Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrznym

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrznym

Postautor: msek » 04 lut 2015, 17:59

Witam!
Osobiście jeżdżę Megane ale ze względu na coś co ma Kia a czego nie ma Renault liczę na pomoc zaprzyjaznionego forum. Mianowicie zakupiłem na allegro lusterko wsteczne z ekranem do kamery cofania bo Megane ma strasznie małą szybkę wklapie bagażnika. Samo lusterko posiada 12 pinów (8 obsadzonych) a wtyczka w podsufitce ma ich 10. Wiem, że aby włączyć lusterko z opcją ściemniania należy podać +12V z pinu białego (1 pin w lusterku a 6 pin we wtyczce przy podsufitce/szybie) no i masę oczywiście. Co mnie interesuje to czy ktoś posiada rozpiskę pinów czyli przełączanie obrazu wstecznym, wejście video itd.
Za wszelką pomoc z góry dziękuję!

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: MarekA » 04 lut 2015, 22:45

O to Ci chodzi?
Załączniki
Lusterko.JPG
Lusterko.JPG (26.92 KiB) Przejrzano 10458 razy

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: msek » 05 lut 2015, 10:08

Dzieki!
To by było to ale... powiedz mi czy to jest opis gniazda bezpośrednio w lusterku (ma 12 pinów a nie 10 jak na Twojej fotce - może byly różne wersje lusterek) czy wtyczka która wchodzi do gniazda w mocowaniu przy szybie (Connector A z obrazka) w której ilość pinów się zgadza?
Masz może opisy kolorów kabelków w tej wtyczce?
Co to za piny opisane OEC(+-)?
Czy reverse signal to masa czy +12V z lampy czy nie daj boże sterowanie z CAN?

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: MarekA » 05 lut 2015, 15:19

To jest opis do lusterka z Kia Sportage od 2010 r, może masz lusterko z innego modelu?

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Kwarcu » 05 lut 2015, 15:28

msek pisze:Co to za piny opisane OEC(+-)?
Czy reverse signal to masa czy +12V z lampy czy nie daj boże sterowanie z CAN?

Piny opisane OEC to od fotochromatycznego lusterka (lub jak kto woli elektrochromatycznego).
Reverse signal to + z czujnika położenia biegu wstecznego(ale jak chcesz to możesz dać + ze światła cofania). Pin 8 opisany GND (ground) to będzie minus.
Pin nr 6 pozostaje wolny.
Resztę wiesz, a IGN(+) to nie powiem bo nie wiem.

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Postautor: msek » 05 lut 2015, 15:40

Kupując z allegro było opisane jako lusterko z 2013 od Kia Sportage.

Na wtyczce od lusterka mam wybitą datę 09.2011. Po stronie lusterka 12 pinów (obsadzonych 10 z czego 11 i 12 wolny) a od strony uchwytu jest 10 pinów i obsadzone wszystkie.

OEC to nie jest coś związane z kompasem? Pytam bo sam fotochrom działa zaraz po podpięciu IGN+ (plus po stacyjce) i masy. Poprawnie ściemnia lustro beż żadnych kombinacji. Chyba, że to do lusterek zewnętrznych sygnał?

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Kwarcu » 05 lut 2015, 16:54

A no tak, zapomniałbym o + po stacyjce = IGN(+)... :roll: Eh.
OEC to czujniki w lusterku (masz te czujniki na schemacie), bo przecież inaczej "samościemniacz" nie wie ile i jak ściemnić. :bigok:

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: msek » 05 lut 2015, 17:07

Dzięki! O jakim schemacie piszesz kolego? O tej rozpisce z kilu postów wyżej? Nie mam żadnego schematu więcej.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2015, 20:16 przez msek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Kwarcu » 05 lut 2015, 19:58

Nie cytuj postu poprzedzającego, bo będą upominać (regulamin). :czujnik:
Tak, miałem na myśli schemat, który zamieścił kolega MarekA.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Thomaster » 05 lut 2015, 23:18

Spróbowałem zaadopotować ogrinalne lusterko i niestety nie dałem rady.
Po podpięcu do pinu 10 (IGN+) +12V, do pinu 8 masy, lusterko działa z opcją ściemniania. Po podaniu na pin 9 (reverse signal) napięcia +12V lusterko rozjaśnia się czyli wszystko OK po po wrzuceniu wstecznego ściemnianie powinno automatycznie się wyłączyć.
Na pin 4 i 5 podałem sygnał video z kamerki. Między pinami 1 i 3 (camera + i -) pojawia się napięcie 6,7V więc zakładam, że jest to wyjście zasilania na kamęrę. Wyświetlacz ani razu się nie załączył.
Pozostaje kwestia sygnałów OEC - i + - nie wiem co to, ale nawet przy próbie podania najegokolwiek napięcia na te sygnały nie ma żadnej reakcji ze strony wyświetlacza w lusterku.
Czy ktoś może coś podpowiedzieć w tym temacie?

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Postautor: msek » 05 lut 2015, 23:24

A masz takie samo lusterko jak ja?
Moje ma symbole GNTX-1074 i serię 905-2995. Kable - 10 pinow wtyczka przy szybie i 12 pinow wtyczka w lusterku? Może coś nie tak ze schematem w stosunku do posiadanego lusterka lub co gorsza sygnał wstecznego jest obsługiwany inaczej niż przez podanie napięcia.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Thomaster » 05 lut 2015, 23:46

Tak - kostka w samym lusterku ma 12 pinów. Kostka przy mocowaniu ma 10 pinów - więc wygląda na zgodną ze schematem. Sygnał ze wstecznego działa - po pierwsze wyłącza funkcję ściemniania, po drugie załącza podanie napięcia na piny zasilające kamerę (6,7V na między pinami 1 i 3 camera power). Bardziej obawiam się, że oryginalna kamera ma jakiś specyficzny sygnał, ale jaka może być specyfika czegoś co leci na dwóch liniach sygnałowych?

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Postautor: msek » 05 lut 2015, 23:58

A próbowałeś obciążyć 1 i 3 czymkolwiek lub podłączyć kamerkę pod nie?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Thomaster » 06 lut 2015, 00:16

Próbowałem obciążać zasilanie kamery za pomocą różnych rezystorów ale bez zmian. Kamery nie zasilałem bo cofania jeszcze nie dotarła do mnie - testy przeprowadzam na sygnale video wyciągniętym ze zwykłej ręcznej kamerki samsunga.
Czy ktoś dysponuje wglądem w schematy elektryczne Sportage'a i mógłby powiedzieć coś na temat sygnałów OEC+ i -?

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: MarekA » 06 lut 2015, 09:27

Kamera daje standardowy sygnał video 1Vpp - mam ją równolegle podłączoną przez dzielnik do radia.
Nie mogę zidentyfikować co to za sygnał OEC, ale w lusterku bez monitora również są te same piny OEC
Poniżej schemat podłączenia kamery
Załączniki
Camera.JPG
Camera.JPG (12.43 KiB) Przejrzano 10332 razy

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Postautor: msek » 06 lut 2015, 09:40

Ale masz ten zestaw działający? Masz takie lusterko jak my?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Thomaster » 06 lut 2015, 10:32

Ciekawe, że na Twoim rozwiązaniu kamera jest zasilana z pinów 8 i 10 czyli zasilających lusterko, a nie z camera power (1 i 3 w kostce lustra). Co nie zmienia faktu, że teoretycznie przy takim rozwiązaniu jakie przetestowałem obraz w lusterku powinien się pokazać. Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to to, że kamera w Sportage'u pracuje podobno w NTSC, a nie w PAL - co według mnie nie zmienia faktu, że coś w wyświetlaczu powinno się pokazać...

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: msek » 06 lut 2015, 10:39

Nie wydaje mi się, żeby sygnał video był potrzebny. Powinno chociaż zadziałać podświetlenie ekranu. Gadałem z kolesiem z Forum Megane, który kupił lusterko z Mitsubishi Outlandera odpalił je od ręki ale posiadał cały zestaw łącznie z kamerą. Wspomniał że samo włączenie powodowało zapalenie się ekranu na niebiesko. Czegoś nam brakuje w tej instalacji i coraz częściej myślę o zwrocie lusterka do sprzedawcy. Nie chce mi się wierzyć, żeby takim problemem było odpalenie ekranu....
Dodatkowo napisałem maila do stanów do Mito corporation i czekam na odpowiedź ale po pierwszym mailu gościu odpisał, że pierwszy raz się spotyka z takimi oznaczeniami lusterek i numerami seryjnymi do nich przypisanymi (wysłałem mu teraz fotki). Coś tam Kia nagrzebała...

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: Thomaster » 06 lut 2015, 11:34

Dlatego też zadałem pytanie w temacie o uszkodzonych kamerach cofania: jaki jest objaw uszkodzenia kamery - czy jest właśnie niebieski ekran bez treści czy też nie ma żadnej reakcji po wrzuceniu biegu wstecznego.

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kia Sportage 2013 Kamera w Lusterku wstecznym wewnętrzny

Postautor: MarekA » 06 lut 2015, 14:53

Thomaster pisze:Ciekawe, że na Twoim rozwiązaniu .............


To nie moje rozwiązanie tylko z service manuala do Kia Sportage.

Kamera potrzebuje zasilania , jak je podasz na stałe to będzie na stałe włączona , a sygnał podawany z wstecznego biegu będzie włączał monitor. Czy tak jest w Sportku - nie wiem, ale ze schematu tak wygląda.
Wszystkie/większość kamer niefabrycznych, podłącza się tak żeby pracowała tylko przy włączonym wstecznym biegu.

Do uruchomienia monitora jak widać ze schematu potrzebne jest zasilanie, sygnał video i sygnał "włączonego biegu".
OEC - wyczytałem to dodatkowy sygnał dla lusterek zewnętrznych jeśli posiadają funkcje ściemniania. W Sportku tego nie ma, więc nie wykorzystywany

Albo lusterko jest uszkodzone, albo kombinuj dalej ;)

msek
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2015, 17:44
Czym jeżdzę: Taczka

Postautor: msek » 06 lut 2015, 15:39

Nie wydaje mi się aby dwa lusterka były uszkodzone (moje tez nie ruszyło). Ja czekam na kolejne z tej samej serii (przyjdzie w poniedziałek) bo pierwsze usmażyłem (ach te zasilacze regulowane) ;) Mam też kamerę ze Scenic III w NTSC to się okaże czy sygnał naprawi sytuacje. Jak nie to robie zwrot lusterka i zarzucam współpracę z podzespołami Kia bo są zbyt kapryśne ;)
Dostałem również info od Mito gdzie koleś oznajmił, że nie mają supportu dla lusterek OEM i mam się zwrócić do Kia po informacje. Może w stanach by przeszło ale myślę, że polskie serwisy oleja mnie z góry do dołu jak ich poproszę o pomoc.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap