Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: mint » 29 sty 2015, 02:22

Ale w czym problem? Pokaże nie pokaże, co to za rożnica. Żeby tylko takie człowiek miał problemy. Nie mam czujników w swoim i problemu z ciśnieniem też nie mam. Wymysł cwaniaków z Brukseli bo jakiś szwagier wpadł na pomysł żeby zarobić na tym dziadostwie. Jak nie szkoda Ci kasy to kup czujniki, ja bym to olał.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

krzysztofem
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 05 maja 2014, 08:29
Czym jeżdzę: 1.6, L

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: krzysztofem » 29 sty 2015, 09:18

Z tymi czujnikami to jest tak, że nowe auta muszą już mieć. Tak jak wspomniałeś, wymysł UE.

Ale wydaje mi się, że jeżeli nie założysz w nowym aucie czujników na zimówki to może być problem z ubezpieczycielem. Bo dajmy na to, że masz jakąś stłuczkę (mniejszą lub większą), to na pewno ubezpieczyciel będzie szukał jakiegoś powodu żeby Ci nie wypłacić kasy. No i myślę że jak się doszuka że nie miałeś czujników (a powinny być) to będzie robił problemy.

ants
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 07 sty 2015, 00:02
Czym jeżdzę: KS 2015, 2.0 GDI
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: ants » 29 sty 2015, 11:03

Ciężko mi z Tobą polemizować mint, gdyż mój samochód został wyposażony w czujniki z przymusu (dyrektywa UE). Nie mam takiej komfortowej sytuacji jak u Ciebie, że mogę je olać.
Pomijając sprawę z OC/AC staram się tylko upewnić, że nie będzie mnie denerwować dyskoteka kontrolek.
Chodzi o to, aby te PLN wydać sensownie. Czujniki poza oczywistymi zaletami mają też wady: co kilka lat (wymóg to chyba 7) wymiana bo zawarta w nich niewyjmowalna bateria (dotyczy czujników fabrycznych bo zamienniki mają różnie) się wyczerpuje, utleniające się rurki zaworów, które są zespolone z czujnikiem, odłamują się lub pękają, nakrętki często zapiekają się na gwincie i ludzie nie są w stanie ich odkręcić, itp.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: listomek2014 » 29 sty 2015, 14:30

Witam .Mam też to ustrojstwo z tego co wiem to będzie świecić tylko jedna kontrolka za każdym razem po uruchomieniu samochodu .Jeśli jest ich brak ponoć wyłącza jakieś systemy bezpieczeństwa w aucie więc jeśli to prawda trzeba je montować .Są w aso dostępne zamienniki za ok 1000zł z montażem .Pytałem się to montują dodatkowy moduł i działa i nie trzeba tego po każdej zmianie kół kalibrować .Ja poczekam mam jeszcze czas do wiosny a w razie co zawsze można jeszcze przerzucić same opony a może będzie jakieś inne rozwiązanie Pozdrawiam
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: alkrak » 30 sty 2015, 16:51

Od początku listopada jeżdżę na kołach bez czujników. Po zmianie kół nie było żadnych alarmów, nie świeciła też żadna kontrolka. Do czasu jednak, bo po przejechaniu, może 50km włączyła się kontrolka. Wygląda to tak: po każdym uruchomieniu silnika kontrolka miga przez ok. 1 min, następnie przechodzi w stan stałego świecenia. Na początku kontrolka ta rzucała mi się w oczy, ale teraz rzadko ją widzę, przyzwyczaiłem się i wcale mi nie przeszkadza. Światło nie jest natarczywe, więc nawet w nocy nie drażni.

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: Kwarcu » 30 sty 2015, 17:47

Czyli kontrolka się świeci co jest oczywiste i logiczne.

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: mint » 30 sty 2015, 22:56

A nie zablokowały się żadne systemy bezpieczeństwa? Bo jak to często bywa panowie z ASO nie mają czasami bladego pojęcia o naszych samochodach i wciskają takie bzdury byle sprzedać coś za niemałe pieniądze. Jak czujnik ciśnienia w oponach może mieć w wpływ na takie systemy? [zdziwko]
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

trocse
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 08 maja 2014, 21:33
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AT AWD XL Black

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: trocse » 04 lut 2015, 20:09

Takze mam inne koła na zimówkach i także przyzwyczailem sie juz do kontrolki. Zadnych innych objawow nie ma i byc nie powinno bo kto zabroni kierowcy jezdzic nawet z czujnikami ale z niedopompowanym jednym kolem. Te czujniki i kontrolka to tylko dodatkowe info dla kierowcy o cisnieniu w kolach o ile sam nie wyczuje tego podczas jazdy.Nie sprawdzalem jeszcze ale czy w kole zapasowym jest czujnik ? jezeli nie to chyba wszystko jest tym bardziej oczywiste.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: listomek2014 » 04 lut 2015, 20:28

Ja sprawdzałem zapas faktycznie nie ma czujnika i w razie kapcia i tak się jedzie ze świecącą kontrolką
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
bartek124l
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2014, 21:57
Czym jeżdzę: Sportage 1.7 L+FUN
Deluxe White

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: bartek124l » 04 mar 2015, 21:08

Panowie kupiłem 18" po lifcie z czujnikami na lato swoją mam na 17" z czujnikami zima. W ASO za zaprogramowanie chcą 230zł.
Po przekładce same się nie skalibrują? Nie wiem czy nie chcą mnie naciągnąć. Ktoś już to przerabiał?

bobster
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 11 mar 2014, 20:12
Czym jeżdzę: 2.0 GDI AT 4x4

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: bobster » 04 mar 2015, 21:12

W zapasowym nie ma czujnika.

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: Kwarcu » 05 mar 2015, 15:56

Kwestia programowania czujników została już dawno wyjaśniona na forum i pisano o tym nie raz. Wystarczy przeczytać, choćby pierwszą stronę tego tematu.

Moser
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2014, 14:08
Czym jeżdzę: 1,6 M

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: Moser » 10 kwie 2015, 12:03

Czy macie Państwo doświadczenia w następującym temacie :
Aktualnie jeżdżę na zimówkach. Mam letnie koła na felgach z czujnikami ciśnienia. Czy w związku z tym muszę jechać do ASO i u nich robić przekładkę, żeby następnie podłączyli pod komputer w celu ich zaprogramowania, czy wystarczy że sam wymienię a komputer w samochodzie automatem (czy w inny sposób ?) je zlokalizuje i będzie ok ?

Awatar użytkownika
benezis
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 sty 2015, 13:14
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI, Hyundai ix35 2,0 CRDI, VW EOS 1,4 TSI
Lokalizacja: Grójec

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: benezis » 10 kwie 2015, 17:53

Sam możesz wymienić.
Załóż tylko każde koło na tą oś na, której było wcześniej.
Rób wszystko przy zgaszonym samochodzie i wyjętych kluczykach.

trocse
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 08 maja 2014, 21:33
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AT AWD XL Black

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: trocse » 10 kwie 2015, 20:38

Wczoraj tak założyłem koła letnie z czujnikami i po 200 m komputer wszystko przyjął.
Obrazek
Obrazek

Moser
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2014, 14:08
Czym jeżdzę: 1,6 M

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: Moser » 20 kwie 2015, 20:26

W ASO ściemniali, że muszę do nich podjechać bo po wymianie trzeba podłączyć pod komputer i takie tam. Cena usługi 100 zł.

Zmieniłem sam na chybił trafił i kontrolka zgasła po kilkuset metrach jazdy. Parę groszy do przodu. 8-)

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: alkrak » 12 maja 2015, 20:41

Wczorajszy przypadek, o mało nie doprowadził mnie do zmiany nastawienia do czujników ciśnienia, ale okazało się, że uległem chwilowemu złudzeniu.
W czasie krótkiej jazdy zaświeciła się kontrolka, a ja nie odczułem różnicy w prowadzeniu auta. Wysiadłem, pooglądałem i nie stwierdziłem awarii. Mam felgi 18", więc i niski profil opon. Dla spokoju sumienia, podjechałem do wulkanizatora, gdzie okazało się, że w prawym tylnym kole ciśnienie spadło do 1,6 Bara. Po dopompowaniu i przejechaniu ok. 100m, kontrolka zgasła.
Dzisiaj rano stwierdziłem prawie całkowity brak powietrza w tym kole. Sprawdziłem czy kontrolka TPMS świeci i okazało się, że nie. Dopompowałem pompką koło do ok 1,5 Bara i pojechałem do wulkanizatora. Kontrolka zapaliła się dopiero po przejechaniu ok. 100m. Dlatego nadal twierdzę, że kontrola ciśnienia w oponach, to przysłowiowy kwiatek do kożucha. :!:

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: ZygJe » 12 maja 2015, 21:28

Czy kwiatek.... dla co poniektórych powinien być jeszcze sygnał dźwiękowy o natężeniu 100dB.
Znajomy w wieku już słusznym MIMO czujników przejechał na flaku przez całą Warszawę zrył oponę tak że spadła z felgi a czujnik się świecił..... a on niczego nie zauważył...... zorientował się że coś jest nie halo kiedy zawisł na progu do garażu podziemnego. I to właśnie dla takich ludzi są czujniki (jak się okazuje nieskuteczne :wmur:). Ty czy ja IMO ich nie potrzebujemy (na razie?).
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

sxill
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: 22 gru 2014, 20:42
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 1.7 CRDI, XL, Deluxe White
Lokalizacja: Poznań

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: sxill » 13 maja 2015, 10:53

Przydają się jak jedziesz np. autostradą, powietrze uchodzi dość powoli. Po zapaleniu masz jeszcze czas, żeby wjechać na MOP. Bez czujników dowiedziałbyś się o braku powietrza w momencie, gdy już tego powietrza byłoby bardzo mało.

Awatar użytkownika
Raffiki
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 22 mar 2011, 21:11
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 ECO 1.7 CRDI LE + Remap
Lokalizacja: Rugby UK

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: Raffiki » 15 maja 2015, 02:24

Hejka,
wymieniałem ostatnio opony i koleś w wulkanizacji nie chcący zdejmując oponę, łyżka uszkodził czujnik.
Niestety miał wydatek bo musiał kupić nowy :(
Koszt 120funtów ( 600zł ) - I tu haczyk - czujniki do 2014 roku czyli przed liftem sa Inne niz w samochodach po lifcie
Wiec uważajcie co kupujecie jak by co. Numer seryjny ten sam ale częstotliwość jest inna
2 Sprawa to kazdy czujnik ma numer seryjny który trzeba wpisać w kompa inaczej sam czujnik się nie zaprogramuje.
Wiec jak sami to robicie to proponuje zrobić fotkę w kompie gdzie pokazane sa wszystkie numery , bo w moim przypadku dopisanie jednego wiązało się z dopisaniem wszystkich na nowo.

Pozdrawiam
IMG_2108.JPG
IMG_2108.JPG (110.45 KiB) Przejrzano 10581 razy

tomasztoslak
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 06 kwie 2015, 16:18
Czym jeżdzę: 1,7 CRDi
Wersia L
Lokalizacja: OSTROWIEC ŚW.

Re: Kontrolka czujników ciśnienia w kołach

Postautor: tomasztoslak » 15 maja 2015, 06:36

Witam.
Piszę w temacie, ponieważ w wątku zapytano o wyłączenie systemów bezpieczeństwa przy braku sprawnych czujników ciśnienia. Otóż, Sportage miał tydzień od wyjazdu z matecznika, styczeń sucha nawierzchnia jezdni i lekko oblodzone pobocze.
50-ka na budziku, -myślę, ma kilka systemów kontroli trakcji, poradzi sobie.
Robię test. ...
Auto staje w poprzek drogi, wiec powtarzam i to samo. Jadę na duży parking i próbuje wpaść w kontrolowany poślizg, da się ale z trudem. Wiec powtarzam test z różną przyczepnością na kolach i znów bokiem do toru jazdy. Zdziwienie ogromne, ale ok. Po zmianie kół na letnie z czujnikami, szukam jezdni z piachem po zimie na poboczu.
Robię testy, i jest ok. Kilka razy, a auto siedzi w torze jazdy. Wiec wnioskuję że istnieje możliwość jaką sugeruje jeden z kolegów. Tylko dlaczego salon sprzedając mi komplet kół zimowych 16'',nie dopisał mi tej pozycji do FV. i nie poinformował mnie o takiej możliwości reakcji systemów bezpieczeństwa. Dołożyłbym, i wziął koła z czujnikami.
A po drugie mowa była tu też o homologacji, wiec pytam. ...
Jak salon może wypuścić auto bez homologacji (na zimówkach), nie informując klienta o ewentualnych skutkach takiego działania?
odp. Mogą, bo zależy im na sprzedaży, a nie na kliencie.
Czy któryś z kolegów podziela moje obawy, i osiągnął podobny wynik testu trakcji?
SPORTAGE II KMS; -BUSINESS LINE-
1,7D 6MT 2WD
10/2014.;) , ;) , ;).


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap