czujniki parkowania przód

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
kandj
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:08
Czym jeżdzę: 1,7 CRDI special editon 2012r wersja L

czujniki parkowania przód

Postautor: kandj » 02 maja 2017, 22:20

Witam
Jestem świeżym posiadaczem KIA SPORTAGE 1,7 z 2012r.
Szukam po forum od kilku dni czy udało się komuś założyć oryginalne czujniki parkowania na przedni zderzak aby na wyświetlaczu pojawiał się komunikat graficzny ile zostało do przeszkody tak jak działa to z czujnikami tylnymi. Jeżeli udało się komuś rozwiązać ten problem to proszę o informację jak to uczynić, co jest potrzebne poza wiązką i czujnikami.

Przepraszam jeśli był taki post jednak mimo szczerych chęci nie udało mi się znaleźć rozwiązania mojego tematu.

Pozdrawiam
Kuba

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Thomaster » 02 maja 2017, 22:45

Ja zrobiłem habilitację z temtu czujników ;)
Żeby wyświetlały się przednie to z tego co ustaliłem tylko dołożenie modułu SPAS. Niestety wtedy wymiana wszystkich czujników na takie z numerkami współpracującymi z SPAS'em - czyli dodanie 6 szt. na przód + wymiana 4szt. z tyłu. Cenowo masakra...

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: AdamAki » 02 maja 2017, 23:06

Dokładałem w ASO i oni nawet mordowali się parę godzin z tymi czujnikami, a więc nie jest taka prosta sprawa i oczywiście droga, ale rekompensuje to wygodę przy parkowaniu w ciasnych miejscach.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Thomaster » 02 maja 2017, 23:25

Wszystko zależy jeszcze od licznika jaki posiadasz - do KS3, która w oryginale miała supervision jest do dołożenia zestaw z czujnikami na przód, który po wpięciu w CAN będzie wyświetlał informacje na liczniku.

kandj
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:08
Czym jeżdzę: 1,7 CRDI special editon 2012r wersja L

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: kandj » 03 maja 2017, 09:17

Jeśli chodzi o licznik to mam czerwony nie bardzo wiem jak mam sprawdzić jakie ma oznaczenia. Zacząłem rozglądać się na allegro za czujnikami i wiązką ale jakoś dziwnie mała dostępność. Jeżeli chodzi moduł SPAS to wiecie gdzie się go wpina, jakie czujniki są potrzebne do niego. Musi być jakaś możliwość dołożenia czujników, pewnie jest do wymiany jakiś moduł. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Owca007 » 03 maja 2017, 10:08

kandj daruj sobie i odpuść masta Tomek walczy i jest to cholernie ciężki do zrobienia nie wspominając o samych częściach montażu. Lepiej dołożyć czujniki na przód na zasadzie jak ja to zrobiłem.

I taka mała sugestia używaj opcji szukaj tomatów o czujnikach jest już kilka, a zakładasz z wygody kolejny.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Thomaster » 03 maja 2017, 15:29

@kandj - przede wszystkim napisz (albo uzupełnij profil) jaki masz rocznik auta i jaką wersję wyposażenia...

kandj
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:08
Czym jeżdzę: 1,7 CRDI special editon 2012r wersja L

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: kandj » 09 maja 2017, 20:27

rocznik 2012 natomiast po czym można sprawdzić wersję wyposażenia?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Thomaster » 09 maja 2017, 20:55

Odnośnie sprawdzenia wersji (XL/L/M/S) - zerknij tutaj: viewtopic.php?f=4&t=4837&p=56439#p56439
Nie znalazłem niestety jak do tej pory czujników do przedliftowego modelu, które miałyby opcję wyświtlania wskazań na liczniku. Do polifta z licznikiem supervision są.

kandj
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:08
Czym jeżdzę: 1,7 CRDI special editon 2012r wersja L

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: kandj » 09 maja 2017, 21:13

W takim razie mam wersję L
Bardzo dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Kasztelan
Uzależniony
Posty: 351
Rejestracja: 20 lut 2017, 22:55
Czym jeżdzę: KS V 1,6 TGDI 7DCT
Lokalizacja: Kraków

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Kasztelan » 09 maja 2017, 21:27

Ja miałem dokładane przednie czujniki jeszcze przed odbiorem z Salonu i również nie ma graficznej sygnalizacji.

tomaszek1808
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2018, 08:56
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.7CRDI

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: tomaszek1808 » 11 lis 2018, 21:39

Owca007 pisze:kandj daruj sobie i odpuść masta Tomek walczy i jest to cholernie ciężki do zrobienia nie wspominając o samych częściach montażu. Lepiej dołożyć czujniki na przód na zasadzie jak ja to zrobiłem.

I taka mała sugestia używaj opcji szukaj tomatów o czujnikach jest już kilka, a zakładasz z wygody kolejny.


Cześć
Jestem Tomek od jakiegoś czasu przeglądam forum posiadam Sportage 1.7.
Przeczytałem że zakładałeś przednie czujniki parkowania ale nie widziałem u Ciebie relacji z montażu, napisz proszę w którym miejscu wpiąłeś się w instalację żeby mieć sygnał wstecznego dziękuję.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Owca007 » 12 lis 2018, 00:06

Napisz dokładniej co chcesz zrobić i jak. Do przednich czujników u siebie do aktywacji mam przycisk. Ale bez problemu da się to zrobić na czasówce, że po włączeniu wstecznego będzie działać ileś tam sekund.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Majki » 24 cze 2020, 22:44

Odgrzeję delikatnie temat.
Planuje zamontować czujniki na przód - coś czego od początku mi brakuje. Przeczytałem forum wzdłuż i wszerz, trochę informacji mam, koncepcja jakaś jest ale chciałbym doprecyzować pewne zagadnienia. Dlatego kilka pytań:
1. Wybrałem takie czujniki na alle - https://allegro.pl/oferta/czujniki-stee ... 8455176104. Zgodnie z zaleceniami Owcy (Adama) który niejednokrotnie pisał że poleca jako sprawdzoną markę. Nadadzą się na przód?
2. Montaż centralki czujników - gdzieś w komorze silnika np. koło kompa albo bezpieczników czy wewnątrz pojazdu gdzieś koło bezpieczników? - tam wewnątrz jest sporo miejsca i bez problemu będzie szło to skitrać.
3. Zasilanie. Jak dobrze rozumiem do centralki zawsze będą dwa zasilania - plus po stacyjce dla napięcia centralki oraz dodatkowy plus z np. światła cofania (w przypadku tylnych ale to mnie nie interesuje) lub z hamulca nożnego, który te czujniki aktywuje. Ewentualnie na chłopski rozum można oba kable wpiąć w plus po stacyjce i czujniki będą cały czas aktywne (tu można by np. przeciąć obwód tego plusa jakimś wyłącznikiem i sobie go gdzieś pod ręką umieścić tak aby w razie czego go wyłączyć a tym samym czujniki wraz z centralką całą). I tu pytanie - jaką opcje wybrać najlepiej, dodam że mam automatyczną skrzynię (chyba to ma znaczenie bo jednak inna operacja hamulcem niż w manualu). Jak z hamulca to gdzie szukać kabla żeby się wpiąć w automacie? Skąd najlepiej wziąć plus po stacyjce tak aby nie trzeba było rozbierać połowy auta w środku? Kolega Owca pisał że montował już w kilku kijankach czujniki tak więc tutaj liczę mocno na pomoc.
Reszta jest dla mnie raczej jasna. Zderzak już dwa razy ściągałem (raz żeby założyć nowe żarówki w halogenach na dole - doświetlanie zakrętów + przeciwmgielne) drugi raz do założenia siatki na grillu. Tak więc tu bez problemu. Kable do wewnątrz przez gumowy przelot nad pedałem hamulca tam gdzie wiązka idzie do komory silnika - tu też jasny temat.
Jakby się dało jakieś sugestie w tym temacie podsunąć to bardzo dziękuję z góry. Wszelkie pro-tipy do montażu i ogarnięcia które ułatwią pracę lub uczynią ją bardziej profesjonalną mile widziane.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: automaciek » 25 cze 2020, 08:43

Polecam czujniki przód z firmy EMG, w wersji "flusch mount" czyli 16mm otwór klejone od tyłu czyli jak oryginalne. Centrala w kabinie, podłączenia: + zapłon, + cofania, + stop. Bez wyłącznika, nie ma potrzeby.

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Majki » 25 cze 2020, 09:00

Dziękuję za odpowiedź. Te flush mount zwróciły właśnie moją uwagę bo wyglądają jak w fabryce montowane. Wychodzi na to że ten podlinkowany przeze mnie steelmate to jest to EMG właśnie. A jakaś podpowiedź gdzie najlepiej w 3 gen. się wpiąć w wyżej wspomniane kable?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: automaciek » 25 cze 2020, 09:30

Mam na kompie ściągi, ale jestem na uropie. Napisz prv w pn.

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Majki » 30 cze 2020, 07:46

@automaciek
Przypominam się nieśmiało w sprawie "ściągawki" odnośnie montażu tych czujników. Niestety ale privów nie mogę jeszcze wysyłać.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: automaciek » 30 cze 2020, 12:10

To przynajmniej mail.

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: czujniki parkowania przód

Postautor: Majki » 30 cze 2020, 12:27

Już podaję - michalixpresso@gmail.com
Z góry pięknie dziękuję. Może uda się dzięki temu ogarnąć temat we własnym garażu.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap