Zegarek w radiu

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Zegarek w radiu

Postautor: PabloS » 25 sty 2019, 12:34

Witam forumowiczów,
Mam do Was pytanie. Kilka dni temu zegarek w moim radiu (model bez nawigacji) zaczął wariować tzn. sam się przestawia o kilka godzin w przód np. z 8:15 robi się nagle 12:40, a potem za chwile 20:40 a po kliku minutach już jest 5:40. Przez jakiś czas nie reagowałem tylko szukałem w internecie informacji na ten temat. Niestety nic nie znalazłem więc się poddałem i wziąłem sprawy w swoje ręce :)
Ustawiłem poprawną godzinę po czym wyłączyłem funkcję AUTO w ustawieniach zegarka. Na razie (od dwóch dni) jest spokój. Godzina się nie przestawia.
Pytanie zatem do Was czy aby też nie mieliście podobnego problemu i co może być przyczyna (radio się zepsuło?).
Może ktoś wie jak działa ta funkcja AUTO - skąd jest pobierana informacja o godzinie?

Problem na tą chwilę chyba rozwiązałem ale teraz będę musiał sam sobie korygować godzinę jak zegarek zacznie się późnić lub spieszyć i jak zmieni się czas z zimowego na letni :(

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zegarek w radiu

Postautor: Thomaster » 25 sty 2019, 13:46

Radio czyta godzinę z sygnału RDS stacji radiowej, którą masz ustawioną. Być może jest to faktycznie problem z radiem, ale bardziej obstawiałbym problemy z nadajnikiem stacji. Przełącz się na inną i zobacz czy problem przestanie występować (odświeżenie zajmuje kilkanaście sekund). Sam ostatnio się zdziwiłem, że mam niepoprawną godzinę w radiu i okazało się, że z tego co pamiętam Eska ma cały czas ustawiony czas letni u mnie. Przełączyłem na RMF i po chwili było OK.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek w radiu

Postautor: PabloS » 28 sty 2019, 09:59

Dzięki za odpowiedź.
O RDS czytałem w instrukcji i też o tym myślałem ale...
Problem pojawiał się przy wyłączonym radiu w chwili gdy na wyświetlaczu jest prezentowana tylko godzina. Czy w takiej sytuacji godzina też jest brana z radia?

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek w radiu

Postautor: PabloS » 29 sty 2019, 10:16

Problem rozwiązany - za szalejącą godzinę winę ponosi lubiona stacja radiowa mojej żony (Meloradio). Wczoraj zrobiłem następujący test. Ponowie uruchomiłem w ustawieniach zegarka funkcję AUTO po czym włączyłem PR 1. Godzina przez cały czas ani drgnęła i była zgodna z obowiązującą. Potem przełączyłem na Meloradio i po chwili z 20:33 zrobiła się 2:40. Przełączyłem znów na PR 1 i znów po chwili wróciła właściwa godzina.
Wniosek - radio OK, godzina przy wyłączonym radiu jest brana ze stacji radiowej, która była słuchana w momencie wyłączenia, Meloradio ma zepsuty RDS (a właściwie funkcję CT odpowiadającą za przesyłanie aktualnej daty i godziny).

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zegarek w radiu

Postautor: Thomaster » 29 sty 2019, 18:24

a nie mówiłem ;)


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap