ksenony

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

ksenony

Postautor: color1 » 18 paź 2010, 19:52

Czy ktoś jest w stanie ustalić (mnie się nie udało w "moim" serwisie), czy różnica pomiędzy wersją L i XL a co za tym idzie ksenonów, dotyczy tylko samej lampy czy jest jeszcze jakaś spec elektryka do tego + ustawienia ECU ?
Zastanawiam się nad zakupem całych fabrycznych lamp (jest tego trochę na allegro) ksenonowych - czy wystarczy tylko je podmienić ?
W uniwersalne pakiety (przetwornice+palnik) nawet te dedykowane do Kii nie chcę się bawić...
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: ksenony

Postautor: jerry » 18 paź 2010, 22:07

Z tego co się orientuje to przy okazji ksenonów montowany jest system samo-poziomowania reflektorów i spryskiwacz. Bez tego pierwszego oślepiasz kierowców z naprzeciwka, a to drugie jest warunkiem korzystania z ksenonów. Za ksenony bez spryskiwaczy możesz dostać mandat. Gdzieś widziałem filmik na którym rzeczoznawca odradzał instalacje ksenonów bez tych dwóch rzeczy.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: ksenony

Postautor: dealer » 18 paź 2010, 23:36

color1 pisze:Czy ktoś jest w stanie ustalić (mnie się nie udało w "moim" serwisie), czy różnica pomiędzy wersją L i XL a co za tym idzie ksenonów, dotyczy tylko samej lampy czy jest jeszcze jakaś spec elektryka do tego + ustawienia ECU ?
Zastanawiam się nad zakupem całych fabrycznych lamp (jest tego trochę na allegro) ksenonowych - czy wystarczy tylko je podmienić ?
W uniwersalne pakiety (przetwornice+palnik) nawet te dedykowane do Kii nie chcę się bawić...



Zdaję sobie sprawę, że różnica pomiędzy ksenonami fabrycznymi a tymi z aukcji to sporo kaski i kombinujesz jak zjeść jabłko i mieć jabłko :/
pomijam kwestię, że taki przeróbki sa nielegalne.
wyobraźmy sobie cos takiego:
jedziesz nocą po dość wąskiej drodze bez oznakowania poziomego świecisz swoimi niefabrycznymi ksenonami dzie popadnie, również po oczach gościa z naprzeciwka, gość mało widzi i źle wycelował i niechcąco trafiacie się lusterkami. Ofiary na szczęście tylko w sprzęcie (lusterko do nowego sportage z diodowym kierunkiem i pozostałymi bajerami raczej drogie). Obydwaj macie przeświadczenie, że to ten drugi źle jechał, przyjeżdża policja i kolo wypala, że świeciłeś światłami wszędzie ale nie na drogę. Policjant uprzejmie prosi o włączenie świateł i na 99% rozkmini, że to nie sa zwykłe światła. Niestety Twoja wina bo auto nie spełnia warunków do dopuszczających je do ruchu. Koleś prosi Twoja ubezpieczlanię o pokrycie swoich strat. Ubezpieczalnia się zgadza po czym regresem domaga się zwrotu kosztów od Ciebie bo auto nie bylo takie jak trzeba z AC kaski na swoje lusterko też nie dostaniesz bo kombinowałeś. Lepiej dopłacić te kilka tysięcy do XL a nie cudować z samodzielnymi przeróbkami.
przy kumulacji pecha trafiasz na drogie elementy w nietypowym samochodzie gościa, który prowadzi firmę. Wypożycza samochód zastępczy na miesiąc albo dłużej (jakieś od 150zł/dobę) + częśći jego i Twoje = kilkanaście ładnych tysięcy. Niektórym się udaje niekórym nie.
Ja dodam od siebie, że irytują mnie takie przeróbki bo są niebezpieczne dla wszystkich wokół i nie raz miałem ochotę "nakłaść garści" człowiekowi z takimi światlami lub "ślicznymi" niebieskimi diodami w spryskiwaczach lub postojówkach.
osobiście mam nadzieję, że jednak dołożysz trochę pieniędzy i kupisz XL z fabrycznym ksenonem lub pogodzisz się ze zwykłymi światłami
Pozdrawiam
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: ksenony

Postautor: jerry » 19 paź 2010, 10:32

I jeszcze jedno po instalacji ksenonów radio w samochodzie może źle odbierać.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 19 paź 2010, 15:04

ale przecież napisałem, że noszę się z zamiarem kupienia CAŁYCH lamp - niby gdzie jest montowany układ samopoziomujący ? - lampa przykręcana jest w całości na bodajże 4 śruby i tyle. spryskiwaczy faktycznie brak, tylko czy faktycznie są konieczne (w jakim celu) ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: ksenony

Postautor: soul » 19 paź 2010, 15:14

System oczyszczania szyby lampy jest obowiązkowy.
Co do samo poziomowania to w lampie może znajdować się tylko element wykonawczy czyli silniczek a reszta już gdzie indziej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: ksenony

Postautor: Dezet » 19 paź 2010, 15:16

Ponieważ takie lampy emitują bardzo silną wiązkę światła, natomiast zabrudzenie klosza powoduje jej rozproszenie oślepiające kierowców jadących z naprzeciwka.
Ksenony bez spryskiwaczy moga też spowodować problemy w przypadku przedłużania ważności przeglądu technicznego. Diagosta może nie podbić nam dowodu rejestracyjnego, nakazując albo instalację spryskiwaczy albo powrót do lamp halogenowych.
Również Policja może w takim przypadku zatrzymać nam dowód rjestracyjny.
No i nie jestem pewny co z gwarancją? Zawsze moga to potraktować jako nieuprawnione grzebanie w elektryce.
Myślę, że takie argumenty są wystarczające albo do wyłożenia większej kasy, albo rezygnacji z tego pomysłu. Popieram tu wypowiedź dealera.

I taki mały OT:
Kolega odkupił używanego VW Golfa z "tuningowanymi", przyciemnianymi spreyem tylnymi światłami. Koleś wjechał mu w bagażnik. Wydawać by się mogło, prosta sprawa. Niby wina kolesia - nie zachował bezpiecznej odległości. Jednak finał w sądzie był nieco inny. Miał już nie homologowane światła, i kierowca jadący za nim mógł nie zauważyć przez to przyciemnienie włączających sie świateł stopu. Pokrywał szkodę z własnego OC.

Podobnie może być i ze światłami przednimi.
Pozdrawiam Dezet

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 19 paź 2010, 17:15

no cóż... :cry:
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

ummas
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2010, 10:26
Czym jeżdzę: BMW E39 528 Touring / Citroen Xsara 2.0 HDi

Re: ksenony

Postautor: ummas » 19 paź 2010, 17:24

soul:
nie wiem jak w kia, w BMW są 4 czujniki kontrolujące pozycję auta.
Można zakupić homologowane reflektory, dać żarniki, ale bez czujników i sterownika jest kraksa - opisana wyżej.

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 19 paź 2010, 22:12

dealer pisze:osobiście mam nadzieję, że jednak dołożysz trochę pieniędzy i kupisz XL z fabrycznym ksenonem lub pogodzisz się ze zwykłymi światłami Pozdrawiam


no chwila.. jeżdżę L-ką niespełna 3 miesiące a już mam zmieniać na XL ? :lol:
dodam tylko, że jedynie wersja L była do odbioru "od ręki" co w moim przypadku było koniecznością...
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: ksenony

Postautor: dealer » 20 paź 2010, 12:49

jak szaleć to na całego :)
też chciałem XL z powodu ksenonów ale darowałem sobie, zwłaszcza, że na samym początku miała być 1,6 gdi S :)
jeżeli po jakimś czasie jakość oświetlenia pogoszy sie można prawdopodobnie wstawić lepsze żarówki (ale nie 100W zamiast 55W czy ile one tam mają w oryginale :D )
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 20 paź 2010, 13:51

jeszcze w kwestii nieszczęsnych spryskiwaczy... ktoś się wcześniej powołał na obowiązek ich posiadania w przypadku lamp ksenonowych - czy i jakie przepisy regulują obowiązek wyposażenia w spryskiwacze auta, posiadającego lampy ksenonowe ?

a tak na marginesie, gdzie/jak w XL jest aktywowany spryskiwacz reflektorów ? czy to jakiś automat ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: ksenony

Postautor: Dezet » 20 paź 2010, 15:05

color1 pisze:a tak na marginesie, gdzie/jak w XL jest aktywowany spryskiwacz reflektorów ? czy to jakiś automat ?

O ile dobrze się orientuję, spryskiwacz lefrektorów sprzężony jest ze spryskiwaczem przedniej szyby. Jednocześnie spryskiwane sa klosze i szyba.
Pozdrawiam Dezet

Awatar użytkownika
cyberiusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 19 sie 2010, 14:14
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL + orange premium
Gadu Gadu: 766557
Lokalizacja: Płock

Re: ksenony

Postautor: cyberiusz » 20 paź 2010, 15:50

Dodam jeszcze że spryskiwacze reflektorów dziłają tylko podczas włączonych świateł głównych (mijania).
KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL (D2A) + orange premium

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 23 paź 2010, 01:00

no racja...
odpuściłem te ksenony z racji powyższych, dziś za to podmieniłem fabryczne żarówki na farenheit-y white - no cóż, świeci i wygląda o niebo lepiej...
a tak swoją drogą, czemu fabrycznie nie montuje się takich białych żarówek, tylko te paskudne żółto-świecące ?
w końcu to nie majątek (25 pln)
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

mr_swistak
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 16 paź 2010, 18:36
Czym jeżdzę: Ford Focus Kombi 1.6

Re: ksenony

Postautor: mr_swistak » 23 paź 2010, 10:11

a jakie żarówki są montowane w reflektorach projekcyjnych? zwykłe h7?

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: ksenony

Postautor: aBARTh » 23 paź 2010, 12:40

color1 pisze:no racja...
odpuściłem te ksenony z racji powyższych, dziś za to podmieniłem fabryczne żarówki na farenheit-y white - no cóż, świeci i wygląda o niebo lepiej...
a tak swoją drogą, czemu fabrycznie nie montuje się takich białych żarówek, tylko te paskudne żółto-świecące ?
w końcu to nie majątek (25 pln)



no tak ale patrzysz z punktu widzenia klienta..to fakt tylko 25zł..
ale.. patrz KIA wyprodukuje np. 1 milion Sportage'ów, komplet tych zwykłych żarówek to np. 15zł.. a te fajne 25zł.
różnica niby 10zł..ale pomnóż to razy 1 milion wyprodukowanych egzemplarzy. dla producenta te głupie 10zł to oszczęność 10mln zł w takim przypadku.

tak samo ma się rzecz z oponami, fabryczne Hankook kosztuje ok 550zł/szt. a np. jakaś lepsza guma 700zł. te pozorne 150zł różnicy to już w przypadku 1miliona aut wyjeżdzających z fabryki to 150mln zł oszczędności.

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 23 paź 2010, 13:53

mr_swistak pisze:a jakie żarówki są montowane w reflektorach projekcyjnych? zwykłe h7?


projekcyjne i drogowe to H7, vide manual....
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

LUKI
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 09 paź 2010, 09:38
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI Techno Orange, Vectra C GTS

Re: ksenony

Postautor: LUKI » 23 paź 2010, 20:54

Ja jeżdżę na PHILIPS Night Guide, które bardzo polecam. Rewelacyjne światło w nocy a testowałem jużz wiele modeli.
KIA Sportage 1,6 GDI L Techno Orange , Opel Vectra C GTS

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: ksenony

Postautor: color1 » 23 paź 2010, 22:20

LUKI pisze:Ja jeżdżę na PHILIPS Night Guide


tylko cena trochę zaporowa jak na żarówki... :(
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

LUKI
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 09 paź 2010, 09:38
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI Techno Orange, Vectra C GTS

Re: ksenony

Postautor: LUKI » 23 paź 2010, 23:36

No ale chyba nie mówimy - nie obrażając nikogo o jeździe golfem z 87 r - tylko samochodem za kilkadziesiąt tysięcy więc udział ceny żarówki do wartości samochodu jest chyba niczym. Tak naprawdę to kilka piw z kolegami :)
KIA Sportage 1,6 GDI L Techno Orange , Opel Vectra C GTS


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap