16" jakie zimówki ?

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: kijaS » 27 paź 2011, 22:01

:D Możesz. Teoretycznie.
Tylko:
- nie jest to rozmiar homologowany, w kraju raczej bez problemów, możesz mieć (teoretycznie) problem np. w Niemczech przy kolizji, kiedy komuś wpadnie do łowy sprawdzić opony i homologowanie do samochodu. Ktoś już pisał (chuba rouman), że musi przy nowym rozmiarze podjechać na stację diagnostyczną idokonać wpisu (homologacji) nowego rozmiaru (właśnie w Germanii)
- przy dużym obciążeniu i wychyleniu koła może się jednak gdzieś obcierać (choć w/g mnie jest mało prawdopodobne)
Ale np w RAVce jest to zamiennik standardowego rozmiaru 215/70R16 i wiem, że występuje w większej liczbie modeli i jest tańszy, więc pokusa istnieje
Ale proszę nie traktować mnie jak wyroczni, najlepiej skonsultować to jednak z serwisem - może sprawdzali to "w naturze"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: AldenteSaba » 27 paź 2011, 22:30

A wszelkie wątpliwości odnośnie zamienności wymiarów opon najlepiej sprawdzić samemu. Żeby nie podawać konkretnych linków jako reklamy zapytajcie dr.Google - wpiszcie sobie "kalkulator opon" i wyskoczy kilka fajnych. Wpisujesz wymiar oryginalny i Enter, a wyskoczą pasujące zamienniki.

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: mint » 27 paź 2011, 23:26

Dzięki za informacje, będę pytać serwis przy odbiorze sportka.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rouman01 » 29 paź 2011, 11:16

założyłem te Nokiany 235/60/R16, no i z boku felga aluminiowa 16" oczywiście wygląda mniej imponująco niż 17", ale z przodu i z tyłu ta opona 235 wygląda... na bardzo szeroką.

Dodatkowe koszty odbioru technicznego (dali dodatkowy papier, żeby w razie czego pokazać policji) to 31 euro.

Tak się krótko przejechałem z nawigacją, żeby porównać rzeczywistą prędkość ze wskazaniami prędkościomierza w aucie, no i jakiejś wielkiej różnicy nie widzę do fabrycznych 225/60/R17 - prędkościomierz pokazuje kilka km/h więcej niż w rzeczywistości.

Dokładne porównania z nawigacją zrobił kiedyś i opisał tutaj drogi Robal, co zgadzało się zupełnie z moimi obserwacjami.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: wentyl » 29 paź 2011, 16:27

rouman01 a jakiej szerokości jest ta felga 16"? Jeśli masz oponę 235 to według niemieckiego TÜV powinieneś założyć felgę szerokości 7,5-9,5 bo węższą chyba też musiałbyś homologować. A 7,5-9,5 to już dość szeroka felga wymagająca sporego odsadzenia ET co z kolei pociąga inne komplikacje. Ja też na zimę mam oponę 235 (235/60/R17) ale na feldze 17" o szerokości 7 (poniżej norm TÜV ale nas one nie obowiązują :lol: Dzięki temu mam koło identyczne z fabrycznym 18", które mam w lecie i jako dojazdówkę w bagażniku :)
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rouman01 » 29 paź 2011, 21:10

Drogi Wentylu,

Nie znam się, szczerze mówiąc, w ogóle na tych felgach aluminiowych, ale według dokumentów:

6,5Jx16H2
"Einpresstiefe" to pewnie ten cały ET: 31,5.

Właśnie ten cały problem polegał na tym, że musiałem to chyba "homologować" (?? cokolwiek to znaczy).
To znaczy dostałem od sprzedawcy (nota bene mój dealer KIA) komplet dokumentów TÜV cała wielka specyfikacja, i że to koło będzie "pasować" między innymi (też do Hundaia, Mitsubishi) do KIA-S SLS, SL (cokolwiek to znaczy), ale w momencie sprzedaży dealer mi uczciwie powiedział, że muszę jeszcze zrobić odbiór techniczny w takiej stacji, która robi przeglądy okresowe i dopuszcza auta do ruchu (TÜV, bądź co bądź prywatna firma nie ma na to monopolu, robi to wiele firm, akurat 2 km od mojego domu jest stacja diagnostyczna KÜS i tam byłem).

No i dealer mi jeszcze powiedział, że to będzie kosztowało kilka dziesiątek euro (jak pisałem kosztowało 31 Euro, żadnych problemów nie było, pan obejrzał dokumenty, potem obejrzał auto i "z przyklęku" koła i z 15 minut wkepywał dane do komputera).

Myślałem, że mi wpiszą coś do dowodu rejestracyjnego. Ten "dowód" w Niemczech składa się z dwóch części - tzw. "Fahrzeugbrief" (który się trzyma w domu) i tzw. "Fahrzeugschein" (coś jak nasz dowód, który trzeba mieć w aucie), przeglądy techniczne co dwa lata (nowe auto po trzech latach) wpisują w to drugie, no i myślałem, że wpiszą mi tam te nietypowe koła zimowe, ale nie wpisali, dali mi dodatkowy dokumnet (papier), który mam wozić w aucie w razie kontroli.

Krótko mówiąc prawdziwe "Deutschewirtschaft". Na podstawie jednego dokumentu, za drobną opłatą dostałem inny dokument.
Git, mogę jeździć.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wentyl
Uzależniony
Posty: 245
Rejestracja: 01 lis 2010, 23:22
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Kraków

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: wentyl » 29 paź 2011, 23:15

Mam rodzinę (polsko-niemiecką) mieszkającą między Odrą a Renem i wiem ile różnych papierków muszą "wykupić" od różnych instytucji, żeby ich samochód mógł poruszać się po niemieckich drogach. Oczywiście to wszystko służy bezpieczeństwu, ekologii, rozwojowi infrastruktury itp. Im samochód starszy, tym koszty z nim związane są większe (to trochę inaczej niż u nas :lol: A jak mają coś do zrobienia przy aucie, to wtedy przy okazji odwiedzają rodzinę i zaprzyjaźnionych mechaników w Polsce :lol: Dobrze, że KIA ma 7 lat gwarancji we wszystkich krajach (choć może warunki tej gwarancji są w różnych krajach różnie interpretowane :roll: Ten twój zestaw (opona i felga) jest spoko, choć z ich wyborem nie poszedłeś w tzw. "german style" http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=10&t=454&start=10 Oby Ci się dobrze na nich jeździło [papa]
Kiedyś czarna kijanka, teraz czarny tuk tuk ;-)

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rouman01 » 01 lis 2011, 21:07

Drogi Wentylu, piękne dzięki.

Jeździ się... fajnie. Nawet odnoszę wrażenie (choć wrażenie rzecz subiektywna i może nieprawdziwa), że jeździ się bardziej "komfortowo". Generalnie nasze KIA-S mają twarde zawieszenia, które daje odczuć nierówności pasażerom (fanjne zawieszenie, wolę twardsze niż "miększe"), no i chyba ten rozmiar 16" (w porównaniu do letniej, fabrycznej 17") powoduje, że auto chyba mniej "podskakuje" na nierównościach.

Jeżeli chodzi o tę szerokość opony 235 to poza wrażeniami optycznymi, musiały się lekko zwiększyć opory toczenia i teoretycznie spalanie, ale na razie (przejechałem dopiero 200km) sam nie zauważyłem (ani komputer pokładowy, trzyma średnio 7,5l/100 km)

Jeżeli idzie o "German style", to kupowałem auto i te koła w Turyngii, czyli w byłej NRD, a tam, trochę jak w Polsce, więcej fantazji co do stylu.

Pozdrawiam i też życzę przyjemnej jazdy.

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: kijaS » 09 lis 2011, 19:28

W ramach informacji dla osób, które kupiły bądź przymierzają się do zakupu Nokianów WR G2: w gazecie pt. 4x4 trafiłem na test zimówek do SUVów, są tam i Wasze. Ocenione zostały jako "godne polecenia", z cząstkowych ocen dobrze wypadły na mokrym i suchym, słabiej na śniegu. Można pobiec do Empiku albo innego Kolportera i zerknąć.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: kijaS » 10 lis 2011, 21:41

Panie Italiano! I co tam u Pana słychać? Czy tłumaczenia kolegów z forum (i moje) coś rozjaśniły sutuację? I czy nadal opony 205/x/y są wyższe niż 215/x/y? Albo takie same? Czy też jednak niższe? A jeżeli wyższe to jednak bardzo proszę o podanie firmy produkującej takie opony, które nie mieszczą się w normach jakie posiadają różne osoby na tym forum. Chyba, że wszyscy korzystamy z jednego (i nieprawidłowego) kalkulatora zamienników :niewiem:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rouman01 » 12 lis 2011, 23:56

A jeszcze odnośnie tych moich felg z kołami zimowymi, w tej całej specyfikacji TÜV stoi, że dla KIA Sportage pasują do nich opony:

215/70/R16
225/65/R16
235/60/R16
235/65/R16

Najpewniej wszystkie w efekcie końcowym o zbliżonej średnicy koła.
Z resztą w czasie "życia" opony bieżnik się przecież ściera, więc i średnica zmniejsza, najwyraźniej powyższe rozmiary łapią się w "tolerancji".
Jak już pisałem te moje zimowie 235/60/R16 nawet tak obserwując wskazania prędkości na nawigacji - "na oko" niczym się nie różnią we wskazaniach prędkościomierza z fabrycznymi, letnimi kołami 225/60/R17.

Pozdrawiam.

fosek
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:15
Czym jeżdzę: 2.2 di acenta

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: fosek » 21 gru 2011, 18:31

Koledzy, letnie mam 17 a na zimę jeden sprzedawca proponuje mi alu felgi Enzo i opony Dunlop 3D 215/70R16 a drugi tekie same felgi i Hankook 215/65R16 cena porównywalna. Co radzicie jeżeli chodzi o opony - które lepsze. Jeden mówi że Dunlopy są do osobówek i maja bieżnik regularny a że te Hankooki sa do SUVa i maja bieżnik asymetryczny. Co Wy na to?

Awatar użytkownika
ITI
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 14 wrz 2011, 00:29
Czym jeżdzę: przyczajony tygrys 2.0 CRDi 4x4
Lokalizacja: Katowice

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: ITI » 22 gru 2011, 00:32

miałem takie dunlopy w osobówce... ( troszkę mniejszy rozmiar) były super - to jednak opony klasy premium... hankook, no cóż jesli są takiej samej jakości jak nasze letnie, trzymałbym się od nich z daleka...
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu... prawdziwi mężczyźni żują pszczoły !!!

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: aBARTh » 22 gru 2011, 01:06

fosek pisze:Koledzy, letnie mam 17 a na zimę jeden sprzedawca proponuje mi alu felgi Enzo i opony Dunlop 3D 215/70R16 a drugi tekie same felgi i Hankook 215/65R16 cena porównywalna. Co radzicie jeżeli chodzi o opony - które lepsze. Jeden mówi że Dunlopy są do osobówek i maja bieżnik regularny a że te Hankooki sa do SUVa i maja bieżnik asymetryczny. Co Wy na to?



A co ma piernik do wiatraka? Ja rozumiem jakbyś chciał opony terenowe typu MT itp. wsadzić do osobówki, ale SUV to osobówka z wyższym zawieszeniem. Idąc tokiem rozumowania tego sprzedawcy (asymetryczne gumy tylko do SUV'a) to jakim cudem np. Pirelli P Zero Rosso (http://www.scb-alufelgi.pl/ufiles/produkty/bg/PIRELLI%20P%20ZERO%20ROSSO(3).jpg) montowane są w osobówkach i to supersportowych jak Ferrari czy Porsche?

Prawda jest taka, że nie ma zasady. Zmieniają się technologie i marketing producentów opon. Jakiś czas temu była moda na symetryczne gumy jak Dunlop Sp Sport 9000 , Yokohamy AVS , Michelin Pilot Sport. Teraz jest "moda" na asymetryczne gumy np. zimowe Pirelli Sotto Zero (jedna z lepszych zimówek).

Nie będę ukrywał, że Dunlop jest na pewno bardziej prestiżową marką niż Hankook, ale to tak samo jakbyś porównał VW Tiguana do Kii Sportage. Każda nowa zimówka jest dobra, byle nie chińskie gó*no albo bieżnikowane wynalazki.

Ja dostałem zimowe Kumho i sobie je chwale, choć do Pirelli Dunlopa itp. brakuje im "prestiżu", a to producent podobnie jak Hankook, ale jeździ :) i to całkiem nieźle czy na śniegu czy na mokrym

rypka64
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:08
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL biała
Lokalizacja: Warszawa

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rypka64 » 22 gru 2011, 11:41

Potwierdzam, dunlop winter-sport 3D są super. Toczę się na nich od około miesiąca i pomimo raczej jesiennej pogody, uważam że lepiej się sprawują niż fabryczne letnie hankooki. Czekam jeszcze na sprawdzian śniegowy, ale z opinii wynika że opony powinny dawać radę. :D

Awatar użytkownika
ati76
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 09 cze 2011, 12:19
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 GDI L Phoenix Silver Metalic
Lokalizacja: Warszawa

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: ati76 » 23 gru 2011, 09:55

A ja na zime nowy komplet sobie sprawiłem
felgi: ATT 690
opony: Michelin 4X4 ALPIN 215/70R16 100 S
Na razie jestem zadowolony.
1.6 GDI L Phoenix Silver

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: aBARTh » 23 gru 2011, 16:20

rypka, praktycznie każda opona jest lepsza od fabrycznego Hankook'a [hihihi]

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: 16" jakie zimówki ?

Postautor: rouman01 » 27 gru 2011, 23:08

Opony, jak opony, jeździć trzeba z głową, szczególnie zimą.

Przerabiałem dunlopy (letnie i zimowe), w sumie OK, kończyły się po 40kkm.
Choć z Bridgestone - letnie fajowe na początku, świetnie trzymały zdarły się jeszcze szybciej - po trochę ponad 30kkm, choć to były czasy, kiedy jeździłem innym autem ponad 200km/h.

Goodyeary też były ok, choć dunlopy wytrzymały dłużej. Royal letnie - jeździły ok, choć nie zdążyłem ich zajechać.

O tych fabrycznych hankook trudno mi mówić, bo za mało przejechałem (a propos "Hankook" w języku koreańskim znaczy po prostu "Korea").
Nokiany na w trudnych warunkach mnie nie zawiodły.

Kiedy te letnie, fabryczne opony hankooki w mojej KIA-S się skończą, chyba będę się rozglądał za dunlopami.

Pozdrawiam.


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap