Kontrolki - po co i na co !?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Meduzes » 10 gru 2010, 11:20

Nie wiem czy tylko mnie to drażni ale niektóre kontrolki w naszym autku są nielogiczne a już na pewno niektóre nadgorliwe :?

takie np: zapięcie pasów - po odpaleniu silnika 4 kontrolki świecą na centralnej desce z dobre 30 sek, dodatkowa kontrolka miga przy zegarach, sygnał dźwiękowy wyje ... rozumiem że odpalamy auto zaświecą się i gasną a nie przez 30 sek wszystko się świeci na czerwono ... można by wnioskować że jakaś awaria .. ale nie ... to przecież bezpieczeństwo :?

kolejny przykład: kontrolka oblodzenia ... działa mniej więcej w zakresie +3 - (-3) lub coś koło tego ... później już kontrolka nie działa ... pytanie moje brzmi: czy przy -10 lodu na drogach nie będzie że kontrolka nie działa?! a skoro zakładają że przy tej temperaturze człowiek wie że może byś ślisko to i również człowiek wie że przy -1 również będzie ślisko .. więc po co wogóle kontrolka !? jak już działa to niech działa do końca ...

kolejny przykład: kontrolka poduszki pasażera - żarówa żółta, razi w oczy i świeci również z dobre 30 sek ... Napis "ON" ma oznaczać że jest włączona ... rozumiem że to kolejna nadgorliwość bezpieczeństwa ... tylko po co ?! w poprzednim autku zapalało się gdy miałem wyłączoną poduszkę lub też poduszka uległa awarii ... ale nie w kijance ... tutaj świeci żarówa bo poduszka jest włączona i tak za każdym razem ... i żeby było tego mało gdy się wyłączy poduszkę również świeci komunikat "OFF" i również świeci na żółto ... praktycznie różnica żadna między włączonym a wyłączonym .. więc komu i po co ma to służyć ?!

kolejny przykład: zostawiamy światła włączone, zamykamy samochód i idziemy do domu ... myślicie że światła zgasną ?!? NIE ... żadnej sygnalizacji że zostawiliśmy włączone światła ... zamykamy autko idziemy do domu - wracamy i nie możemy odpalić auta bo akumulator rozładowany :evil: gdzie jest czujnik zapalonych światłe przy otwieraniu drzwi ?!?

z jednej strony KIA przesadza z informacjami z drugiej strony tych informacji brak :cry: jak dla mnie niektóre rzeczy w tym samochodzie są nielogiczne...

to takie drobne ale drażniące rzeczy na które ja przynajmniej zwracam uwagę ... a co wy o tym sądzicie ?! czy znaleźliście coś jeszcze mniej lub bardziej nielogicznego ?!
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

blazejwaclawik
DEALER KIA
Posty: 22
Rejestracja: 14 paź 2010, 09:34
Czym jeżdzę: 1,7 CRDi , L + AW8, SAND TRACK
Lokalizacja: KATOWICE / euro-kas / tel. 785 088 840

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: blazejwaclawik » 10 gru 2010, 11:56

Auta gasną po dwukrotnym przyciśnieciu przycisku zamkniętej kłódki na kluczyku.

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: backuz » 10 gru 2010, 12:04

Ja tam myślę, że lepiej będzie jak poczytasz instrukcję... wiem trochę długa książka :)
Światła jak zostawiasz na auto - same się włączają i wyłączają - wyluzuj - to się nazywa oświetlanie drogi do domu - przez minimum 20 sekund się palą :)
Co do lampek o zapięciu pasów - dla mnie super.... nie ma nic gorszego niż być w razie kolizji zgniecionym przez frunącego i ważącego pół tony pasażera na tylnym siedzeniu, któremu zapomniało się pasów zapiąć :) Fakt, że sygnał dźwiękowy pimka nawet jeszcze przez chwilę jak ktoś już wstanie z danego siedzenie... ZASADA? - nie rozpinać pasów zanim samochód się całkowicie nie zatrzyma :)
Co do lampki o oblodzeniu - mi się pali od +4 do -10 (tyle było najniżej) - więc może jednak jakiś feler...
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Awatar użytkownika
olin
Uzależniony
Posty: 161
Rejestracja: 01 wrz 2010, 09:21
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDi L Sand Track
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: olin » 10 gru 2010, 12:23

Mysle ze nie jest tak zle Pamiętam wcześniejszego Passata B6 tam dopiero byla choinka jak nie swiecil sie automatyczny reczny to znow "sprężynka" i ciagle jaksi komunikat Także tu na prawdę nie ma co nażekać i całe szczęście ze nie ma tyle czujników i elektryki jak w B6 tam każde odpalenie auta miałem strach co mi napisze tym razem :rotfl2:

dosent
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 06 lis 2010, 16:50
Czym jeżdzę: Almera 1.4

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: dosent » 10 gru 2010, 15:39

Mnie ta ilosc malo uzytecznych komunikatow tez przeszkadza.

Info o oblodzeniu - wystarczy jak mi mrygnie przy ruszaniu. Zamiast tego wolalbym stale wyswietlanie zewnetrznej temperatury. To cenniejsza informacja niz ogolny komunikat "oblodzenie".

Kontrolki o pasach - to juz kosmos. Czytalem dwa razy o tym w podreczniku, dalej nie kumam (nie mowiac o tym zebym spamietal ktora kontrolka ile czasu sie pali i w zaleznosci od czego). A juz to, ze wpinajac dwa razy pasy z tylu i wypinajac moge wylaczyc czujnik mnie rozwala :-) Po co to? I dlaczego tylko na tylnym fotelu? Bo moge cos przewozic na tym fotelu i zeby mi nie pikalo? To gdzie konsekwencja w podejsciu do bezpieczenstwa? Co mi za roznica, czy walnie mnie w plecy nieprzypiety pasazer, czy worek kartofli?

Kontrolka wlaczonej poduszki pasazera - bezsens.

Na razie bawi mnie sugestia zmiany biegu, ale wiem, ze niedlugo bedzie mnie denerwowac :-)

Brakuje mi:
- info ktore drzwi sa niedomkniete, zwlaszcza, ze trzeba troche sily wlozyc, zeby na pewno sie zatrzasnely :/
- na stale pokazywanego przebiegu dziennego - jako pozycja komputera mocno utrudnia zarzadzanie zasiegiem...
- info o zalaczonym automatycznie tylnym napedzie - chcialbym wiedziec kiedy jade na jedna a kiedy na dwie oski

pzdr
d.

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: bryndzio » 10 gru 2010, 18:03

kolego a jak wieziesz małę dziecko w foteliku z pasami i z isofixem to nie używasz pasu.
Może po to ta funkcja
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Meduzes » 11 gru 2010, 10:48

kontrolka wyłączonej poduszki TAK ale:

- świeci się że jest wyłączona
- świeci się bo jest uszkodzona

i tak powinno być ... po co te ON to ja nie wiem

przyznaje że kontrolka które drzwi są otwarte mogła by być :D
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Thomh76
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 10 paź 2010, 18:50
Czym jeżdzę: XL 2.0 DOHC AWD Orange + dach + 18'' + orange premium

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Thomh76 » 11 gru 2010, 14:38

Poduszka z przodu musi raportować stan ON and OFF.
ON - żeby NIE umieścić fotelika / nosidełka na przednim fotelu
OFF - żeby poinformować, że poduszka jest odłączona
Kia Sportage 2.0 DOHC, AWD, XL, dach +18'' + orange premium + techno orange

Awatar użytkownika
Baraqda
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 28 paź 2010, 10:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI L
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Baraqda » 13 gru 2010, 14:36

ja to widzę tak - kontrolka podiszki informuje: ON i znaczek poduszki przekreślony, czyli: jest WŁĄCZONE WYŁĄCZENIE poduszki ;) . Te nie zapięte pasy mogłyby wcześniej się wyłączać... A światła - po zamknięciu same gasną po pewnym czasie (funkcja folow me home), ale tak jak ktoś już napisał, mozna je wyłączyć jeszcze raz zamykając samochód (z pilota).
U mnie (nie wiem czy rzeczywiście samochód jest aż tak inteligentny, czy mi się zdaje) wskaźnik oblodzenia uruchamia się, gdy nawierzchnia nie jest sucha/mokra - jest błoto poślizgowe jub śnieg, i jest niska temperatura. Jak wyjechałem na szybszą trasę (odśnieżoną/suchą) sygnał zgasł i uruchomił się dopiero jak wjechałem w błotną uliczkę. :czujnik:
a wskaźnik nie domkniętych drzwi = świeci się światło wewnątrz samochodu ;)
tyle z moich spostrzeżeń :bigok:
KIA - SPORTAGE 1,6 L czarna perła

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: selva » 14 gru 2010, 12:26

Meduzes pisze:... czy przy -10 lodu na drogach nie będzie że kontrolka nie działa?! a skoro zakładają że przy tej temperaturze człowiek wie że może byś ślisko to i również człowiek wie że przy -1 również będzie ślisko .. więc po co wogóle kontrolka !? jak już działa to niech działa do końca ...


Polecam lekturę instrukcji. Jest tam wyraźnie napisane do czego kontrolka służy - mianowicie "ryzyko gołoledzi".
Wg. projektantów Kia (brzmi rozsądnie), gołoledź występuje w zakresie od -4(albo -5) do 1 stopnia Celsjusza, gdyż (jak podałeś w przykłądzie -10) przy niższej temperaturze woda nie jest w stanie napłynąć na jezdnię, a deszcz też nie napada. Przy -10 jest po prostu zimna droga i tyle (chyba że występuje śnieg, ale to już widać raczej)

Encyklopedia głosi, że zjawisko to powstaje wtedy, gdy deszcz (lub mgła) opada na podłoże o temperaturze niższej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają. Do gołoledzi najczęściej dochodzi wtedy, gdy po mroźnej i suchej pogodzie przychodzi ocieplenie , przynoszące również opady lub zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej powierzchnię.

Inna sprawa, to rozumiem dlaczego nie wszystkim się chcę tą książkę czytać - mnie też ambicje malały, gdy widziałem 2 strony ostrzeżeń żeby nie wkładać palców do gniazdka 12V. Albo drugi faworyt - zjawisko hałasu przy otwartych oknach, które można 'zredukować' zamykając okna [zlosnik2]
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
Baraqda
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 28 paź 2010, 10:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI L
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Baraqda » 14 gru 2010, 16:47

moim faworytem z instrukcji jest opis BT głosowego :) strona 144 instrukcji - *UWAGA
1. Powiedz: “osiem, osiem, pięć
➟ Wyświetlacz:: “995
2. I powiedz: “Siedem, trzy, cztery”
➟ Wyświetlacz:: “995734”

;) :brawo: :haha1: :puk:
KIA - SPORTAGE 1,6 L czarna perła

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: jaro » 23 gru 2010, 22:05

Kontrolek to ja już nie zuważam, nie przeszkadzają mi. Natomiast menu komputera pokładowego jest do poprawy, także brak informacji, które drzwi są niedomknięte, jest uciążliwy. Rozumiem, że muszą coś zostawić na jakiś przyszły face lifting :puk:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: selva » 20 maja 2011, 23:13

Działają wam kontrolki tylnych pasów? Bo u mnie jedynie jak ktoś zapnie i potem odepnie to piszczą.
Normalnie ,to gdy ktoś zasiądzie bez pasów na tylnych siedzeniach, to ani nie piszczy ani nie świeci.
Wygląda to u mnie, że algorytm tych kontrolek sprowadza się do poświecenia 30sek na starcie, niezależnie od tego ile osób siedzi i ile ma zapięte pasy [zdziwko]
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
Gregory6
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: 31 paź 2010, 20:20
Czym jeżdzę: Kia sportage 1,6GDI

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: Gregory6 » 21 maja 2011, 07:45

U mnie jest tak samo ,więc to chyba tak jest.
1.6 GDI wersja L Czarna perła

sabb
Uzależniony
Posty: 271
Rejestracja: 23 gru 2010, 22:21
Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: sabb » 21 maja 2011, 19:28

a mi sie wszystkie lampki podobają [hihihi]

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: oovoo » 22 maja 2011, 09:55

bo to jest normalne przednie mają czujniki jak ktoś usiądzie a tylne włączają się zawsze i gasną po około 30 sek. no chyba że ktoś wcześniej je zapnie [papa]

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontrolki - po co i na co !?

Postautor: kasia_mm » 22 maja 2011, 10:05

mi tam też się kontrolki podobają - jedynie wkurza mnie podpowiadanie biegu plus wyswietlacz temperatury powinien byc na panelu komputera a nie na desce rozdzielczej:(


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap