Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Karbulot » 29 lis 2021, 20:47

Sprawa wygląda następująco. Od miesiąca jestem posiadaczem Sportka, niestety przyjechał do mnie jeszcze na oponach letnich. Ponieważ nie chcę się bawić w żadną kombinatorykę wymieniania na zimowe, letnie, zimowe, letnie 2 razy do roku, postanowiłem kupić całoroczne. Nie robię jakiś oszałamiających tras, nie rozwijam dużych prędkości, samochód typowo miejski + okolice. Zajarzałem na swoje opony i tam mam specyfikację - 225/60 R17. No i teraz pytanko, jakie do tego kupić wielosezonówki? Znalazłem taką stronę - https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne/225/60/r17 . Wybierać, czy zdać się na opinię ASO? Czy można zamówić bezpośrednio do warsztatu? Przeznaczyłem budżet max 3000 zeta za komplet, czyli opony do 750 zł za sztukę. Myślę o tych Michelinach CrossClimate+ 225/60 R17 za nieco ponad 850 zł - https://www.sklepopon.com/opona-caloroc ... 5922#78228 . Wprawdzie przekraczają nieco mój budżet, ale są z tej listy najcichsze, 69 dB. Jakoś tak wiecie, wolałbym markowe, ale czy markowe w niższej cenie są nadal markowe? Nie wiem, czy 850 za oponę to dużo, bo widziałem nawet takie za ponad 2500 za sztukę. Jestem głupi, nie znam się, każda porada mile widziana.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: damian94 » 30 lis 2021, 21:35

Może zacznij od wpisania w google frazy sklepy internetowe z oponami. Powinno pokazać się kilka takich sklepów. Ja kupująć opony zwracam uwage na 3 parametry: wpływ na zużycie paliwa, jazda na mokrej nawierzchni ( czy jakość odprowadzania wody ) i głośność toczenia opony. Idealna opona to A, A i poniżej 69dB. Opony z literą A sa najlepsze, każda kolejna litera to gorsza jakość. Dopiero potem porównuje ceny. Nie zwracam uwagi na markę, ale opony AA nie kupisz w najniższym przedziale cenowym. Obecne opony, które mam w samochodzie maja ten sam przebieg co opony fabryczne ale jeszcze maja ok. połowe grubości bieźnika a fabryczne były już zużyte przy takim przebiegu.

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: jungu » 01 gru 2021, 11:18

Zależy gdzie jeździsz autem, jeśli wybierasz się częściej w drogi nieutwardzone, wyższy śnieg, błoto itp. to poleciłbym Ci opony General GRABBER AT3. Używałem je w poprzednim aucie ponad 6 lat (dwa komplety, 4 lata na jednym i dwa na drugim sprzedane wraz z autem), były naprawdę solidne, świetnie auto trzymało się drogi i opony nie zużywały się zbyt szybko. Jedyny minus to lekko głośne, ale to dopiero przy wyższych prędkościach.
Do tego mają gwarancję producenta na 7 lat.
Przykładowy link: https://www.oponeo.pl/model-opony/gener ... L8EALw_wcB

Aha pamiętaj, wybierając opony wielosezonowe muszą one mieć wybite oznaczenie trzech szczytów górskich, a nie tylko M+S. Samo M+S oznacza że opona ma przystosowany bieżnik do odprowadzania śniegu, błota i wody, ale nie oznacza że mieszanka gumy jest odpowiednia na zimę.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Mundek28 » 01 gru 2021, 13:13

Najlepsze wielosezonówki to Goodyear lub Continental.

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: jungu » 01 gru 2021, 16:58

Continental ma dobre opony jeśli chodzi o właściwości jezdne, jednak mieszanka gumy sprawia że znikają w oczach, moja mama miała continental crosscontact At i wytrzymały nieco powyżej 3 lata, z czego ona średnio robi 1/4 tych kilometrów co ja.
A jeśli chodzi o markę Goodyear.... to firma General która produkuje podane wcześniej prze zemnie opony jest odłamem firmy Goodyear, które częściowo udziały wykupił też Continental, to tak jak u nas z akumulatorami - akumulatory Hertz są produkowane w tym samym zakładzie co akumulatory Warta, przez te same maszyny tylko na końcu wychodzą z innymi naklejkami.

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Mundek28 » 02 gru 2021, 14:46

Nasz Kormoran czy Dębica też należą do markowych koncernów ale to nie znaczy że ich opony dorównują jakością oponom tzw flagowym.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Karbulot » 04 gru 2021, 12:26

Porównywałem wiele opon i zdecydowałem na te Micheliny za 850. Konsultowałem z kilkoma osobami, mechanikami w ASO, to dobre opony. B zużycie paliwa, B mokra nawierzchnia, 69 dB. Wczoraj zamówione, oczywiście za pobraniem, bo nie chcę wpłacać w ciemno, aby dostac maila że akurat nie mają, będą za 3 miesiące, a na zwrot wpłaconych pieniędzy pół roku będę się upominał. W sumie nie jeżdzę tyle, aby brac premiumy w klasie AA. Zresztą nawet nie znalazłem takich opon. O ile A za jazdę po deszczu problemem nie jest, tak problemy z pierwszym A, czyli zuzyciem paliwa.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Mundek28
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:31
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 diesel 185 KM 48V MHEVautomat

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Mundek28 » 06 gru 2021, 19:31

Te Micheliny są też dobre. W porównaniu do Goodyerów czy Continentalów są "bardziej letnie" a w warunkach zimowych nieznacznie lepsze są te konkurencyjne. Ale dobry wybór.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: Karbulot » 07 gru 2021, 19:51

O to fajnie. W zimie nie zamierzam robić żadnych wielkich wypraw, tyle tylko co do sklepu czy jakiegoś urzędu. Większe eskapady są na wiosnę, lato i jesień.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
szkobson
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:51
Czym jeżdzę: 1.7 CRDi 7DCT GT+SM2
Lokalizacja: Łódź

Re: Opony wielosezonowe Sportage IV, 2021

Postautor: szkobson » 08 lis 2022, 21:44

Mundek28 pisze:Nasz Kormoran czy Dębica też należą do markowych koncernów ale to nie znaczy że ich opony dorównują jakością oponom tzw flagowym.


Grubo się mylisz…pracowałem w Goodyear…wszystko jest kwestią pozycjonowania danej marki na danym rynku, Dębica w 17 UHP to konstrukcyjnie i mieszankowo to samo co GY, inny jest sidewall, produkują je ci sami, ludzie, maszyny i obalam mit o tym, że Dębica jest robiona na 3 zmianie a GY i Dunlop na pierwszej 8-)


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap