Xenony oślepiają

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
klosek
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2012, 23:38
Czym jeżdzę: KIA SPORTA 184Km Auto XL AWDFULL+KIA Ceed 1.6 GDI
Lokalizacja: Łochowo k/Bydgoszczy

Xenony oślepiają

Postautor: klosek » 24 sie 2012, 02:57

Witam,
wyjeżdzalismy na wakacje gdzie mielismy przejechać do 5 tys. km.Przed podróżą ydałem się do servisu na sprawdzenie auta.Nasza Kia jest nowa ma ok.10tys. km przed wyjazdem (zakupiona 5 maja br).Poprosiłem o sprawdzenie auta.Wyjechalismy w trasę (wczesniej auto jeździło raczej na światłach dziennych).Jeździmy na funkcji AUTO czyli jak zapadł zmrok włączyły się xenony (dodam jeszcze że auto nie było załadowane;osoby 2+1 i dwie walizki) i zaczął się dramat... wjechaliśmy do Rumunii kierując się na most w Ruse (kto jechał do Bułgarii to zna drogę), co piąty samochód z przeciwka "mrógała" że "chyba jedziemy na długich i tak wracajac przez Budapeszt do Polski- ci przed nami mrógali długimi, auta jdące przede mną włączali mi tylny przeciwmgielny abym zmienił światła.Ogólnie tragedia.Wróciłem wczoraj o 5tej rano do Bydgoszczy, przespałem się i pojechałem do ASO-stwierdzilil ze nikt po fabryce nie sprawdził świateł (ciekawe jak auto przeszło przegłąd zerowy). "Obnizyli położenie xenonów", więc gdy zrobiło się ciemno wyjechałem dzisiaj autem poza obszar zabudowany aby sprawdzić moje xenony... Mrugają dalej, może ok. 15% żadziej!!!!
Moje pytanie, czy ktoś miał problem z fabrycznymi xenonami? Czy one poziomują się same (tak mam w VW Passacie B6)?
U mnie jest tak że nie ma poziomowania tylko działają, może w kia jest inne rozwiązanie?

Proszę o pomoc i wyjasnienie działanie Xenonów w KIA SPORTAGE 2.0 CRDI 184 KM AWD FUUUUUUUL

Pozdrawiam,
:zły2:

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Xenony oślepiają

Postautor: ZygJe » 24 sie 2012, 08:25

Objaw dziwny. Raczej xenony ustawiane są za nisko niż za wysoko. Co możesz zrobić sam:
sprawdź czy nie są źle zamontowane palniki - w tym celu ustaw samochód ok 5m propostopadle do ściany (oczywiście świecąc na nią :) ) powinieneś otrzymać wyraźną linię odcięcia światło (na dole) - cień (na górze) wyglądającą mniej więcej tak
__/ __/
Jeśli tak jest to OK
zaznacz wysokość linii odcięcia wyłącz światła posadź 2 osoby w bagażniku i włącz światła. linia odcięcia powinna po chwili obniżyć się do poziomu zaznaczonego - sprawdzisz działanie samo poziomowania.
Jeśli działa, to ostatnia sprawa to prawidłowość ustawienia wysokości wiązki światła. najłatwiej jest to zobaczyć jadąc np wzdłuż długiego ogrodzenia - musi być z lewej strony. Powinieneś zobaczyć opadająca linię odcięcia światło - cień. Opadanie powinno wynosić min 1,5% (czyli 1,5m wysokości na 100m świecenia) w przypadku KS linia odcięcia powinna "dotknąc" asfaltu po ok 50-70m.
Uwaga. Linia odcięcia z prawej strony będzie się wznosić - tak ma być :)
Miłej zabawy [papa]
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: Xenony oślepiają

Postautor: luk » 24 sie 2012, 12:23

Imbusem bez problemu można nawet samemu poprawić ustawienie świateł regulując śrubę na silniczkach. Linia odcięcia powinna być w dali widoczna na asfalcie.

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: Xenony oślepiają

Postautor: oovoo » 24 sie 2012, 21:35

A nie jest czasami u nas że mamy jakiś czujnik załadowania w tyle i on reaguje obniżając lub podwyższając światła (może ten czujnik jest walnięty). Zaznaczam że ja nie miałem takich problemów u siebie a też zrobiłem duuużo km w te wakacje zwłaszcza po drogach Bułgarsko-Sebsko- Węgierskich [papa]. A może dlatego Ci migali że chcieli cię pozdrowić [zlosnik2]. A tak na poważnie jedź na serwis niech ci ustawiają do skutku albo wydadzą pojazd inny bez wad.

klosek
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2012, 23:38
Czym jeżdzę: KIA SPORTA 184Km Auto XL AWDFULL+KIA Ceed 1.6 GDI
Lokalizacja: Łochowo k/Bydgoszczy

Re: Xenony oślepiają

Postautor: klosek » 25 sie 2012, 03:31

[zlosnik2] Witam,
myślę że w Polsce nasi Tiorowcy mnie nie pozdrawiali :-(
... na poczatku myslałem tak jak kolega myśli że to pozdrowienia ale gdy wracalismy z Budapesztu to w Polsce była tragedia... wszyscy świecili długimi z przodu i przeciwmgielnymi (tylnymi).
jadac drogą to moje światła odbijają znaki na ok. 0,8-1 km to chyba nie jest normalne.
p.s. żałuje że do Elenite nie jechalismy przez Serbie :-( jechalismy przez Słowacje,Rumunię(most Ruse) i Bułgarię-tragedia.
Jechalismy na fabrycznej navi-spisała się świetnie-wybierając "niebieską trasę" ale dopiero wracając do Polski.Jadac do Elenite wybraliśmy "czerwoną" -tragedia... teraz wiem ze trzeba wybierać w fabrycznej navi (zawsze) "niebieską" trasę
Pozdrawiam [papa]

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: Xenony oślepiają

Postautor: luk » 25 sie 2012, 18:19

Jest czujnik, który w xenonach przy każdym uruchommieniu zapłonu kręci silnikami - to słychać, te silniki dodatkowo można samemu podregulować by wartość właściwego poziomu lini światła obniżyć lub podnieść. Jeżeli przy odpaleniu auta linia światła się nie rusza to coś może być popsute, a jak się rusza to trzeba tylko imbusami pokręcić i wyregulować.
Nie wiem jak w kii, ale w innych autach poziomowanie ustawia się tylko przy uruchomieniu auta, i jak potem dosiadają się osoby na tył to światła będą świecić za wysoko.

Awatar użytkownika
bielas
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 21 paź 2010, 23:26
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Xenony oślepiają

Postautor: bielas » 29 sie 2012, 23:16

W mojej fabrycznie ksenony były nie do końca ustawione - świeciło za wysoko z prawej, czyli jak mijałem auto obok, to świeciło mu do środka i oślepiało kierowcę w lusterku bocznym.
Poprosiłem o regulacje w salonie i poprawili.
Ale od tego czasu z kolei w nocy na terenie niezabudowanym i bez latarni, trzeba włączać długie....Ale może zawsze wtedy trzeba włączać długie? :-)

klosek
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2012, 23:38
Czym jeżdzę: KIA SPORTA 184Km Auto XL AWDFULL+KIA Ceed 1.6 GDI
Lokalizacja: Łochowo k/Bydgoszczy

Re: Xenony oślepiają

Postautor: klosek » 19 sty 2013, 02:34

ZygJe pisze:Objaw dziwny. Raczej xenony ustawiane są za nisko niż za wysoko. Co możesz zrobić sam:
sprawdź czy nie są źle zamontowane palniki - w tym celu ustaw samochód ok 5m propostopadle do ściany (oczywiście świecąc na nią :) ) powinieneś otrzymać wyraźną linię odcięcia światło (na dole) - cień (na górze) wyglądającą mniej więcej tak
__/ __/
Jeśli tak jest to OK
zaznacz wysokość linii odcięcia wyłącz światła posadź 2 osoby w bagażniku i włącz światła. linia odcięcia powinna po chwili obniżyć się do poziomu zaznaczonego - sprawdzisz działanie samo poziomowania.
Jeśli działa, to ostatnia sprawa to prawidłowość ustawienia wysokości wiązki światła. najłatwiej jest to zobaczyć jadąc np wzdłuż długiego ogrodzenia - musi być z lewej strony. Powinieneś zobaczyć opadająca linię odcięcia światło - cień. Opadanie powinno wynosić min 1,5% (czyli 1,5m wysokości na 100m świecenia) w przypadku KS linia odcięcia powinna "dotknąc" asfaltu po ok 50-70m.
Uwaga. Linia odcięcia z prawej strony będzie się wznosić - tak ma być :)
Miłej zabawy [papa]



U mnie na środku jest raczej TRÓJKĄT i świeci srednio, po uruchomieniu wysokość świecenia sę nie zmienia.Pojechałem do serwisu( po powrocie przejeżdżając ponad 5tys.) to ręcznie obniżyli wysokość świecenia ( dodam jeszcze że byłem na przegladzię aby sprawdzili całe auto) .Jak auto przeszło przegląd skoro na Węgrzech prawie zapłaciłem mandat za oślepiajace swiatła.Wiem że prawie robi dużą różnice ale... dalej było jeszcze gorzej... po co jeździć do servisu skoro ... nic nie zrobili.Adres ASO dla zaintersowanych na priv.

Ania93
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2013, 18:27
Czym jeżdzę: Sportage
2.0 CRDiXL
Gadu Gadu: 8987007

Re: Xenony oślepiają

Postautor: Ania93 » 19 sty 2013, 22:43

no cóż, właśnie to mnie zastanawia... jak auto przeszło przegląd zerowy?? u mnie jest podobnie i też mnie to zastanawia..


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap