późne działanie ESC

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

późne działanie ESC

Postautor: ZygJe » 24 gru 2011, 00:03

Testowałem dziś auto w jeździe "ekstremalnej" tzn na lodzie i resztkach śniegu. Niezwykle zdziwiło mnie działanie ESC który dopuszcza do całkiem sporego poślizgu tylnej osi (odjazd tyłu tak że zaczyna się jechać bokiem na oko ze 20st) i dopiero wtedy dość niechętnie wkracza do akcji aczkolwiek b.słabo moim zdaniem. W Sedonie działanie ESC jest znacznie szybsze (wystarczy minimalny uślizg) i bardziej "brutalne". Dziś bez problemu udało mi się rozbujać KS tak że machnęła konkretnego bąka [zlolta]. W Sedonie jak i w poprzednim aucie Fiat Bravo na włączonym ESC było to prawie niemożliwe (potrzebna była zdecydowana pomoc ręcznego).
W związku z tym pytanie. Czy u was też tak jest? czy powinienem pojechać do serwisu. Czytałem, ze co poniektórzy z Was mieli problemy z ESC.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Johny-m
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 24 maja 2011, 07:05
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDI kolor DARKGUN METAL AWD AT
Lokalizacja: Kraków

Re: późne działanie ESC

Postautor: Johny-m » 24 gru 2011, 00:18

wczoraj wieczorem też sprawdzałem jak zachowują się wszelakie wspomagania i odniosłem dokładnie takie samo wrażenie jak Ty.
Poczekam na większy śnieg i zobaczymy co i jak.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: późne działanie ESC

Postautor: ZygJe » 13 sty 2012, 22:19

Kilka razy testowałem KS "ekstremalnie" i zauważyłem, że mimo wyłączonego ESC przy pewnym poziomie driftu ESC i tak wkracza! To samo dziś miałem na podjeździe w piachu nagle auto zaczęło tracić moc mimo gazu w podłodze. Działo się to przy dużym uślizgu kół koniecznym przy takim podjeździe. Zadzwoniłem do znajomego fachowca z serwisu i... tu szok. ESC NIE DA się całkowicie wyłączyć! ESC OFF powoduje zmniejszenie czułości o ok 75% ale w syt wg ESC ekstremalnej i tak się załączy. jedyna możliwość to wypięcie bezpiecznika. Wtedy definitywnie pozbywamy się ABS i ESP. Na szczęście po wciśnięciu bezpiecznika wszystko wróci do normy.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Bodzio_s40
Uzależniony
Posty: 169
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:54
Czym jeżdzę: Kia SPORTAGE 1.7CRDI FUSION (WD)

Re: późne działanie ESC

Postautor: Bodzio_s40 » 14 sty 2012, 20:39

nie zawsze wroci do normy(zalezy jaka marka i model=program esp)
niekiedy jest potrzebna ingerencja komputera i zaprogramowanie od nowa-w odpowiednim momencie skrecic kiera w prawo,pozniej w lewo,trzeba sie przejechac i powciskac odpowiednie rzeczy na kompie(przerabialem ten temat w passacie)
A moj nadgorliwy szwagier w S-klasie odlaczyl akumulator i tez musial speca z kompem wzywac.Nie wiem jak bardzo czula jest nasza sportage ale chyba elektronika jest nie za czula bo powymienialem caly srodek i rejestracje na ledy i nie ma choinki-takze nie ma niepotrzebnych(przynajmniej dla mnie)informacji i swiecacej choinki na wyswietlaczu

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: późne działanie ESC

Postautor: jaro » 19 sty 2012, 12:44

Dla mnie akurat nieco wolniejsze reagowanie ESC to zaleta, zawsze można jakiś mały ślizg zrobić. Natomiast przy ewidentnie śliskiej drodze (jak teraz) u mnie reaguje natychmiast, bez żadnej zwłoki.
Wydaje mi się również, że takie poczucie opóźnienia ESC to subiektywne wrażenia każdego z nas, trudno to będzie zmierzyć celem porównania.
Ale jeżeli masz wątpliwości to jedź do ASO, niech Ci chociaż sprawdzą komputerem diagnostycznym - już było tu na forum ( w tym i u mnie) kilka przypadków nieprawidłowego działania czujników, modulatora ABS czy samego sterownika ESC.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap