Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 24 sty 2011, 01:33

Witam,

Mam wątpliwości co do zasadności zakupu szklanego dachu. Na kilku forach w necie piszą raz że dzięki takiemu dachowi jest chłodnij inni że w samochodzie robi się piekarnik. Więc chciałbym aby wypowiedzieli się ci co mają taki dach lub jeździli taką wersją samochodu. I kilka pytań

1. Czy jadąc z otwartym dachem można obawiać się tzw "zawiania" ?
2. Czy nie ma ryzyka że zacznie on przeciekać?
3. Czy samochód z takim dachem stojąc na pełnym słońcu mniej się nagrzewa niż samochód bez dachu? Tzn. czy w środku nie robi się zbyt gorąco?
4. Czy to tylko bajer czy faktycznie coś konkretnego daje - poza wyglądem.


Macie jakieś inne spostrzeżenia co do tego dachu?
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Meduzes » 24 sty 2011, 11:00

dla mnie to BAJER 8-) którego w sportku nie mam i za którym bardzo tęsknie (4 tyś zł drogą nie chodzi) :cry: w mondziaku mam i bardzo sobie ten gadżet chwale :) nie czuję różnicy czy jest cieplej czy bardziej się nagrzewa za to czuję się bardziej przestronnie a latem bardziej przewiewnie ... o czymś takim jak przeciekanie nie ma mowy ...

polecam tym co lubią gadżety, przestronność, letni przewiew ... ale stwierdzam również że da się bez tego żyć ;)
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Dezet » 24 sty 2011, 20:13

A mnie od szklanego dachu o dużej powierzchni odstrasza nie cena, a myśl, że jakiś idiota może wpaść na pomysł zrzucenia na niego czegoś ciężkiego. Tylko po to, aby zobaczyć jak fajnie taki dach sie rozpryskuje.
Tak, wiem że dramatyzuję. Ale ta wizja mnie nie opuszcza.
Czas iść do psychiatry.
A tak na marginesie, ciekawe ile kosztuje wymiana szyby dachowej?
Pozdrawiam Dezet

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kaczy » 24 sty 2011, 21:33

Dezet pisze:A mnie od szklanego dachu o dużej powierzchni odstrasza nie cena, a myśl, że jakiś idiota może wpaść na pomysł zrzucenia na niego czegoś ciężkiego.

Otóż dorzucę kilka swoich spostrzeżeń na ten temat.Zaznaczam ,że nigdy nawet nie jechałem autem ze szklanym dachem ale zaciekawiony tym gadżetem ostatnich lat zwróciłem uwagę na dwa samochody na mieście i mimochodem rozmawiałem z właścicielami.Oba auta poruszały się po mieście z dużą folią na dachu, oczywiście nie oba na raz ,tylko jeden widziałem w styczniu drugi w czerwcu zeszłego roku.Pierwsze auto to Volvo XC90 panorama gdzie właśnie wyobraźcie sobie ,że jakiś ptak leciał i upuścił dorodnego orzecha który spadł z odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem i stłukł szklany dach. [angry] Oczywiście bez zagrożenia dla pasażerów ale szyba potłuczona do wymiany no i przeciekała przy uszczelkach.
Drugie auto to BMW X5 E70 jak podpytałem kierującego na stacji paliw czemu z folią na dachu to oświadczył , że samochód sprowadzony z niemiec do sprzedaży i kupiony za dobre pieniądze bo dach przecieka [zdziwiony]
Czyli reasumując samochody z górnej półki gdzie takie rzeczy nie powinny sie zdarzyć , a jednak !
Jest się czego bać bo potłuc można i to nie trzeba sie bardzo starać !
Potrafi tak poprostu przeciekać nawet w samochodzie za cięzką kasę , więc tym bardziej w autach klasy niższej !
Przypominam , że to tylko z rozmów z ludzmi, a nie nawet z moich doświadczeń.Natomiast folję na dachu widziałem osobiście.

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 25 sty 2011, 10:53

No właśnie. Czy trochę w tym ryzyka a kosztuje nie mało. Ciągle zastanawiamy się z żoną ale więcej jest minusów niż plusów.
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Meduzes » 25 sty 2011, 10:57

Jest to gadżet :D dla ludzi którzy lubią gadżety :D nie tani :D ale przyjemny :D z tym przeciekaniem bym nie dramatyzował ;)
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kaczy » 25 sty 2011, 11:22

No właśnie ja też tak uważam ,że jak kogoś stać to nie powinien sie obawiać i raczej auta z drugiej ręki nie wchodza w grę.Nowe auto na gwarancji więc jedziemy do serwisu i jeśli się coś dzieje niech robią, bo na gwarancji.Tylko jeśli nas stać to przeważnie nie będziemy mieli czasu na użeranie się, bo właśnie bedziemy zajęci żeby nas było stać :) I tak można mnożyć w kółko :)

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 25 sty 2011, 11:25

Dodam, że czytałem o takim dachu w sportku, który również przeciekał i powodował, że w aucie było głośniej. Chodzi o auto przezkazane do testów. Ale tu się rodzi pytanie, skoro było głośno, to czy dobrze było zamknięte skoro jeszcze przeciekało?
Kolejne 2 wady to - problem z montażem bagażnika dachowego (trumna opiera się o szklany dach) oraz problem dla wysokich kierowców. Taki dach obniża sufit.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Orion66
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 17 sty 2011, 01:37
Czym jeżdzę: Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Orion66 » 25 sty 2011, 13:32

No to chyba jasne. Jednak zrezygnujemy z tego dachu. A nie daj boże jak byśmy ten dach zamówili i okazałoby się że i tak nie ma co jeździć z otwartym bo żona będzie czuła "zawiewanie". Wtedy to się dopiero nasłucham... [hihihi]
Opel Insignia Cosmo 1.6 Turbo 180KM (a miała być Sportage... bogu dzięki nie ma...)

Awatar użytkownika
mkkrk
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 24 sie 2010, 20:47
Czym jeżdzę: GT Line HEV AWD, AE+ LTH HAR PNS 2TR
Lokalizacja: Kraków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: mkkrk » 25 sty 2011, 16:58

jerry pisze: - problem z montażem bagażnika dachowego (trumna opiera się o szklany dach)

Nic z tych rzeczy, mam box thule z dedykowanym "kitem" do KSIII i nic się na dachu nie opiera, wręcz przeciwnie, bez problemu można okno dachowe otworzyć więc nie ma niebezpieczeństwa, że ktoś przypadkowo naciśnie przycisk i je uszkodzi.
pozdrawiam
__________________________
GT Line HEV AWD, AE+ LTH HAR PNS 2TR
Była:
GT Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT, FN2, dach
2.0 DOHC, AWD, XL+18 i dach

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 25 sty 2011, 20:04

Ja miałem szklany dach w toyocie. Nigdy więcej - latem jak w piekarniku, klima wcale nie pomagała, bo słońce przypalało skórę, można by się było opalać, gdyby szyba przepuszczała UV. Czasami musiałem jeździć nawet w czapce z daszkiem, by światło z góry nie raziło w oczy. Całkowicie zbędny, na dłuższą metę nieprzydatny gadżet. :nono:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: Dezet » 25 sty 2011, 20:49

Poza tym wydaje mi się, że na szybach zegarów (i innych urządzeń, np. navi) będą dodatkowe odblaski. Osobiście takie refleksy na AutoMapie mnie wkurzają.
Pozdrawiam Dezet

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: bartdobr » 26 sty 2011, 11:33

Szklany dach to przyjemna sprawa dla pasażerów, kierowca go "nie widzi", no chyba że czeka na zmianę świateł. Na nadmiar słońca jest roleta. Dach z zewnątrz wygląda ładniej. W środku wpuszcza światło i poszerza optycznie przestrzeń. Jeżdżąc kabrioletem słońca mam już trochę dosyć, ale i tak uważam że bardzo przyjemny bajerek ten dach i jestem za :)
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jaro » 26 sty 2011, 20:36

Zależy dla jakich pasażerów - ja mam 2 małych dzieci i nawet przy rolecie latem słońce tak dawało czadu, że dzieci po kilkugodzinej jeździe wyglądały jak raki wyjęte z wody.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

krzysiek_kpk
KRZYSIU....od szufladek
Posty: 140
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:31
Czym jeżdzę: Biały prosiak 2.0CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: krzysiek_kpk » 01 lut 2011, 13:18

Nie miałem okazji jeszcze siedzieć w sportagu ze szklanych dachem, napiszcie proszę jak on wygląda od środka. Co prawda mignęła mi gdzieś jakaś fotka z tym dachem ale wolałbym się upewnić. Wydaje mi się że od środka to ona wygląda tak jak by były dwa szyberdachy? czy może się mylę?
Pozdrawiam
KPK

EDIT - znalazłem faktycznie wygląda jak dwa szyberdachy

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 11:13

Witam wszystkich serdecznie [papa]

Ja się zastanawiam własnie nad kupnem Sportage, IX35? i oczywiście musowo będzie dach panoramiczny.
Mam taki własnie w Scenicu 2007 1,5 dci 106KM, Scenic ma kolor czarna perła metalik i rozgrzewa się latem do czerwoności [zly1] ,ale to oczywiście przez kolor lakieru i słońce (Italia) ,a nie przez ten dach.
Dach w Sportage ma takie zasłonki jak w Scenicu, i moim zdaniem po zasłonięciu zasłonek jest chłodniej od wersji z blachą , tworzy się 2cm pusta przestrzeń od szyby, która to bardziej izoluje od (blacha + cienka podsufitka)
Tak ze tu raczej niema obaw można sobie zasłonić w upały.

WADY-> może trochę stukać pukać szyba,
->konstrukcja samochodu jest mniej sztywna i może zacząć skrzypiec w środku auta

Ja do takiego dachu się przyzwyczaiłem jest więcej światła przestrzeni a świeci ostro tylko latem i to parę godzin w południe.
Do tego czarnego dachu Sportage czy ix35 w białym kolorze bardzo ładnie wygląda.

PS.
Własnie widzę ze w ix35 dach (nie wiem czy otwierany jak w sportage) można zamówi tyko od wersji full 2l.
A więc berdzie chyba Sportage (zonie się znacznie lepiej podoba, ale jest troszkę większy i jak ja będę parkował w tych ciasnych uliczkach? ) a mnie wyłącznie interesuje nowy 1,7crdi parametry ma super! do 100km/h jedzie prawie jak 2.0L crdi (dzięki max momentowi od 1250obr/min i wadzie 50kg mniej)
Koszt napraw i eksploatacji także znacznie mniejsze 8l oleju vs 5,3 , pasek rozrządu >-> łańcuch.

A jak będzie słabo się go troszkę zchipuje , choć w porównaniu waga KM jest lepiej jak w Scenicu a mi w nim mocy nie brakowało.
Powinny ukazac się te 1,7crdi od 125 do 160 KM więc jak widać motorek ma potencjał

Hyundai i40 1.6 GDi
Hyundai i40 2.0 150 hp
Hyundai i40 2.0 150 hp Shiftronic
Hyundai i40 2.4 178 hp
Hyundai i40 2.4 178 hp Shiftronic
Hyundai i40 2.0 GDi
Hyundai i40 2.4 GDi 201 hp

Hyundai i40 1.7 CRDi 125 hp Stop&Go
Hyundai i40 1.7 CRDi 140 hp
Hyundai i40 1.7 CRDi 160 hp !!!!

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: jerry » 16 lut 2011, 11:56

Panowie z "Myth Busters" ("Pogromcy Mitów") w jednym odcinku rozprawili się z mitem o rozgrzewaniu się samochodu z czarnym lakierem. Wypożyczyli do testów 2 samochody tej samej marki - jeden biały i jeden czarny. Następnie zainstalowali w środku termometr i pozostawili je na cały dzień w kalifornijskim słońcu. Rezultat - auta tak samo się nagrzały i taka sama temperatura w obu autach.
To tyle w sprawie czarnego lakieru.
Sorry za off-topic.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: kasia_mm » 16 lut 2011, 12:47

wczoraj jezdzilam testowym ix35 ze szklanym dachem i przy bardzo duzym sloncu, mimo zasuniętych oczywiscie szyb w dachu - szyba ta doskonale odbijala sie na desce rozdzielczej...
dla mnie to bajer zbędny aczkolwiek dzieci piały z zachwytu:)

sabb
Uzależniony
Posty: 271
Rejestracja: 23 gru 2010, 22:21
Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: sabb » 16 lut 2011, 18:49

miałemauto z takim dachem i więcej nie chcę ale to kwestia gustu [hihihi]

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 21:09

kasia_mm pisze:wczoraj jezdzilam testowym ix35 ze szklanym dachem i przy bardzo duzym sloncu, mimo zasuniętych oczywiscie szyb w dachu - szyba ta doskonale odbijala sie na desce rozdzielczej...
dla mnie to bajer zbędny aczkolwiek dzieci piały z zachwytu:)


A czy ten dach w ix35 jest otwierany czy czy tak jak w qashqai-u tylko dach panoramiczny?
Nie było zasłonek w ix35? aby jak słonce świeci pionowo zasunąć je?

Ja jeżdżę takim autem już 4 lata i muszę zasuwać zasłonki tylko w lecie i tylko w południe.

nanek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2011, 08:32
Czym jeżdzę: Scenic 1,5 dci 106KM

Re: Szklany dach ? Fakty i mity i czy warto ?

Postautor: nanek » 16 lut 2011, 21:35

jerry pisze:Panowie z "Myth Busters" ("Pogromcy Mitów") w jednym odcinku rozprawili się z mitem o rozgrzewaniu się samochodu z czarnym lakierem. Wypożyczyli do testów 2 samochody tej samej marki - jeden biały i jeden czarny. Następnie zainstalowali w środku termometr i pozostawili je na cały dzień w kalifornijskim słońcu. Rezultat - auta tak samo się nagrzały i taka sama temperatura w obu autach.
To tyle w sprawie czarnego lakieru.
Sorry za off-topic.


Panowie "Myth Busters" to żaden autorytet :lol:
Takich badań wykonanych były setki i zawsze pokazywały to co wiadomo od dawna .

Pierwszy z rzędu znaleziony test:
Wykres temperatury wnętrza samochodu w zależności od koloru lakieru sporządzono na podstawie danych ze strony
Tak jak można było przypuszczać, na słońcu w temperaturze otoczenia 34, najchłodniej było w samochodzie białym 47 stopni, a najgoręcej w samochodzie czarnym 57 stopni. Olbrzymia rozpiętość temperatur 10 stopni pokazuje, że wybór koloru samochodu jest ważnym elementem. Czarny lepiej wygląda, ale za to biały wita nas chłodniejszym wnętrzem w upalny dzien.


źródło:


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap