Domykanie szyb z pilota

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Navkol » 07 sty 2015, 07:23

Userzy,

każdemu to co się podoba. Ja akurat jestem "ZA" [hihihi]
Jednakże liczyć się należy, że po montażu 3 szyby będą chodzić "w automacie", natomiast okno kierowcy niestety nie [angry] .
Jako że strasznie mnie to zafrapowało - zmuszony byłem do "przekopania" zasobów NET'owych i... chyba się udało [zlosnikok]
Zresztą oceńcie sami:
--------------------------------------------------------------------------------------
Kupując moduł domykania szyb dla naszej KS III na Aliexpress może się okazać, że po jego podłączeniu działają tylko 3 okna, co jest bolączką powszechnie opisywaną na forach :chore: .

W takim przypadku po jego podłączeniu 3 okna (oprócz kierowcy) automatycznie domykają się po zamknięciu samochodu oraz zyskują funkcję AUTO (nie trzeba trzymać przycisku żeby je zamknąć/otworzyć). Okno kierowcy pozostaje (w swej funkcjonalności) w trybie „fabrycznym” i nie domyka się samoczynnie po zamknięciu samochodu.

Dodatkową funkcją modułu jest „przewietrzanie”, gdy po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji na pilocie szyby się lekko opuszczają umożliwiając wentylację samochodu, przy czym zamki drzwiowe pozostają zamknięte.

Okazuje się, że za brak sterowania oknem w drzwiach kierowcy winny jest moduł, z którego na sterowanie oknem kierowcy wychodzi (+), natomiast sam podnośnik sterowany jest sygnałem ().
Wynika to z faktu, że oferowane moduły są (w swej konstrukcji) uniwersalne i w zależności od konkretnego modelu samochodu doposaża się je w okablowanie (różne wtyczki i złącza) oraz zapewnia odpowiednie „zestrojenie” właśnie różnego rodzaju „zworkami”.
Badając dogłębnie sprawę natrafiłem w sieci na :idea: 2 :idea: rozwiązania:
(1) poprawy modułu poprzez przelutowanie zworki oraz
(2) dołożenia przekaźnika.

1. Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie w zakupionym module położenia „zworki” wg. opisu podanego na RUS forum, gdzie user Fordjjik „wkleił” rozwiązanie ze źródła w USA:Rys. 1 (widok płytki) oraz Rys. 2 (zbliżenie).

[…]The US versions require a ground signal to the BCM control rather than a +12v. Remove the PC board from the module and on the back side in the upper right (away from the connectors)there is a pad located between two labels, GND and 12V. If there is a solder connection between the pad and 12V, unsolder this connection. Solder the connection between the pad and GND[…].

Wolne tłumaczenie:
W amerykańskiej wersji wyposażenia sterowanie realizowane jest poprzez podanie masy (–) a nie (+) 12V na moduł sterowania BCM.
Celem sprawdzenia (i poprawienia) należy otworzyć moduł i wyjąć płytkę drukowaną.
Na odwrocie, w jej prawym górnym rogu (po przeciwnej stronie do złącz) jest „zworka” (od strony WYJ) pomiędzy
2-ma oznaczeniami: GND lub 12V. Jeśli zworka jest zlutowana pomiędzy COM a 12V należy połączenie to rozlutować a następnie połączyć COM z GND
.

Tutaj przedstawiona jest inna wersja płytki modułu (w zależności od jego producenta) i pokazane są miejsca zworek do przelutowania (też z RUS forum).

2. Kolejne rozwiązanie pojawiło się na ESP forum klubu KS III i polega na dołożeniu przekaźnika (jeśli ktoś nie chce otwierać modułu) wg. tego schematu.


Oba powyższe rozwiązania sprowadzają się do tego samego: uzyskania () sygnału na wyjściu układu sterującego, do podania na silnik elektrycznej szyby.

IMHO w pierwszej kolejności warto spróbować rozwiązania nr 1, gdyż nie wymaga ono dokładania „gratów”.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Cały opis (w wersji *.pdf na 2-ch stronach) do pobrania za free TUTAJ [zlosnikok]

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Navkol » 08 sty 2015, 09:30

Nie mogłem edytować już powyższego posta więc dokładam: dodatkowe info na ITA forum. Znajdziecie tam szczegółowo rozpisane zworki w zależności od wersji wyposażeniowej samochodu [zlosnikok]

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 17 cze 2017, 14:07

Witajcie.Dotarły do mnie moduły automatycznego składania lusterek i domykania szyb.O ile z modułem lusterek nie ma problemu to jeśli chodzi o moduł szyb mam pewną niejasność:chodzi o różowy przewód który opisany jest jako "Connected with the brake line".Nie wiem gdzie to podłączyć.Reszta w sumie jasna:lock,unlock,12V,i ten różowy...

moduły.jpg
Moduły


Wg tego schematu brake line to pedał hamulca ale jak i po co??

Window closer Sportage.png


Może ktoś z was to rozgryzie i pomoże...
BTW ciągnęliście osobne zasilanie (w zestawie jest bezpiecznik w obudowie) czy można się podłączyć gdzieś do 12v w drzwiach-zdaje się ze lusterka mają ciągle napięcie bo składają się bez zapłonu.

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: czyzyk64 » 17 cze 2017, 16:43

rozwiń ten moduł od okien i pokaz ile masz luźnych kabelków i jakie to kolory. Powinny być cztery luźne, i podłączone tak. Pamiętaj , że w pewnych modułach był problem , że jedna szyba od strony kierowcy nie podnosiła się , ale na to tez jest sposób. Powyżej masz wszystko opisane przez Navkola
Załączniki
ad4fbf4s-960.jpg
a50fbf4s-960.jpg
f697bf4s-960.jpg
f697bf4s-960.jpg (74.42 KiB) Przejrzano 9620 razy

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 21 cze 2017, 06:18

To są te kable z opisami na moim zdjęciu powyżej.Trzy kolory zgadzają się natomiast czwarty powinien być niebieski a u mnie jest różowy i opisany connect with the brake line...

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Navkol » 21 cze 2017, 08:21

Szczerze - jestem zaskoczony :shock:
1) A co niby miałby mieć wspólnego hamulec z domykaniem szyb?
2) Skąd w drzwiach miałbyś mieć sygnał z hamulca?

A może po prostu małe chińskie rączki pomyliły się w naklejkach?
Spróbuj podłączyć traktując Twój różowy tak jak u innych niebieski i zobacz co będzie się działo.
Raczej niczego nie spalisz. Albo będzie hulać albo d_OO_pa zbita :klutnia3:

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 21 cze 2017, 10:21

Może ktoś ma możliwość sprawdzić z którego pinu wychodzi niebieski przewód...wyjaśniłoby to sprawę bo moja płytka jak porównywałem że zdjęciami z forum jest taka sama u mnie wg schematu ten różowy brake to pin nr.5.

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 31 lip 2017, 19:29

Sprawa innego koloru przewodu wyjaśniona...wiązka przewodów nie pasuje do instalacji w samochodzie :-(-przysłał dla innego auta chyba.Płytka jest taka sama jak inne pokazywane na forum.
Zabrałem się w końcu za montaż modułów-moduł składania lusterek śmiga,moduł domykania szyb nie gada.
IMG_20170731_192306.jpg

Napisałem do myfrienda ale czuję że będzie problem bo on nic aktualnie nie sprzedaje...

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 13 sie 2017, 21:43

Koledzy,mam problem z instalacją modułu domykania szyb ponieważ wtyczki w Kia nie pasują do tych które mi sprzedano...tak jak przypuszczałem brak odzewu że strony sprzedawcy, pisałem do innego który sprzedaje takie moduły- kazał przysłać zdjęcia mojego modułu i cisza, nie gada do mnie...macie jakiś pomysł jak to ugryźć? Przydałby się ten automat zwłaszcza w te upały...

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: czyzyk64 » 14 sie 2017, 09:43

Albo rzeźba z kostkami, np kupić wiązkę drzwi, albo po prostu kupić drugi sprawdzony moduł. Ja bym wybrał opcję nr 2.

wowo997
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2016, 22:15
Czym jeżdzę: 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: wowo997 » 15 sie 2017, 08:10

Dla zainteresowanych z południa,
Montaż modułów domykania szyb i składania lusterek w Kia Patecki Kraków to koszt 700 zł (z modułami)

Nie ma możliwości otwierania szyb z pilota, domykanie szyb i składanie lusterek następuje po dwukrotnym naciśnięciu pilota. Kolejne naciśnięcie dwukrotne otwiera lusterka. Odpalenie auta nie otwiera lusterek. Przycisk na drzwiach działa jak dotychczas

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
szklasty
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 09 kwie 2017, 17:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2011 1,6 GDI

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: szklasty » 10 paź 2017, 10:28

Ciąg dalszy perypetii z modułem szyb...Dostałem nowa wiązkę tym razem właściwą,zamontowałem moduł,niestety nie mam pełnej funkcjonalności.
W automacie poprzez moduł działają mi trzy szyby,szyba od kierowcy działa fabrycznie.Wiem to stąd że po zamknięciu auta tej szyby moduł nie domyka.Przelutowanie mas na płytce nic nie zmienia.Dodatkowo nie działa uchylanie szyb.Zworka uruchamia płytkę tylko w jednej,ostatniej pozycji.Na razie zostawiłem jak jest,może kiedy wrócę do tematu.
PS.czy u was (kto ma moduł z Chin) przyciski pasażerów działają po staremu czy też jest auto?U mnie auto tylko z panela kierowcy...

lkkrk
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:33
Czym jeżdzę: KX3, 1.6 GDI, L

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: lkkrk » 06 lis 2017, 19:27

"Chiński" moduł ma tylko auto z panelu kierowcy, reszta szyb sterowana z poszczególnych drzwi jest tak jak było.
Zworki lutowane na płytce mają kilka ustawień(4 możliwości).

Pozdrawiam,

lkkrk
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:33
Czym jeżdzę: KX3, 1.6 GDI, L

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: lkkrk » 26 lis 2017, 23:53

Ma ktoś z kolegów wiedzę gdzie i jak są zamontowane moduły domykania szyb i składnia luster przez ASO ?
Z tego co wiem ASO montuje EMG, z góry dzięki za info lub jakieś foto etc..

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Thomaster » 27 lis 2017, 00:24

Jak masz kogoś znajomego w ASO to podpytaj bo do każdego modułu EMG jest bardzo fajna instrukcja montażu (wrzuciłem na forum taką instrukcję do przednich czujników EMG pod Supervision). Pytanie czy EMG robi moduły o których pisałeś bo nie słyszałem o takich.

lkkrk
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:33
Czym jeżdzę: KX3, 1.6 GDI, L

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: lkkrk » 27 lis 2017, 00:57

Dzięki za szybkie info,
EMG robi moduły: EMG-MDSZYB, EMGELLUS. Chciałem zobaczyć na żywo(foto) jak to wygląda gdzie jest moduł jak prowadzona wiązka, gdzie wpięte. Instrukcje o których piszesz mam! Chce to zrobić sam bo nie chce szybko złączek ja zawsze wszytko lutuje jak tylko mogę.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Thomaster » 27 lis 2017, 08:56

Myślałem, że chodzi typowo o sposób podpięcia. Jeżeli na istrukcjach nie ma wskazanego miejsca to ASO wybiera dowolnie i tutaj nie polecałbym się za bardzo sugerować ich poczynaniami (Pudrowi tak ASO zamontowało moduł, że niestety dostał wilgoci i zakonczył żywot).
Najsensowniejszym według mnie miejscem montażu modułów jest wnęka / wgłębienie w boczku pod panelem sterowania przełącznikami. Możesz go poprustu przykleić na jakąś dobrą dwustronną taśmę, albo wykorzystać któreś z mocowań i przykręcić / spiąć opaską.

Poglądowe zdjęcie:

boczek.JPG


Duży plus za lutowanie połączeń - też tak robię :oki:
Jak możesz to podrzuć jakieś zdjęcia modułów czy instrukcji (opis finkcji). Większość z nas używa modułów produkowanych w Chinach lub Korei nie będąc świadomym, że na miejscu są wyroby EMG.

lkkrk
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:33
Czym jeżdzę: KX3, 1.6 GDI, L

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: lkkrk » 27 lis 2017, 10:27

ok, z opisu do modułów nie wynika lokalizacja montażu więc faktycznie trzeba będzie coś pomyśleć.
Co do funkcji to tak na pewno na plus programowe możliwości zmian(kombinacja klawiszy lub przyciskiem serwisowym):
Moduł lusterek ma możliwość wyłączenia składania np. zima (przez trzykrotne ryglowanie drzwi przy włączonym zapłonie przyciskiem na drzwiach kierowcy). Powrót do składania ponowne wykonanie procedury

Moduł szyb ma możliwość zmian z przycisku serwisowego:
1. wszystkie szyby naraz,
2. 2xprzód, 2xtył,
3. kierowca, pasażer, pasażer LT, pasażer PT (to by było zlecane z uwagi na obciążenie)

Załączam fotki.
Zobaczymy jak pójdzie z instalacją.
md.png
md.png (310.33 KiB) Przejrzano 7901 razy

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Thomaster » 27 lis 2017, 11:47

Jak działa składanie/ rozkładanie luster? Obydwa przy zamykaniu / otwieraniu centralnego z pilota czy otwieranie po przekręceniu kluczyka?
podzielisz się jakąś informacją w temacie ceny tych modułów?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: Owca007 » 27 lis 2017, 12:15

Informację i numery poproszę :D.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Domykanie szyb z pilota

Postautor: puder12 » 27 lis 2017, 14:07

Gdzie to kupić - google nie podpowiada niczego na temat EMG


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap