Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśnie?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
common2
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2012, 20:41
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL

Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśnie?

Postautor: common2 » 25 sty 2013, 19:58

Witam, długo sie nad tym zastanawiałem i szukałem na różnych forach także zagranicznych ale nikt w końcu tego nie potwierdził. Jak to jest z tym kluczykiem Smart Key, uruchomić silnika bez niego nie moge, a jeśli wyjdzie sie z kluczykiem z samochodu silnik gaśnie samoczynnie? Wiem że piszczy sygnalizując że kluczyk opuścił samochód ale dajmy na to że sie z niego wychodzi i w tym czasie ktoś wsiada w samochód i odjeżdża. Kluczyk mamy my a on jedzie samochodem bez kluczyka. Silnik powinien sie automatycznie wyłączyć po jakimś czasie. Czy tak sie w ogóle dzieje? kilka razy zostawiłem tak samochód żeby sprawdzić na pare minut ale ani myślał sie wyłączyć. Blokada silnika włącza sie może w odpowiedniej odległości? Paredziesiąt metrów czy co? Czy w ogóle czegoś takiego nie ma?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kura8566
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:37
Czym jeżdzę: 2.0 cdri xl sand, crv 2.4, grizzly 700
Gadu Gadu: 3444122
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: kura8566 » 25 sty 2013, 20:27

nie robiłem pomiarów odległości ale samochod nie gaśnie po opuszczeniu samochodu z kluczykami, odleglość ok 100 m.
Zbyt mało wiem by być niekompetentnym

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: soul » 25 sty 2013, 20:27

Źle się do tego zabrałeś.
Jak odejdziesz z smartem za daleko i po włączeniu ostrzeżenia "klucz po za zasięgiem" zostaną otwarte i zamknięte drzwi to wtedy włączy się immo.

Ostrzeżenie o kluczyku poza zasięgiem
1. Założenia:
a. Stacyjka w stanie ACC lub ON i otwarte dowolne drzwi lub klapa bagażnika.

2. Zdarzenie:
Zamknięcie ostatnich z otwartych drzwi.
3. Działanie modułu SMK:
Moduł SMK wyszukuje kluczyk Smart we wnętrzu pojazdu.
a. Jeżeli rozpoznany kluczyk Smart nie zostanie odnaleziony, moduł SMK włącza brzęczyk zewnętrzny i wysyła poprzez magistralę CAN sygnał włączenia brzęczyka ostrzegawczego zewnętrznego i wewnętrznego.
b. W przypadku otwarcia i ponownego zamknięcia drzwi podczas realizacji ostrzeżeń i obecności rozpoznanego kluczyka Smart, moduł SMK ponawia operację identyfikacji i wyłącza ostrzeżenia. Jeżeli stacyjka znajduje się w stanie ACC, moduł SMK włącza lampkę immobilizera.
Obrazek

common2
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2012, 20:41
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: common2 » 25 sty 2013, 21:42

Aha, no dobra teraz już rozumiem. Czyli teoretycznie jeśli ktoś wyciągnie kierowcę z samochodu, mimo tego że ma on kluczyk przy sobie to tamten będzie mógł sobie pojechać gdzieś tam dopóki nie otworzy drzwi jeszcze raz?

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: ZygJe » 25 sty 2013, 23:09

Przed chwilą zrobiłem test. Włączyłem silnik, kluczyk wyniosłem do domu ~15m. Piszczyk wył, komunikat się świecił - otwierałem drzwi i zamykałem, wyjechałem na ulicę przejechałem jakieś 300m i wróciłem. Jeździł bez kluczyka bez problemu. Dopiero po wyłączeniu silnik nie dał się powtórnie uruchomić.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: soul » 26 sty 2013, 02:13

Imo musi nastąpić konkretny ciąg zdarzeń . Co by było gdyby w trakcie jazdy padł klucz smart i silnik by został wyłączony-lipa by była co?
Obrazek

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: Zibi70 » 26 sty 2013, 02:23

Zdaje się, że ta kwestia jest regulowana przez jakieś przepisy - nie pamiętam dokładnie. Między innymi mówią one, że urządzenia alarmowe (autoalarm) musi się włączać bezgłośnie a antynapady muszą pracować tak by wyłączenie silnika nie nastąpiło w czasie jazdy ani postoju - decydują względy bezpieczeństwa publicznego.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

common2
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2012, 20:41
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL

Re: Kluczyk Smart Key - po opuszczeniu samochodu silnik gaśn

Postautor: common2 » 26 sty 2013, 12:14

A no dobra, czyli dopóki silnik jest włączony i nie skończy sie paliwo można robić co się chce. Niezbyt dobre rozwiązanie no ale cóż. Dzięki wielkie za wyjaśnienia.

A gdyby w trakcie jazdy padł kluczyk to jest np ta stacja dokująca i powinna wysyłać sygnał że kluczyk jest w samochodzie. Albo, że przy ostatnim sygnale kluczyk znajdował sie dalej w środku (bez otwarcia drzwi kierowcy), a dopiero po otworzeniu drzwi kierowcy powinien zgasnąć.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap