climatronik

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

climatronik

Postautor: color1 » 14 paź 2010, 20:49

mam pytanko, jak dokładnie działa climatronik ? a mianowicie jeśli na zewnątrz jest np. temp. 8 st a na wyświetlaczu mam ustawione 19 st, to czy włączając tryb auto (samoczynnie zapala się kontrolka a/c) wzbudzany jest kompresor klimatyzacji, a co za tym idzie występuje dodatkowe obciążenie silnika ? chodzi mi też o to, czy w takiej sytuacji jak powyżej, powietrze jest i osuszane (tzn. przechodzi najpierw przez skraplacz a następnie przez nagrzewnicę) ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

grzes74
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 11 sie 2010, 21:54
Czym jeżdzę: szkodofka

Re: climatronik

Postautor: grzes74 » 14 paź 2010, 21:06

Głupio się zapytam - nie napisali w instrukcji? Z opisów dla innej marki wiem że wtedy kompresor też działa tzn. jest smarowany - stąd zalecenia by klimy użyć też od czasu do czasu w chłodniejsze dni. Kompresor jest załączany pow. 3.5 st C. (ale to nie KIA)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: climatronik

Postautor: soul » 14 paź 2010, 21:14

Grzes74-pomyśl proszę raz jeszcze o tym cytowaniu :evil:

Co do autoklimy-kompresor w trybie auto uruchamia się wtedy gdy jest to konieczne, nie pracuje cały czas.
Obrazek

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: climatronik

Postautor: color1 » 15 paź 2010, 14:03

soul pisze:wtedy gdy jest to konieczne, nie pracuje cały czas.


czyli kiedy jest konieczne ?

zakładam sytuację, gdy temp. zewnętrzna jest <0 st. i skoro w trybie auto i przy włączonej kontrolce a/c załączanie kompresora ma miejsce "wtedy kiedy potrzeba" a wychodzi na to, że przez całą zimę takiej potrzeby nie ma, to w jaki sposób "ręcznie" uruchomić a/c (profilaktycznie) skoro sprawą nadrzędna jest albo tryb sterowania "auto" albo ustawiona ręcznie temperatura ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: climatronik

Postautor: soul » 15 paź 2010, 14:09

Przy odparowywaniu szyb się na pewno załączy.
Kiedy potrzeba to należy zapytać modułu sterującego :lol: Jak uznaje na podstawie jakiś tam wskazań z czujników , że trzeba to załączy i tyle.
Obrazek

PAPPAY
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:46
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2.0 CRDI 184 KM
AUTOMAT

Re: climatronik

Postautor: PAPPAY » 29 maja 2011, 07:14

Witam !!! Mam pytanie czy po wciśnięciu przycisku auto na panelu od klimatyzacji dmucha w waszych KS ze wszystkich otwartych wylotów (kratki , nogi , szyba ).U mnie w pozycji auto nie dmucha na przednią szybę , chyba że nacisnę guzik z symbolem ludzika i strzałka do góry do ginie napis auto a zaczyna dmuchać na szybę.W instrukcji nie za bardzo jest to opisane.W innych moich samochodach w pozycji auto zawsze dmuchało ze wszystkich dostępnych wylotów ( komputer sam sterował siłą nadmuchu z poszczególnych kratek)Pozdrawiam !!!

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: climatronik

Postautor: color1 » 31 maja 2011, 01:16

tryb auto to auto, i właśnie jest tak jak piszesz - dmucha przede wszystkim na kabinę, po lekkim schłodzeniu chyba rozkłada się razem z nawiewem na szybę, choć nie jestem pewien. sęk w tym, że czujnik temp i wilgotności chyba, jest z przodu przy szybie, jakby dmuchało tam to automat byłby przekłamany względem temp. w pozostałej części kabiny. po to są te strzałki aby sobie ustawić ewentualnie gdzie ma dmuchać jak chcesz schłodzić np. nogi... potem wciskasz auto i trzyma żądaną temp.

a przy okazji - kiedy zrobić przegląd i czyszczenie klimy w nowej kijance (mam od sierpnia 2010) - czy w aso przy pierwszym przeglądzie tam zaglądają ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: climatronik

Postautor: kasia_mm » 31 maja 2011, 07:26

Color zaglądaja i wymienią Ci filtr ale (zwłaszcza jak masz dzieci) jednak warto przeczyścić klimę raz na rok. Po pierwsze mniej śmierdzi po wyłączeniu, po drugie te mikroby i inne świństwa zostają takim czyszczeniem zutylizowane:)

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: climatronik

Postautor: color1 » 31 maja 2011, 17:17

Rozumiem zatem, że niekoniecznie trzeba czyścić w ASO ?
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: climatronik

Postautor: soul » 31 maja 2011, 17:44

Możesz sam.
Pianką wtryskiwana we wszystkie przewody wentylacyjne lub z lepszym efektem ozonowanie.
Pianka możesz nie sięgnąć np do wymiennika a tam się zbiera ten szajs cały a ozonowanie załatwi mikroby na cacy. :bigok:
Używałem pianki i pomaga na krócej niż ozonowanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: climatronik

Postautor: color1 » 31 maja 2011, 23:52

To jeszcze o coś zapytam, czy filtr kabinowy/p.pyłkowy jest używany w czasie wentylacji przy włączonym obiegu zamkniętym ?
W opisie preparatów do ozonowania (taki z jonami srebra np.) piszą, że filtr powinien być wyjęty, bo inaczej na nim zbierze się większość jonów srebra i odkażanie będzie mało skuteczne.
Ewentualnie jak w kijance wyciągnąć ten filtr (czy lepiej nie ruszać) ? Do przeglądu mam jeszcze 3 miechy a klima przy dzisiejszych temperaturach już działa prawie na pełnych obrotach. A może moja chęć wyczyszczenia klimy jest nadgorliwością ? W końcu nawet rok nie upłynął a i przebieg zaledwie 9 kkm (nie chcę z czymś przedobrzyć)

Pozdr.
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: climatronik

Postautor: soul » 01 cze 2011, 08:01

Nadgorliwość.
Filtr pyłkowy należy wyciągać.
Obrazek


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap