Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 16 lut 2011, 21:49

Nanek - dach w ix35 jest taki sam jak w Sportage - podwójny z belka pośrodku, przyciemniany na taki jasnobrązowy kolor, otwierany; szczerze mówiąc nie wiem czy była jakaś dodatkowa przesłona aby zaciemnic słońce padające z góry:(

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 16 lut 2011, 22:45

Nie wiem dlaczego uważasz artykuł powołujący się na badania portalu WP za wiarygodniejsze źródło, szczególnie, że sam autor pisze "nie można znaleźć szczegółów testu jedynie podają wyniki temperatury karoserii oraz temperatury w środku". Dla mnie takie stwierdzenie samego autora mocno podważa podane wyniki.
Poza tym jeśli zadasz sobie trud i klikniesz na link źródła informacji na portalu WP, na który powołuje się autor, to na pierwszej stronie przeczytasz "Okazało się, że kolor czarny wcale nie jest tym najgorętszym."

Teraz kilka faktów:
1. To prawda, że lakier czarny najbardziej nagrzewa się , ale nie przekłada się to na temperaturę wewnątrz samochodu. Dlaczego? A) Konwekcja. Wyższa temperatura blachy to również szybsza konwekcja. Im gorętsze powietrze tym szybciej leci do góry. B) Izolacja. Dach w samochodzie jest izolowany. Nad głową nie masz żywej blachy tylko podsufitkę, która jest taka sama (prawie) niezależnie od koloru lakieru, która pełni rolę izolatora.

2. Temperatura wewnątrz bardzie zależy od koloru wnętrza - plastików, tapicerki. Alpine grey nagrzeje wolniej wnętrze niż Saturn Black. W zacytowanym przez Ciebie badaniu nie ma słowa na temat koloru wnętrza.

3. Zgłębiając temat znalazłem również informację, że w przypadku samochodów z ciemnym lakierem robi się szybciej cieplej w środku niż tych z jaśniejszym, ale po pewnym czasie w obu jest nieznośnie gorąco, a temperatura jest porównywalna.
"A car with a darker exterior color will get hotter on the inside somewhat faster that a light colored vehicle standing out in the Phoenix summer sun. After a while, they both approximate the same temperature: hot. "

Źródła
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 17 lut 2011, 11:01

BZDURA JERRY!

Obecnie mam czarny samochód - w lecie na słońcu nie można wejść do wnętrza. Trzeba przewietrzyć samochód i odczekać ze 30 sekund.
Znajomy ma taki sam model tylko srebrny. Kiedyś miałem okazje wejść do niego jak stał też na słońcu. Różnica KOLOSALNA!
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 17 lut 2011, 12:29

"BZDURA JERRY!" to bardzo łatwo napisać, ale żeby samemu przeprowadzić jakieś pomiary w miarę dokładne to po co, skoro i tak wiem lepiej. A może odniósł byś się do wysuniętych przez mnie argumentów?
Ja bardziej skłonny jestem uwierzyć w badania mające na celu sprawdzenie jak to jest faktycznie, nawet jeśli są to amatorskie badania.
To o czym Ty piszesz to jak rozumiem jednorazowe doświadczenie. Raz wszedłeś do srebrnego samochodu kolegi i w oparciu o subiektywne odczucie uważasz, że było chłodniej. Nie zmierzyłeś temperatury w obu autach, nie wiesz ile oba stały w słońcu, a może jego stał w cieniu drzewa (który się przesunął wraz z wędrówką słońca po niebie)? Twoja opinia bardzo mi przypomina ogólnie panujące przekonanie, że w czasie deszczu woda w morzu/jeziorze jest cieplejsza.
Jeśli chcesz mnie przekonać to proszę o jakieś bardzie przekonujące fakty, podparte czymś bardziej solidnym.
Być może mnie przekonasz, nie twierdzę że jestem nieomylny, ale do mnie przemawiają konkrety i o takie proszę.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 17 lut 2011, 16:09

nie no panowie - spokojnie:) jak mamy nasze letnie upały i samochód postoi parę godzin na słońcu to czy w środku będzie +45 czy +55 - jeden pies - bez klimy na full albo porządnego wietrzenia nie da się jechać:) więc czy to czarny czy srebrny przy tych afrykańskich upałach - chyba nie ma wielkiego znaczenia....:)

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: makuwa21 » 17 lut 2011, 16:22

Jerry.
Akurat w tym temacie mogę coś powidzieć.
Mam dwa samochody-srebrne Kia Sorento
-czarny Peugeot 307cc
Użytkuję oba razem od trzech lat i uwierz mi na słowo. Żadnych pomiarów nie robiłem ,ale w upalny dzień jeśli tylko mogłem wybierałem Sorento.Różnica we wnętrzu kolosalna.Nie mówiąc o lewarku zmiany biegów,w 307 aluminiowa gałka-po prostu parzyła.
Fakt 307 cc to też kabriolet, ale w centrum miasta i tak nie otwierałem dachu bo wdychać smród spalin zdezelowanych autobusów to żadna przyjemność.
Reasumując -jest to moja subiektywna opinia poparta organoleptycznymi badaniami-jasny samochód mniej się nagrzewa. I tyle.
Pozdrawiam wszystkich szczęśliwców mających swoje autka
Wciąż czekający (jeden z rekordzistów)
Makuwa [papa]

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 17 lut 2011, 16:51

Makuwa21, to mnie nie przekonuje. Jak wygląda dach w 307cc? Tak na mój gust (na podstawie zdjęć) jest go stosunkowo mało. 307cc to olbrzymia szyba z przodu i z tyłu, co w sumie daje niezłą szklarnię.
Nie wiem dlaczego też porównujesz go z Sorento, który w porównaniu z 307cc ma olbrzymią część pasażerską. Nie ma też nachylonej tylnej szyby. To tak jakbyś porównywał ogrzewanie w kawalerce i 100 metrowym mieszkaniu gdzie w obu mamy taki sam kaloryferek.
Może powtórzę - uważam, że w dwóch takich samych autach (wnętrze taki sam ma kolor) lakier nie ma zbyt wielkiego wpływu na temperaturę w środku. W obu po pewnym czasie będzie piekielnie gorąco.
Kasia - ja jestem spokojny, chciałbym jedynie, aby ktoś wysunął racjonalny argument, który mnie przekona. Liczę, że miłośnicy Sportage to ludzie na poziomie, z którymi można podyskutować.
Ta nasza dyskusja tutaj dodatkowo uświadomiła mi, że taki otwierany dach rewelacyjnie musi się sprawdzać w przypadku wietrzenia gorącego samochodu. Natomiast, jeśli się go zostawi niezasłonięty to bardzie środek rozgrzeje.
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na różne patenty na lato przeciw rozgrzewaniu środka. Są to głównie elementy na szyby, których zadaniem jest odbijanie światła, tak aby nie rozgrzewało środka. Osobiście nic nie widziałem do kładzenia na dach auta.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 17 lut 2011, 17:05

Jerry czy Twoj Sportage ma ten dach? ja wlasciwie od reki moge kupic 2.0 diesla 4x4 z tym dachem ale właśnie po babsku;) kolor nie za bardzo mi odpowiada a juz na poważnie - ten dach to dla mnie jedna wielka zagwostka....

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: bartdobr » 17 lut 2011, 17:26

Jak możesz mieć szklany dach - bierz go. Sama nigdy z niego nie skorzystasz, no może jak za daleko podjedziesz pod światła, ale pasażerom będzie miło mieć niebo nad głową. Gdybym nie jeździł kabrioletem - też bym brał szklany dach. Jak widać - widok nieba i palące słońce też może się kierowcy znudzić :)
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 17 lut 2011, 20:15

kasia_mm pisze:Jerry czy Twoj Sportage ma ten dach? ja wlasciwie od reki moge kupic 2.0 diesla 4x4 z tym dachem ale właśnie po babsku;) kolor nie za bardzo mi odpowiada a juz na poważnie - ten dach to dla mnie jedna wielka zagwostka....



A ja dla odmiany odradzam - latem jak w piekarniku, cienka roletka nic nie da. Zwykły bajer, który wydaje się fajny, póki się z niego nie zacznie korzystać.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 17 lut 2011, 20:54

Kasiu - nie ja nie mam takiego dachu. Prawdę mówiąc wcale go nawet nie rozważałem. Założyłem, że klima mi wystarczy.
Potem usłyszałem o kilku wadach, o których pisałem już w tym wątku. Niedawno też wyczytałem, że taki dach obniża sufit w samochodzie, a przy moim wzroście każdy centymetr jest ważny ;)
Niemniej uważam, że taki dach fajnie wygląda, ale bez niego auto i tak się wspaniale prezentuje.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Festexx
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 04 lis 2010, 15:17
Czym jeżdzę: CHEVROLET CAPTIVA LT+ 2,2 VCDI 184 KM 4x4

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Festexx » 17 lut 2011, 20:58

No to może ja się wypowiem, bo jako posiadacz dachu szklanego, śmiało mogę powiedzieć, że wcale nie jest głośniej w środku, latem się raczej średnio nagrzeje, ze względu na solarne szyby, które są w 80 % przyciemnione, poza tym rolety nie są jak to kolega jaro ujął "cienkie". Na przyszłość proponuję sobie sprawdzić jak to wygląda a nie pisać bajki. Jak się nie ma takiego dachu to skąd można wiedzieć co i jak ? widocznie w toyocie bylo jakieś badziewie i tyle.
Ja generalnie polecam, jak ktoś lubi się wyróżnić i od czasu do czasu spojrzeć w niebo to brać w ciemno.
Chevrolet Captiva LT+ 2,2 VCDI 184 KM 4x4

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 17 lut 2011, 21:49

Jerry dzięki za cenną uwagę - wzrost... ja mam prawie 180, mąż dużo więcej więc i dla nas obniżenie o nawet parę cm ma znaczenie... Ja niestety (stety?:) - będę kupowała nie zamawiając tylko wystawówkę w salonie stąd wybór mam ograniczony:( ale szukam dzielnie dalej bo to co znalazłam ma przeszklony dach

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: makuwa21 » 17 lut 2011, 22:24

Jerry.
Być może porównanie 307cc do sorento nie jest trafne ,ale tak jak napisałem to moja subiektywna opinia.
Co do szklanego dachu-zamówiłem full opcję ,ale bez dachu.
Dlaczego?
Podczas jazd testowych powyżej 120km/h Sportek huczał bardziej niż bez szklanego dachu.
Po drugie podczas deszczu ,na postoju na światłach słychać było padający deszcz i walące krople o szklany dach.
W wersji bez -było cicho.
To też tylko moje subiektywne uwagi.
Fajny bajer tylko z pewnym ale.!

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 20 lut 2011, 18:39

Festexx pisze:No to może ja się wypowiem, bo jako posiadacz dachu szklanego, śmiało mogę powiedzieć, że wcale nie jest głośniej w środku, latem się raczej średnio nagrzeje, ze względu na solarne szyby, które są w 80 % przyciemnione, poza tym rolety nie są jak to kolega jaro ujął "cienkie". Na przyszłość proponuję sobie sprawdzić jak to wygląda a nie pisać bajki. Jak się nie ma takiego dachu to skąd można wiedzieć co i jak ? widocznie w toyocie bylo jakieś badziewie i tyle.
Ja generalnie polecam, jak ktoś lubi się wyróżnić i od czasu do czasu spojrzeć w niebo to brać w ciemno.



Odnośnie pisania bajek:
-jakim autem ze szklanym dachem Festexx jeździłeś latem? Testową Kią czy może IX 35 ? Przecież w postach pisałeś, że auto odebrałeś 21.1.2011? To gdzie tu lato i pewność co do braku wad takiego rozwiązania?
Ja jeździłem testową Kią w sierpniu, wyobraż sobie, że miała szklany dach. I wspaniałe, przeświecające roletki...bardzo grube były :lol:
A w toyocie to była dodatkowa podsufitka montowana pod szklanym dachem, ale skąd o tym możesz o tym wiedzieć :?:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 21 lut 2011, 12:02

jerry pisze:"BZDURA JERRY!" to bardzo łatwo napisać, ale żeby samemu przeprowadzić jakieś pomiary w miarę dokładne to po co, skoro i tak wiem lepiej. A może odniósł byś się do wysuniętych przez mnie argumentów?
Ja bardziej skłonny jestem uwierzyć w badania mające na celu sprawdzenie jak to jest faktycznie, nawet jeśli są to amatorskie badania.
To o czym Ty piszesz to jak rozumiem jednorazowe doświadczenie. Raz wszedłeś do srebrnego samochodu kolegi i w oparciu o subiektywne odczucie uważasz, że było chłodniej. Nie zmierzyłeś temperatury w obu autach, nie wiesz ile oba stały w słońcu, a może jego stał w cieniu drzewa (który się przesunął wraz z wędrówką słońca po niebie)? Twoja opinia bardzo mi przypomina ogólnie panujące przekonanie, że w czasie deszczu woda w morzu/jeziorze jest cieplejsza.
Jeśli chcesz mnie przekonać to proszę o jakieś bardzie przekonujące fakty, podparte czymś bardziej solidnym.
Być może mnie przekonasz, nie twierdzę że jestem nieomylny, ale do mnie przemawiają konkrety i o takie proszę.


Nie wiem z czym chcesz polemizować. Nanek wrzucił ciekawy wykres. Jestem skłonny uwierzyć w ten dane z wykresu na podstawie SWOJEJ obserwacji. Tak 1 obserwacji. Po co mam ich robić więcej skoro różnica jest od razu rzucająca się w oczy. Pamiętam że jak wsiadłem do tego nagrzanego samochodu (srebrnego) pierwsze co powiedziałem znajomemu to było coś w stylu "kurna u nas w czarnym to byś nawet nie wsiadł na takim słońcu a tutaj całkiem nieźle"
Wiem ile samochód stał na słońcu bo razem z nim tym samochodem przyjechałem. Stał kilkanaście godzin. Widzę że dla Ciebie ważniejsze jest mierzenie temp. termometrem i bóg wie co jeszcze. A wystarczy że wejdziesz sobie latem do samochodu czarnego a potem do białego. Różnica jest i to kolosalna. Nie musisz mieć termometru żeby to odczuć. Więc daruj sobie to popieranie faktów. Sprawa jest prosta jak drut a ty tylko to komplikujesz.

A tak w ogóle. Ty kiedyś właściwie siedziałeś w nagrzanym czarnym samochodzie? Chyba nie. BO gdybyś siedział to być nie prowadził tej dyskusji.

PS teraz doczytałem - widzę że kolega makuwa21 też w temacie. wie co mówi ale Ty jerry widzę że chcesz być najmądrzejszy :ugeek:
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 21 lut 2011, 13:07

Orion66 - ech szkoda słów.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 21 lut 2011, 14:00

ech oh i ah. Jerry - po prostu raz w życiu posłuchaj się innych i ich subiektywnych odczuć. Będzie lato poproś sąsiąda z białym/srebrnym samochodem, postaw go na słońcu wsiądź do niego po 4 godzinach. Potem porównaj to ze swoją czarną perłą - i sam powiesz szczerze że różnice czuć już w momencie kiedy otworzysz drzwi.
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Meduzes » 21 lut 2011, 17:31

jeżeli już robić testy to:

- obydwa auta tej samej marki i te same modele tylko w dwóch różnych kolorach nadwozia (jasny i ciemny)
- ten sam dzień, ten sam czas, to samo słońce i koniecznie ten sam kolor tapicerki wewnątrz (bo to ma bardzo duże znaczenie)

obstawiam że kolor nadwozia nie będzie miał znaczenia :D a po czym to wnioskuje ?? ponieważ kupując forda mondeo obydwa modele stały na zewnątrz jako wystawowe ... przymierzałem się i do jednego (srebrny) i do drugiego (czarny z szyber dachem) i zauważalnej różnicy w temperaturze nie czułem :lol: w jednym jak i w drugim było jak w piekarniku :lol: termometra nie miałem ale nawet gdyby różnica 1 stopnia w tą czy w tą nie grała by roli :twisted:

tyle ode mnie ... i osobiście twierdzę że zabobon że w ciemniejszym będzie cieplej jest NIEPRAWDZIWY ...
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 21 lut 2011, 20:44

Meduzes - dzięki. Od początku o tym pisze. Panowie z Myth Busters to potwierdzili. Zrobili test z 2 takimi samymi samochodami z wypożyczalni, jedne biały lakier, a drugi czarny. Wynik - porównywalna temperatura w obu. Być może nie są oni autorytetem, ale podałem kilka innych źródeł, które potwierdzają wyniki ich eksperymentu.
Samochód w środku rozgrzewają promienie słońca, które dostają się przez szyby, a w niewielkim stopniu przez sam dach. Jeśli porównujemy 2 takie same modele to podsufitka będzie taka sama, a więc w równy stopniu izolowała. Myślę, że można przyjąć, że 90% ciepła w środku powstaje dzięki promieniom słońca wpadającym przez okna i rozgrzewającym czarny środek. Ciepło od dachu, które przejdzie przez izolację to te 10% (może i mniej), które w niewielkim stopniu wpływają na wysokość temperatury w środku.
Zgadzam się, że czarny lakier rozgrzeje się najszybciej. Podsyłałem w jednym z poprzednich postów link do strony gdzie jest to zmierzone. Jednak to nie ma takiego znaczenia na rozgrzewanie temperatury powietrza w środku auta.
Orion66 nie obrażaj mnie!
Po pierwsze - nie znasz mnie, a wysuwasz na mój temat niczym nie uzasadnione osądy. Mój poprzedni samochód - Honda Accord (rocznik 2006) również był czarny. W lato, w czasie upalnych dni, po pracy widziałem co się dzieje u mnie i w autach kolegów, którzy mieli różne kolory. Efekt był podobny - parówa w środku.
Po drugie wyraźnie napisałem, że nie twierdzę że jestem nieomylny, ale do mnie przemawiają konkrety i o takie proszę.
Ty zaś zaczynasz i kończysz na obrażaniu mnie, stąd moje - ech szkoda słów.
Z mojej strony to EOT.
Sorki za off-topic.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2011, 09:57 przez jerry, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
Mariusz W
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 AWD GT LINE
KIA SPORTAGE 2.0DOHC AWD "L"
Lokalizacja: Gliwice

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Mariusz W » 21 lut 2011, 23:10

Panie i Panowie zapraszam do innego działu pt. "o wyższości świat "- tam można podyskutowac dalej a temat w tym dziale miał być o "szklanym dachu" za i przeciw.Proszę :)
KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI AWD GT-LINE + SZYBKA NA DASZKU
KIA SPORTAGE 2.0 DOHC AWD L 18" SIRIUS SILVER


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap