Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
Awatar użytkownika
Kana80
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 06 wrz 2012, 15:53
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: Kana80 » 25 lis 2012, 23:13

Zbliża się zima i mamy dylemat z doborem łańcuchów śniegowych na opony o rozmiarze 225/60 R17. Przy wyjazdach na narty np. do Słowacji lub Czech trzeba obowiązkowo posiadać łańcuchy śniegowe. Wybraliśmy już sobie praktycznie model łańcuchów, które by nam odpowiadały i pasowały na ten rozmiar opon http://www.oponeo.pl/lancuch-sniegowy/pewag-snox-pro-sxp-570 , ale po głębszej analizie informacji od producenta (Pewag Austria) tych łańcuchów okazało się, że w samochodzie KIA Sportage nie można stosować łańcuchów śniegowych dla opon o rozmiarach 225/60 R17 i 235/55 R18. Producent podaje, że można zastosować łańcuchy jedynie na rozmiarze opony 215/70 R16. Tutaj są podane tabele rozmiarów łańcuchów dla poszczególnych modeli samochodów: http://issuu.com/pewag-polska/docs/lancuchy-sniegowe-tabele-rozmiarow#download Dla KIA Sportage przedstawione są na stronie 26 katalogu. Jeżeli nie można stosować łańcuchów śniegowych dla danego samochodu i rozmiaru opon, oznaczone to zostało "#"

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. "skarpetek" na opony, np. takich http://www.autosock.com.pl/
Jest jednak problem ponieważ dość szybko one zużywają się, w testach przeprowadzonych przez austriacki automobilklub ÖAMTC (Österreichischer Automobil, Motorrad und Touring Club) nie wypadły najlepiej, a dodatkowo podobno nie są one honorowane jako zamienniki łańcuchów śniegowych (chociaż sprzedawca "skarpetek" zapewnia że są ;) )

Proszę o pomoc i informację czy faktycznie nie można w samochodzie KIA Sportage przy oponach o rozmiarze 225/60 R17 (a takie właśnie mam) stosować łańcuchów śniegowych. Jest to dla mnie dość ważne ponieważ w ferie zimowe wyjeżdżamy z rodziną na narty do Słowacji.
KIA Sportage 1.6 GDI XL D5U + SRK, LST, NVN
Zamówiona: 24.07.2012, Dotarła na salon: 30.10.2012, Odebrana: 08.11.2012

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: gasewo » 26 lis 2012, 13:16

Szczerze mówiąc to za bardzo nie rozumiem dlaczego nie można zastosować tych łańcuchów do KII Sportage :?: Nigdy nie spotkałem się z opinią, że marka i model pojazdu są ważniejsze, niż rozmiar opony :? (do poczytania, na co zwracać uwagę przy wyborze łańcuchów: http://www.opony.com.pl/artykul/lancuch ... dy/?id=100). Tymbardziej, że na stronie firmy PEWAG jak wół stoi, że dokładnie te łańcuchy, o których piszesz można instalować na opony o rozmiarze 225/60 R17 (w załączeniu screenshot ze strony www). Może chodziło o to, że te łańcuchy znajdują się w kategorii samochodów osobowych a nie w kategorii 4x4 i SUV i dlatego napisali, że są nie dobre dla Sportage. Najwyraźniej wychodzą z założenia, że żaden samochód w kategorii SUV nie jest samochodem osobowym :lol: Według mnie jest to naciąganie klienta na kasę. Bo o ile w samochodach z napędem 4x4 może rzeczywiście trzeba montować inne łańcuchy (chociaż bardziej wydaje mi się, że trzeba montować je na dwóch osiach a nie tylko na jednej), to w samochodach z napędem na jedną oś nie ma takiej potrzeby. Być może chodzi też o to, że zazwyczaj łańcuchy znajdujące się w kategoriach 4x4 i SUV są łańcuchami wzmacnianymi, ponieważ w tych samochodach oś wytwarza większy nacisk (chociaż z drugiej strony nie sądzę, żeby Subaru Impreza miało większy nacisk na oś niż Sportage, a ma napęd 4x4). Natomiast nadal nie rozumiem jak to się ma do konkretnego modelu auta, ponieważ jest mnóstwo samochodów, które są cięższe niż sportage i nie są SUV-ami i dla nich kupuje się łańcuchy w kategorii osobowe, które swoją drogą też mogą być wzmacniane :D
Więc podumowując według mnie jest to zwyczajny trik marketingowy, na zasadzie "dodajmy inny symbol do tej samej nazwy nazwy i dodatkowo napiszmy, że specjalnie do SUV i 4x4, wtedy podniesiemy cenę o kilkadziesiąt %" Dodatkowo skoro miałbym użyć łańcuchów tylko raz czy dwa razy w ciągu roku, tymbardziej nie widziałbym sensu wydawania więcej kasy na coś co ma znaczek 4x4. Natomiast jeżeli zamierzasz używać felg aluminiowych, zwróć uwagę na to, aby łańuchy miały plastikowe obręcze co byś nie porysowała rantów felg. No i radziłbym też przed wyjazdem poćwiczyć zakładanie (najlepiej na śniegu) jeżeli tego nigdy nie robiłaś :)
rozmiary lancuch.jpg
Between two evils, I always pick the one I never tried before

Awatar użytkownika
Kana80
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 06 wrz 2012, 15:53
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: Kana80 » 26 lis 2012, 20:53

gasewo pisze:Szczerze mówiąc to za bardzo nie rozumiem dlaczego nie można zastosować tych łańcuchów do KII Sportage :?: Nigdy nie spotkałem się z opinią, że marka i model pojazdu są ważniejsze, niż rozmiar opony :? (do poczytania, na co zwracać uwagę przy wyborze łańcuchów: http://www.opony.com.pl/artykul/lancuch ... dy/?id=100). Tym bardziej, że na stronie firmy PEWAG jak wół stoi, że dokładnie te łańcuchy, o których piszesz można instalować na opony o rozmiarze 225/60 R17 (w załączeniu screenshot ze strony www). Może chodziło o to, że te łańcuchy znajdują się w kategorii samochodów osobowych a nie w kategorii 4x4 i SUV i dlatego napisali, że są nie dobre dla Sportage. Najwyraźniej wychodzą z założenia, że żaden samochód w kategorii SUV nie jest samochodem osobowym :lol: Według mnie jest to naciąganie klienta na kasę.


O to naciąganie klienta na kasę raczej nie posądzam firmy Pewag ;) , ponieważ według ich tabeli rozmiarów to żadne łańcuchy nie mogą być stosowane w KIA Sportage - nawet te droższe dedykowane dla kategorii 4x4 i SUV :)

Ale mój mąż jest po pierwszych rozmowach z przedstawicielem firmy Pewag w Polsce i sprawa wyjaśnienia możliwości zastosowania łańcuchów ich produkcji na opony 225/60 R17 w KII Sportage jest w toku. Przesłany został do niego skan fragmentu instrukcji obsługi samochodu dotyczący stosowania łańcuchów śniegowych i sprawdzi możliwość ich zastosowania. Zapytany o to dlaczego nie można zakładać łańcuchów na opony 225/60 R17 i 235/55 R18 odpowiedział, że wynika to ze wcześniejszych informacji, które dostali podobno od KIA, ale nie wykluczył też pomyłki w druku :D Czekamy teraz na informację zwrotną.

gasewo pisze:Natomiast jeżeli zamierzasz używać felg aluminiowych, zwróć uwagę na to, aby łańcuchy miały plastikowe obręcze co byś nie porysowała rantów felg.


Zabezpieczenie dla felg aluminiowych to było jedne z podstawowych kryteriów wyboru łańcuchów do naszego samochodu ;) Łańcuchy Pewag Snox Pro SXP 570 posiadają system plastikowych klipów do zabezpieczania felg aluminiowych.

gasewo pisze:No i radziłbym też przed wyjazdem poćwiczyć zakładanie (najlepiej na śniegu) jeżeli tego nigdy nie robiłaś :)


Raczej łańcuchy będzie zakładał mąż, ale jeżeli będę musiała zrobić to ja, to też nie powinno być kłopotu ponieważ te łańcuchy są stosunkowo proste w montażu i demontażu :)
KIA Sportage 1.6 GDI XL D5U + SRK, LST, NVN
Zamówiona: 24.07.2012, Dotarła na salon: 30.10.2012, Odebrana: 08.11.2012

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: gasewo » 27 lis 2012, 02:27

Sam jestem ciekaw co odpowie firma PEWAG, ponieważ w instrukcji obsługi Sportage nigdzie nie ma zapisu, że łańcuchy śniegowe mogą być stosowane tylko na oponach o określonych rozmiarach, nie mówiąc już o całkowitym zakazie ich stosowania. Jest tylko wzmianka o tym, żeby dobrać odpowiedni rozmiar łańcucha do rozmiaru opony. Ale jeżeli firma PEWAG uważa, że jeżeli ktoś ma koła większe niż 16 cali i jeździ KIĄ Sportage to nie może stosować łańcuchów sniegowych, to gratuluję firmie PEWAG "kompetencji" do sprzedawania tego typu wyposażenia :D
Between two evils, I always pick the one I never tried before

c44
Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: 12 cze 2012, 14:37
Czym jeżdzę: BMW 2 Gran Coupe 220i Xdrive MSport

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: c44 » 29 lis 2012, 14:05

Witam, niedawno stałem przed podobnym problemem. Szukałem, czytałem, dzwoniłem. Z doborem łańcuchów na koła 225/60/R17 nie było problemu, ale jak tylko mówiłem, że to ma być KS II to od razu "kazali" kupować łańcuchy droższe, do SUV-ów. Ale na logikę, po co jeśli auto waży 1305 kg, ma napęd na jedną oś, a i rozmiar kół nie jest wyjątkowy. Kupiłem łańcuchy Thule CB-12 z zabezpieczeniem do felg aluminiowych i myślę, że będzie OK. Tym bardziej, że być może nigdy ich nie założę. Tam gdzie sięwybieram jest taki wymóg, zresztą dla bezpieczeństwa lepiej mieć, a polskich i czeskich górach nigdy nie miałem potrzeby zakładania łańcuchów. Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu.

Awatar użytkownika
Kana80
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 06 wrz 2012, 15:53
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: Kana80 » 30 lis 2012, 23:17

Tak więc sprawa wyjaśniła się :)

Oto fragment odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od firmy Pewag:

Po konsultacjach kolegów z Austrii z importerem marki KIA na ten rynek, poniżej znajdzie Pan propozycje łańcuchów do Pańskiego auta:

SNOX PRO SXP 570
SNOX SUV SXV 570
SERVO RS 77
SERVO SUV RSV 77


Sprawdziliśmy jeszcze konfigurując łańcuchy na ich stronie www i wyszło, że dla opon 225/60 R17 rekomendują takie typy:
AUSTRO-S A 77 S
FORSTMEISTER FM 76
SERVO RS 77
SNOX PRO SXP 570

PS. Tak informacyjnie - dla opon w rozmiarze 235/55 R18 wyszedł taki typ: FORSTMEISTER FM 79
KIA Sportage 1.6 GDI XL D5U + SRK, LST, NVN
Zamówiona: 24.07.2012, Dotarła na salon: 30.10.2012, Odebrana: 08.11.2012

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Łańcuchy śniegowe na opony 225/60 R17

Postautor: gasewo » 01 gru 2012, 03:02

Dzięki za info. Szczególnie to dotyczące kół 18". A swoją drogą to potwierdziła się moja opinia o tej firmie dot. kompetencji, a przynajmniej polskim oddziale.
Between two evils, I always pick the one I never tried before


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap