czujnik parkowania

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujnik parkowania

Postautor: Thomaster » 15 paź 2019, 21:04

A tak z innej beczki - GDS jest w stanie zdiagnozować usterkę czujnika w KS3? Pytam bo kiedyś szukałem i nie znalazłem takiej opcji.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: czujnik parkowania

Postautor: Owca007 » 15 paź 2019, 21:31

Jest i dokładnie pokaże nawet który szaleje.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 15 paź 2019, 21:41

Pokaże gdy jest system SPAS, sam tył obsługuje BCM i tam krucho z diagnozą.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: czujnik parkowania

Postautor: PabloS » 16 paź 2019, 09:07

Owca007 pisze:Mogłaś pisać, że potrzebujesz to w 200zł byśmy się zamknęli.


Masz rację mogłem ale autko użytkuje moja żona i ona widzi to mniej więcej tak: "A co ty mechanikiem jesteś żeby mi grzebać przy aucie? Od naprawiania auta są mechanicy itd...."

Ja to sobie mogę grzebać przy swoim autku co czasem robię :D

A co do ceny części to w chwili obecnej moim mistrzem jest nissan który zażyczył sobie za wkład lusterka lewego (skończyło się podgrzewanie) 291,38 zł. [zlolta]
Kolega za wkład lusterka lewego do Hyundaia firmy Mobis zapłacił 99 zł.
Wkład lusterka lewego do Clio 93 zł (kupione w ASO).
Wkład lusterka lewego do Peugeota 132 zł (kupione w ASO).

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujnik parkowania

Postautor: Thomaster » 16 paź 2019, 21:17

automaciek pisze:Pokaże gdy jest system SPAS, sam tył obsługuje BCM i tam krucho z diagnozą.


No właśnie też mi się tak wydawało. Podsumowując naprawę u @PabloS: oprócz kosmicznej według mnie stawki za robociznę za wymianę środkowych czujników, ASO dorzuciło sobie diagnostykę komputerową, która była raczej bez sensu. 150zł za GDS'a oraz 200zł za podniesienie auta, odpięcie starych i podpięcie nowych czujników [zdziwko] . Tam nie ma żadnej magii, nawet nie trzeba żadnych narzędzi używać. Wymieniałem ostatnio te same czujniki znajomemu i zajęło mi to jakieś 10 minut łącznie z przyniesieniem i rozłożeniem kocyka bo nie podnosiłem auta.
No chyba, że to jakieś specjalne warszawskie cenniki ;)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 16 paź 2019, 21:32

Warszawka to Warszawka @Thomaster. BCM wykazuje tylko brak komunikacji, nie ma możliwości wskazania czujnika który wskazuje nieistniejącą przeszkodę, tylko wskazania na zegarach są podpowiedzią. O ile zewnętrzne to no problem, o tyle wewnętrzne to tylko przez podmianę. Nie to żebym miał rację, ale czy w tym przypadku ktoś poszedł po bandzie i wymienił oba wewnętrzne czujniki bo tak prościej. Wymiana, razem z podniesieniem auta to 5 minut max. Zewnętrzne czynniki nieco trudniej.... ale da radę w 6 minut. (@Gisio nie czytałeś tego :) )
@PabloS czy zabrała małżonka stare czujniki?

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: czujnik parkowania

Postautor: gisio » 16 paź 2019, 23:29

Panowie weźcie pod uwagę, że auto trzeba było przyjąć do serwisu, przejść całe procedury wydrukować stertę papierów a to też trwa. Nie wiem czy auto umyto po naprawie (przynajmniej taki jest standard w Kia) ale to też koszt i czyjaś praca. Niektóre prace są proste i można je wykonać dużo szybciej niż przewidują to normy czasowe producenta ale większość czasów napraw jest bardzo wyśrubowana.

Myślę, że sprawa kolegi @PabloS zakończy się dla niego pozytywnie.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: czujnik parkowania

Postautor: PabloS » 17 paź 2019, 08:00

@automaciek tak stare czujniki dostaliśmy na pamiątkę jak ktoś chce to chętnie oddam :-)

Niestety takie są ceny w ASO i to raczej niezależnie od marki. Oczywiście w autach premium ceny roboczogodziny są jeszcze wyższe.
Co do czasu wymiany to w ASO zostało to wyliczone na 0,80 rbg (wymiana czujników) i 0,60 rbg (diagnostyka). Czy to dużo? Ciężko powiedzieć. Sam w pracy czasem wyliczam czasy jednostkowe dla rożnych operacji i naprawdę wyniki bywają zaskakujące (pracownik ocenia że robi coś w minutkę albo dwie a z pomiarów wynika że tak naprawdę jest to 10-15 minut).
Poza tym ASO to inny świat i tam wszystko kosztuje a klient płaci za to że ktoś od niego odebrał auto i przyjął zgłoszenie, ktoś inny wjechał nim na halę, potem na podnośnik, podniósł auto... czas,czas, czas...
A czas to pieniądz.

Potwierdzam słowa kolegi @gisio, który przeczytał mojego posta, sam się ze mną skontaktował i zaoferował pomoc w tej sprawie. Oczywiście skorzystałem z tej pomocy i wszystko zmierza do szczęśliwego końca za co raz jeszcze mu dziękuję.
Dobrze że mamy tu na forum takich ludzi.

Awatar użytkownika
frutii
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 05 maja 2012, 17:26
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 t-gdi GT line
Gadu Gadu: 15520054
Lokalizacja: Pyrzowice

Re: czujnik parkowania

Postautor: frutii » 30 paź 2019, 18:56

Ja mam w ks3 trochę inny problem - czujniki na ekranie pokazują odległość, ale nie ma sygnalizacji dźwiękowej.. Niestety kia z 2012r,więc już dawno po gwarancji.. Ma ktoś jakiś poradnik na ten temat?

maqiux
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 sty 2020, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage III SX 2.0 T-GDi 2014

Re: czujnik parkowania

Postautor: maqiux » 02 lut 2020, 20:18

A jaka jest różnica i co to oznacza, że czujniki mają 3 piny a inne 4?
Potrzbuję zakupić wiązkę zderzaka tylnego by dorobić przeciwmgielne i nie bardzo wiem czy szukać wiązki na 3 piny i jakoś to przerabiać, czy szukać wiązki pod moje czujniki i z pinami pod przeciwmgielne. W najbliższej przyszłości chciałbym dorobić również czujniki parkowania z przodu i chciałbym żeby to grało.

Wszystkie mają złącza na wielkość 6 pin ale Niektóre wtyczki łączące czujnik do wiązki mają 4 piny (styki) a niektóre 3.
Jaka jest różnica w komunikacji tych czujników?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 02 lut 2020, 21:05

Tylko o jakim aucie piszesz, bo się szklana kula wysypała :).
Jeśli o KS IV to każdy czujnik ma złącze 6 pin. Masa, LIN (komunikacja), zasilanie oraz 3 styki kodujące (masa) które informują czujnik o jego pozycji w zderzaku. Na jednej linii LIN nadają 4 sensory, linie mogą być 3 (zderzak tył, przód oraz czujniki boczne automatycznego parkowania.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: czujnik parkowania

Postautor: diselboy » 02 lut 2020, 21:28

w opisie stoi:
Kia Sportage SX 2.0 T-GDi
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: RE: Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 02 lut 2020, 21:43

Ale w tapatalk nie widać opisów, i jak żyć.

maqiux
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 sty 2020, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage III SX 2.0 T-GDi 2014

Re: czujnik parkowania

Postautor: maqiux » 02 lut 2020, 23:36

Tak jak przedmówca napisał, samochód Kia Sportage III SX 2.0 T-GDI 2014r.
To by się zgadzało. W każdej wtyczce inna ilość styków. 4 przewody zasilania łączą się w jeden, tak samo LIN. Więc do głównej wtyczki w zderzaku idą (oprócz masy) dwa przewody związane z czujnikami. A jak to jest rozwiązane z wtyczkami 3 pinowymi? Każdy jest podłączony osobno?

Czy te czujniki będą poprawnie działać po dodaniu czujników z przodu?
A czy te czujniki będę działać z systemem Smart Park Assist System'?
W którym miejscu są podłączone te przewody z drugiej strony? Pod maską? Czy pod deską rozdzielczą? Do BCM czy może do SAPS?

Nie wiem czy w ogóle da się wywnioskować te informację na podstawie tych danych :)

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 03 lut 2020, 12:40

Kolega za Szczecina? Właśnie stoi taki KS III na warsztacie.
W KS III na Europę wszystkie czujniki były 3 pin. Jeśli tylko tylne to podłączone każdy sygnał osobno do BCM, jeśli SPAS to wszystkie 10 czujników podłączone do modułu SPAS. Niestety nie dysponujemy dokumentacją do wersji NAR. Ale chyba te 6 pinowe czujniki są od KS IV.

maqiux
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 sty 2020, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage III SX 2.0 T-GDi 2014

Re: czujnik parkowania

Postautor: maqiux » 03 lut 2020, 13:37

Mieszkam w Krakowie i z tego co widzę co moja sportage stoi przed domem :)

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli czujniki są podłączone do BCM to każdy czujnik powinien mieć swoją żyłę do tego modułu? Czyli jest bardzo prawdopodobne, że u mnie jest moduł SPAS, z tego względu, że wszystkie czujniki wchodzą na jednej żyle do wiązki wnętrza?

Czy z modułami BCM, ICM, SPAS jest tak, że można je podmienić na wersje europejskie i po prawidłowym podłączeniu przewodów do żarówek, bezpieczników, urządzeń i innych przekaźników działać? Czy może one wymagają dodatkowego programowania do działania?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujnik parkowania

Postautor: automaciek » 03 lut 2020, 14:14

W europejskiej wersji SPAS każdy czujnik jest 3 pin i każdy ma osobną linię do modułu. Co do podmiany sterowników to żeby się przekonać to musisz spróbować, zawczasu podpowiem że to nie VAG i tutaj kodowań nie ma.

Marek77
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2020, 11:52
Czym jeżdzę: kia Sportage SL rok 2013 2.0 crdi 136KM

Re: czujnik parkowania

Postautor: Marek77 » 08 lut 2020, 12:08

Witam wszystkich. Temat nie jest na pewno nowy ale mam problem z czujnikami cofania. Mam Sportagez asystentem parkowania i od pewnego czasu przy wciskaniu wstecznego pokazuje mi na desce samochód i mrugające czujniki po czy są dwa sygnały dźwiękowe i działa tylko kamera. Po podłączeniu komputera pokazuje błąd (awaria napięciowa czujnika a) ale nie pokazuje który to czujnik. Jak to zlokalizować ? :niewiem:

Krzysiek krk
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2020, 11:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2.0 CRDI AWD 136 KM

Re: czujnik parkowania

Postautor: Krzysiek krk » 16 lip 2020, 12:30

Czyli uszkodzone czujniki nie są nowością. Od miesiąca posiadam KS III z końca 2014 chyba XL z kamerą i navi fabryczna. Wczoraj dopiero się zorientowałem z tyłu coś jest nie tak, mianowicie po wrzuceniu wstecznego obraz z kamery jest a czujniki na desce pokazują minimalna odległość, od auta najpierw czerwona kreska potem żółta i zielona i to wszystkie cztery czujniki... Rozumiem że pewnie cztery czujniki do wymiany?
I jeszcze jedno pytanie, czy linie naprowadzające z kamery, przesuwają się wraz z katem skrętu kierownicy? Tak jak na w skodzie kodiaq?

Poprawka, po Vin rozszyfrowany w sieci, wersja wyposażenia L.

sebus1004
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2023, 19:14
Czym jeżdzę: 2.0Crdi

Re: czujnik parkowania

Postautor: sebus1004 » 14 lut 2023, 19:26

Jak rozwiązałeś problem z tymi gasnącymi światłami przy włączonym silniku ? Mam ten sam problem ? Wymieniłem 2 czujniki środkowe ale nadal jest to samo. Trzy razy sygnał i przygasają światła na chwile

sebus1004
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2023, 19:14
Czym jeżdzę: 2.0Crdi

Re: czujnik parkowania

Postautor: sebus1004 » 22 lut 2023, 23:37

oovoo pisze:Kicha wymieniłem lewy czujnik i działa nie działa.

Jak rozwiązałeś problem z tymi gasnącymi światłami i odłączaniem zasilania deski przy włączonym silniku ? Mam ten sam problem ? Wymieniłem 2 czujniki środkowe ale nadal jest to samo. Trzy razy sygnał i przygasają światła na chwile.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap