DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Mariusz W
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 AWD GT LINE
KIA SPORTAGE 2.0DOHC AWD "L"
Lokalizacja: Gliwice

DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: Mariusz W » 25 sty 2011, 12:41

Słuchajcie właśnie wróciłem z ZAKOPANEGO gdzie miałem przyjemność sprawdzenia tego systemu zjeżdżając z bardzo stromgo i długiego podjazdu po zaśnieżonej drodze !!!- działa to REWELACYJNIE zjeżdżając na 2-gim biegu wciskacie guziczek DBC , zdejmujecie nogę z gazu i BEZSTRESOWO JEDZIECIE na dół trzymając tylko kierunek jazdy, słychać tylko pracę ABS-u jak dohamowuje auto pełen luzik :)
KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI AWD GT-LINE + SZYBKA NA DASZKU
KIA SPORTAGE 2.0 DOHC AWD L 18" SIRIUS SILVER

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: excile » 02 lut 2011, 15:39

Mariusz W pisze:Słuchajcie właśnie wróciłem z ZAKOPANEGO gdzie miałem przyjemność sprawdzenia tego systemu zjeżdżając z bardzo stromgo i długiego podjazdu po zaśnieżonej drodze !!!- działa to REWELACYJNIE zjeżdżając na 2-gim biegu wciskacie guziczek DBC , zdejmujecie nogę z gazu i BEZSTRESOWO JEDZIECIE na dół trzymając tylko kierunek jazdy, słychać tylko pracę ABS-u jak dohamowuje auto pełen luzik :)


potwierdzam fajnie to dziala. Zjezdzalem z gorki zasniezonej i pelnej wybojow i dziur wiec dzieki temu systemowi moglem skupic sie na omijaniu przeszkod.

pzdr
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: wentyl » 25 lut 2011, 01:54

Zgadzam się z kolegami, że system DBC działa, a nawet fajnie działa jak się jeździ po ulicach Zakopanego i innych podgórskich kurortów. Ale raczej przestrzegam przed bezkrytycznym zaufaniem w jego możliwości w terenie lub na gorszej nawierzchni. Miałem możliwość śledzenia jego poczynań zjeżdżając stromą, leśną, utwardzoną tylko przez mróz ;) i bardzo wyboistą drogą (mnie to zawsze gdzieś poniesie :roll:). Moje doświadczenia z tej lekcji są takie, że jak auto podskakuje na wybojach i niejednokrotnie traci kontakt z podłożem, to system DBC chyba traci wtedy rozum ;) a kierowca może stracić zimną krew :lol: W takich warunkach DBC może działać z przerwami i pozwolić na zbytne rozpędzenie się samochodu, który wtedy ciężko opanować. Z systemem HAC też przeżyłem taką "fajną" przygodę http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=11&t=505&start=20. Tak więc radzę tej elektronice zbytnio jednak nie zawierzać i rozsądnie trzymać nogę w pogotowiu przy pedale hamulca :)
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: kaczy » 25 lut 2011, 10:23

Panowie , a jak ten system działa tzn. kiedy się aktywuje i na jakich zasadach ?(nie pytam o guzik żeby ktoś nie napisał że se mam wcisknąć guziczek) Czy np jadąc z większą prędkością np. na 3 biegu wystarczy wciśnąć guzik i auto samo zwolni do granicznej prędkości czy będzie jechało z naszą prędkością dbając żeby nieprzyśpieszyć ? I jak właśnie sprawuję sie w górskich miejscowościach , poruszając się po mieście jak jest włączony już dalej sam się aktywuje wyczuwając że zjeżdżamy ze wzniesienia ? Nie przeszkadza na mniejszych zjazdach gdzie nie jest potrzebny ? Czy trzeba włanczać i wyłanczać wtedy kiedy potrzebujemy w danej chwili ?

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: oovoo » 19 gru 2011, 21:42

No i dzisiaj zaczął się problem z DBC kontrolka zaswieciła się podczas zapalania najpierw na zielono a później podczas jazdy zaświeciła się ciągle na czerwono i tak zostało(nie wiadomo kiedy się załączyła sama). Dodatkowo zapaliła się kontrolka niedziałającego ESP. Oczywiście moja w nerwa że ma pecha i to zawsze jej sie zdarza. Pozostał telefon do przyjaciela [zlosnikok] (asisstance). Wysłał mechanika ale po odstaniu (jakąś godzinkę) wszystkie kontrolki wróciły do normy. Będę musiał jechać na serwis aby sprawdzili czy są jakieś błędy. Ktoś już miał z tym podobny problem [papa]

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: RobaL » 19 gru 2011, 22:20

Ano mial i nawet nagral filmik jako dowod dla serwisu :) Domyslam sie, ze miales to samo. Ja tak mialem zdaje sie kilka dni po tym jak blizniaczy, firmowy sportek wyladowal w serwisie z uszkodzonym czujnikiem ABS. Bylem przekonany, ze tez mam uszkodzony czujnik (nawet pisalem gdzies o tym na forum), ale jakos raz sie takie cuda dzialy i od tego czasu spokuj. A zrobilem juz 10tys od tej sytuacji. Takze chyba sie nie przejmuj. Jak sie nie powtorzy to moze szkoda tracic czas na serwis. Zreszta w serwisie pewnie Ci powiedza to co mi, czyli zeby przyjechac jak sie powtorzy ;)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: soul » 19 gru 2011, 22:31

ovooo zawsze możesz skorzystać z oferty i zapytać tu:http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=4&t=1283
Obrazek

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: oovoo » 19 gru 2011, 23:39

Wysłałem zapytanie i zobaczymy co odpowiedzą

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: oovoo » 19 gru 2011, 23:48

A tak wogóle to komputer powinien chyba zapamiętać taki błąd i serwis go powinien wychwycić. Skoro zapala się czerwona kontrolka to jest sygnał iż nie powinno się kontynuować jazdy ponieważ grozi to uszkodzeniem autka :?

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: soul » 20 gru 2011, 00:15

Nie wszystkie błędy się zapisują bo nie są błędami "krytycznymi", że to tak nazwę.
Obrazek

omyre
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 24 wrz 2010, 19:46
Czym jeżdzę: Sportage XL, 2.0 CRDi, 4WD, MT, 184 kM, sirius silver
Lokalizacja: Kraków

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: omyre » 10 kwie 2012, 10:50

@oovoo i co było?, bo mi wczoraj też zaświeciła się ta ikona na czerwono i świeci;

dzwoniłem do serwisu (filipowicz) i tu przykra niespodzianka - trzeba płacić za podłączenie do komputera około 170 PLN :D; pojadę zobaczę co powiedzą, ale będę twierdził, że to w ramach gwarancji powinni sprawdzić i naprawić :D
Sportage XL, 2.0 CRDi, 4WD, MT, Sand Track
Rabaty dla forumowiczów u mnie: http://bubukids.pl/i38,mojasportage-forum.html

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: puder12 » 10 kwie 2012, 11:16

omyre pisze: przykra niespodzianka - trzeba płacić za podłączenie do komputera około 170 PLN


A nie lepiej zgłosić usterkę w ramach gwarancji i nie martwić się o resztę. Ni powinno Cię obchodzić jak ona zostanie zdiagnozowana i usunięta. Żądanie od klienta opłaty za podpięcie komputera to chyba jakieś naciągactwo - delikatnie mówiąc.

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: oovoo » 10 kwie 2012, 20:48

omyre tak jak mówi puder12 jedziesz do serwisu i co cię obchodzi co ile kosztuje w końcu auto na gwarancji a ty zgłaszasz usterkę więc chyba nie ma o czym dyskutować czy to sprawdzą za pomocą komputera czy organoleptycznie [hihihi] . A tak poważnie to byłem na serwisie podpięli komputer i wyszło że musiałem zjeżdżać z Giewontu [zdziwko] bo komp zgłupiał że taki kąt nachylenia miałem. Ale tak jak pisałem mi samo się wyłączyło i poza zapisem w kompie nic nie ma i nie robili jak również do tej pory jest ok. Tak że śmiało do serwisu i bez obaw napewno cię nie skasują [papa]

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: oovoo » 07 sie 2013, 23:19

Problem z moją kontrolką powrócił znowu. Tym razem jednak pojechałem i umówiłem się konkretnie na diagnozowanie pełne (był wyjazd za granice i nie chciałem aby mi się coś stało tam) Po diagnozie okazało się że był walnięty wyłącznik światła stop. Został zamówiony i wymieniony w ramach gwarancji [papa] Teraz jest ok

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: ZygJe » 07 sie 2013, 23:36

Pamiętajcie, ze DBC działa wyłącznie na przednie koła stąd na śliskim może mu brakować przyczepności. Przy AWD można wcisnąć stałej blokady AWD i wtedy poprzez wał napędowy hamują również tylne koła.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: DBC - System kontroli zjazdu ze wzniesienia

Postautor: Navkol » 22 wrz 2013, 21:16

Dziś sprawdziłem jak jak to ustrojstwo się zachowuje.
Parkuję samochód na podziemnym parkingu. Długość zjazdu ok 180 m i to dość stromego :)
Początkowo nawet nie wiedziałem czego się spodziewać. Po włączeniu "asystenta zjazdu" fura sama hamowała przy zjeżdżaniu [ura]
Więc spróbowałem dodać gazu i przyspieszyłem. Po zdjęciu nogi z gazu Sportek ponownie samodzielnie zwolnił. Działa zajefajnie [papa]


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap