Czujnik zmierzchu

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
PanPucek
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2017, 19:20
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 DOHC

Czujnik zmierzchu

Postautor: PanPucek » 15 sty 2019, 01:45

Cześć,

Ostatnio zauważyłem u siebie, że czujnik zmierzchu nie zawsze działa poprawnie i czasami od razu odpala xenony zamiast świateł dziennych. Miał ktoś podobny przypadek? Da się to jakoś kalibrować softowo?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 15 sty 2019, 14:04

Niestety - ten typ już tak ma... U mnie tez jest podobny problem. Mogę jechac latem w pełnym słońcu i jak ustawię auto tak, że słońce świeci z tyłu i na czujniku jest cień to włączają się światła mijania.
Byłem z tym w ASO - niestety tam diagnoza odbyła się na zasadzie stwierdzenia poprawności działania czujnika bo po wjeździe na serwis automatycznie załączyły się światła...

Mam w planach latem kupić nowy czujnik (widziałem na ebayu w okolicach $20) i jeżeli faktycznie TTTM to pokombinuję może trochę z czułością elementu optycznego. Kalibracji żadnej nie zaobserwowałem.
Może Adam w swoim magicznym kompie diagnostycznym może coś pokalibrować / poprzestawiać?

PanPucek
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2017, 19:20
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 DOHC

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: PanPucek » 15 sty 2019, 14:17

Dziś np. działał poprawnie - pewnie to też kwestia zachmurzenia :) Znowu innym razem po woskowaniu auta nałożyłem dodatkowo wosk w płynie na całe auto - razem z szybami. Efekt: w lekko pochmurny dzień xenony załączone - pomogło dopiero odtłuszczenie szyby w miejscu czujnika :zlosnik:

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Owca007 » 15 sty 2019, 15:40

Ja jedyne co widzę to czas opóźnienia włączenia czy wyłączenia nic więcej nie ma.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

PanPucek
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2017, 19:20
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 DOHC

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: PanPucek » 16 sty 2019, 12:10

Czyli pozostaje pogodzenie się z tym faktem... Choć przysiągłbym, że rok temu nie miałem takich problemów :roll:
Jak wróci lato może szarpnę się na nowy czujnik i wtedy dam znać [zlosnikok]

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 16 lut 2019, 17:49

Odświeżam temat. Dzisiaj pełne słońce w okolicach południa, a moje auto przełącza się z DRL na światła mijania [zly1] Sytuacja ma miejsce w momencie gdy auto jest ustawione tyłem do słońca w ten sposób, że krawędź dachu rzuca cień na czujnik. Przełącza na dobre, czyli tak że nawet wyłączenie świateł i ponowne wączenie ich na AUTO powoduje załączenie świateł mijania.
Odpaliłem ebay'a gotowy kupić nowy czujnik i nagle zagadka. Okazuje się, że do KS3 są dwa numery: 97253-3W000 i 97253-3W200.
Czy ktoś z posiadaczy nowszych (poliftowych) modeli mógłby zerknąć jaką wersję czujnika posiada? Nie potrzeba nawet żadnych narzędzi - wystarczy chwycić czujnik (dla niewtajemniczonych to ta czarna kopułka na środku deski rozdzielczej przy samej szybie) i pociągnąć do góry. Czujnik wychodzi bez większych problemów. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: czyzyk64 » 16 lut 2019, 19:00

Myślę , że to nie jest wina czujnika. Dzisiaj jadąc i mając słońce z tyłu około godz, 14.00 tez zauważyłem , że zapaliły się światłą mijania. To raczej będzie zależne od kąta padania światła na czujnik. Z tego co zauważyłem w katalogu to nr 972533W200 jest dla poliftowych.

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: kriss76b » 16 lut 2019, 20:59

Tez w KSIII miałem sytuacje gdy w słoneczny dzień wjechałem w cień dawany przez ekrany energochłonne i zapaliły mi się światła. Po wyjeździe z cienia gasły. Chyba jednak Thomaster twój czujnik działa prawidłowo.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Owca007 » 16 lut 2019, 22:05

Tak jest u mnie to samo i dlatego nie jeżdżę na auto tylko sam decyduję o światłach kiedy co i jak ma świecić. Może ingerencja na inną lokalizację da żądany efekt lub przejrzystość tej kopułki przy sensorze. W kompie nie ma żadnych ustawień co do zasady włączania wyłączania.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 17 lut 2019, 00:06

Po konsultacji z Gisio wychodzi na to, że każdy rodzaj czujnika pełni inne funkcje:

972533W000 97253K SENSOR-PHOTO&AUTO
972533W100 97253 SENSOR-PHOTO
972533W200 95100B SENSOR ASSY-AUTO LIGHT

Zamówiłem 3W000 bo taki mam w oryginale. Zobaczymy czy będzie jakaś różnica. Jak nie to zajmę się zabawą z przejrzystością kopułki bo z tego co zauważyłem pełni ona rodzaj jakiegoś filtra UV.

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: czyzyk64 » 17 lut 2019, 08:56

Hmm ... to ciekawe. Masz jakąś wiedzę aby rozwinąć te nazwy. ?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 17 lut 2019, 15:40

Jedyne rozwinięcie jakie znalazłem to takie, że auto - automatic headlight switch i photo - photosensitive sensor. Z informacji od Gisia wynika, że dwa pierwsze typy czujników są powiązane z ukłądem klimatyzacji, a ten trzeci już nie. Można więc wywynioskować, że 3W000 to najbogatsza wersja ogarniająca dwa tematy.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Owca007 » 17 lut 2019, 15:44

Tak Gisio ma rację. Czujnik reaguje też na mocne słońce i jak klima jest w automacie to zwiększa moc żebyś się w aucie nie zapalił. Poza tym jest od świateł. Mam te sam co Ty Tomku i tak patrzę na niego i ja bym tą kopułkę wyeliminował :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 18 lut 2019, 00:57

I tak zamówiłem nowy czujnik więc stary idzie na warsztat. W pierwszej kolejności papier ścierny o gradacji 1000 i robimy z matowej kopułki full błysk. Najpier troche zgrubnie na sucho, później woda, na koncu dremel z końcówką do polerowania plus pasta lekko ścierna z Carchemu.
Efekt - kopułka wypolerowana na błysk. Efekt funkcjonalny - polerowanie wykonałem wczoraj w nocy i jak na złość dzisiaj słońca nie ma... ale... w okolicach godz. 16-ej w której to z reguły opuszczam korpo-lajf i udaję się do domu ;) akurat jechałem dzisiaj autem i tak jak przez cały poprzedni tydzień światła załączały się z automatu natychmiast po otwarciu auta tak dzisiaj po polerce załączyły się dopiero po 20 minutch jazdy w okolicach godz. 16:40 więc może jednak jest nadzieja. Poczekam co będzie w pełnym słońcu i dam znać czy jest lepiej.

Awatar użytkownika
Trnc
Uzależniony
Posty: 197
Rejestracja: 19 kwie 2018, 17:49
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC LPG
Lokalizacja: Śląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Trnc » 18 lut 2019, 22:56

z tego co piszecie to faktycznie lipa z tym czujnikiem. W mojej wersji chyba niestety nie ma tego udogodnienia, ale miałem w poprzednim aucie Megane z 2011r i ten czujnik przez 5 lat mi działał bez zarzutu, a zamontowany był chyba jak dobrze kojarzę na przedniej szybie u gory koło lusterka.
A nie myślał ktoś zamontować czujnik z innego modelu auta? Bo tam chyba nie ma zbyt dużej filozofii podłączenia

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 18 lut 2019, 23:47

Odnośnie filozofii to jest całkiem spora - oczywiście jeżeli chciałbyś to wpiąć w istniejący obwód.

Ja dzisiaj przeprowadziłem testy spolerowanego czujnika w słońcu i chyba jest poprawa. W czasie jazdy ze słońcem z tyłu auta czujnik ani razu nie przełączył DRL na światła mijania.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 27 lut 2019, 22:40

Niestety poprawa na wypolerowanym czujniku była złudna. Wczoraj w pełnym słońcu za plecami o godz. 16-tej światła znowu się przełączyły z DRL na mijania i nawet ręczne ich wyłączenie i wrzucenie z powrotem trybu auto nic nie zmieniło.
Dotarł jednak zamówiony czujnik (jeden z aliexpressowych rekordów - 10 dni). Celowo zamówiłem z Ali a nie z Ebaya bo ebayowskie były oryginały Mobisa czyli dokłądnie taki jak mam. Czujnik z Ali na pierwszy rzut oka był troche inny. Dzisiaj pierwszy dzień testów i jak na razie pozytywnie. Ani jednego niespodziewanego przełączenia. Potestuję dłużej i zdam relację.
Obawiałem się trochę, że przyjdzie jakaś okrojona wersja więc na dzień dobry rozbiórka - odrazu widać, że Chińczyk zmajstrował coś swojego, chociaż cały obwód się zgadza. Podwójna dioda została zastąpiona pojedynczą, sensor jest też inny ale reszta "piździkologii" bardzo podobna.

sensors.JPG


Dodatkowo zaobserwowałem różnicę w materiale kopułki - oryginalna podświetlona ma kolor fioletowy, w zamienniku czerwony.

Swoją drogą czujnik wykonany bardzo estetycznie i majfriendy postarały się do tego stopnia, że na obudowie jest nawet napis "Made in Korea" i logo KIA i Hyundaia ;)

Bardzo proszę nie chłostać mnie za wstawianie "podróbek" do auta - kupiłbym oryginał gdybym miał pewność, że będzie działał tak jak powinien, a wiemy, że nie do końca tak jest.

Za jakiś czas zdam relację z działania czujnika, a w wolnej chwili postaram sie zrobić habilitację na Kia Hotline odnośnie zasady działania tego ustrojstwa.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Owca007 » 27 lut 2019, 23:01

Najważniejsze, że działa i auta nie podpala :). Reszta sie nie liczy :devil:.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Thomaster » 28 lut 2019, 01:22

To czy działa tak jak powinien to się okaże po dłuższych testach ale na razie wygląda to obiecująco ;)

Awatar użytkownika
Trnc
Uzależniony
Posty: 197
Rejestracja: 19 kwie 2018, 17:49
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC LPG
Lokalizacja: Śląskie

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Trnc » 03 mar 2019, 15:28

no ciekawy pomysł Thomaster :ok:

a orientuje sie tu ktoś z was czy żebym miał automatyczne światła to wystarczy mi ten czujnik i manetka z trybem auto czy coś jeszcze i jest to bardziej skomplikowane?

Mario1984
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 29 mar 2019, 17:27
Czym jeżdzę: Kia sportage 1.7 M

Re: Czujnik zmierzchu

Postautor: Mario1984 » 29 mar 2019, 17:38

Panowie jestem nowym posiadaczem sportage z 2011 i mam 2pytanka na kokpicie mam okrągłe cudo co przypomina czujnik zmierzchu ale na manetkach od świateł nie mam funkcji "auto" czy w wersji S i M też montują tą czarną okrągłą kopułkę??? A drugie pytanko odnośnie składanych literek nie mam przycisku składania lusterek a lusterka zewnętrzne mam z kierunkami LED czy ta opcja jest ukryta czy nie??


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap