Podświetlenia przycisków ?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
geski
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2010, 00:24
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI
Lokalizacja: Tychy

Podświetlenia przycisków ?

Postautor: geski » 24 gru 2010, 14:53

Nie wiem czy to tylko u mnie ale brakuje mi podświetlenia wielu przycisków, np. trip na liczniku, sterowanie szybami oraz wszystkie pod kierownicą . Nocą ciężko trafić ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gregory6
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: 31 paź 2010, 20:20
Czym jeżdzę: Kia sportage 1,6GDI

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: Gregory6 » 25 gru 2010, 15:20

Wszystkie przyciski są podświetlane oprócz .trip,reset i przycisk odblokowania dżwi.
1.6 GDI wersja L Czarna perła

greeg25
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 wrz 2010, 11:02
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI Black Metalick ( S )

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: greeg25 » 25 gru 2010, 19:08

spróbuj przekręcić manetkę od świateł na pozycję świateł mijania w tedy podświetlają się wszystkie możliwe przyciski
Kia Sportage 1.6 GDI Black

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: dealer » 25 gru 2010, 22:49

nawet po włączeniu świateł niektóre przyciski się nie świecą:
trip, reset od komputera
regulacja lusterek
blokowanie drzwi (drzwi kierowcy i pasażera, więc to chyba celowy zabieg)
regulacja położenia reflektorów (nie widać cyferki)
być może jest to celowy zabieg jak będę w serwisie to sie dopytam czy to celowy zabieg, ale wszystko wskazuje na to, że tak ma być bo jest to chyba u wszystkich
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: kaczy » 26 gru 2010, 10:41

Jeżeli tak jest to nie potrafie zrozumieć dlaczego ? Tzn z wybranych opcji w nocy sie nie korzysta? Czyli wysiadajac ,guzika do odblokowania drzwi mamy szukac na ślepo , bo światło wewnętrzne zapala się po otwarciu :) Zresztą nie rozumiem po co to blokowanie, w ceed też mnie drażni nie można normalnie drzwi otworzyć i już od dawna sie zastanawiam co się z tym dzieje w momencie wypadku - gwarancja wycinania przez strażaków ? :wmur:

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: saber » 26 gru 2010, 13:44

kaczy pisze: Zresztą nie rozumiem po co to blokowanie ... :wmur:

nie wiem jak dokładnie to działa w Sportage'u, ale jeśli blokują się wszystkie drzwi, to jest to funkcja antykredzieżowo-antynapadowa - zdarzały się kradzieże z samochodów stojących na światłach, złodziej podbiegał do samochodu, otwierał drzwi i porywał to co było pod ręką na tylnej kanapie, na siedzeniu pasażera albo w bagażniku - spotkało mnie coś takiego ale jeszcze w "kancioku" czyli w naszym dużym fiacie ...

Natomiast w chwili wypadku drzwi powinny się odblokowywać - podobnie po zatrzymaniu i wyjęciu kluczyka ze stacyjki (jeśli jest) ... Nie wiem natomiast jak to działa przy inteligentnym kluczyku, sprawdzę to pewnie dopiero na wiosnę jak się doczekam na swoją sztukę ...

Awatar użytkownika
darjejek
STEFEK BURCZYMUCHA
Posty: 56
Rejestracja: 09 lis 2010, 08:55
Czym jeżdzę: Kia New Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: KR

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: darjejek » 26 gru 2010, 15:28

===> saber

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Chociaż w przypadku rodzinno-społecznej "takxówki" jest to całkowicie niepraktyczne [hihihi]
Gość "proszony" bez ingerencji kierowcy nie wsiądzie. I też uważam, że funkacja odblokowywania drzwi powinna być podświetlana.

Pzd.
KS 1600 M Oliwkowy

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: saber » 26 gru 2010, 16:18

z tym brakiem podświetlenia to rzeczywiście jakaś lipa - u mnie w leonie ten przycisk jest w centralnej konsoli i świeci już wówczas kiedy kluczyk jest w stacyjce, nawet kiedy inne kontrolki są wygaszone. Świeci ok 30 sek. nawet po zgaszeniu wszystkiego i wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Przyzwyczaiłem się do tego, choć przyznam, że do samej lokacji przycisku również :) więc nawet nie muszę go szukać - mam nadzieję, że Sportage'u będzie podobnie i brak podświetlenia nie będzie przeszkadzał ...
Nie zmienia to faktu, że projektant chyba nie zdał egzaminu z gałkologii i nie przemyślał usbaility interfejsu użytkownika, że tak informatycznie powiem ...

A tak przy okazji to podzielę się pewną ciekawostką - ładnych parę lat temu jako biedny student :) byłem w posiadaniu nietuzinkowego samochodu Fiat X1/9 Bertone (tzw. bertonka) - jak to zwykle bywa w takich samochodach, na ulicy spędzają tyle samo czasu co w garażu na kanale, choć przyznam, że akurat mój egzemplarz był wyjątkowo zadbany i mało awaryjny. Jednak raz stało się coś co mnie zaniepokoiło, otóż zniknęło podświetlenie wszystkich przycisków/gałek i suwaków (te od ogrzewania przypominały przepustnice z odrzutowca :)) Kilka śrubek wystarczyło aby ściągnąć obudowę konsoli i jakież było moje zdziwienie jak zobaczyłem patent jaki zastosowano do podświetlenia całej konsoli - otóż była jedna, zwykła żarówka 12V która miała specjalny uchwyt, w którym z jednej strony była umieszczona owa żarówka, z drugiej zaś gniazdo z wiązką (uwaga) światłowodów! Tzn. było kilkanaście takich elastycznych wężyków przewodzących światło, które miały różną długość i wtykało je się po prostu w odpowiednie otworki konsoli, podświetlając wybrane elementy - rozwiązanie banalnie proste i genialne! Oczywiście teraz kiedy mamy technologię led, ciekłe kryształy itp, takie rozwiązanie nie bardzo ma sens, ale na ówczesne czasy (samochód z początku lat '70) to był HI-TECH :)

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: jaro » 15 sty 2011, 20:25

Fiat X1/9 to było moje marzenie. Wiele lat później kupiłem coś co go przypominało, czyli Toyotę MR2. Teraz za dobry egzemplarz Fiata trzeba zapłacić majątek.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: kaczy » 15 sty 2011, 22:36

A ja jestem gość i mam DB W123 QP na żółtych tablicach ! :zlosnik:

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Podświetlenia przycisków ?

Postautor: soul » 16 sty 2011, 10:39

To zobowiązuje Ciebie do zamieszczenie fotek w galerii. :chytry:
Obrazek


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap