Demontaż czujnika deszczu

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 21 lip 2019, 23:10

Mam na przedniej szybie taki moduł zintegrowany od czujnika zmierzchu i deszczu. I ten zmierzchowy działa dobrze, ale ten od deszczu nie aktywuje się (przeczytałem trochę i popróbowałem z ustawieniami przełącznika od wycieraczek i wiem, że to nie tutaj problem).

Chodzi o taki moduł (zdjęcie poglądowe):
Obrazek

Otóż jest on u mnie cały czas przyklejony do szyby. Chciałem go tam otworzyć i wymienić elektronikę na jakąś używkę z Allegro, ale nie mogę zdjąć obudowy. Jak ją zdemontować aby nie zniszczyć zaczepów?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: automaciek » 22 lip 2019, 06:19

Przewrotnie zaproponuję sprawdzenie potencjometru w manetce wycieraczek (przełącznik czułości), jeszcze nie spotkałem uszkodzonego czujnika.

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 22 lip 2019, 07:12

Dziękuję - słuszne spostrzeżenie. Masz może pod ręką jakiś schemat elektryczny, który mówi który z tych pinów połączony jest z potencjometrem?

Obrazek

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 22 lip 2019, 07:14

Chyba, że jest gdzie jakeś łatwiej dostępne miejsce gdzie tą rezystancję można sprawdzić?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: automaciek » 22 lip 2019, 10:40

Jakie to dokładnie autko?
Jeśli SLe to pin 3 i 4 złącza manetki.

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 22 lip 2019, 11:12

1.7 CRDI wersja XL, 2011 rok

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Thomaster » 22 lip 2019, 11:59

Dodam tylko, że czujnik zmierzchu nie znajduje się na szybie ale na desce rozdzielczej.

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 22 lip 2019, 14:58

automaciek pisze:Jakie to dokładnie autko?
Jeśli SLe to pin 3 i 4 złącza manetki.


Masz może gdzieś zapisane jakich wartości oporu dla skrajnych położeń powinienem się tu spodziewać?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: automaciek » 22 lip 2019, 18:03

Tak słodko to nie, ale przy usterce spodziewał bym się raczej przerwy w obwodzie.

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 22 lip 2019, 20:51

Dzięki wszystkim za pomoc. W weekend będę miał chwilę więcej czasu na demontaż i obadanie tego multimetrem. Po wszystkim napiszę co ustaliłem.

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 28 lip 2019, 16:44

No więc ... UDAŁO SIĘ

Dla ciekawych lub tych, którzy będą mieli podobny problem rozwiązanie:
Demontaż przełącznika to odkręcenie 3 śrób i 5 minut roboty. Sam przełącznik składa się z płytki ze stykami i kilku "warstw".

Po wyjęciu wygląda to tak:
Obrazek

Po rozłożeniu obudowy tak:
Obrazek

Schemat połączeń:
Biała wtyczka widoczna powyżej gniazda do którego podłączamy samochód, zawiera 2 prewody właśnie od potencjometru sterującego czułością czujnika deszczu. Opór na złączu zaczyna się od 0 Ohm (dla maksymalnej czułości) i wzrasta o 12 kOhm co każdy "klik".

Piny na złączu "samochodowym" liczone od prawej, od góry to:
- 2 i 3 pin zostaje zwarty gdy przełącznik ustawimy w pozycji auto
- na 4 i 5 pin zmienia się opór tak jak to opisano powyżej

Jak widać u mnie styki były czarne, zaśniedziałe. Poczyściłem wszystko delikatnie pilnikiem, brud zdjąłem patyczkiem do uszu, komplet sprawdziłem omomierzem i po zamontowaniu wszystko zaczęło działać.

Podziękowania:
Podziękowania należą się użytkownikowi automaciek, który naprowadził mnie na właściwy trop. Bez tego dłubałbym z czujnikiem na szybie. Dzięki!

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 03 sie 2019, 11:31

Muszę wrócić do tematu. Wydaje się że jednak radość była przedwczesna. Wycieraczki w trybie auto zaczęły działać, ale czułość jest zdecydowanie poniżej oczekiwanej. Wycieraczki włączają się bardzo późno, gdy już praktycznie nic nie widać. Wydaje się, że wtedy gdy podczas buży powinny działać na biegu 2 to one działają na biegu 1, gdy pada zamiast biegu 1 włącza się tryb przerywany, a gdy kropi nie włączają się wcale. Szukając dalszych przyczyn w przełączniku wymieniłem go na inny, ale sytuacja nie uległa poprawie.

Czy w KIA Sportage III 1.7 CDTI XL istnieje miejsce gdzie tą czułość można (prócz przełącznika) dodatkowo wyregulować? Czy czujnik na szybie mógł odkleić się do szyby (podejść bąblem powietrza), zakrzuyć się czy w jakiś inny sposób pogorszyć swoją pracę? U siebie nie mogę go zdjąć - czy ktoś z Was go demontował?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: automaciek » 03 sie 2019, 17:05

Żadnej regulacji nie ma, kurzem nie podejdzie bo jest żel miedzy nim a szybą, a co do przyklejenia, to patrząc od góry powierzchnia czujnika musi być jednolicie ciemna, jasne pola to powietrze. Może nadal wada tkwi we włączniku, nie ma przerwy w obwodzie, ale nadmierna rezystancja? Nic innego nie przychodzi do głowy....

Lord_Oktan
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2019, 08:00
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL

Re: Demontaż czujnika deszczu

Postautor: Lord_Oktan » 03 sie 2019, 18:07

Patrząc od powierzchni szyby czujnik wygląda idealnie - żadnych bąbelków tam nie widać, ale i jest tak czarno że ciężko do środka zajrzeć żeby stwierdzić nawet że ten czujnik tam jest i nie odkleił się np. całkowicie od szyby? Rezystancja przy największej czułości ustawionej na pokrętle wynosi 0 Ohm, więc już mniej być nie może (rośnie gdy zmniejszasz czułość na pokrętle).

Nie mam już pomysłu co dalej:/? Może na próbę ściągnąć jakiś czujnik i przykleić prowizorycznie obok? Jesteś w stanie zerknąć u siebie czy włączając np. flash w telefonie będziesz mógł coś dojrzeć od strony szyby? W wielu autach (patrzyłem dzisiaj pod marketem:) widać tam coś jak obiektyw albo dużą diodę.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap