Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Postautor: ddarek_ch » 22 gru 2020, 16:56

4 lata temu kupiłem 5 opon GoodYear EfficientGrip Performance. Data produkcji opon: 2616/Germany jak dobrze pamiętam to rozmiar 215/65R16.
- opony były używane 4 sezony,
- przebieg około 10 000 km / sezon,
- grubość bieżnika około 8mm,
- delikatna jazda,
- w tym roku (4 sezon) opony zaczęły być głośne (szum),
- na oponach pojawiły się poprzeczne pęknięcia klocków bieżnika,
- sytuacja występuje na wszystkich 5 oponach,
- 1/2 jazd jeżdżę sam, a więc przy ciśnieniu 2.2 bara,
- 1/2 jazd z obciążonym autem (2.5 bara)
- opony przechowywane poziomo, na felgach
- ciśnienie w oponach sprawdzane regularnie
- spękane klocki występuja na 3 środkowych rzędach klocków, z każdej strony klocków (wewnętrzna i zewnętrzna część opony),
- zawieszenie i serwis autka robiony na bieżąco,
- w ciągu tych 4 lat miałem tylko jakieś 2 awaryjne hamowania.

Właściwości jezdne są dla mnie i mojej spokojnej jazdy w porządku, natomiast opony stały się przede wszystkim wyraźnie głośniejsze. Na tyle głośne, że miałem podejrzenie o szumie z łożysk. Po zmianie na zimówki szum wrócił do akceptowalnej normy.
Ponadto wydaje mi się, że opony letnie zdecydowanie gorzej tłumią nierówności (studzienki) niż zimówki. Na zimówkach mam względny komfort, a te letnie, stały się jakby sztywniejsze i mocno przenoszą nierówności asfaltu. Wrażenie jakby letnie były dużo mocniej napompowane niż powinny być.

Zdjęcia poniżej. Co o tym sądzicie? Norma po 4 latach i delikatnej jeździe czy przedwczesne zużycie?
Jak dla mnie, jak na 4 lata, niski przebieg, przechowywanie w chłodnej i ciemnej piwnicy to słabo. Goodyear zachęca do reklamacji w ramach której trzeba przesłać opony do nich, natomiast warsztaty mówią, że nie warto, bo odrzucają praktycznie wszystkie reklamacje. Może jednak, jak to będzie reklamował przysłowiowy Kowalski, to spojrzą bardziej przychylnym okiem?

Jak dobrze pamiętam, to opony wypadały w testach ADAC jako opony z niskim zużyciem. Pewno dlatego, że mieszkanka gumy była twardsza. Może dlatego guma przedwcześnie zaczęła pękać i łuszczyć się. Dlatego może następnym razem, przy moich małych przebiegach, sensowniej byłoby kupić bardziej miękkie opony?

Z samych opon byłem bardzo zadowolony. Bardzo dobrze trzymały się drogi, ale w tym 4-tym roku to już hałas i sztywność dały się we znaki.

Ma ktoś doświadczenie? Warto wysłać opony na badania? Mam osobny komplet felg na zimę zatem dochodzi zabawa ze zdjęciem i ponownym założeniem.
Załączniki
20201221_090643.jpg
20201221_090625.jpg
20201221_090530.jpg
20201221_085108.jpg
20201221_084956.jpg

Siergiej
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2015, 10:27
Czym jeżdzę: kia sportage 1.6 tgdi GT line 2020

Re: Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Postautor: Siergiej » 22 gru 2020, 19:15

Warto spróbować i wyslac. I tak musisz kupić nowe.

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Postautor: damian94 » 23 gru 2020, 01:14

Z tego co znalazłem na necie Goodyear daje 5 lat gwaracji od daty zakupu lub producji. Spróbuj reklamować.

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Postautor: kjs62 » 07 sty 2021, 17:10

Tak letnie opony są twarde hałaśliwe i nieprzyjemne. Odkąd jeżdżę na całorocznych to auto zyskało na komforcie bardzo dużo.
No i 5 letnie 4seasons nie mają żadnych pęknięć. To, że takich opon się nie "przechowuje" to też jest plus. Samo przechowywanie w nieodpowiednich warunkach wpływa destrukcyjnie na opony.
Tak czy inaczej to co pokazujesz na fotkach jest do wymiany.

wyindywidualizowany
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 sie 2018, 20:24
Czym jeżdzę: 2.7 wszystkomająca :)

Re: Goodyear efficientgrip performance - czy warto reklamować

Postautor: wyindywidualizowany » 09 sty 2021, 19:24

Na pewno tak nie powinny rozwarstwiać się 4-ro letnie opony. No może po 10 latach tak, ale nie po 4-rech. Jeśli gwarancja producenta jeszcze działa to możesz próbować reklamować. Ale jest kilka "ale". Sprawdź czy na pewno masz ważną gwarancję, dokładnie sprawdź warunki gwarancji, bo czasami gwarancja działa nie od daty zakupu opon przez nabywcę końcowego, tylko np. od daty produkcji opon. Więc jeśli od daty produkcji to już po ptakach. Ktoś na pewno będzie chciał odrzucić reklamację-sprzedawca lub producent bo to dla nich problem. Będą próbowali zrzucić winę na niewłaściwe warunki eksploatacji albo złą regulację np.geometrii albo na pierdylion innych rzeczy. Więc czeka Ciebie droga przez mękę z tą reklamacją. Nawet jak będą już musieli reklamację rozpatrzyć i uznać to będą próbowali wziąć Cię na wymęczenie i piętrzyć problemy żebyś sam zrezygnował więc trzeba mieć stalowe nerwy do tego. Najlepiej by było jakbyś kupił te opony u dobrego kumpla, to zaoszczędzisz czas i nerwy. Tak czy siak-Powodzenia!


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap