oświetlenie zegarów i radia

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 10 lut 2015, 15:11

witam, was i mam pytanie. Mam Kia sportage z 2012 r w wersji XL, jest tam m.in automatyczny czujnik zmierzchu, którego używam. Jeżdżę w zasadzie codziennie na tym automacie i mam taki oto objaw w kabinie - na desce rozdzielczej ( zegary i wyświetlacz radia) pomimo ustawienia regulatorem natężenia podświetlenia tych zegarów, bardzo często same rozjaśniają mi się na maxa, żeby za jakiś czas również same mi się ściemniały ( do ustalonego poziomu regulatorem ). W serwisie najpierw się zdziwili i mowili, ze może to być objaw źle działającego czujnika zmierzchu, ale kiedy zaprowadziłem kijanke na przegląd stwierdzili, ze to normalne , "bo wjeżdżali i wyjeżdżali celowo z serwisu inna kijanką i miała podobne objawy. Nie chce mi się wierzeć, ze to normalny objaw, bo w takim razie po co jest regulator natężenie podświetlenia deski rozdzielczej, która i tak wariuje i sama się raz rozświetla , a raz przygasa. Czy mieliście podobny objaw, a moze macie jakieś sugestie? Zbliżam się do pierwszego głównego przeglądu i nie chciałbym przepuścić jakiejś fuszerki ;-)

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: MarekA » 10 lut 2015, 15:56

Nie piszesz o najważniejszym, czy przy zmianach oświetlenia włączają/wyłączają Ci się światła mijania? Bo jeżdżąc z włączonymi dziennymi z automatem jak jest np. duże zachmurzenie włączają się mijania i wtedy zmienia się jasność podświetlenia - tam ma być

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: alkrak » 10 lut 2015, 18:06

Uważam, że tym razem ASO ma rację. Przed chwilą wykonałem testy w swoim aucie. W półmrocznym garażu włączyłem światła na pozycji AUTO. Włączyły się światła mijania i podświetlenie wskaźników. Lampką, z regulowanym natężeniem strumienia świetlnego, zacząłem oświetlać czujnik zmierzchu. W trakcie zwiększania strumienia świetlnego, skokowo zwiększyła się jasność podświetlenia wskaźników, a światła mijania nadal były włączone. Przy dalszym zwiększaniu strumienia oświetlenia czujnika, wyłączyły się światła mijania, a załączyły się DRLe - LEDy. Następnie zacząłem zmniejszać strumień światła i w pierwszej kolejności przełączyły się dzienne/mijania, a w miarę dalszego zmniejszania strumienia, skokowo przełączyło się podświetlenie na wartość ustawioną rheostatem.
Wynika z tego, że podświetlenie ma niższy próg przełączania niż światła mijania/dzienne.
Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe, ale podyskutować jeszcze można.

jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 10 lut 2015, 20:21

coś nie pojawił się mój mail sprzed kilku godzin, więc napiszę jeszcze raz. Prawdę mówiąc nie wiem, czy zegary rozświetlają się "same" kiedy jadąc na automacie ( czujniku zmierzchu) zmieniają się warunki oświetlenia, czy też nie. Z tego co pamiętam, to rzeczywiście dość często zdarza się tak kiedy np wjeżdżam pod jakiś wiadukt, czyli jest tam ciemniej, ale dziś np zauważyłem, ze zdarza się to na normalnej trasie bez żadnego logicznego wytłumaczenia. Spróbowałem też jechać dziś nie na automaci9e, a na załączonych światłach mijania i póki co przez 20 min nic nienormalnego się nie działo, ale może to kwestia tego, że jechałem już po zmroku. W poście powyżej kolega pisał, ze zmienia mu się natężenie rozświetlenia tablicy rozdzielczej SKOKOWO, kiedy oświetla lub zaciemnia czujnik zmierzchu, u mnie jest to nagłe rozświetlenie na maxa, albo nagły powrót do zadanego poziomu oświetlenia, hmmm...nie wiem co o tym myśleć. A w którym miejscu jest ten czujnik zmierzchu, to sobie poeksperymentuję, jak kolega i moze dojdę do jakichś wniosków. Najciekawsze dla mnie jest to, ze kiedy tak nagle rozświetlą mi się ta tablica rozdzielcza i wyświetlacz radia, to nawet jak potencjometrem zredukuję poziom rozświetlenia do zera tylko zegary bardzo DELIKATNIE się przyciemniają ( w zasadzie to jest to nawet nie widoczne) , a podświetlenie radia w ogóle nie reaguje. Muszę poeksperymentować chyba, jak kolega, dziwi mnie tylko tego typu działanie, jak brak możliwości regulacji podświetlenia potencjometrem w określonych warunkach.

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: alkrak » 10 lut 2015, 21:00

Skokowo i nagle, to w tym przypadku oznacza to samo. Na zdjęciu czujnik zmierzchowy w aucie z 2014r.
Zdjęcie wykonane przez szybę przednią.

Obrazek

jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 10 lut 2015, 21:26

dzięx, tak myślałem, że to to ;-). No tak, rzeczywiście, w takim razie u mnie tez jest skokowo. Jutro porobie eksperymenty z tym czujnikiem. Jeszcze raz dzięki za podjęcie tematu ;-)

rayos
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 12 maja 2014, 15:30
Czym jeżdzę: 1.6GDI L
Lokalizacja: Kraków

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: rayos » 11 lut 2015, 09:35

Też tak mam w wersji L z 2014. W instrukcji jest napisane, że to jakiś system. Jak będę w domu to sprawdzę i napiszę dokładnie. Niby ma to działać tak, że jak jest jasno na zewnątrz to zegary i podświetlenie się rozkręcają na maksa - Jak będzie świecić slońce, to będziesz miał bardzo dobrą widoczność na zegary. W nocy zegary się ściemniają automatycznie.
Działa to niezależnie od tego, czy ściemnisz sobie za pomocą przycisku.
Zamówiona 06.05.2014, Odebrana 15.07.2014 :)

jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 11 lut 2015, 09:44

własnie zrobiłem dzis teścik i jechałem na ściemnionych zegarach do pracy , ale nie na automacie, tylko na włączonych światłach mijania ( nie na ledach) i.....juz nic nie kumam, bo po 5 minutach jazdy na normalnej drodze, bez jakichś wiaduktów i innych , które zmieniają warunki oświetlenia, zegary wraz z radiem rozświetliły mi się na maxa i juz nie wróciły do poziomu zadanego potencjometrem. Rozumiałbym gdyby to się działo tylko na automacie, bo wtedy niby odpowiada za to czujnik zmierzchu na podszybiu, który może mieć swoje dziwne ustawienia itp, ale na światłach mijania, to wydaje mi się, ze czujnik niczym nie reguluje. Szit....nadal nie wiem, czy to jest ok, czy jednak nie. Poobserwujcie swoje autka pod tym kontem, wszelkie uwago mile widziane ;-)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: puder12 » 11 lut 2015, 09:47

Tworzycie problem - tak jest zaprogramowany system i już. Jak wykryje że się rozjaśnia to zwiększa natężenie oświetlenia zegarów i radia. Poza tym kto normalny patrzy na zegary zamiast na drogę?! [hihihi]

rayos
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 12 maja 2014, 15:30
Czym jeżdzę: 1.6GDI L
Lokalizacja: Kraków

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: rayos » 11 lut 2015, 10:20

@puder,
Czasem idzie dostać kręćka, jak Ci wszystko w aucie miga. Czujesz się jak na disco [ura].
Zamówiona 06.05.2014, Odebrana 15.07.2014 :)

jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 11 lut 2015, 10:32

Vhodzi tez o to, ze jak juz nas doją przez te 7 lat gwarancji na przeglądach, to chociaż w jej ramach zlikwidujmy wszelkie , ewentualne mankamenty w autkach.

jac64
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:54
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2012/2013, 1.6, XL

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: jac64 » 11 lut 2015, 12:41

ok, uznaję, że tak to powinno jednak być. Przykrywałem i odkrywałem czujnik zmierzchu zarówno na automacie, jak i na światłach mijania i gasł lub się rozświetlał. W takim razie rzeczywiście to jest chyba celowy patent, żeby podświetlenie było maksymalne, jak na zewnątrz jest jasno, a przygasało, kiedy jest zmrok. Ciekawa kombinacja, tylko ten potencjometr do regulacji staje się dyskusyjny, skoro i tak "system" sam reguluje natężeniem podświetlenia. Wzbudziłem temat, bo za tydzień mam przegląd, więc byłaby okazja do pogrymaszenia...hehehe. W takim razie, jak dotąd - przez 2 lata użytkowania moja kijanka jest bezawaryjna i oby tak dalej, czego i kolegom życzę ;-)

norbert_p1
Uzależniony
Posty: 330
Rejestracja: 12 paź 2015, 12:24
Czym jeżdzę: 2.0 GDI XL+ AWD

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: norbert_p1 » 26 lis 2015, 16:29

Podepnę się pod temat. Mam ekran 7" z navi i kamerą cofania. Czy istnieje możliwość mocniejszego przyciemnienia go pod wieczór lub w nocy? Pomijam czujnik zmierzchu itp. Wiem jak to działa. Chodzi mi o tzw kolory nocne - czy można je jeszcze mocniej przyciemnić? W opcjach są tylko 3 możliwości, a mnie się wydanie, że wyświetlacz w nocy zbyt mocno świeci nawet jak się ustawi na najciemniejszy...

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: Kwarcu » 26 lis 2015, 21:08

Możesz go jedynie jeszcze wyłączyć tym przyciskiem z księżycem. :lol:
Ciemniej niestety się nie da, no chyba że za "ciemniej" przyjmiemy całkowite wyłączenie ekranu.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: puder12 » 26 lis 2015, 21:19

Proponuję okleić folią przyciemniająca do szyb. Ja tak zrobiłem z nawigacją MODECOM, która świeciła mimo maksymalnego przyciemnienia. No i teraz jest super.

norbert_p1
Uzależniony
Posty: 330
Rejestracja: 12 paź 2015, 12:24
Czym jeżdzę: 2.0 GDI XL+ AWD

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: norbert_p1 » 27 lis 2015, 06:07

Nie znam się na foliach przyciemniających, ale chyba szkoda by mi było zaklejać czymś takim wyświetlacz... Potem pewnie zostałby klej. Nie wiem jak by to w ogóle wyglądało...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: puder12 » 27 lis 2015, 08:38

Tam nie ma kleju, to czysta adhezja. Jak na wyświetlaczach w smartfonie.

norbert_p1
Uzależniony
Posty: 330
Rejestracja: 12 paź 2015, 12:24
Czym jeżdzę: 2.0 GDI XL+ AWD

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: norbert_p1 » 27 lis 2015, 14:14

Jeśli tak to ok. Jaką byś polecił z minimalnym przyciemnieniem? Nie chcę w dzień mieć czarny wyświetlacz ;)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: oświetlenie zegarów i radia

Postautor: puder12 » 27 lis 2015, 14:51

Ja poprosiłem o resztki w zakładzie oklejającym szyby. Dostałem za darmo 4 różne folie i wybrałem z nich tę która mi najbardziej odpowiadała.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap