Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 13 gru 2016, 21:36

Cześć wszystkim,

Ostatnio spotkał mnie takie problem z moja Kią. W nocy z soboty na niedzielę wyzerowały się liczniki: średnie spalanie, prędkość średnia, przebieg A i B (oprócz przebiegu całkowitego wszystko). Następnie cofając (a miałem tak że jak wrzuciłem wsteczny to od razu pokazywała się bryła samochodu i ewentualne przeszkody pokazywały kreseczki po przybliżeniu na 120 cm lub bliżej + dźwięk) licznik główny pozostał w pozycji ciągłego cofania. Wrzuciłem "jedynkę" a na liczniku nadal nic tylko bryła samochodu. Przejeździłem tak poniedziałek i dzisiaj pojechałem do serwisu Kia w Warszawie (nie będę dokładnie mówił do jakiego żeby nie było lokowania produktu). Panowie szybko podpieli pod kompa i po 30 minutach diagnoza: wszystko ok, żadnych błędów. 100 PLN skasowali i do widzenia. Zasugerowali że może być to czujnik cofania (światła do cofania działają normalnie, a licznik wyświetla przebieg A, natomiast jak wrzucę wsteczny to nie pokazuje od razu bryły pojazdu, tylko dopiero jak zbliżę się do przeszkody to wtedy bryła+ewentualne kreseczki pokazujące z której strony jest przeszkoda). Czujnik cofania z robocizną wycenili na .... :lol: no nie ważne. Jutro mam do nich jechać na naprawę, ale nie wiem czy jest sens. Dodam że sam sprawdziłem miernikiem akumulator po nocy i było ok 12-13 V więc jest ok, pali na dotyk. Serwis też potwierdził że to nie wina akumulatora. Przycisk deaktywacji czujnika cofania działa prawidłowo. Generalnie wszystko działa, ale moje pytanie jest takie:
Czy możliwe jest aby "jakoś" system się zresetował i teraz działa wyświetlacz przy czujnikach dopiero po wykryci przeszkody? a nie od razu po włączeniu wstecznego?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Lukasz sport » 13 gru 2016, 21:45

Co do aku to bylo 12 czy blizej 13 bo to bardzo duza roznica?

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 13 gru 2016, 21:55

aku bliżej 13, a nawet czasem powyżej 13 na spoczynkowym stanie skoczył. Miernik nie najwyższej jakości, ale nawet na błędzie 5% to chyba jest ok aku?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Thomaster » 13 gru 2016, 23:18

Sprobuj poprawić kostki przy BCM'ie i odpepnij aku na chwilę. Może coś się przywiesiło na szynie i teraz wariuje. Według informacji KIA czujniki adaptują się (a przynajmniej próbują) przy każdym odstępstiwe od standardowych wartości więc może warto wymusić to na nowo.

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 14 gru 2016, 07:06

Jestem laikiem w dziedzinie elektroniki/elektryki i proszę tutaj o pomoc. Gdzie znajdują się dokładnie te kostki? I drugie, już kilka osób mówiło mi o odpięciu aku na chwile (to jestem w stanie sam zrobić, wiem że plus mam odkręcić i zdjąć na parę minut), ale samochód kupiłem w ubiegłym roku i jak szukałem w książeczkach wczoraj to nie mogę znaleźć kodu do radia :( muszę ten kod mieć tak czy inaczej :/ dzisiaj chyba zamiast płacić za czujnik położenia biegu wstecznego (który prawdopodobnie jest sprawny) powiem Panom z serwisu Kia żeby pin do radia mi wygenerowali komputerowo (mam nadzieje że nie skasują mnie tyle co za diagnostykę - 100 PLN). Możesz napisać gdzie są te kostki BCM?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Thomaster » 14 gru 2016, 09:37

PIN do radia? Pierwsze słysze żeby radia w KS3 byly zabezpieczane pinem. Mam trzecie radio u siebie i zadne nie mialo tego typu zabezpieczenia.

Syganły z czujnkow cofania idą bezpośrednio na BCMa (jezelo masz wersję bez czujnikow z przodu). Niestety zeby dostac sie do wlasciwej kostki musisz zdjąć albo odchylic plastik nad nogami kierowcy - BCM jest po prawej stronie (nad pedalem gazu).

Zacznij jednak od odpięcia akumulatora.

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 14 gru 2016, 16:02

Dzisiaj dzwoniłem do kilku serwisów kia w warszawie. W jednym za kod do radia chcieli 99 ziko + trzeba się umówić na wizytę itp. W drugim serwisie tak jak piszesz pan był mocno zdziwiony co ja mówię, jaki kod, w sportage bardzo rzadko (na życzenie klienta) były zakładane kody do radia. I powiedział żebym żadnego czujnika biegu wstecznego nie wymieniał bo nie ma sensu skoro światła cofania działają i czujniki też działają. Dzisiaj spróbuję odłączyć akumulator. Zdjąć + na 5 minut?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Thomaster » 14 gru 2016, 16:28

Zdjęcie klemy nawet na chwilę powinno resetnąć wszystkie ustawienia, ale dla pewności możesz poczekać kilka minut. Daj znać czy coś się poprawiło.

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 14 gru 2016, 23:21

Zdjełem kleme z akumulatora i tak:
reset poleciał, radio nie potrzebowało żadnego kodu (stacje się rozprogramowały, ale to nie problem) liczniki się wyzerowały, jednak czujniki dzialają tak jak po awarii czyt. każdy czujnik z tyłu działa, jednak na wyświetlaczu pojawia się dopiero bryła samochodu jak czujnik napotka pierwszą przeszkodę. Miałem tak że po wrzuceniu wstecznego od razu pokazywał się na wyświetlaczu kształt samochodu a jak dojechałem to dodatkowo kreseczki i sygnał. W sumie można z tym żyć, nie mniej jednak najbardziej martwi mnie fakt że przebiegi się czasami (dwa razy od soboty) resetują :( chyba jutro spróbuję poszukać tego BCM'a.
Tak czy inaczej dzięki Thomaster za sugestię i podpowiedzi. Spoko że jesteś z nami na forum :) <pivko>

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Thomaster » 15 gru 2016, 00:32

Wygląda jakby coś nie kontaktowało - szczególnie z tymi resetującymi się przebiegami. Może coś z licznikiem albo wtyczką która na niego idzie?
Generalnie jakość instalacji elektrycznej w Sportage'u nie jest najwyższych lotów - sam kiedyś szukałem dlaczego losowo nie mogę zamków odblokować i okazało sie, że nie było kontaktu na pinie w kostce panela sterowania w drzwiach.
Z licznikiem chyba szybsza sprawa niż z BCM'em - odkręcasz śrubę koło radia, wyjmujesz całą plastikową osłonę licznika, odpinasz wtyczke od TRIP/RESET, odrkęcasz 4 śruby licznika i masz już do wyjętego,

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 15 gru 2016, 07:30

Dzięki za wskazówki, ale nie wiem czy sobie poradzę, ale gdyby udało mi się zdjąć tę osłonę liczników (śrubka od radia jest gdzieś przy zegarach, po lewej stronie radia? ) to może przynajmniej ta wtyczkę o trip\reset bym wypiął i wpiął ponownie (chociaż normalnie działają). Być może tam coś jest nie tak. Nawet jeśli jakimś cudem (chociaż nie wierzę w swoje możliwości) udało by mi się odkręcić wszystkie śrubki od zegarów to co dalej? Boję się że spierdzielę sprawę jeszcze bardziej niż jest. A może rzeczywiście jest to ten czujnik cofania (zegary resetowały się jak po powrocie do auta zawsze stał na biegu wstecznym, przy wyłączonym silniku oczywiście, ale zapalałem stacyjkę i sygnał że cofam zawsze brzęczał), tylko ten czujnik cofania chyba mocno gdzieś schowany jest :(

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: czyzyk64 » 15 gru 2016, 09:03

Jak otworzysz maskę to na skrzyni z góry go widać.
Załączniki
czujnik cofania.jpg

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: puder12 » 15 gru 2016, 09:47

@tomek1317 - a Twoje auto nie ma jeszcze gwarancji?!

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Owca007 » 15 gru 2016, 10:19

To samo właśnie chciałem napisać w opisie masz, że kijanka 2011 więc powinna mieć gwarancję odstaw powiedz co nie działa i tyle czekasz na zrobienie sprawdzasz i cieszysz, że działa.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 15 gru 2016, 13:21

Kijanka 2011 ale nie serwisowałem ja od kupienia (a kupiłem w ubiegłym roku z przebiegiem 65 tysięcy jako 4 latka). Więc nie wiem czy gwarancja obejmuje nie serwisowane auto?

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: puder12 » 15 gru 2016, 14:10

A może poprzedni właściciel serwisował i nie masz jeszcze najechane 90 kkm - to podpadałoby pod gwarancję.

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 15 gru 2016, 14:14

Poprzedni pod koniec używania już przestał serwisować. Nie będę jechał i znów płacił za diagnostykę skoro czujniki i wszystko działa, oprócz resetu kompa na wstecznym po nocy (od czasu do czasu). Teraz spróbuję zostawić kilka nocy na 1 biegu. A wyświetlacz pokazuje cofanie jak trafi na przeszkodę, przyzwyczaję się po pewnym czasie. Najważniejsze żeby nic więcej się już nie psuło z elektroniką.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: Owca007 » 15 gru 2016, 14:31

To nie jest rozwiązanie trzeba zrobić, naprawić i tyle. Zrób to co chłopaki pisali wcześniej posprawdzaj dociśnij itp.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 15 gru 2016, 15:09

Ok, spróbuję zrobić to co chłopaki napisali. Aku odpialem, nic nie pomogło. Teraz czujnik cofania, bcm i zegary? Pytanie tylko jedno: mam odpinac tam kostki i przypinac ponownie? Czyt. Wyjąć zegary i włożyć? Wyjąć czujnik biegu wstecznego i włożyć? Odpiac wtyczki z bcm i włożyć?
Czujnik biegu wstecznego wiem (że zdjęcia powyzej) gdzie już może się znajdować. Bcm gdzieś mam szukać obok pedału gazu po prawej stronie. A zegary też mam opis (srubka obok radia, potem osłona, wtyki trip\reset i 4 srubki). Nie do końca wierzę w swoje umiejętności manualne, ale postaram się jak najlepiej. Jak będę miał pytania to będę pisał. Dzięki Panowie za pomoc.

Awatar użytkownika
tomek1317
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:49
Czym jeżdzę: TGDI 1.6 M+smart. Black Pearl
2023
Lokalizacja: WPR

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: tomek1317 » 15 gru 2016, 15:38

Ok, czujnik wstecznego wyjelem i włożyłem. Nic nie pomogło. Mógłby ktoś zrobić fotkę tego bcm pod nogami kierowcy obok pedału gazu, bo sam nie wiem czego tam szukać?

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Wyświetlacz w wersji L wariuje?

Postautor: czyzyk64 » 15 gru 2016, 15:51

odbierz PW


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap