Ocena xenonów w Sportage

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: jaro » 18 mar 2011, 21:27

recento pisze:
jaro pisze:Co za bzdury, trwałość lamp wyładowczych wynosi ok. 3000 godzin. W moim poprzednim aucie po 2,5 roku eksploatacji nawet nie zaczęly gorzej świecić. Ludzie dziwne rzeczy mówią, by sprzedać to, co im odpowiada.


Mam kolegę ,który musiał wymieniać ksenony w Toyocie,nawet nie pytaj o cenę bo można wymięknąć.Akurat dealerowi ,który mi to mówił nie zależało która wersje sprzeda,/a znam goscia i mówił to na podstawie swojego doswiadczenia z samochodami Kia i na pewno nie 2,5 roku/ ,bo sprzedawca w jego salonie namawiał mnie właśnie na ksenony ,ale nie potrafił powiedzieć jaki jest koszt wymiany./Na osram-owskich zarówkach energoszczednych pisze 8ooo h i ciekawe czy będa tyle świecić/


Nie sądzę, by KIA samodzielnie wymyślała technikę lamp wyładowczych, tak jak wszyscy korzysta z podwykonawców. Dlaczego więc takie lampy w KIA miałyby świecić tylko rok? Poza tym żarówki takie nie przepalają się przecież od razu tak jak tradycyjne, tylko tracą swoją jasność i zmieniają temperaturę barwy światła.
Ponadto Sportage jest to całkiem nowy samochód więc jak tu mówić o jakimkolwiek doświadczeniu. A światła ksenonowe są bez porównania lepsze niż najlepsze reflektory halogenowe.

kasia_mm pisze:
jaro pisze:Nie zrobiliśmy. Ale u mnie się okazało, że z salonu dostałem auto z nieustawionymi reflektorami. Po regulacji świecą tak jak powinny świecić ksenony :oki:



chłopaki ja w sobotę odbieram samochód - czego mam zażądać od dealera - jakiegoś wydruku z regulacji xenonów? jak ja mam to biedny żuczek sprawdzić, że ustawili zanim pojade 250 km do domu???


Regulacja reflektorów wchodzi w zestaw czynności przeglądu zerowego, przedsprzedażnego. Zapytaj się po prostu, czy wyregulowali światła, ew. poproś, by sprawdzili ich regulację. Trwa to minutkę.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kijaS » 18 mar 2011, 21:55

Poza tym co to za ocena trwałości żarówek "rok". Czy dotyczy to przysłowiowego Niemca jeżdzącego w niedzielę do kościoła? Czy samochodu w firmie kurierskiej robiącego dzień w dzień dajmy na to 500km? Bardziej realne byłoby określenie sredniego przebiegu tegoż samochodu (choć też inne będzie zużycie żarówek w przypadku jazd miejskich, z częstymi wyłączeniami, a inne przy "trasach"). U mnie ksenony wytrzymały 200kkm (4lata), a nie wiem co dzieje się z nimi teraz (pewnie dalej komuś świecą)
No chyba, że tamte wytrzymały rok ciągłego świecenia (8000h), wtedy byłby to rezultat godny podziwu :brawo:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

recento
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 03 mar 2011, 23:33
Czym jeżdzę: Toyota
Avensis kombi 1,6 VVTI

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: recento » 19 mar 2011, 00:06

[/quote]

"...Nie sądzę, by KIA samodzielnie wymyślała technikę lamp wyładowczych, tak jak wszyscy korzysta z podwykonawców. Dlaczego więc takie lampy w KIA miałyby świecić tylko rok? Poza tym żarówki takie nie przepalają się przecież od razu tak jak tradycyjne, tylko tracą swoją jasność i zmieniają temperaturę barwy światła.
Ponadto Sportage jest to całkiem nowy samochód więc jak tu mówić o jakimkolwiek doświadczeniu. A światła ksenonowe są bez porównania lepsze niż najlepsze reflektory halogenowe..."


I dokładnie o to mi chodziło ..tracą jasność i zmieniaja barwy światła.W sumie teraz czytając forum i Wasze zachwyty nad ksenonami ,żałuje ,ze nie wziąlęm opcji z ksenonami.No ale w KMP nie mozliwosci zmiany konfiguracji samochodu nawet przy oczekiwaniu 6 m-cy./

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kijaS » 11 maja 2011, 21:51

Ponowne odgrzewanie starego kotleta... :oops:
Może ktoś zapoda jak to z tymi ksenonami jest? Jest różnica? Widoczna? Bo, że w kolorze jest to wiem, ale jak z tym rozkładem światła, zasięgiem itp? Już chyba jeździ kilka takich samochodów, może ktoś porównywał i zrobił (albo może zrobić) jakieś fotki?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: wentyl » 01 lip 2011, 14:32

To i ja dorzucę swoje trzy grosze w tym temacie. Dopiero jak mój znajomy odebrał Sportage XL i te auta częściej zaczęły pojawiać się na drogach, to zauważyłem wówczas, że ich lampy różnie świecą. Lampy ksenonowe w moim aucie np. świecą na biało (a nawet lekko żółtawo, to zależy pod jakim kątem patrzy się w soczewkę) a u mojego kumpla na niebieskawo. Widziałem też światła w Sportage z lekką fioletową poświatą. W przypadku moich ksenonów spodziewałem się raczej właśnie takiej barwy (zbliżonej do ledów). Trochę mnie to dziwi, ale mam nadzieję, że nie wciśnięto mi czegoś badziewnego w zastępstwie. Co o tym sądzicie drodzy forumowicze?
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kijaS » 01 lip 2011, 16:32

Soczewka powoduje mocne rozszczepianie swiatła, dlatego gdy patrzysz na światła od przodu, to w zależności od kąta będziesz mógł zobaczyć różne kolory. Ważniejsze jest jaki kolor dają na drogę. Powinien on być chłodno biały (biały z domieszką niebieskiego), żarowe żródła dają ciepłą biel w kierunku odcieni żółtego, natomiast możesz kupić ksenony o wyższych temperaturach barwowych (bardziej fioletowe), ale one z kolei mają mniejszy strumień świetlny. A raczej nie spodziewałbym się aby KIA dawała różne źródła do swoich ksenonów - raczej są to standardowe palniki. Dlatego bardziej prawdopodobne jest, jak pisałem na początku, że patrzyłeś na światła pod różnymi kątami i stąd Twoje wrażenia.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: bartdobr » 01 lip 2011, 17:58

Z tego co się orientuję to fabryczne xeno (nie tylko Kia) są zawsze w barwie 4300K. Nagrzana przesłona w soczewce też może powodować minimalną różnicę w barwie. Poza tym zawsze możesz zmienić barwę świateł na bardziej w kolorze ledowym czyli na 6000K
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: wentyl » 01 lip 2011, 23:35

Hmmm.... Soczewka rzeczywiście powoduje tęczę nawet w przypadku zwykłych halogenów. Czasami zauważam to też jadąc w nocy, gdy na drogę pada światło białe, może nawet lekko żółtawe, a wiązka światła lecąca na wysokości znaków drogowych jest niebieska. Tymczasem jak się gapię na ksenony w aucie kumpla to wydaje mi się, że całe świecą niebieskawo. Różnica w barwie porównując do moich jest znaczna. Jego świecą jak np. światła Hondy CRV, a moje jak (co mnie trochę cieszy ;) światła Audi A8. Patrząc na pewne porównanie (http://www.delonixradar.com.au/hid-xenon/colour-chart.php) to xenony mojej kijanki rzeczywiście świecą w temperaturze 4300K a innych (tak jak w aucie kumpla) co najmniej 6000K a nawet 8000K. Ledy świecą nam identycznie :lol: NIe wiem, gdzie i czy w ogóle można dokonać regulacji barwy reflektorów. Jestem w tym temacie kompletnym laikiem (czyli "lajkonikiem" jak mówią w naszych stronach ;) Ale jeśli jest to możliwe, to znaczy że fabryka w Żilinie wypuszcza auta różnie ustawione. A może przestawiają to dealerzy?
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: rouman01 » 02 lip 2011, 01:00

Tak patrząc "na oko" (i biorąc zapas na własne subiektywnye odczucia z pamięci jasności reflektorów, które widuję głównie jednak zza kierownicy, parametrów i jasności mojego monitora koputerowego LCD) mogę napisać - xenony w mojej KIA-S mają ze 5000 kelwinów, lutrów plus jednego papieża razem wziętych.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kijaS » 02 lip 2011, 09:39

wentyl pisze: NIe wiem, gdzie i czy w ogóle można dokonać regulacji barwy reflektorów

Możeesz sobie kupić palniki o innej temperaturze barwowej. Ale chyba tylko chinskie, bo markowych nie widziałem. I pewnie bez homologacji :niewiem:
wentyl pisze: Ale jeśli jest to możliwe, to znaczy że fabryka w Żilinie wypuszcza auta różnie ustawione. A może przestawiają to dealerzy?

A zapewne jedno i drugie. Na zerowym przeglądzie powinni chyba korygować ustawienie reflektorów. Ale czy to robią i na jakim sprzęcie? :baba:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: wentyl » 03 lip 2011, 23:07

Skoro z biegiem czasu xenony i tak będą zmieniać barwę, to chyba szkoda sobie wymianą palników zawracać głowę. Ważne, że teraz świecą dość jasnym, "homologowanym" ;) światłem. Zresztą chyba im niższa temperatura tym dłużej poświecą. Przynajmniej tak jest w przypadku gwiazd ;) Z większej odległości od mojego auta moje oko (podobnie jak oko roumana01) ocenia barwę światła reflektorów rzeczywiście na jakieś 5000K. Z bliższa wydaje mi się, że świecą bardziej żółtawo, ale to zapewne efekt soczewki, o którym wcześniej pisał kijaS. Jednakowoż wydaje mi się, że kilka Sportage, które kiedyś jechały z naprzeciwka (a na pewno auto mojego kumpla), świeciły bardziej niebieskawo niż moje. Czy może ktoś mi powie, co ja takiego zażywam, że mam takie złudzenia optyczne? :lol:
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kijaS » 04 lip 2011, 18:04

Zanim zaczną zmieniać barwę, to pewnie już sprzedasz samochód [hihihi] Wszak KIA wyposażyła Sportka w światła dzienne, więc ksenonki to trochę oszczędzi.
Mnie lekarz proponował takie niebieskie tabletki, ale z tego co pamiętam to miały wpływać na co innego, niż niebieskie postrzeganie świata :niewiem:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena xenonów w Sportage - pytanie w temacie swiatel

Postautor: kasia_mm » 04 lip 2011, 18:39

a propos swiatel - jezdzicie na codzien w pozaycji "auto" jesli chodzi o oswietlenie? pytam bo ja tak jezdze i juz kilka razy w trasie mi panowie zwracaja uwage ze jade bez swiatel (ci co za mna jada) i zebym wlaczyla.... faktycznie pala sie tylko ledy z przodu na pozycji auto w jasny sloneczny dzien... ale zaczynam miec watpliwosci czy bez tych tylnich to mozna czy nie mozna jezdzic.......

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: mint » 04 lip 2011, 18:57

Witam. Kasiu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obecnie tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kasia_mm » 04 lip 2011, 19:07

o dzizas.... a tak "drukowanymi" bys to zinterpretowal?? mozna czy nie:)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: soul » 04 lip 2011, 19:09

Si :zlosnik:
Obrazek

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kasia_mm » 04 lip 2011, 19:10

uprzejmie prosze o zainstalowanie emotikona z blond głową ;)

Awatar użytkownika
gugus9
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 06 lut 2011, 14:25
Czym jeżdzę: już śmigam KIA Sportage 1,6 GDi XL / D5U / + LST
Lokalizacja: Łódź i okolice

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: gugus9 » 04 lip 2011, 20:05

do kasia_mm: mint chciał dobrze, podał podstawy prawne ( bardzo szczegółowo). Ja też zauważyłem, że jeżdżąc na "auto" po zmroku zapalają się światła mijania, ale z tyłu już nie. Też mi mrugali, a ja twardo do przodu śmigałem... :kierownik:
już śmigam KIA Sportage 1,6 GDi XL Sand Track Metalic / D5U /+ LST

Obrazek

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: dealer » 04 lip 2011, 21:32

wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby mijania z przodu zadziałały a tył został ciemny, chyba, że coś się sypnęło
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: rouman01 » 04 lip 2011, 22:58

Drogiej Kasi chodzi o to, że w pozycji "auto" włącznika świateł, czujnik zmierzchu zapala światła mijania (xenony w nazym przypadku), kiedy robi się naprawdę ciemniej. Dopiero przy rzeczywiście dużym zachmurzeniuj. Czasem w jasny, ale deszczowy dzień nie włącza.
I tutaj np. w czasie deszczu może się zdarzyć, że nadgorliwi inni kierowcy mogą nam podpowiadać, żeby włączyć światła mijania.

Ale jak już światła mijania się włączą, to napewno włączają się i światła tylnie i podświetlenie rejestracji.

Z tego jakie były wcześniej dyskusje o przepisach (chyba w całej UE) co do samych świateł do jazdy dziennej (czyli LEDy w naszym przypadku, które palą się zawsze i wszędzie) nie wymagają zapalonych świateł z tyłu.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocena xenonów w Sportage

Postautor: kasia_mm » 05 lip 2011, 09:30

drogiej Kasi dokładnie o to chodzi:))))


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap