Parowanie przednich reflektorów

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 01 lis 2020, 09:59

skorpion78 dzięki za info.
Przejrzałem, przeczytałem i na razie szukam rozwiązania i pomocy dalej. Info na stronie nie jest typową instrukcją "krok po kroku" ale widać że są ludzie którzy dłubią nawet przy lampach nie przystosowanych do naprawy.

Swoją drogą takie działania pokazują zachłanność producentów aut którzy robią nietrwałe komponenty, które po kilku latach się psują i potem z uśmiechem na twarzy sprzedają części zamienne za krocie.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: puder12 » 01 lis 2020, 11:39

PabloS pisze:Regularnie serwisuje je w ASO. Naprawiam też w ASO.

w takim razie zapytaj @Gisia, czy możesz liczyć na wsparcie KMP.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1512
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: automaciek » 01 lis 2020, 11:50

Obejrzyj czy nie brakuje dekielka, takie zaparowanie to już duża nieszczelność. Ja w takim przypadku demontuję reflektor, traktuję go pianą do szczelności od gazu i ostrożnie dmucham sprężonym powietrzem przez zdjęty dekielek (ostrożnie bo rozerwie lampę :) ).

Awatar użytkownika
skorpion78
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 05 paź 2019, 23:33
Czym jeżdzę: Kia Sportage III AWD 2.0 CRDI 136

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: skorpion78 » 01 lis 2020, 11:51

Najpierw zrobił bym jak radzi automaciek. Ja jak przerabiałem lusterka to piekarnik na 50 stopni i lusterka do środka na 20 minut. Plastiki same poddawały się do obrobienia, były elastyczne i nie pękały. Ja bym zdjął reflektor, wymontował wszystkie zaślepki i żarówki i osuszył. Później wrzucił bym w piekarnik i po nagrzaniu dobrze docisnął. Podgrzanie powinno uplastycznić klej, a dociśnięcie ponowne zaklejenie i poprawę szczelności. https://www.youtube.com/watch?v=BJS0JQE-3KU

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: gisio » 01 lis 2020, 13:27

PabloS – auto już swoje lata ma i pewne usterki mogą się zdarzać. W pewnym zakresie lampy mogą parować wynika to z praw fizyki niemniej u Ciebie jest to już skroplona woda. Z autopsji wiem, że do rozszczelnienia lamp dochodzi w czterech przypadkach:

Wady fabrycznej ale ta jest niezwykle rzadka i raczej objawi się w pierwszym roku użytkowania auta.

Niewłaściwej wymiany żarówek - patrz montażu zaślepek

Uszkodzenia w wyniku szkody lub podparcia np. zderzaka o jakąś przeszkodę

Stosowanego płynu do spryskiwaczy (tak, tak płynu do spryskiwaczy)

O ile trzy pierwsze przyczyny zapewne nikogo nie dziwią o tyle czwarta może wywołać u większości z Was poczucie „ co ten gościo πerdoli”. Otóż nie ..., a wynika to z zawartości metanolu w samym płynie – zgodnie z przepisami UE od 2010 roku zawartość metanolu w płynie nie może przekraczać 0,6% przy czym Polska do tych przepisów dostosowała się dopiero w maju 2019 roku (w PL dopuszczano 3%). Ciekawostka bo płyny o zawartości metanolu pow. 0,6% cały czas są w legalnej sprzedaży ponieważ przepis z maja dotyczy nowych produktów wprowadzonych po w/w dacie a nie będących już w sprzedaży. Temperatura wrzenia metanolu to 64 stopnie a w lampie panują znacznie większe temperatury (OK z wyjątkiem LED). Podwyższona zawartość metanolu może doprowadzić nie tylko do rozszczelnienia lampy ale nawet jej pęknięcia. Gdzieś miałem materiały z badań laboratoryjnych lamp pod tym kątem ale na chwilę obecną nie mogę ich znaleźć.

No ale koniec mędrkowania. Co bym zrobił na miejscu PabloS :

Wykonał próbę szczelności jak to zasugerował automaciek. Jak lampa jest szczelna przyczyny należy upatrywać w montażu zaślepek. Wtedy porządnie osuszyć lampę, ocenić stan samych zaślepek ewentualnie je wymienić, profilaktycznie założyć w dekielkach pochłaniacze wilgoci
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 01 lis 2020, 15:16

automaciek - cenna porada, chyba będę musiał zrobić taki test tylko najpierw muszę "ogarnąć" jak bezpiecznie (czyli bez uszkodzeń) wyjąć ten reflektor.

skorpion - jak już znajdę nieszczelność to spróbuję twojej rady z piekarnikiem (albo alternatywnie z opalarką - choć piekarnik rozgrzeje całość "na raz" a z opalarką jest więcej zabawy.

w takim razie zapytaj @Gisia, czy możesz liczyć na wsparcie KMP
- gisio pomógł mi już przy innych tematach z moim autem za co raz jeszcze mu dziękuję. Tutaj niestety jak pisałem sprawa jest związana ze sporymi kosztami a auto ma już swoje lata więc raczej nie liczę na gest ze strony KMP.

gisio - dzięki za garść ciekawych informacji.
Dekielki sprawdziłem w pierwszej kolejności - zdjąłem, profilaktycznie umyłem, założyłem ale nie pomogło (zresztą nawet na to nie liczyłem). Tak jak Ty wziąłem też pod uwagę uszkodzenie mechaniczne ale na aucie brak jakichkolwiek śladów a główny użytkownik (czyli moja lepsza "połowa") zeznała że nic takiego nie miało miejsca. Płyn do spryskiwacza - mega ciekawostka ale też raczej odpada bo używamy produktów znanych firm. Moją lepszą "połowę" drażni ostry zapachach (żeby nie napisać smrodek) płynów dziwnych marek dlatego kupujemy produkty Autoland, BP, Sonax.

Kurcze pierwszy raz mam problem z wodą w reflektorze - trudno trzeba będzie podjąć wyzwanie :)

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 675
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: Tom16v » 01 lis 2020, 17:17

A ja mam takie pytanie co siedzi w tych lampach bo jak żarówki typu led to tu bym widział problem. Przy normalnej żarówce nie powinno być problemu parowania. (Jeśli reflektor jest szczelny) bo żarówka wydaje sporo ciepła w przeciwieństwie do żarówek typu Led.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 02 lis 2020, 19:48

Tom16v to standardowy reflektor montowany w tym modelu i niestety nie jest to ksenon. Nie był przerabiany. Jeżeli pytasz czy mam tam zamontowane niehomologowane żarówki LED to powiem krótko: nie uznaje takich przeróbek. Sa nielegalne i niebezpieczne.
Zdjęcie nr 1 jak pisałem zostalo zrobione po przejechaniu ok 500 km z włączonymi światłami. Nieszczelność musi być znaczna skoro paląca się kilka godzin żarówka H7 nie "wygnała" wilgoci.

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1512
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: automaciek » 02 lis 2020, 21:08

@PabloS, żarówki się świecą, nie palą!

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 03 lis 2020, 10:07

automaciek - tys prowda [hihihi]

Jak ktoś demontował przednie reflektory i chce mi dać kilka dobrych rad to chętnie się z nimi zapoznam. Zastanawiam się jak bardzo "głęboki" musi być demontaż przodu auta, czy trzeba zdejmować przedni zderzak...

Kiedyś jak miałem forda fiestę do żeby wymienić żarówkę w przedniej lampie to trzeba było ją zdjąć :)
Akurat tam było to mega proste i wygodne (zawsze to lepsze niż demontaż nadkola, akumulatora itp.).

marek_z_81
Bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 07 mar 2020, 21:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1.6 Gdi 2012r.

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: marek_z_81 » 03 lis 2020, 18:28

Też tak miałem jak kupiłem swoją KS. Pojeździłem z 2 dni bez dekla i odparowało. Do dzisiaj spokój. Tyle, że wtedy było z 20st. C

Wysłane z mojego JNY-LX1 przy użyciu Tapatalka

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 03 lis 2020, 22:35

Ja wstawiłem auto do garażu zdjąłem dwa dekle i suszyłem suszarką do skutku tak mnie więcej przez 30 minut. Potem zostawiłem na noc bez dekli. Jak widać nie pomogło.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 08 lis 2020, 17:43

Wczoraj udało mi wyjąć reflektor.
Obejrzałem go bardzo dokładnie i nie znalazłem żadnych uszkodzeń mechanicznych.
Po całym dniu przy kaloryferze i suszeniu suszarką (żeby przyspieszyć proces) udało mi się pozbyć wody z lampy. Powiem szczerze że bez demontażu nie byłoby to raczej możliwe (lub byłoby bardzo trudne).
Mając reflektor na stole wymontowałem odpowietrzniki - zdjęcie poniżej. Poczytałem trochę o nich (i o parujących lampach na stronach klubu hondy accord) i zastanawiam się czy problem nie tkwi właśnie w nich.
Jak widzicie membrany (podobno to goretex) na odpowietrznikach różnią się od siebie. Może są uszkodzone i dlatego w reflektorach zalega wilgoć.

Podobno odpowietrzniki można kupić w ASO. Czy ktoś wie jakie mają nr części?
W necie znalazłem coś takiego:
https://www.drive2.ru/s/ByBaAEAAAkQ
Załączniki
odpowietrzniki.jpg

Awatar użytkownika
skorpion78
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 05 paź 2019, 23:33
Czym jeżdzę: Kia Sportage III AWD 2.0 CRDI 136

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: skorpion78 » 11 lis 2020, 23:11

Nawet nie wiedziałem że są takie membrany/filterki.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 24 lis 2020, 12:33

Dla potomnych. Odpowietrzniki (made in Japan) można kupić w ASO z ok 7 zł sztuka. Cena spoko. Ja kupiłem 3 sztuki żeby wymienić wszystkie za jednym razem.
Załączniki
odpowietrznik nowy.jpg
odpowietrznik nowy.jpg (340.31 KiB) Przejrzano 4170 razy

Awatar użytkownika
skorpion78
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 05 paź 2019, 23:33
Czym jeżdzę: Kia Sportage III AWD 2.0 CRDI 136

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: skorpion78 » 27 lis 2020, 23:44

Daj znać czy rozwiązało to bolączkę zaparowanych reflektorów.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: PabloS » 03 sty 2021, 11:47

Odpowietrzników nie zdążyłem wymienić bo w międzyczasie sprzedałem auto. Auto zostało w rodzinie więc będę je widywał i obserwował.
Po demontażu i super dokładnym suszeniu lampa przestała parować. Gdybym nie sprzedał to na pewno by wymieniał dla świętego spokoju.
Jak widać na zdjęciu membrana na jednym odpowietrzniku jest czarny a na pozostałych biała i to mnie skłoniło do wymiany (której ostatecznie nie zrobiłem).

darek z
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2021, 20:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage benzyna 2.0

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: darek z » 26 wrz 2021, 20:59

Jak zdemontować te odpowietrzniki?

marmur
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2021, 09:57
Czym jeżdzę: Sportage QLE 1.6 benz

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: marmur » 15 kwie 2022, 10:31

Arturecki pisze:Wymieniłem osuszacze oryginalne na zakupione torebki w sklepie .

Mam ten sam problem po wymianie lamp na full ledy. Jeżeli możesz to podaj link gdzie zakupiłeś przedmiotowe osuszacze.

Awatar użytkownika
Arturecki
Uzależniony
Posty: 191
Rejestracja: 22 sty 2019, 19:11
Czym jeżdzę: KS IV 1,6 T-GDI, L+Business Line 2018
Lokalizacja: Gołdap

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postautor: Arturecki » 17 kwie 2022, 21:32

Musiałbym poszperać...ale z pracy pozyskałem żel wielokrotnego użytku, i zaszyłem go w cztery bawełniane torebki kształtu kwadratu dwie w aucie i dwie na wymianę. Co 2 miesiące wymieniam go susząc w piekarniku 100 stopni przez około godzinę. Proponuję poszukać w internecie a jest tego, szukaj żelu do pochłaniania wilgoci wielokrotnego użytku to żel pomarańczowy lub niebieski...U mnie działa może wygląda to na chałupniczą robotę ale efekt mnie zadawała co najważniejsze. Pozdrawiam.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap