Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: jaro » 27 mar 2011, 21:02

Czy opony seryjnie montowane w Sportage'u - Hankook Optimo K 415 mają kierunek rotacji?
Zmieniłem już zimówki na letnie koła, które seryjnie dostałem z KIĄ. Na oponie jest coś co może oznaczać kierunek rotacji ale nie jestem pewien czy to rzeczywiście o to chodzi. Jeżeli jednak byłby to w/w znak to 2 opony miałbym zamontowane na feldze niezgodnie z kierunkiem obrotu koła.
Ktoś coś wie może o tym? :?:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kijaS » 27 mar 2011, 21:09

Symetryczna. Byle jak. Żeby tylko na feldze. :mam:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

recento
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 03 mar 2011, 23:33
Czym jeżdzę: Toyota
Avensis kombi 1,6 VVTI

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: recento » 27 mar 2011, 21:39

do jaro : na jakich zimówkach jezdziłeś i jak sie sprawdziły??

Awatar użytkownika
olin
Uzależniony
Posty: 161
Rejestracja: 01 wrz 2010, 09:21
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDi L Sand Track
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: olin » 28 mar 2011, 07:29

jaro jest tak jak piszesz fabrycznie tak zakładają sprawdzałem wydaje sie ze 2 są zle założone ale tak ma być trochę dziwne ale przy symetrycznych oponach to i tak bez znaczenia. U mnie od strony pasażera wdać daty produkcji a od kierowcy nie

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kasia_mm » 28 mar 2011, 07:37

Olin tak samo "nielogicznie" mam w zimowkach do Ceeda - Dunlopach... wydaje się jakby dwie były źle założone a są dobrze jak mnie zapewnili w trzech wulkanizacjach bo coś niedowierzałam i sprawdzałam w kilku miejscach:)

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: jaro » 28 mar 2011, 16:45

recento pisze:do jaro : na jakich zimówkach jezdziłeś i jak sie sprawdziły??


Ja jeździłem na zimówkach Toyo :D . Dostałem na takich auto, bo nic innego nie było w grudniu do kupienia. Ale okazało się, że to bardzo dobre opony. Polecam.

Rzeczywiście, dziś byłem w dobrym serwisie oponiarskim i powiedzieli, że to zwykłe, niekierunkowe opony :P . Więc nie ma różnicy w montażu. Niestety po zmianie opon zaczęło mi przy hamowaniu ściągać auto w prawo. Kolejny problem, niestety [zly2]
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kijaS » 28 mar 2011, 16:54

jaro pisze: niekierunkowe opony :P . Więc nie ma różnicy w montażu.

A to już nie do końca. Możesz trafić też na asymetryczne, a tam różnica już będzie. Przestrzegam, bo widziałem już samochód, który wyjechał ze zmiany opon i w którym dla machera nie miało właśnie znaczenia, że ma założyć opony asymetryczne [zlolta]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: jaro » 28 mar 2011, 17:11

Oczywiście nie miałem na myśli asymetrycznych opon, z nimi sprawa jest oczywista.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

sabb
Uzależniony
Posty: 271
Rejestracja: 23 gru 2010, 22:21
Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: sabb » 28 mar 2011, 20:11

i tu jest problem ?? ja tez nie wiem jak zakładac [hihihi] pojade na stacje może oni wiedza?

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: backuz » 28 mar 2011, 22:19

Bo opon nie zmienia się kochani u machera, albo samemu... to tak samo jakbyście montaż hamulców powierzali gościowi co coś tam w necie przeczytał... Zmieniałem w profesjonalnym punkcie koła... zapłaciłem swoje... ale ma pewność, że dobrze zrobili... Jeszcze właściciel miły i zakochany w KIA OPTIMA - już się doczekać nie może kiedy będzie premiera :)
A co do ściągania.. to dziwne trochę jest...
Co do zimówek, jeździłem na GEOLANDERACH YOKOHAMA... polecam również... opona lubi śnieg, nawet na mokrym dawała radę... ale bardzo nie lubi temperatur powyżej 10 stopni... ale OT
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: RobaL » 28 mar 2011, 23:00

backuz pisze:Zmieniałem w profesjonalnym punkcie koła... zapłaciłem swoje... ale ma pewność, że dobrze zrobili...


Ehhh, mialem kiedys taki punkt. Jeszcze zimowki wkladali do maszyny, co je myla i oddawali kola swiecace jak psu jajka i zapakowane w firmowe worki. Niestety padl :/ Pewnie malo bylo klientow co woleli zaplacic swoje :(

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: excile » 29 mar 2011, 08:55

jaro pisze:Ciach>. Niestety po zmianie opon zaczęło mi przy hamowaniu ściągać auto w prawo. Kolejny problem, niestety [zly2]


ha (troche offtop ale co tam admin chyba nie zabije) nie jestem sam, czy ktoś inny tez zauważył ze sportage ma tendencje do ściągania w prawo?

pzdr
dc
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: backuz » 29 mar 2011, 20:25

ani trochę ściągania w prawo... robiłem test... hamowałem ostro tylko lekko trzymając kierownicę :) NIC... prosto jak drut...
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: jaro » 29 mar 2011, 21:22

backuz pisze:Bo opon nie zmienia się kochani u machera, albo samemu... to tak samo jakbyście montaż hamulców powierzali gościowi co coś tam w necie przeczytał... Zmieniałem w profesjonalnym punkcie koła... zapłaciłem swoje... ale ma pewność, że dobrze zrobili... Jeszcze właściciel miły i zakochany w KIA OPTIMA - już się doczekać nie może kiedy będzie premiera :)
A co do ściągania.. to dziwne trochę jest...
Co do zimówek, jeździłem na GEOLANDERACH YOKOHAMA... polecam również... opona lubi śnieg, nawet na mokrym dawała radę... ale bardzo nie lubi temperatur powyżej 10 stopni... ale OT


Ja mam dwa komplety alufelg z oponami. Po kiego mam jeździć do profesjonalistów :?: ? Co to za filozofia odkręcić 5 śrub a później je przykręcić(tak, używam klucza dynamometrycznego)? I płacić? Zajmuje to raptem maks. 30 min. i po robocie. Bez przesady, z przepalonymi żarówkami też do serwisu jeździsz? :galy:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kijaS » 29 mar 2011, 21:27

Filozofia żadna, kolejek nie generujemy. Tylko mnie trochę dłużej, bo jeszcze przecież umyć trzeba i psikozolem od wewnątrz potraktować :)
Tylko trzeba niestety wcześniej zainwestować w drugi komplecik felg :cry:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Piotr2011
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 14 mar 2011, 19:23
Czym jeżdzę: Camaro 2SS RS

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: Piotr2011 » 29 mar 2011, 21:36

a co z wyważaniem?? w garażu macie sprzęt?
5x Sportage 2.0 CRDI, AWD, BLACK PEARL,SKÓRA, ogólnie full kluczyk itp
2x Sorento full
zamówione 4.01.2011 i są

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kijaS » 29 mar 2011, 21:41

Nie, nie wyważam. Robię to raz po ok 2000km po zamontowaniu nowych opon, potem, w przypadku konieczności (wibracje) lub ew. w ramach niezapowiedzianych odwiedzin u wulkanizatora (gwóźdz)
Zawsze możesz sobie wymienić sam kiedy potrzeba i jeśli chcesz raz na sezon wyważać, pojechać w momencie kiedy szał sezonowej wymiany trochę opadnie
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: RobaL » 29 mar 2011, 22:23

jaro pisze:Bez przesady, z przepalonymi żarówkami też do serwisu jeździsz? :galy:


Heh, tu trafiles jak kula w plot ;) Obecnie wiele samochodow ma tak zabudowana komore silnika, ze wymiana zarowki moze sie wiazac ze sciagnieciem zderzaka czy cholera wie czego jeszcze. U mnie w Megance wymienia sie zarowki (H7) od strony blotnika. Kilka lat jezdzilem do serwisu na wymiane zarowek az w koncu sie wkurzylem i postanowilem sam pokombinowac. Trzeba sie na prawde niezle wygimastykowac. Wymacac na slepo wszystko dokladnie, wyobrazic sobie czego sie dotyka, bo nie spodob tam zajrzec no i oczywiscie ufajdac po lokcie. W instrukcji zdaje sie bylo napisane, zeby na wymiane zarowki jechac do serwisu :wmur: Takze tu sie nie ma z czego smiac, bo wymiana kol to czasem pestka przy wymianie glupiej zarowki ;)

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: kasia_mm » 29 mar 2011, 22:31

popieram Robala w 100% - w Citroenie Xara (ten ostatni rocznik produkcji) prawy reflektor był tak skonstruowany, że nie tylko "blondynce" ale i każdemu nawet sprawnemu facetowi ni w ząb nie udawało się samodzielnie żarówy wymienić (trzeba było wyjąć "pół" samochodu żeby się tam dostać) - za każdym razem jeździłam do serwisu z tą cholerną żarówką.... Raz nawet wracając z Łodzi zatrzymał mnie patrol że nie mam światła - na pytanie czy mam zapas żarówki - mówię tak - to prosze wymienić.. heheh otworzyłam im maskę, podrapali się po głowach, czapki zsuneli do tyłu i obydwaj jak na komende po 2 minutach - a niech pani jedzie.... :)

recento
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 03 mar 2011, 23:33
Czym jeżdzę: Toyota
Avensis kombi 1,6 VVTI

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: recento » 29 mar 2011, 22:52

ja miałem podobny przypadek ,ale polcjianci byli jakims oplem ,ze tez trzeba zciagać nadkole do wymiany zarówki .Nawet nic mówili.
Na stacji benzynowej kupowałem zarówke i pan sie spytał ,czy pomóc ,Ja oczywiscie ,ze prosze bardzo.Bawił sie 20 min i zrezygnował.TAk,ze z wymianą zarówek wolę jechać do serwisu,raz sie z tym bawiłem ,ale zajeło mi to godzine.
Kolega w Omedze musiał wymontowywać akumulator.

Awatar użytkownika
daro
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:33
Czym jeżdzę: Sportage Expedition 2.0 ON

Re: Hankook Optimo K415, kierunek rotacji?

Postautor: daro » 31 mar 2011, 16:41

Miałem pytanie - czy samochodem na gwarancji mam na wymianę kół jechać do ASO czy zrobić to we własnym zakresie?
...ale czytając posty widzę, że robicie to sami lub też w u wulkanizatora. Czyli tak można - gwarancji się nie traci?

A co do wymian opon - symetryczne opony można zakładać jak leci, kierunkowe - kierunkiem do przodu, asymetryczne maja opis IN Side oraz OUT SIDE ... chodzi o bok opony wewnętrzny i zewnętrzny i tak maja być założone.

Kiedyś znajoma pojechała do ASO corsą na wymianę opon. Wróciła z duszą na ramieniu i mówi że zimówki to gorsze są od letnich i że nie da się jeździć na błocie pośniegowym (było to przy pierwszych opadach śniegu). Wyszliśmy na zewnątrz a tam piękne kierunkowe Dunlopy założone kierunkiem do tyłu - błoto zamiast wędrować spod opony na zewnątrz pakowało się pod oponę. Podobno na drugi dzień sam szef serwisu ją przepraszał że taki mały błąd poczynili [zlolta]

Co do żarówek - z wymianą jest różnie. Policja nie ma prawa kazać wymienić palnika xenonu (i to obowiązuje w całej Europie) ale też wiedzą jak jest z wymianą w niektórych autach i odpuszczają. W mercedesie A dostęp jest od strony koła - w nadkolu są specjalne klapki, które się otwiera i jak na dłoni mamy tył reflektora. W Oplu Vecyta C przed liftem dostep jest trudny ale wykonalna jest wymiana, a żeby wymienić palnik xenonu trzeba zdjąć zderzak ale to jest 6 małych śrubek i 2 kołki - 15 minut i mamy reflektory na zewnątrz. W Sportku II jeszcze nie zaglądałem ale wg instrukcji tylne i przednie światła trzeba wymontować.
Obrazek


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap