Światła AUTO - problem

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 19 paź 2012, 21:31

Witam,

dziś był bardzo ładny i słoneczny dzień. W pełnym słońcu zauważyłem, że mam odpalone xenony pomimo, że przełącznik świateł jest w pozycji Auto. Podczas jazdy xenony gasły i się zapalały pomimo, że słonce stale tak samo świeciło. Wersja XL.
Czy ktoś miał taki problem? Czy to znaczy, że po 10 tys przebiegu zaczynają się problemy? nawet w Lagunie sypało się później ;)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: puder12 » 19 paź 2012, 21:55

miałem podobną sytuację gdy w słoneczny dzień wjeżdżałem w cień drzewa. Moim zdaniem czujnik reaguje na zmianę natężania światła a nie tylko na jego określoną wartość. Czasami jest już szaro a światła się nie zapalają podczas gdy w jaśniejszy dzień potrafią zadziałać w dziwnych okolicznościach.

darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 19 paź 2012, 23:37

Dokładnie jest jak piszesz, jest już dość ciemno a światła się nie zapalają tylko pozostaje na LED'ach.
Jak do tej pory automatyka najlepiej mi działała w Mazdzie. Nie było najmniejszych problemów i wszystko działało jak należy. Przez 5 lat tylko przeglądy i paliwo :D

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: kasia_mm » 20 paź 2012, 10:09

niestety i ja mam wrażenie, że czujnik jest za bardzo "wyczulony" - wystarczy w jasny mocno słoneczny dzień wjechać pod wiadukt czy stanać w korku w cieniu drzewa i od razu światła się zapalają - moim zdaniem to kwestia ustawienia włączania w sytuacji gdy pomiar światła zmienia się radykalnie - z takiej mega jasności na coś ciemnego ... ale z drugiej strony to tak być powinno chyba bo gdyby słabiej to było ustawione to np wjezdzajac w tunel podczas srednio jasnego dnia swiatla by nie wyczuwaly róznicy i by xenonki nie dzialaly a wtedy mandacik murowany:(

darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 20 paź 2012, 10:44

hmmm... no tak ale czemu jak już się przełączyło na xenony to już za nic nie chciało zgasnąć :)
czy ktoś z Was wie, gdzie jest ten czujnik? w lusterku czy obok po prawej na szybie?

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: ZygJe » 20 paź 2012, 12:01

Czujnik jest w tym "cycku" :) na środku pod szybą. U mnie też na auto działa tak sobie. Najgorsze jest to, że palniki ksenonowe nie cierpią częstego włączania.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: gasewo » 20 paź 2012, 12:35

To rzeczywiście dziwne. Ja u siebie nie zauważyłem takiego problemu. Napewno nie włącząją się w cieniu drzew czy jakimś innym cieniu nawet stojąc w korku nie mówiąc o słonecznym dniu . Poza tym nawet po wjeździe do tunelu czy garażu włącząją się dopiero po 4s.
A rozszerzając temat na generalnie różnego typu problemy techniczne czy usterki, po przeczytaniu postów na tym forum dotyczących wyżej wymienionych, trochę obawiałem się zakupu sportage'a (o wygranej kijanki zdecydował silnik). Jednak teraz stwierdzam że moje obawy były bezpodstawne, ponieważ ja nie spotkałem się jeszcze w mojej kijance z żadnym opisywanym tutaj czy jakimkolwiek innym problemem technicznym. Wnioskuję więc, że kijanki produkowane w Korei są wykonywane solidniej niż te europejskie.

Sent from my SHW-M110S using Tapatalk 2
Between two evils, I always pick the one I never tried before

darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 20 paź 2012, 13:40

Tak też to właśnie działało wcześniej, dopiero wczoraj się zdziwiłem. No nic poobserwuję i zobaczę co się dzieje. Tak być nie może, że w słoneczny dzień palą się xenony, przygasa mi wtedy wyświetlacz radia z nawigacją i nic na nim nie widać.

Co do elektroniki to nie wydaje mi się, że ma znaczenie kraj produkcji. Podzespoły i soft ten sam. Można dyskutować o jakości pasowania czy powłoki lakierniczej ale nie układ sterowny elektronicznie. Tak jak już pisałem, u mnie też było ok aż do wczoraj, wcześniej nie zauważyłem problemu...

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: gasewo » 20 paź 2012, 13:56

Nie do końca się zgadzam. Korea nie należny do UE i ma zupełnie inne standardy, nie tylko w elektryce samochodowej ale w każdej dziedzinie życia włączając w to precyzję wykonania różnych rzeczy. Europejska fabryka KIA po pierwsze działa poniekąd "na licencji" koreańskiego oryginału, a po drugie musi stosować standardy UE (niestety w większości przypadków dostosowanie oryginalnych rozwiązać do wymogów unijnych daje gorszy efekt niż zamierzony), które jak wspomniałem wyżej są inne niż koreańskie i w tym konkretnym przypadku te koreańskie wydają się być lepszymi.

Sent from my SHW-M110S using Tapatalk 2
Between two evils, I always pick the one I never tried before

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: ZygJe » 20 paź 2012, 15:37

Ja zauważyłem, że samochody na różne rynki mają różną jakość. Np. KIA Carnival szczególnie poprzedni (przed 2006r) uchodzi w Europie za auto które zanim się nim wyjedzie to już się popsuje. I faktycznie awaryjność tego samochodu jest wysoka. Natomiast w USA z wyglądu ten sam samochód sprzedawany jako Sedona uchodzi za auto nie do zaje...a. Miałem poprzedni model z 2003r który kupiłem w 2006r z przebiegiem 78000mil (~125000km) przez 4 lata eksploatacji nie zepsuło się w nim dosłownie nic. Ponad programowo został wymieniony termostat (ori był tropikalny) oraz wahacze z przodu w sumie na wyrost. Sprzedałem ją z przebiegiem 96000mil a obecny właściciel jak dotąd wymienił tylko amortyzatory. Należy dodać, iż na rynku amerykańskim na ten model była 10letnia gwarancja (na zesp. napędowy i istotne podzespoły ograniczona przebiegiem 150000mil)
Aktualna Sedona już taka bezawaryjna nie jest - zaliczyła jedną wpadkę z rozwulkanizowanym elem gum met ramy pomocniczej oraz coś "wyje" w skrzyni biegów na 4b przy ok 60kmh.
Automatyczne światła natomiast działają OK. Włączają się dużo później (jak jest ciemniej) niż w KS acz prawidłowo reagują na np tunel.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 21 paź 2012, 20:52

Dziś przejechałem 300km nową Megane z automatycznymi światłami. Podczas drogi była zmienna pogoda, od słońca po sporą mgłę. Wszystko w środku dnia. Ani razu nie zapaliły się drogowe, cała droga na dziennych. Jak nic coś jest nie tak z tym czujnikiem w moim Sportage. Zapewne serwis odeśle mnie z tym ale chyba spróbuję.
Wczoraj np. jak znów się zapaliły xenony i nie chciały zgasnąć w słońcu, przełączyłem na 0 i znów na AUTO stojąc w miejscu. Po powrocie na AUTO już się xenony nie zapaliły, dopiero po przejechaniu kawałka.

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: cisco » 21 paź 2012, 23:16

Dzisiaj sprawdziłem działanie czujnika, zasłoniłem ściereczką i xenony włączyły się po około 4 s, po zdjęciu ściereczki zgasły także po ok 4 s. Tak jak pisałem wcześniej nie miałem żadnych problemów w trybem AUTO.
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

darekdz
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:30
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 2.0 CRDI 184KM 4WD Black Pearl

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: darekdz » 23 paź 2012, 09:57

cisco pisze:Tak jak pisałem wcześniej nie miałem żadnych problemów w trybem AUTO.


ja też nie miałem ale już mam [angry]

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: marcinK » 31 paź 2016, 09:26

Trochę temat "dawny", ale teraz mi się przytrafił. "darekdz" coś serwis poradził? Lub ktoś miał problem i rozwiązał (sam lub w serwisie?)
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: Thomaster » 31 paź 2016, 14:04

Mam ten sam problem, a właściwie odczucia odnosnie czujnika. Wedłig mnie w pochmurny dzień działa OK, ale w słoneczny wariuje czasami gdy czujnik znajduje się w cieniu. Zgłaszałem temat w ASO ale sprawdzili tylko ze czujnik poprawnie reaguje na zmianę oświetlenia - czyli światła włączyły się po wjechaniu do środka budynku. Odnośnie przełączania świateł za dnia w cieniu usłyszałem standardowe TTTM...

Rozbierałem czujnik z zamiarem lekkiego oszukania / korekty progu załączania ale to wbrew pozorom dość zaawansowana elektronika więc odpuściłem narazie temat.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: marcinK » 04 lis 2016, 10:04

Po uważniejszych "obserwacjach" widzę, że chyba to ten sam problem ze złym działaniem w słońcu, taki to urok....
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
11201mariusz
Nasz Człowiek
Posty: 575
Rejestracja: 05 lut 2013, 20:25
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L Bialutka Dama
Lokalizacja: Sopot

Re: Światła AUTO - problem

Postautor: 11201mariusz » 04 lis 2016, 11:36

Podejrzewam że kwestia refleksu na szybie,też czasami załącza się światło podczas dnia albo po wyjeździe z tunelu nie reaguje na słońce tylko nadal świeci


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap