Parowanie przednich reflektorów

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.

Parowanie przednich reflektorów

Postprzez smok341 » 02 Lis 2010, 01:28

czy ktos z posiadaczy nowego sportaga ma takie dolegliwośći?? ponieważ zauważyłem już to w dówch nówkach sztukach i trochę mnie to irytuję iż nowe auta posiadają takie przypadłośći.
smok341
Nowy

Czym jeżdzę: czekam na Kia Sportage 1.7 Crdi wersja M Sand track

Re: Parowanie przednich reflektorów

Postprzez soul » 02 Lis 2010, 09:31

Parowanie to nic dziwnego w obecnej aurze.
Następuje punky rosy i woda sie skrapla.
Image
Awatar użytkownika
soul
Administrator

Postprzez nekromanta » 02 Lis 2010, 10:39

Przyczyny parowania mogą być dwie.
1. Jest nieszczelny reflektor i dostaje sie wilgoć do środka - wada fabryczna
2. Reflektor jest szczelny ale zamknięta jest w środku wilgoć

Tak czy siak zjawisko te nie jest korzystne dla reflektora.
Przez to może pojawić się jakaś korozja na stykach oprawki żarówki a także
z czasem może się odbłyśnik zniszczyć (matowienie, odklejenie powłoki odblaskowej itp)

Jak masz jakiś ciepły garaż spróbuj osuszyć reflektor pozostawiając go otwartego
a potem dopilnuj żeby go szczelnie zamknąć i obserwuj. Jeśli dalej tak się będzie robiło
to raczej wadliwy jest.

To mi przychodzi do głowy w tej chwili....
Pozdrawiam
Image
nekromanta
Nowy

Miejscowość: Poznań
Czym jeżdzę: Suzuki... nie doczekałem się Kia

Postprzez Dezet » 02 Lis 2010, 10:44

Nie wiem jaka jest konstrukcja reflektora, ale sprawdź z tyłu, czy osłona plastikowa lub gumowa jest dobrze osadzona. Popraw po osuszeniu wnętrza reflektora. Ja to robiłem suszarką do włosów. Można też przetrzeć uszczelki tylnej pokrywy jakimś patentem do uszczelek z silikonem.
Pozdrawiam Dezet
Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony

Miejscowość: Stolnica :)
Czym jeżdzę: Póki co Octa 1,9 tdi ASV

Postprzez soul » 02 Lis 2010, 11:10

No ale smok "tylko widział" i nic mu nie paruje. :lol:
A tu już poprady jak wyciągnąć lampę. :lol:
Jeśli woda się nie zbiera w takiej ilości, że pływa w lampie a tylko jest lekko zaparowane to nie ma się czym przejmować.
Na pewno wilgoć sama odparuje bo lampa nie jest hermetycznie zamknięta..
Image
Awatar użytkownika
soul
Administrator

Postprzez saber » 02 Lis 2010, 14:30

soul ma racje - jeśli parowanie objawia się delikatną parą np w rogu reflektora to nic złego się nie dzieje. Gorzej jeśli cała szyba reflektora jest zaparowana, wówczas koniecznie wizyta w serwisie.
http://www.NajlepszeMiejsce.pl | http://www.kreatywni.net/ | http://www.najlepszywynik.pl/
Post ten wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko mojej osobie w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po nim dniu.
saber
MODERATOR

Miejscowość: Kraków
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD

Postprzez smok341 » 03 Lis 2010, 10:01

niestety wystepuję to w dwóch "reflektórach" jednocześnie więc raczej trzeba sie z ty będzie wybrać do serwisu bo predzej czy pózniej coś szlak trafi...lub bedziemy kupować żarówki co 2 tygodnie...
smok341
Nowy

Czym jeżdzę: czekam na Kia Sportage 1.7 Crdi wersja M Sand track

Postprzez Dezet » 03 Lis 2010, 10:08

W mojej nowej Octavii też parował kierunkowskaz i serwis nie odmawiał wymiany na inny.
Warunkiem (którego nie mogłem spełnić) była konieczność wizyty w serwisie w momencie gdy jest on zaparowany, aby serwisant mógł ocenić.
Czyli w razie wady fabrycznej można wymusić ich wymianę!
Jako, że do serwisu było mi nie po drodze, zastosowałem numer z suszarką i do dziś, czyli przez 6 lat użytkowania, nie zmieniałem żarówki i kierunkowskaz już nie paruje.
Pozdrawiam Dezet
Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony

Miejscowość: Stolnica :)
Czym jeżdzę: Póki co Octa 1,9 tdi ASV

Postprzez KRKIA » 03 Lis 2010, 12:44

Witam,
Miałem już kiedyś podobny problem w poprzednich autach( jednym VW osobowym i ciężarowym MAN).
Zgłaszałem problem z parowaniem reflektorów ale za każdym razem otrzymywałem odpowiedź, że tak może być i że ich nie wymienią na gwarancji.
Po jakimś czasie przymusowo musiałem zajechać VW do serwisu w Niemczech i ku mojemu zdziwieniu sami zaproponowali mi wymianę reflektorów choć wcale nie zgłaszałem im tego problemu. Podobnie było z ciężarówką MAN.
Wychodzi na to, że w Polsce inaczej traktuje się klienta. Zresztą to nic nowego. Ale podobno zmienia się to na lepsze.
Pozdrawiam
PS W naszej Kijance też parują.
KIA SPORTAGE 1.6GDI WERSJA L, D5U
KRKIA
Bywalec

Miejscowość: Zielona Góra
Czym jeżdzę: Wkrótce KIA SPORTAGE 1.6GDI WERSJA L

Postprzez jerry » 03 Lis 2010, 12:47

Mam pytanie te przednie parujące reflektory to zwykłe, czy ksenony?
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL
jerry
Uzależniony

Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Postprzez KRKIA » 03 Lis 2010, 13:50

Zwykłe.
KIA SPORTAGE 1.6GDI WERSJA L, D5U
KRKIA
Bywalec

Miejscowość: Zielona Góra
Czym jeżdzę: Wkrótce KIA SPORTAGE 1.6GDI WERSJA L

Postprzez mkkrk » 04 Lis 2010, 00:49

jerry napisał(a):Mam pytanie te przednie parujące reflektory to zwykłe, czy ksenony?

Przy ksenonach jest podobnie, zauważyłem to kilka razy gdy była paskudna pogoda na początku października, na razie jest spokój.
pozdrawiam
Bywalec

Czym jeżdzę: 2.0 DOHC, AWD, XL, 18

Postprzez saber » 04 Lis 2010, 00:54

xenon jest lampą wyładowczą, a nie żarową więc nie nagrzewa tak reflektora jak zwykły halogen - przez to też może dłużej odparowywać wilgoć z szyby reflektora. Można też odpalić długie i po chwili będzie sucho :)

gdzieś też przeczytałem, że: woda tam siedzi bo reflektory to jak ruskie zegarki wodoszczelne: wodę wpuszczą ale nie wypuszczą. :)
http://www.NajlepszeMiejsce.pl | http://www.kreatywni.net/ | http://www.najlepszywynik.pl/
Post ten wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko mojej osobie w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po nim dniu.
saber
MODERATOR

Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD

Postprzez Baraqda » 23 Lis 2010, 13:19

pytanie techniczne laika:

czy żeby wymienić przednie żarówki (z żółtych na białe) trzeba zdejmować/odkręcać całą lampę, czy można wymienić żarówki bez śrubokrętu ?
KIA - SPORTAGE 1,6 L czarna perła
Awatar użytkownika
Baraqda
Bywalec

Miejscowość: Warszawa
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI L

Postprzez excile » 25 Lis 2010, 11:44

w silniku 1,6 dojscie do zarowek jest ok. Choc nie wymienialem jeszcze, ale wyglada przyzwoicie

tak przy okazji ktos reklamowal juz parowanie reflektorow?
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc
excile
Uzależniony

Miejscowość: Borkowo/Gdańsk
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri

Postprzez Jarmadecor » 25 Lis 2010, 19:12

W moim sportagu z ksenonami, tez paruja...
1.6 GDI- XL 2WD Dark Gun Metal tapicerka Premium, 1.7 CRDi Balack Pearl +Navi + Szklany Dach
Awatar użytkownika
Jarmadecor
Nowy

Miejscowość: Poznań
Czym jeżdzę: 1.6 GDI- XL 2WD Dark Gun Metal
Gadu Gadu: 2771451

Postprzez dopson » 12 Gru 2010, 23:33

W moim sportageu xenony też niestety parują.
Mój brat miał podobny problem w pro ceedzie i lampy zostały wymienione na gwarancji, nowe już nie parują.
dopson
Nowy

Czym jeżdzę: samochodem

Postprzez Meduzes » 13 Gru 2010, 11:24

mi problem z parowaniem pojawił się na początku ... aktualnie już nie widzę zaparowań ... również posiadam autko z xenonami
KIA Sportage III 1,6 XL + navi
Meduzes
Uzależniony

Miejscowość: Kętrzyn
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl

Postprzez Baraqda » 13 Gru 2010, 14:10

dzisiaj zauważyłem, że u mnie też lampy parują (mam soczewki). Parują na wysokości świateł LED... może samo przejdzie... :faja:
KIA - SPORTAGE 1,6 L czarna perła
Awatar użytkownika
Baraqda
Bywalec

Miejscowość: Warszawa
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI L

Postprzez morgun » 16 Gru 2010, 12:33

pdf z informacjami na temat parowania. ogólnie wygląda na to, że czasami może parować i lamp nie wymienią.

http://morgun.cal.pl/offroad/kia_headlamp_fogging.pdf
Kia Sportage 1.6 GDI , M, kolor E5B

Image
Awatar użytkownika
morgun
Bywalec

Czym jeżdzę: Fiat Panda 1.1
Kia Sportage III 1.6 GDI M

parujące reflektory + uszczelki

Postprzez maqu » 04 Sty 2011, 16:20

Witam,

Czy ktoś z Was ma również problem z parującymi reflektorami przednimi? Ostatnio zauważyłem ze w dolnych rogach reflektorów gromadzi się para? - co z tym robić?
Drugi problem - przy prędkości powyżej 100 km/h pojawia się delikatny szum przy drzwiach kierowcy - najprawdopodobniej uszczelka szyb.. ktoś z Was spotkał się może z podobnym problemem w Sportagu? Na razie chyba nie ma sensu jechaćna serwis?
pozdrawiam serdecznie,
Kia Sportage 1.6 GDI "M"
maqu
Bywalec

Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI
Gadu Gadu: 149227

Re: parujące reflektory + uszczelki

Postprzez sabb » 04 Sty 2011, 19:47

z tym świstem to i u mnie jest próbowałem szybę do dołu i góryi dalej jest :)
sabb
Uzależniony

Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: parujące reflektory + uszczelki

Postprzez wentyl » 04 Sty 2011, 23:49

Co do tematu parowania reflektorów to ten wątek był już poruszany na tym forum http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=11&t=183 ale jak na razie nie ma jakiegoś złotego środka na to oprócz suszarki do włosów :lol: Też mnie to trochę wkurza [zly2]
20DOHCXLAWD a czarna bo wyszczupla :-)
Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony

Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL

Postprzez ZygJe » 01 Mar 2012, 22:45

Zwykła KIA i tylko parujące reflektory.....
A co powiecie o tym: http://www.tvn24.pl/-1,1736117,0,1,nowe ... omosc.html
To dopiero przypał [rotfl1]
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem (tylko żeby nie ta turbodziura....)

Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy
ZygJe
Profesor od "silnikuf"

Miejscowość: Sulejówek/Halinów
Czym jeżdzę: Sorento EX 3.5 V6 280KM AWD AT; KIA
Sedona 3,8V6 250KM AT

Postprzez krawcu68 » 02 Mar 2012, 17:40

[rotfl1] :hehe4: :brawo:
krawcu68
Bywalec

Miejscowość: wrocław
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M dark gun metal

Postprzez wentyl » 02 Mar 2012, 22:07

Parowanie reflektorów prawdopodobnie ustępuje po jakimś czasie, a na pewno zjawisko to występuje coraz rzadziej. Poprzedniej zimy obserwowałem to zjawisko wielokrotnie, a w tym sezonie tylko raz zauważyłem, że jeden z reflektorów nieznacznie złapał mgiełkę przy niskiej temperaturze i po wjeździe na myjnię. Chyba z czasem lampy po prostu się rozszczelniają i ta mgła sama odparowywuje :lol: Ale w przeciwieństwie do Porsche dość mocno trzymają się auta na zakrętach :haha1:
20DOHCXLAWD a czarna bo wyszczupla :-)
Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony

Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL

Postprzez desto » 03 Mar 2012, 00:14

W służbowej Toyocie wymieniono mi reflektor. Nie było wody w reflektorze, ale para.Reflektory są raczej szczelne i nie powinny parować, nawet po myjni. Po to jest ta gumka na zamknięciu żarówki. Żona jeździ 12 letnią Laguną i tam, pomimo wielokrotnych wymian żarówki, reflektory nie zachodzą parą.
Techno Orange 1.7 crdi
desto
Uzależniony

Miejscowość: Wrocław
Czym jeżdzę: 1.7 crdi orange Horst

Postprzez rkorollwppl » 08 Mar 2012, 10:46

Witam.
Dla mnie te parujace reflektory przednie w KIA Sportage III to ewidentny blad.Miale kilka pojazdow mechanicznych poczynajac od Wardburga a konczac na VW w tych autach nigdy nie mialem najmiejszych problemow z tym zjawiskiem.Wymienialem zarowki i pary nie widzialem a klimat nie zmienil sie.Teraz jestem posiadaczem KIA Sportage 1.6 wersja L rocznik 2011 rejstrowana w 2012 przebieg 4650 uzytkowana 2 miesiace i co ? i jest para ......zarowek nie wymienialem......
Moim zdaniem jest to element ktory przy klasie i kosztach zakupu nie powinien wystepowac.
Jutro jade do serwisu i az jestem ciekawy jak beda tlumaczyc ta usterke.
rkorollwppl
Nowy

Czym jeżdzę: Kia Sportage

Postprzez kijaS » 08 Mar 2012, 20:11

Różnicą temperatur.
W Wartburgu nie widziałeś pary (może była a może nie), bo miałeś szkło ryflowane i słabo było wnętrze widać. Poza tym cały reflektor był ogrzewany żarówką dość równomiernie. Teraz, przy gładkich szybach, zjawisko to jest lepiej widoczne. Poza tym ogrzewana jest tylko część reflektora. Ja z tym zjawiskiem spotkałem się i w Toyocie i w VW i jeszcze w kilku innych markach. W jednych było to bardziej widoczne, w innych mniej. Za chwilę zrobi się cieplej i nie powinno już być to tak zauważalne. Choć w niektórych modelach było to bardzo uporczywe i wymieniali całe lampy. Ale tam parowały przez okrągły rok.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------
Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR

Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Postprzez rkorollwppl » 10 Mar 2012, 13:55

Witam.
Bylem w kia i tak jak napisalem wczesniej - jest to wada - reflektor bez znaczenia jaki , nie powinien zachodzic para.
Postaw sobie dziesiec aut roznych marek i sprawdz parowanie (najlepiej kilku miesiecznych czyli nowych)
Jaki wynik.
Pozdrawiam.
rkorollwppl
Nowy

Czym jeżdzę: Kia Sportage

Postprzez kijaS » 11 Mar 2012, 11:42

10 chyba nie mam.
Skoda Octavia - xenony (więc żarówki nigdy nie wymieniane) - delikatna para w okolicy kierunkowskazów
VW Passat - zaparowany
Toyota Avensis - :shock: para
Toyota Corolla - brak
Ford Focus - mk I brak, mk II juz się zdarzało
Ford Mondeo - brak
Może nie wszystkie nowe, ale wszystko zależało od warunków zewnętrznych - czasem para schodziła, by po jakimś czasie powrócić. I nie wszyskie miałem oczywiście możliwość obserwować stale, więc mogłem coś przeoczyć. Z tego co zauważyłem każdy z reflektorów ma odpowietrzenie, więc zapewne ma możliwość wciągnięcia wilgotnego powietrza, co spowoduje właśnie w niekorzystnych warunkach wystąpienie kondensatu. Jednak powinno takie zjawisko z czasem ustąpić. Być może w Twoim przypadku było to spowodowane wadą reflektora (skoro serwis tak uznał), jednak w dużej ilości przypadków bedzie to czymś (w miarę) normalnym.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------
Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR

Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Postprzez nightshadow » 29 Gru 2014, 16:47

Witam,

Dzisiaj byłem w serwisie w sprawie zaparowanych reflektorów. Na obu jest jest do połowy para. Wyszło to prawdopodobnie po myciu. Szlag mnie jasny trafił. Niby 7lat gwarancji, a tu na dzień dobry serwisant mi dał w pysk tekstem ,że te reflektory są klejone i nic się nie da zrobić to taka uroda i to jest naturalne. Jestem załamany. Nie po to wydałem ponad 100 000zł aby się bujać z [*] mnie reflektorami. Poinformował mnie że one posiadają wentylki i przez nie będzie można odprowadzić na zewnątrz wilgoć. Już zaczynam żałować że nie kupiłem sobie Outlandera. A chciałem. Ale skusiło mnie to [*] 7lat gwarancji. Wychodzi na to że to fikcja. Przy pierwszej kolejnej usterce będą robić z ciebie idiotę że to tak ma być. Jak tak dalej pójdzie to trzeba ich będzie obsmarować w gazecie. A zrobię to z przyjemnością. Ciekawe jak po takim artykule Panowie będą się tłumaczyć. :)
nightshadow
Nowy

Czym jeżdzę: 1,6GDI L

Postprzez geegles » 29 Gru 2014, 16:57

1.6 gdi w wersji L i ponad 100k?:-D

Napisz oficjalne pismo do KMP, na pewno pomoze.

Swoja droga, ktore to ASO jest takie madre?
Jest: Kia ProCeed 2010 1.4 Pb + LPG 90KM

Jest: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI 115 KM
geegles
Bywalec

Czym jeżdzę: Kia Pro Cee'd 1.4 oraz Kia Sportage 1.7 CRDI 2014
Gadu Gadu: 2382783

Postprzez michal55yh » 29 Gru 2014, 20:05

nightshadow, proszę stosować się do regulaminu i nie używać wulgaryzmów!

Potestuj sobie samochody o podobnej konstrukcji lamp (ostre cięcia, kąty ostre) w podobnych warunkach atmosferycznych a zauważysz, że w każdym aucie będzie się działo to samo. Jak tam ma powietrze cyrkulować? W okrągłych lampach czy o łagodnych krańcach powietrze ładnie sobie "pływa" po całym reflektorze i dlatego nie paruje. Zwykłe prawa fizyki.

Chyba że woda skropliła się w reflektorze i po wyschnięciu to widać, wtedy jest to wada lampy!
Nie ma dobrych kierowców, są tylko tacy, którzy zawsze wracają do domu - kierowca zawodowy.

KS 1.7 CRDI M Cassa White
Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR

Miejscowość: Bolesławiec
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI M

Postprzez nightshadow » 29 Gru 2014, 21:02

geegles, jak doliczysz do ceny podstawowej kilka dodatków + odsetki za kredyt to tyle będzie. Co do pisma to jak najbardziej trza napisać.
nightshadow
Nowy

Postprzez nightshadow » 29 Gru 2014, 21:26

michal55yh, kolego ja poruszyłem kwestie nieszczelności lamp po myciu lancą. Tak raczej nie powinno być. Że po myciu jest woda na szkle. Problemem jest też mało wydajny wentyl. Ponieważ nie odprowadza on tej wilgoci na zewnątrz. Przejechałem 1000km po myciu więc reflektor miał sporo czasu aby się wygrzać i odprowadzić wilgoć. Ale nie zadziałało. Musiałem odkręcić dekielki i suszarką sobie wysuszyłem.
nightshadow
Nowy

Postprzez michal55yh » 29 Gru 2014, 21:55

Dlaczego nie napisałeś tak od razu? Czasami zdarza się, że po myciu reflektor mi zaparuje lecz jest to tylko i wyłącznie para która schodzi i nie zostawia śladu. U ciebie pojawiają się krople wody zostawiające osad na lampie więc jest to wada. Zrób dobrej jakości zdjęcia, napisz pismo do KMP, załącz owe fotki i czekaj na ich stanowisko. Określ, że nie jest to para wodna, która jest normalnym zjawiskiem w tego typu reflektorach a normalne zawilgocenie zostawiające osad po wyschnięciu. To jest ważne.
Nie ma dobrych kierowców, są tylko tacy, którzy zawsze wracają do domu - kierowca zawodowy.

KS 1.7 CRDI M Cassa White
Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR

Miejscowość: Bolesławiec
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI M

Wróć do ELEKTRYKA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników