Wymiana akumulatora

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
wasielewskis
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:15
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL automat

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: wasielewskis » 06 lut 2017, 23:24

No do końca tak nie jest, jeśli np. nie włączę xenonów a załączę ogrzewanie wszystkich foteli i tylnej szyby wraz z lusterkami to duży pobór prądu jest, a ładowania nie ma, bo woltomierz pokazuje 12,4. Raczej to wygląda tak jakby konkretne obwody załączały np xenonów lub podgrzewania przedniej szyby załączały ładowanie na poziomie 14v a nie sam duży pobór prądu.
Ktoś może jeszcze potwierdzić jak to wygląda u niego?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Owca007 » 06 lut 2017, 23:33

Mam to samo też sprawdzałem ale powiem więcej mam radio na androidzie czytnik OBD plus aplikacja i monitorowałem ładowanie prze parę dni jeżdżąc na światłach i bez. Akumulator w czasie jazdy jak włączysz siedzenia itp. Dostaje jakieś 13,4V potem spada i po jakimś czasie bez obciążenia bez niczego ładuje przez 10-15km ponad 14V i znowu spada. Naprawdę to tak działa sprawdzałem od nowości było to samo teraz tylko kontroluje i jest identycznie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

wasielewskis
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:15
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL automat

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: wasielewskis » 06 lut 2017, 23:47

Do pracy mam właśnie ok.15 km i wydaje mi się, że w ten sposób załatwiłem swój poprzedni akumulator bo utrzymywałem go w permanentnym stanie niedoładowania. Odkąd zacząłem jeździć na xenonach akumulator mam ciągle naładowany

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Owca007 » 07 lut 2017, 08:09

Wepnij z ciekawości pod zapalniczkę woltomierz (najłatwiej- wtyczka z kabelkami) i pojeździj z nim obserwując jak się sprawy mają. Ja tam do pracy mam 23-24km ale i tak minimum raz w miesiącu jest na prostowniku CTEK ze sterowaniem mikroprocesorowym z testerem akumulatora i alternatora.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

wasielewskis
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:15
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL automat

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: wasielewskis » 12 lut 2017, 11:17

Kupiłem 2 mierniki aby mieć pewność właściwego pomiaru. Na każdym z nich jest to samo.
Mogę mieć spory pobór prądu (ogrzewanie przednich i tylnych foteli, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek) i jeśli nie włączę xenonów lub ogrzewania przedniej szyby to ładowania nie ma jest tylko 12,4 V, natomiast po włączeniu wymienionych wyzwalaczy napięcie od razu skacze na 14.0V lub 14.1V.
Może tak jest fabrycznie, ale czy nie wydaje się Wam to dziwne?
Np. rano mróz -10*C i zamiast ładować po rozruchu, to te wszystkie ww. urządzenia podgrzewające siedzenia i tylną szybę pobierają z akumulatora lub przynajmniej aku nie jest ładowany w tym czasie. A cykl miejski wiadomo jaki jest, każda chwila na ładownie jest pożądana.
Na razie stałe jeżdżę stałe na xenonach ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie....

wczasowicz
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 13 maja 2018, 12:09
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: wczasowicz » 02 lip 2018, 12:59

witam, po 2,5 roku eksploatacji "nówki sztuki" padł akumulator Rocket 70 Ah , dużo jeżdżę na krótkich trasach 5-10 km i stąd chyba kłopoty z akumulatorem, czeka mnie zakup nowego , jaki polecacie do 1,6 GDI L ?

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: gisio » 07 lip 2018, 02:11

Pytaj w ASO Kia o oryginał z Mobis - może trochę droższy niż na rynku lokalnym ale 3 lata gwarancji dają.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Owca007 » 07 lip 2018, 06:18

Gisio akumulatory firmy fiamm też mają 3 lata gwarancji. Trzeba tylko raz w roku zjawić się tam gdzie go kupiłeś aby sprawdzili ładowanie i tyle.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: gisio » 07 lip 2018, 12:29

Owca007 – ja na ten przykład cenię sobie bardzo czas i wygodę. Jak ktoś dla 50 czy 100 pln chce sobie jeździć (często na drugi koniec miasta) żeby tylko sprawdzić aku to jego sprawa. Swoje auto serwisuję w jednym ASO Kia na ich materiałach i wiem, że jak coś cię stanie to nie muszę latać do 10-ciu Mirków z reklamacją. Sprzęt AGD w kuchni też mam jednej firmy, zakupiony u jednego sprzedawcy.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: puder12 » 07 lip 2018, 14:39

@gisio - a kto bogatemu zabroni. Zwłaszcza jeśli pracuje w KMP i pewnie ma spory rabat firmowy.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: gisio » 07 lip 2018, 19:54

puder12 jeżeli myślisz, że pracownicy KMP mają nie wiadomo jakie rabaty to się bardzo mylisz. Dla Twojej informacji każdy nazwijmy to "niestandardowy" rabat jest opodatkowany i wliczany do przychodu pracownika bo tak mówią przepisy prawa. Ja podczas ostatniego przeglądu dostałem 10% rabatu na niektóre części (nie wszystkie) i robociznę, tyle dał mi Dealer w ramach swojego programu lojalnościowego.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

mw72
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 14 cze 2018, 14:58
Czym jeżdzę: 1.7 crdi business line L
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: mw72 » 14 sie 2018, 13:53

w trakcie przygotowań do aktualizacji oprogramowania podpiąłem aku do prostownika, za dobrą radą, i z zdziwieniem zobaczyłem iż jest w 1/4 pojemności .
Dałem mu kilka godzin podładował się do około 70% i po przekręceniu kluczyka (pozycja zasilenie całej elektronika ) spadł poniżej 1/4(!)

Jak rozumie to już koniec akumulatora i czas na wymianę ale trochę szybko niecałe 4 lata ma on tylko.
Zastanawiam się co należałoby jeszcze zweryfikować prze wymianą , czy coś może wpływać na jego szybsze zużycie ?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Owca007 » 14 sie 2018, 17:00

Ewidentne nie trzyma prądu lepiej wymień niż masz gdzieś potem zostać lub sam brać na popych.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

malwinka21
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 13 sty 2016, 21:29
Czym jeżdzę: 1,6 GDI 135KM BL L
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: malwinka21 » 15 sie 2018, 19:18

Ktoś w ostatnim czasie interesował się lub testował jakieś boostery? Technika zap... a ostatni wpis na ten temat ma kilka lat. Warto czy nie wydać parę złotych?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Thomaster » 23 wrz 2018, 23:30

Po dzisiejszym dniu stwierdziłem, że mój aku raczej nie przeżyje kolejnej zimy. Po kilku godzinach grzebania w aucie (trochę sprzątania, mała modyfikacja elektryki, pootwierane drzwi, bagażnik itp.) do odpalenia auta musiałem pożyczać prąd z drugiego samochodu. Mój Sportek ma już prawie 6 lat więc chyba przyszedł czas na wymianę. Spodziewałem się w środku czegoś sygnowanego Mobisem (nigdy wcześniej nie wymieniałem akukulatora), a tu okazuję się, że pod maską siedzi coś o nazwie "Rocket" :?: :? Patrząc na parametry to delikatnie mówiąc "jaj nie urywa" - przy 60Ah deklarowany prąd rozruchu zaledwie 440A. Poszukałem trochę i szczerze mówiąc nic tak słabego nie znalazłem w ofertach różnych sklepów - wszystkie mają deklarowany prąd rozruchowy na poziomie 550-650A.
Raczej nie oszczędzam na aucie i nie ukrywam, że pierwszym pomysłem była wymiana aku w ASO, ale teraz pytanie - czy te oryginały z Mobis'a też mają takie (dość słabe) parametry jak mój oryginalny aku? Czy ktoś kto ma 1,6 GDI może zerknąć pod maskę i napisać jakie parametry ma jego aku? Może w nowszych / poliftowych modelach były stosowane jakieś sensowniejsze baterie niż Rocket 440A?

@gisio - mógłbyś podrzucić jakieś info odnośnie tych akumulatorów z trzyletnią gwarancją o których pisałeś?

Załączam fotkę ze specyfikacją mojego akumulatora:

Obrazek

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: czyzyk64 » 24 wrz 2018, 06:04

Ja dokładnie tydzień temu wymieniłem aku na Exide 65Ah / 580A i wszystko chodzi i pasuje ok. [papa]

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Owca007 » 24 wrz 2018, 07:24

Jak dasz akumulator tak plus te 5-7Ah pojemności i prąd rozruchowy jest większy nic się nie stanie, nie ma prawa. Jak mieści się pod maską to OK. Samochód, rozrusznik weźmie tyle ile mu potrzeba nie więcej, a w razie czego ma zapas. Więc spokojnie kupuj i zakładaj. Ale znowu nie idź w skrajność i nie bierz akumulatora rodem z diesla.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Thomaster » 24 wrz 2018, 07:58

No własnie planowałem poszukać 65Ah (przyda się mały zapas prądu do grzałki PTC ;) ) Większego nawet jakbym chciał to nie włożę bo wszystkie 70Ah, które znalazłem mają 28cm szerokości, a do 1.6 GDI wchodzi aku 23x17cm. Poza tym przy 70Ah miałbym trochę obawy, że alternator może nie być w stanie go poprawnie doładować.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: Thomaster » 27 wrz 2018, 10:51

Aku wymieniony. Dobierając po VIN'ie wyszło, że może być 60Ah lub 70Ah więc oczywiście wziąłem ten większy. Zmiana z 60Ah 440A na 70Ah 580A.
Cenowo też całkiem przyzwoicie jak na ASO :)

Obrazek

kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: kijak1979 » 25 lis 2018, 23:52

Witam kolegów od akumulatorów :)
Podepnę się nt. mojego Rocket-a. Nie wiem ile ma Ah a na naklejce z góry jest: 64-31GL (AGM) 12V RC:155MIN CCA:800A. Ah pewnie są tam gdzieś z boku, ale trudno tam dojść, bo ta osłonka czara przeszkadza. Auto ma 6 lat i od nowości akus chyba nie był wymieniany. Dziś tak sobie zajrzałem pod maskę i odkręciłem koreczki od akumulatora. A tam sucho jak diabli. Po zmierzeniu miernikiem było 12.50V. Podjechałem do sklepu po wode do akumulatorów i uzupełniłem. Weszło coś z 3.5 szklanki od Whisky (troche mniejsza od standardowej) :shock: Czyli tak mówiąc chyba ok. 0.7 litra. Troche to dużo co? Cele przed zalaniem były czyste, białe bez nalotu.
Samochód zawsze zapala dobrze, za pierwszym razem. Standardowo, Ledy, kontrolki czy licznika, radia, klimy przygasają podczas zapalania. No ale to chyba standardowa procedura przy takim poborze mocy rozrusznika. Gdy się świeci sufitowe światło to przygasa tylko troszkę. To chyba dobry objaw. Jedyne co mnie nie pokoiło to, że Auto Start-Stop się przestał załączać. To może być przyczyna słabego akumulatora (tak jest w instrukcji).
Klemy musiałem odpiąć, zwłaszcza "+" bo plastik przykrywa jedną cele.
Po dolaniu naładowałem małym prądem przez jakieś 5.5 godz. Jutro jeszcze raz podepnę na kolejne 4.5. Po tych 5.5 godz. ładowania było 13.10V. Auto nie wykazuje żadnej zmiany podczas zapalania i jazdy. Ale zrobiłem tylko pare km. Ogólnie to dziennie robie 25-35km. Zauważyłem jednak, że podczas ładowania cele zrobiły sie brudne, a woda/elektrolit takie mętne. Bulgotało troche, ale to standard podczas ładowania a gdy odłączłem to iskra nie była aż taka mocna (może to ostatni dech akumulatora :swiety:).
Mam zamiar na Święta jechać do Niemiec i zastanawiam się czy wymienić akumulator, bo jak przyjdzie sroga zima to może być kłopot? Co o tym myślicie? Czy jednak naładować jeszcze troche i jeździć, aż pewnego razu padnie i wtedy będe miał pewność, że to już czas. Nie chciałbym jednak, żeby to się gdzieś na autostradzie stało, ale w razie czego to assistance jest :)

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wymiana akumulatora

Postautor: jarmk » 26 lis 2018, 08:24

Skoro są objawy, że jest słaby, a na dodatek jedziesz w taką trasę i masz obawy, to nie ma co się zastanawiać i pytać..


TT | S9+


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap