Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 25 sty 2011, 20:04

Ja miałem szklany dach w toyocie. Nigdy więcej - latem jak w piekarniku, klima wcale nie pomagała, bo słońce przypalało skórę, można by się było opalać, gdyby szyba przepuszczała UV. Czasami musiałem jeździć nawet w czapce z daszkiem, by światło z góry nie raziło w oczy. Całkowicie zbędny, na dłuższą metę nieprzydatny gadżet. :nono:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Dezet » 25 sty 2011, 20:49

Poza tym wydaje mi się, że na szybach zegarów (i innych urządzeń, np. navi) będą dodatkowe odblaski. Osobiście takie refleksy na AutoMapie mnie wkurzają.
Pozdrawiam Dezet

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: bartdobr » 26 sty 2011, 11:33

Szklany dach to przyjemna sprawa dla pasażerów, kierowca go "nie widzi", no chyba że czeka na zmianę świateł. Na nadmiar słońca jest roleta. Dach z zewnątrz wygląda ładniej. W środku wpuszcza światło i poszerza optycznie przestrzeń. Jeżdżąc kabrioletem słońca mam już trochę dosyć, ale i tak uważam że bardzo przyjemny bajerek ten dach i jestem za :)
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 26 sty 2011, 20:36

Zależy dla jakich pasażerów - ja mam 2 małych dzieci i nawet przy rolecie latem słońce tak dawało czadu, że dzieci po kilkugodzinej jeździe wyglądały jak raki wyjęte z wody.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

krzysiek_kpk
KRZYSIU....od szufladek
Posty: 140
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:31
Czym jeżdzę: Biały prosiak 2.0CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: krzysiek_kpk » 01 lut 2011, 13:18

Nie miałem okazji jeszcze siedzieć w sportagu ze szklanych dachem, napiszcie proszę jak on wygląda od środka. Co prawda mignęła mi gdzieś jakaś fotka z tym dachem ale wolałbym się upewnić. Wydaje mi się że od środka to ona wygląda tak jak by były dwa szyberdachy? czy może się mylę?
Pozdrawiam
KPK

EDIT - znalazłem faktycznie wygląda jak dwa szyberdachy

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 11:13

Witam wszystkich serdecznie [papa]

Ja się zastanawiam własnie nad kupnem Sportage, IX35? i oczywiście musowo będzie dach panoramiczny.
Mam taki własnie w Scenicu 2007 1,5 dci 106KM, Scenic ma kolor czarna perła metalik i rozgrzewa się latem do czerwoności [zly1] ,ale to oczywiście przez kolor lakieru i słońce (Italia) ,a nie przez ten dach.
Dach w Sportage ma takie zasłonki jak w Scenicu, i moim zdaniem po zasłonięciu zasłonek jest chłodniej od wersji z blachą , tworzy się 2cm pusta przestrzeń od szyby, która to bardziej izoluje od (blacha + cienka podsufitka)
Tak ze tu raczej niema obaw można sobie zasłonić w upały.

WADY-> może trochę stukać pukać szyba,
->konstrukcja samochodu jest mniej sztywna i może zacząć skrzypiec w środku auta

Ja do takiego dachu się przyzwyczaiłem jest więcej światła przestrzeni a świeci ostro tylko latem i to parę godzin w południe.
Do tego czarnego dachu Sportage czy ix35 w białym kolorze bardzo ładnie wygląda.

PS.
Własnie widzę ze w ix35 dach (nie wiem czy otwierany jak w sportage) można zamówi tyko od wersji full 2l.
A więc berdzie chyba Sportage (zonie się znacznie lepiej podoba, ale jest troszkę większy i jak ja będę parkował w tych ciasnych uliczkach? ) a mnie wyłącznie interesuje nowy 1,7crdi parametry ma super! do 100km/h jedzie prawie jak 2.0L crdi (dzięki max momentowi od 1250obr/min i wadzie 50kg mniej)
Koszt napraw i eksploatacji także znacznie mniejsze 8l oleju vs 5,3 , pasek rozrządu >-> łańcuch.

A jak będzie słabo się go troszkę zchipuje , choć w porównaniu waga KM jest lepiej jak w Scenicu a mi w nim mocy nie brakowało.
Powinny ukazac się te 1,7crdi od 125 do 160 KM więc jak widać motorek ma potencjał

Hyundai i40 1.6 GDi
Hyundai i40 2.0 150 hp
Hyundai i40 2.0 150 hp Shiftronic
Hyundai i40 2.4 178 hp
Hyundai i40 2.4 178 hp Shiftronic
Hyundai i40 2.0 GDi
Hyundai i40 2.4 GDi 201 hp

Hyundai i40 1.7 CRDi 125 hp Stop&Go
Hyundai i40 1.7 CRDi 140 hp
Hyundai i40 1.7 CRDi 160 hp !!!!

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 16 lut 2011, 11:56

Panowie z "Myth Busters" ("Pogromcy Mitów") w jednym odcinku rozprawili się z mitem o rozgrzewaniu się samochodu z czarnym lakierem. Wypożyczyli do testów 2 samochody tej samej marki - jeden biały i jeden czarny. Następnie zainstalowali w środku termometr i pozostawili je na cały dzień w kalifornijskim słońcu. Rezultat - auta tak samo się nagrzały i taka sama temperatura w obu autach.
To tyle w sprawie czarnego lakieru.
Sorry za off-topic.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 16 lut 2011, 12:47

wczoraj jezdzilam testowym ix35 ze szklanym dachem i przy bardzo duzym sloncu, mimo zasuniętych oczywiscie szyb w dachu - szyba ta doskonale odbijala sie na desce rozdzielczej...
dla mnie to bajer zbędny aczkolwiek dzieci piały z zachwytu:)

sabb
Uzależniony
Posty: 271
Rejestracja: 23 gru 2010, 22:21
Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: sabb » 16 lut 2011, 18:49

miałemauto z takim dachem i więcej nie chcę ale to kwestia gustu [hihihi]

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 21:09

kasia_mm pisze:wczoraj jezdzilam testowym ix35 ze szklanym dachem i przy bardzo duzym sloncu, mimo zasuniętych oczywiscie szyb w dachu - szyba ta doskonale odbijala sie na desce rozdzielczej...
dla mnie to bajer zbędny aczkolwiek dzieci piały z zachwytu:)


A czy ten dach w ix35 jest otwierany czy czy tak jak w qashqai-u tylko dach panoramiczny?
Nie było zasłonek w ix35? aby jak słonce świeci pionowo zasunąć je?

Ja jeżdżę takim autem już 4 lata i muszę zasuwać zasłonki tylko w lecie i tylko w południe.

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 21:35

jerry pisze:Panowie z "Myth Busters" ("Pogromcy Mitów") w jednym odcinku rozprawili się z mitem o rozgrzewaniu się samochodu z czarnym lakierem. Wypożyczyli do testów 2 samochody tej samej marki - jeden biały i jeden czarny. Następnie zainstalowali w środku termometr i pozostawili je na cały dzień w kalifornijskim słońcu. Rezultat - auta tak samo się nagrzały i taka sama temperatura w obu autach.
To tyle w sprawie czarnego lakieru.
Sorry za off-topic.


Panowie "Myth Busters" to żaden autorytet :lol:
Takich badań wykonanych były setki i zawsze pokazywały to co wiadomo od dawna .

Pierwszy z rzędu znaleziony test:
Wykres temperatury wnętrza samochodu w zależności od koloru lakieru sporządzono na podstawie danych ze strony
Tak jak można było przypuszczać, na słońcu w temperaturze otoczenia 34, najchłodniej było w samochodzie białym 47 stopni, a najgoręcej w samochodzie czarnym 57 stopni. Olbrzymia rozpiętość temperatur 10 stopni pokazuje, że wybór koloru samochodu jest ważnym elementem. Czarny lepiej wygląda, ale za to biały wita nas chłodniejszym wnętrzem w upalny dzien.


źródło:

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 16 lut 2011, 21:49

Nanek - dach w ix35 jest taki sam jak w Sportage - podwójny z belka pośrodku, przyciemniany na taki jasnobrązowy kolor, otwierany; szczerze mówiąc nie wiem czy była jakaś dodatkowa przesłona aby zaciemnic słońce padające z góry:(

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 16 lut 2011, 22:45

Nie wiem dlaczego uważasz artykuł powołujący się na badania portalu WP za wiarygodniejsze źródło, szczególnie, że sam autor pisze "nie można znaleźć szczegółów testu jedynie podają wyniki temperatury karoserii oraz temperatury w środku". Dla mnie takie stwierdzenie samego autora mocno podważa podane wyniki.
Poza tym jeśli zadasz sobie trud i klikniesz na link źródła informacji na portalu WP, na który powołuje się autor, to na pierwszej stronie przeczytasz "Okazało się, że kolor czarny wcale nie jest tym najgorętszym."

Teraz kilka faktów:
1. To prawda, że lakier czarny najbardziej nagrzewa się , ale nie przekłada się to na temperaturę wewnątrz samochodu. Dlaczego? A) Konwekcja. Wyższa temperatura blachy to również szybsza konwekcja. Im gorętsze powietrze tym szybciej leci do góry. B) Izolacja. Dach w samochodzie jest izolowany. Nad głową nie masz żywej blachy tylko podsufitkę, która jest taka sama (prawie) niezależnie od koloru lakieru, która pełni rolę izolatora.

2. Temperatura wewnątrz bardzie zależy od koloru wnętrza - plastików, tapicerki. Alpine grey nagrzeje wolniej wnętrze niż Saturn Black. W zacytowanym przez Ciebie badaniu nie ma słowa na temat koloru wnętrza.

3. Zgłębiając temat znalazłem również informację, że w przypadku samochodów z ciemnym lakierem robi się szybciej cieplej w środku niż tych z jaśniejszym, ale po pewnym czasie w obu jest nieznośnie gorąco, a temperatura jest porównywalna.
"A car with a darker exterior color will get hotter on the inside somewhat faster that a light colored vehicle standing out in the Phoenix summer sun. After a while, they both approximate the same temperature: hot. "

Źródła
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 17 lut 2011, 11:01

BZDURA JERRY!

Obecnie mam czarny samochód - w lecie na słońcu nie można wejść do wnętrza. Trzeba przewietrzyć samochód i odczekać ze 30 sekund.
Znajomy ma taki sam model tylko srebrny. Kiedyś miałem okazje wejść do niego jak stał też na słońcu. Różnica KOLOSALNA!
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 17 lut 2011, 12:29

"BZDURA JERRY!" to bardzo łatwo napisać, ale żeby samemu przeprowadzić jakieś pomiary w miarę dokładne to po co, skoro i tak wiem lepiej. A może odniósł byś się do wysuniętych przez mnie argumentów?
Ja bardziej skłonny jestem uwierzyć w badania mające na celu sprawdzenie jak to jest faktycznie, nawet jeśli są to amatorskie badania.
To o czym Ty piszesz to jak rozumiem jednorazowe doświadczenie. Raz wszedłeś do srebrnego samochodu kolegi i w oparciu o subiektywne odczucie uważasz, że było chłodniej. Nie zmierzyłeś temperatury w obu autach, nie wiesz ile oba stały w słońcu, a może jego stał w cieniu drzewa (który się przesunął wraz z wędrówką słońca po niebie)? Twoja opinia bardzo mi przypomina ogólnie panujące przekonanie, że w czasie deszczu woda w morzu/jeziorze jest cieplejsza.
Jeśli chcesz mnie przekonać to proszę o jakieś bardzie przekonujące fakty, podparte czymś bardziej solidnym.
Być może mnie przekonasz, nie twierdzę że jestem nieomylny, ale do mnie przemawiają konkrety i o takie proszę.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 17 lut 2011, 16:09

nie no panowie - spokojnie:) jak mamy nasze letnie upały i samochód postoi parę godzin na słońcu to czy w środku będzie +45 czy +55 - jeden pies - bez klimy na full albo porządnego wietrzenia nie da się jechać:) więc czy to czarny czy srebrny przy tych afrykańskich upałach - chyba nie ma wielkiego znaczenia....:)

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: makuwa21 » 17 lut 2011, 16:22

Jerry.
Akurat w tym temacie mogę coś powidzieć.
Mam dwa samochody-srebrne Kia Sorento
-czarny Peugeot 307cc
Użytkuję oba razem od trzech lat i uwierz mi na słowo. Żadnych pomiarów nie robiłem ,ale w upalny dzień jeśli tylko mogłem wybierałem Sorento.Różnica we wnętrzu kolosalna.Nie mówiąc o lewarku zmiany biegów,w 307 aluminiowa gałka-po prostu parzyła.
Fakt 307 cc to też kabriolet, ale w centrum miasta i tak nie otwierałem dachu bo wdychać smród spalin zdezelowanych autobusów to żadna przyjemność.
Reasumując -jest to moja subiektywna opinia poparta organoleptycznymi badaniami-jasny samochód mniej się nagrzewa. I tyle.
Pozdrawiam wszystkich szczęśliwców mających swoje autka
Wciąż czekający (jeden z rekordzistów)
Makuwa [papa]

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 17 lut 2011, 16:51

Makuwa21, to mnie nie przekonuje. Jak wygląda dach w 307cc? Tak na mój gust (na podstawie zdjęć) jest go stosunkowo mało. 307cc to olbrzymia szyba z przodu i z tyłu, co w sumie daje niezłą szklarnię.
Nie wiem dlaczego też porównujesz go z Sorento, który w porównaniu z 307cc ma olbrzymią część pasażerską. Nie ma też nachylonej tylnej szyby. To tak jakbyś porównywał ogrzewanie w kawalerce i 100 metrowym mieszkaniu gdzie w obu mamy taki sam kaloryferek.
Może powtórzę - uważam, że w dwóch takich samych autach (wnętrze taki sam ma kolor) lakier nie ma zbyt wielkiego wpływu na temperaturę w środku. W obu po pewnym czasie będzie piekielnie gorąco.
Kasia - ja jestem spokojny, chciałbym jedynie, aby ktoś wysunął racjonalny argument, który mnie przekona. Liczę, że miłośnicy Sportage to ludzie na poziomie, z którymi można podyskutować.
Ta nasza dyskusja tutaj dodatkowo uświadomiła mi, że taki otwierany dach rewelacyjnie musi się sprawdzać w przypadku wietrzenia gorącego samochodu. Natomiast, jeśli się go zostawi niezasłonięty to bardzie środek rozgrzeje.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na różne patenty na lato przeciw rozgrzewaniu środka. Są to głównie elementy na szyby, których zadaniem jest odbijanie światła, tak aby nie rozgrzewało środka. Osobiście nic nie widziałem do kładzenia na dach auta.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 17 lut 2011, 17:05

Jerry czy Twoj Sportage ma ten dach? ja wlasciwie od reki moge kupic 2.0 diesla 4x4 z tym dachem ale właśnie po babsku;) kolor nie za bardzo mi odpowiada a juz na poważnie - ten dach to dla mnie jedna wielka zagwostka....

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: bartdobr » 17 lut 2011, 17:26

Jak możesz mieć szklany dach - bierz go. Sama nigdy z niego nie skorzystasz, no może jak za daleko podjedziesz pod światła, ale pasażerom będzie miło mieć niebo nad głową. Gdybym nie jeździł kabrioletem - też bym brał szklany dach. Jak widać - widok nieba i palące słońce też może się kierowcy znudzić :)
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 17 lut 2011, 20:15

kasia_mm pisze:Jerry czy Twoj Sportage ma ten dach? ja wlasciwie od reki moge kupic 2.0 diesla 4x4 z tym dachem ale właśnie po babsku;) kolor nie za bardzo mi odpowiada a juz na poważnie - ten dach to dla mnie jedna wielka zagwostka....



A ja dla odmiany odradzam - latem jak w piekarniku, cienka roletka nic nie da. Zwykły bajer, który wydaje się fajny, póki się z niego nie zacznie korzystać.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap