się na tyle, że nie działały wszystkie "wskazówki" czyli prędkościomierz, obrotomierz, poziom paliwa i temperatura silnika. Reszta kontrolek OK. Dziwne było to, że co któreś odpalenie silnika nagle zegary zaczęły działać, by po ponownym wyłączeniu/włączeniu silnika przestać działać... Kiedy pogoda dopisała, zabrałem się za szukanie - zacząłem od środka, odłączałem wszystkie możliwie złączki (zegary, BCM, bezpieczniki itp), psikałem sprayem kontaktowym, sprawdzałem czy styki nie są zaśniedziałe, ale wszystko wyglądało OK. Sprawdziłem jeszcze bezpieczniki pod maską - wszystko OK. Odpiąłem też kompa i wpiąłem ponownie. Po całej operacji ... bez zmian, zegary nie wstały :(. Już się poddałem, poskręcałem wszystko do kupy. Na koniec zapiąłem klemę na aku, odpaliłem silnik, zegary oczywiście nie gadały - ustawiłem radio bo się rozprogramowało. Stwierdziłem, że jeszcze dogram sobie jakieś nowe kawałki Zenka na pendrive, więc wyciągam pena z gniazda USB i .... nagle PYK - zegary zaczęły działać! (wszystko przy włączonym silniku). Nie wiem czy to przypadek, czy klątwa Zenka czy "łoteweritis" ale od chwili jak wyjąłem pendrive'a (już kilka dni) problem nie powrócił. Z tym pendrivem miałem już jakieś problemy ale na kompie - jak zapomniałem go wyjąć z portu USB to zdarzało się, że komp nie wstawał. Nie wiem czy to na 100% ten powód, ale wszystko wskazuje na to, że to jego wina.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przyczyn może być wiele i akurat mój przypadek był zbiegiem okoliczności, ale może ktoś będzie miał podobny problem, więc przed wizytą w ASO, warto najpierw wyjąć pendrive jako najtańszą próbę naprawy :)

W każdym razie przez myśl by mi nie przeszło, powiązanie pendrive z niedziałającymi zegarami ... zresztą tak samo jako to, że ktoś kiedyś o Zenku nakręci film :)

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: czyzyk64 » 20 lut 2020, 03:00

No to super , że zadziałało. Może jakiś wirus siedzi w penie. Ale sukces najważniejszy. Czasami przy takich " minach" jest tak , że albo przyczyna jest błahostka , do której nie można dojść, albo głębokie kopanie. [ura]

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: saber » 20 lut 2020, 23:55

czyzyk64 pisze:... Może jakiś wirus siedzi w penie...[ura]
Kurde. o tym nie pomyślałem, ale możliwe - teraz pendrive może zaszkodzić co najwyżej wysypisku śmieci na Baryczy... ciekawe czy da się samochód przeskanować jakimś KIAsperskym ? :)

Enaeref
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2020, 18:18
Czym jeżdzę: Sportage 2011 2.0crdi

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: Enaeref » 28 wrz 2020, 18:24

Miałem ten sam problem, zegary przestały działać, bezpieczniki całe, akumulator odpinany i kilka innych patentów kombinowanych z BCU.
Rozwiązanie w moim przypadku przeczyścić wtyczkę od zegarów.(lub wypiąć i wpiąć).
Można śmiało samemu ogarnąć temat (czas roboty około 15 minut).

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: tomek1317 » 30 lis 2021, 11:49

Może ktoś zrobić zdjęcia albo napisać mi dokładnie gdzie szukać wtyczki licznika. Pod kierownica ale nie wiem czy dostanę się do niej bez rozbierania deski (zegarów) ? Aku odłączyłem ale nadal zegary nie działają.

epox
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2022, 15:27
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV QLE 1.6 T-GDI AWD
Lokalizacja: Poznań

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: epox » 13 mar 2022, 17:53

U mnie pełna dyskoteka na panelu (w różnych konfiguracjach), różne komunikaty, prędkościomierz nie działał - wymiana elektroniki pedału hamulca (automatyczna skrzynia). Dwa dni w serwisie. I już autko śmiga.

Awatar użytkownika
tolian74
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 sty 2018, 19:39
Czym jeżdzę: 2.0 benzyna XL 4x4

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: tolian74 » 07 lis 2022, 19:28

tomek1317 pisze:Może ktoś zrobić zdjęcia albo napisać mi dokładnie gdzie szukać wtyczki licznika.

Odkręcasz plastik lewy tam gdzie masz zegary i kratki nawiewów lewą i Środkową ,śrubka pod zaślepką z prawej strony ,po odkręceniu tej śrubki pociągasz tak aby wyskoczyły zatrzaski i zrobił się luz na odpięcie wtyczek aby nie urwać przewodów od przycisków z lewej strony a jeśli masz przycisk Start stop to i tą wtyczkę z prawej trzeba odpiąć , teraz całkiem ściągasz plastik i będziesz miał widoczne zegary ,dwie śruby na górze i dwie ma dole i zegary odkręcone , wtyczkę masz wpiętą z tylu na zegarach ,wypnij i zapnij ,sprawdź czy pomogło

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Przestały działać wszystkie zegary

Postautor: saber » 14 lis 2022, 02:20

U mnie problem z zegarami regularnie powracał co kilka miesięcy - w końcu udało się go rozwiązać poprzez "przedmuchanie" silniczków krokowych na których oparte są wskazania zegarowe (czyli wszystkie wskazówki typu prędkościomierz, obrotomierz, itp.) - w komentarzu do tego posta masz opisane co jak: https://www.facebook.com/groups/1067443 ... 3151308637


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap