Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: marcinK » 01 gru 2016, 08:23

Korzystanie z cech SUVa (typu KIA Sportage - hahaha), to właśnie cele "bulwarowe". Tak mi się wydaje. Do jazdy po terenie, z "balonami" terenowymi to na pewno trzeba sobie kupić inny samochód. Kia Sportage raczej nadaje się do przystrajania w felgi, światełka, LEDy, listewki niczym "baby z ciuchami"...trudno je zrozumieć, ale w końcu jest na czym oko zawiesić.
Odebrana po 178 dniach:)

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: aro121 » 01 gru 2016, 10:36

KIA Sportage - terenowa maszyna :), szczególnie że jest wyposażona w blokady, stały napęd itd :D.... Takie rzeczy to tylko stary Jeep czy Lada NIVA. Kia Sportage to nie SUV w teren tylko wysokie ładne auto z lakierowanymi zderzakiami do normalne jazdy pod drogach... puśc ją w teren to zobaczysz jak świetnie sie spisuje. A układ 4x4 który tam jest zamontowany to przedni napęd z tylnym wspomaganiem Dynamax który poprawia trakcje na asfalcie.

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Lukasz sport » 01 gru 2016, 10:50

Już nie przesadzaj , że Sportage to nie suv, którym można wjechać poza asfalt. Nie mówię o eksrtrymalnym terenie.Jeździłeś czy to tylko Twoja teoria?
Jeżdżąc na ryby po załączeniu 4x4 przejeżdżałem przez błoto w którym grzebała się trochę Frontera. Również w grząskim piasku dobrze sobie radziła.
Podstawa to opony. Miałem Michelin latitude cross i w terenie było na prawdę bardzo dobrze. Teraz mam całoroczne nokian weatherproof i w błocie też było dobrze. Jeśli ktoś ma letnie opony szosowe to nie można wymagać cudów, nawet jeśli była by do Lada Niva.
Jednak co do rozmiaru kół to uważam, że 17 to jednak minimum do takiego suva.

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: aro121 » 01 gru 2016, 12:42

Co masz na myśli poza asfalt... Nieutwardzone drogi czy bezdroża... Nie utwardzone drogi traktuję jak normalna jazda, bezdroża raczej nie bo nie kupiłem auta za 160k po to żeby zaraz je porysować i upodlić :) Jeżeli bym chciał jeździć po ciężkim terenie naprawdę kupił bym Nivę, założył opony terenowe i bym się bawił (jak bym był leśniczym nie kupowałbym KII). Jak dla mnie Sportage to normalne auto w którym nie martwię się, że się zakopię zimą, że będę stał pod górką jak będzie lód na drodze czy że zakopię się w błotku na nieutwardzonej drodze itd.... Każdy z nas użytkuje auto jak chce i jak uważa.

A tu definicja co oznacza SUV (przepraszam pospieszyłem w opinii KIA to SUV a SUV to auto bulwarowe) - Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: kjs62 » 01 gru 2016, 16:20

Ale Nivą po autostradzie jedzie się bardzo ch...o i wtym rzecz, żeby mieć auto które oferuje jako taki komfort na autostradzie i które jednocześnie da sobie radę w terenie.
Nie pitol, że Sportage sobie nie poradzi bo sobie radzi i nikt tu nie mówi o jakichś ekstremalnych offroadach tylko o lekkim terenie drogach z koleinami podjazdach zjazdach itp.
Jakkogoś to interesuj eto może sobie na youtube poszukać filmów z hasłem Hyunday Tucson, Kia sportage 2 lub 3 , Sorento czy inne i zobaczyć co ludzie tymi autami wyczyniają.
A na codzień po mieście to nie mamy do czynienia z takimi offroadowymi sytuacjami?
Dziś rano padał śnieg jadę sobie drogą a tu z naprzeciwka wielki szeroki pług za nim kawalkada autek miejskich i żeby się wyminąć byłem zmuszony prawą stroną wjechać do rowu (bo pług był przyblokowany latarniami i drzewkami ) a rów był przysypany śniegiem wię nieco koła ugrzęzły niemniej prześwit i 4WD pomagają w takich sytuacjach.
Zwykła osobówka już by ugrzęzła.

Latem tez wile razy jechałem po rozmemłanej trawie po deszczu i Sportage sobie radziła - fakt nie na oponach letnich tylko całorocznych.
Często w internecie widzę taki naśmiewanie się z SUVów i nie wiem czym to jest powodowane.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: marcinK » 01 gru 2016, 17:59

kjs62 pisze:Ja rozumiem jakieś sportowe autko gdzie można się jarać kółeczkami ale SUV?
Ja kupiłem SUVa głownie dlatego że potrzebuję korzystać z jego cech.
Reasumując zakładałbym najmniejsze felgi jakie można i jak najgrubsze opony - bo wiadomo że minimum określają parametry układu hamulcowego - duze tarcze to lepsze hamowanie.

Lukasz sport pisze:.Jeździłeś czy to tylko Twoja teoria?
Jeżdżąc na ryby po załączeniu 4x4 przejeżdżałem przez błoto w którym grzebała się trochę Frontera. Również w grząskim piasku dobrze sobie radziła.
Jednak co do rozmiaru kół to uważam, że 17 to jednak minimum do takiego suva.

A ta Twoja teoria to OK jeśli odpowiadasz na tak postawioną sprawę jak wyżej, czyli jeździsz na te ryby tak z 90% przebiegu w terenie gdzie Frontery toną.
Jednak jak jeździsz "odwrotnie" (czyli 90% po asfalcie a 10% na ryby), to gratulować że masz "prawdziwego" SUVa co to przez kałuże potrafi szarpnąć... :lol:
Problem był przecież inny, że duże fele do terenówek się nie nadają ....To fakt, tylko że 99% użytkowników jeżdzi 99% po asfalcie (taka to terenowa odmiana)

^
Odebrana po 178 dniach:)

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Lukasz sport » 01 gru 2016, 18:10

Naucz sie czytac bo nie pisalem ze frontera tonela. O kaluzy rowniez nic nie pisalem. Skoro dla ciebie sportagem mozna wjechac tylko tam gdzie osobowka to juz twoj problem. Temat jednak dotyczy felg takze trzymajmy sie tematu. Odnosnie offroadu mozna zalozyc nowy temat ale po co skoro sportage przejedziesz tyle co zwykla osobowka....

Slawo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, 01:20
Czym jeżdzę: KIA Sportage GT Line

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Slawo » 01 gru 2016, 19:49

Panowie pomoc potrzebna ;)
Odebrałem dziś sportka na letnich 19 z elektrycznym hamulcem....trza kupić zimowe kolka....i jakiż moje zdziwienie, jak przeczytałem na naklejce na słupku, ze pasują 16, 17, 19....jak to w końcu jest ?
Pasują 16, czy nie ? Może to standardowa nakleja dla wszystkich sportage ??;)

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: marcinK » 01 gru 2016, 23:05

Lukasz sport pisze: Temat jednak dotyczy felg takze trzymajmy sie tematu.

Szkoda że tej "błyskotliwej myśli" nie wypowiedziałeś sobie na głos przed wpisaniem poprzedniego postu....Chyba, że to dotyczy gorszego sortu a nie dotyczy Ciebie.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
bykman
Uzależniony
Posty: 355
Rejestracja: 16 paź 2014, 14:25
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 205KM
Opel Zafira C Cosmo 2.0 CDTI 200KM
Lokalizacja: PIENINY

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: bykman » 02 gru 2016, 06:15

Kolego Slawo, mój Sportek to III generacja i dedykowane są do niego rozmiary felg 16, 17 oraz 18 cali, więc pewnie podobnie jest w czwórce.
Pozdrawiam
KIA SPORTAGE XL Limitowana 2.0 CRDI AWD MT 205KM 447Nm Sand Track

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Lukasz sport » 02 gru 2016, 09:16

Musisz się upewnić bo wiem , że na III nie pasują felgi 16 z II na tył bo obcierają o wachacz. To, że naklejka na słupku jest z takimi rozmiarami nie oznacza, że nie zrobili tego na sztukę i przy elektrycznym mogą nie wejść.

Slawo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, 01:20
Czym jeżdzę: KIA Sportage GT Line

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Slawo » 02 gru 2016, 10:48

Chyba zrobię tak, ze pojadę na jakis warsztat i spróbuje założyć 16 z jakim wielkim ET.
Dam Wam znać, co wyszło....

Pozdro

aro121
Uzależniony
Posty: 208
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:45
Czym jeżdzę: KIA

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: aro121 » 02 gru 2016, 12:10

Ja dobierałem opony za pomocą tego kalkulatora (poniżej). Wybrwałem felgę 18 do GTLINE i oponę o zblizonym obwodzie żeby systemy pokładowe działały jak na 19"

http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Owca007 » 02 gru 2016, 12:48

Śmieszne w tym wszystkim jest to, że oryginalne felgi GT-Line 19 mają mniejszą średnicę niż seryjne 18 w Sportku III ogólnie do IV włożyli mniejsze koła why?

Kolejna sprawa to szerokość opony do szerokości felgi przy oponie 235 zalecana jest 8 cali szerokości felgi przy 245 8,5 cala w Sportku III dla opony 235 w 18 dali 7 cali to jest minimum na mniejszej opona by się już dziwnie odkształcała zaś w Sportku IV dla 245 w 19 dali 7,5 cala gdzie minimum to 8 a nawet 8,5 dla tej szerokości opony. Widać oszczędzają na materiale. Ale to szkodzi oponom bo nie są ułożone do końca jak powinny.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Lukasz sport
Uzależniony
Posty: 228
Rejestracja: 12 lip 2014, 22:27
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 140km 2006
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Lukasz sport » 02 gru 2016, 13:24

W II to samo. 16x6.5 cala, a opona 235. Teraz mam 17 z III i mam 6.5 cala zas opona 215 i jest teraz ok. Dziwne ma kia podejscie do szerokosci felg. Moze ze wzgledu na to ze to suv.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Owca007 » 02 gru 2016, 13:41

Nie ma to znaczenie czy osobówka kombi suv jest na to tabela. Kia oszczędza na materiale hehe na felgi :).

Obrazek
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Slawo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, 01:20
Czym jeżdzę: KIA Sportage GT Line

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Slawo » 02 gru 2016, 15:07

16 stalowa i Alu nie wejdzie !!!! Sprawdzone....

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: marcinK » 04 gru 2016, 08:52

A prze jakim ET sprawdzałeś?
Odebrana po 178 dniach:)

Slawo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, 01:20
Czym jeżdzę: KIA Sportage GT Line

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Slawo » 05 gru 2016, 07:06

Na 45

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: kjs62 » 05 gru 2016, 16:23

Ja w przypadku dwójki mam tak jak fabryka wypuściła 235/55R17 osadzone na 17"/7J/ET30 i jest OK.

Na mniejsze felgi jest opona 215/65R16.
Co by nie było trzeba różnice w felgach komepnsować rozmiarem opon.
Gość od którego kupiłem to auto przekazął mi je z zimówkami 225/55R17 i jeździło się do kitu- brakowało jedynki przy ruszaniu ze świateł a przy większej prędkości miałem podwyżsozne obroty.
Kto myśłi o zmianie felg na mniejsze niech przelicza opony tak aby nie stracić ze średnicy koła.

W kwestii doboru szerokości felg są rózne szkoły.
Moja córka na swojej kupie ma felgi znacznie szersze niż opony (z jakiegoś BMW zdjęte) i śmisznie to wygląda ale mówi, że lepiej się trzyma :)
Niemniej taka sytuacj anaraża felge na otarcia.
Kiedy felga jest nieco schowana otarcia ida na oponę.

Yeltan
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2017, 20:44
Czym jeżdzę: Sportage gt line

Re: Sportage IV GT Line i mniejsze felgi

Postautor: Yeltan » 19 sty 2017, 21:00

Ja miałem swoim 19" a na zime kupiłem felgi 17" i jest zajefajnie
https://4oponki.com.pl/12095,alutec-shark-racing-schwarz-frontpoliert-7-50x17-5x114-3-et38.html


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap