Całoroczne 17'

Jakie opony, jakie felgi-rozmiary, marki. Opinie i porady.
artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Całoroczne 17'

Postautor: artemise » 05 paź 2018, 15:00

Szukam dobrych opon całorocznych do KS IV 177KM. Przebiegi robię małe (7-8 tys) i mieszkam pod Warszawą gdzie drogi w zimie nie zawsze są dobrze odśnieżone jak w Wawie (chociaz czesciej w zimie jest po prostu gołoledź) więc uznałem, że sprzedam letnie opony i kupie takie. Wybór padł na Goodyear Vector 4Seasons G2 lub MICHELIN CrossClimate+. Pierwsza to chyba zimowa dostosowana do lata a druga odwrotnie. Bardziej chyba skłaniam się ku drugiej opcji. Co sądzicie ? Chyba, że ktoś coś innego jeszcze poleci co ma wysoką jakość w stosunku do ceny?

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Całoroczne 17'

Postautor: kzyhu1983 » 05 paź 2018, 20:42

Miałem na poprzednim aucie Crosslimate 225/40 R17...i powiem tak...lato bomba...deszcz bomba...jesień bomba...zima trzeba jednak uwazac. W śniegu w miare sobie radzą...w breji też..ale jak lód itp. to już lipa. Ja w większości kręcę się wokół komina...więc po prostu trzeba zachować większą ostrożność. Do Sportage zakładam 19 października Crossclimate z Plusikiem. Podobno lepsze od modelu bez plusika. Micheliny to opona letnia z homologacją zimowej. Myślałem o dobrych zimówkach...ale komfort wymiany itp. i latanie 2x w roku nie dla mnie. Jak ganiasz dużo na trasach itp. bierz zimówki. Jak kręcisz się ze drogowcy w miarę ogarniają nawierzchnie to bierz wielosezonówki. Jaka marka- to już Twój wybór. Pozdrawiam

artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Re: Całoroczne 17'

Postautor: artemise » 06 paź 2018, 21:09

Dzięki za odpowiedź. Dzwoniłem do warsztatu gdzie wymieniam opony i koszt wymiany dla KS IV to 120 zł w tym przypadku (dla Corsy było to 80), czyli 240 zł rocznie + ryzyko zepsucia czujników. Wiem, że co roku powinno sie chyba kołą wyważyć, ale i tak wyjdzie to pewnie duzo taniej. A co robisz z letnimi ? Trudno jest sprzedać takie opony ? Moje mają nalatane obecnie 900 km więc może jakiś kupiec się znajdzie - prawie nówki.

Wracając bardziej do tematu nie chce za bardzo oszczędzać na oponach - Crossclimety wydają się chyba najlepszym wyborem, czytałem w innych wątkach tutaj i ludzie raczej polecają.

Wiktor 5
Uzależniony
Posty: 178
Rejestracja: 05 mar 2017, 17:52
Czym jeżdzę: Ks IV 1.6 GDI

Re: Całoroczne 17'

Postautor: Wiktor 5 » 07 paź 2018, 07:13

Cześć. Na temat marki opon nie będę pisał bo już wybrałeś i jest to indywidualna sprawa. Jeżeli chodzi o sprzedaż opon letnich to znajdzie się kupiec lecz cudów się nie spodziewaj. Jeśli chcesz sprzedać to kwota 700/800pln za kpl będzie osiagalna. Opieram się na własne doświadczenie w tym temacie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Całoroczne 17'

Postautor: kzyhu1983 » 07 paź 2018, 20:13

Sprzedasz bez problemu tylko potrzeba troszkę czasu...kwota 1k z małym ogonkiem do osiągnięcia ale będzie trudniej bo sezon nie ten. Na wiosnę szybko znajdą właściciela (nowe Goodyear 225/60/17 to koszt 480 zł za oponę).
Słyszałem bardzo pochlebne opinie na temat Kleber Quadraxer 2. Ja nie będę ryzykował i wybieram markę Premium- czyli Michelin.

smyq999
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 18 lip 2018, 14:49
Czym jeżdzę: Kia Sportage GT-Line + SM2
Gadu Gadu: 1180

Re: Całoroczne 17'

Postautor: smyq999 » 16 paź 2018, 10:59

Hej, kolego policz sobie wszystko, czy Ci się opłaca jak masz nowe letnie. Też chciałem wielosezon, chociaż 19ki i wyszło mi, że taniej i lepiej będzie z zimówkami. Niby koszt zmiany 240zł rocznie (chociaż mi wyszukało zakład ze zmianą za stówkę), ale sama zimówka jest tańsza sporo od wielosezonowej to raz, a dwa, że wielosezonowych musisz liczyć 2 komplety żeby wystarczyło Ci na tyle samo co zimowe+letnie (bo używasz ich o połowę mniej), a letnie sprzedasz jednak dużo taniej niż nowe.

Awatar użytkownika
kzyhu1983
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 22 wrz 2018, 21:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage FL 1.6 GDI M+ Smart
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Całoroczne 17'

Postautor: kzyhu1983 » 16 paź 2018, 17:11

Niby musze liczyć 2kpl. wielosezonowych. Tylko jeżeli opona letnia zachowuje swoje parametry po 4...5 latach...z kolei zimowa z roku na rok coraz gorzej, a po 5 latach już praktycznie niespelnia swoich właściwości. Do niczego nie namawiam..nic nie reklamuje...każdego indywidualna sprawa

MAJKI4MOZA
Nasz Człowiek
Posty: 507
Rejestracja: 17 gru 2017, 17:55
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI 7DCT AWD, "L" + Skoda Superb L&K 2.0 TDI 190KM
Lokalizacja: Kraków

Re: Całoroczne 17'

Postautor: MAJKI4MOZA » 16 paź 2018, 22:44

Używam od nowości samochodu opon Uniroyal AllSeasonExpert 225/60 R17 99 H FR. Jestem zachwycony. Szczególnie na mokrym. Tuż po odebraniu samochodu w marcu był u mnie w mieście nawrót zimy i doskonale się spisały. Lepiej trzymały niż zimowe na RAV4 II gen. Oczywiście na pewno to też zasługa trakcji Sportage i nowości opon.
Wielosezonowe wystarczą mi na góra 2 lata (przebieg roczny 20-25 tys. km), ale wolę mieć co 2 lata świeże niż przekładać i trzymać 4-5 lat dwa różne komplety. Teraz na przeglądzie po 15 tys. km poprosiłem o wyważenie ich, doszła do tego kalibracja czujników ciśnienia za 38zł.

artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Re: Całoroczne 17'

Postautor: artemise » 31 paź 2018, 09:47

Chciałbym się upewnić, czy do Sportage IV T-GDI opony Michelin Crossclimate+ 225/60R17 103V Xl będą odpowiednie jeżeli chodzi o nośność ? 103 wydaje mi się wystarczające, widze ze takie tutaj ludzie na forum kupują, niestety w instrukcji nie widziałem czy Sportage ma homologację na opony wzmacniane(XL) , ale chyba powinno być ok nie?

artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Re: Całoroczne 17'

Postautor: artemise » 23 lis 2018, 16:47

Opony są już na felgach, coś więcej napisze po zimie. 3h je zakładali w ASO bo nie mogli ich odgiąć jak je wyjęli z magazynu więc ten znaczek XL z czegoś się wziął. Na razie raz miałem sytuacje, że jak chciałem wyprzedzić przy 20-30 km/h dziadka i depnąłem w pedał to poczułem zapach palonej gumy - nie wiem czy to wina opon czy brak AWD (jezdnia nie była oblodzona w żaden sposób ale było niewiele na plusie). Mam wrażenie, że jednak na poprzednich oponach byłoby lepiej.

Wujas
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 20 lip 2018, 13:57
Czym jeżdzę: 1.6 GDi M+Smart 2018

Re: Całoroczne 17'

Postautor: Wujas » 23 lis 2018, 22:02

Jeżeli ktoś się zastanawia jeszcze nad zakupem CrossClimate to miałem na poprzednim aucie i nie jest to tradycyjna opona wielosezonowa, raczej letnia z możliwością jazdy zimą i nie polecam jeżeli ktoś mieszka na terenach gdzie często leży śnieg. Na śniegu z miejsca rusza bez problemu, w miarę dobrze hamuje ale kierowalność jest dość słaba, nie trzyma tak na boki jak prawdziwa zimówka. Opona raczej do miasta i na drogi pierwszej kategorii odśnieżania, jak zastanie was śnieżyca w innym mieście to do domu w miarę bezpiecznie dacie radę wrócić, tyle że na pewno wolniej niż na zwykłej oponie wielosezonowej.

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

kriss76b
Bywalec
Posty: 148
Rejestracja: 25 lis 2014, 00:16
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6GDI M+SMT 2018r.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontaktowanie:

Re: Całoroczne 17'

Postautor: kriss76b » 10 mar 2019, 19:00

Bardzo proszę o podpowiedź osoby, które sprawdzały na "własnej skórze" - opony 225/60 R17 wielosezonowe, rejon użytkowania - Pomorze, obecnie mało jeżdżę ok.8tys. km/rok (wcześniej ok 12-14tys. dlatego miałem 2 komplety opon), które?:
- GOODYEAR Vector 4 Seasons G2
- VREDESTEIN Quatrac5
- MICHELIN Crossclimate
Oprócz właściwości jezdnych w różnych warunkach ważny jest dla mnie też hałas od opony.
Na tą chwilę nie zwracam uwagi na cenę (wiem, ze najdroższa jest oczywiście Michelin, ceny Vredestein i Goodyear obserwuje od dłuższego czasu i raz jedna a raz druga opona jest droższa), chciałbym poznać Wasze opinie co do jakości lato/zima czyli uniwersalności.
Dzięki!!!

artemise
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 sie 2018, 08:29
Czym jeżdzę: KIA Sportage IV 1.6 T-GDI L+BL przed liftem

Re: Całoroczne 17'

Postautor: artemise » 10 mar 2019, 20:38

Ja polecam Crossclimety. Mam je od listopada. W zimę byłem zadowolony - nie było problemu żeby po śniegu jeździć, opony raczej ciche. W sumie nie zauważyłem, że zimówek nie założyłem przez te kilka miesięcy więc chyba o to chodziło. Mam nadzieję, że przez kolejne sezony nie stracą swoich zimowych właściwości. Województwo mazowieckie.

JanuszK
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2016, 13:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage IV 1,6 GDi M
Lokalizacja: Kęty/ k. Bielska-Białej

Re: Całoroczne 17'

Postautor: JanuszK » 11 mar 2019, 11:53

Też polecam MICHELIN Crossclimate+ . Mam je od niecałych 2 lat. Dwie zimy (w tym ostatnia dość śnieżna) i jedno lato z temp. do 35 st.
Opona spisywała się nadspodziewanie dobrze. W lecie w upały bardzo dobrze trzymała drogę, na zakrętach zero uślizgów, naprawdę cicha, tak jak dobra opona letnia. W zimie na śniegu przyczepność całkiem dobra, na lodzie przeciętnie ( trzeba było redukować prędkość - ale na lodzie nic się dobrze nie trzyma drogi). Reasumując: przez ten cały czas opona swym zachowaniem nie wystraszyła mnie ani nie spowodowała jakiegokolwiek zagrożenia na drodze.

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Całoroczne 17'

Postautor: kjs62 » 11 mar 2019, 12:18

Jeżdżę w większości po Bielsku-Białej i okolicach a więc dużo w w górach i w każdych warunkach.
Od paru lat mam wiosenno-jesienne :) Goodyery gen2 - jestem nimi zachwycony nigdy nie miałem lepszych opon.
Czy to po mieście czy w trasie, sucho, mokro, ślisko wszędzie kijanka jedzie.
Do tego opony są komfortowe - ciuchutkie - jazda w długie trasy to przyjemność.
Założyłem rozmiar 235 dla poprawy drogi hamowania i przyczepności na zakrętach.
Sprawdzają się w 100%. Co z minusów? Ciut wyższe spalanie ale wyznaję zasadę - Safety First.

Co do ogółu całorocznych:
Micheliny są oponami z biasem letnim więc na pewno lepiej sprawdzą sie latem natomiast gorzej będzie zimą (co nie znaczy że tragicznie).
Jak ktoś chce lepsze opony całoroczne ale stricte na zimę to najlepsze są Nokiany z biasem zimowym własnie.
Tyle wiem z przeczytanych testów na angielskich stronach gdzie tego typu opony są bardzo popularne.
Na wyspach są też różne strefy klimatyczne i w zależności gdzie kto jeździ co innego uzna za najlepsze.
Goodyeary mają bias neutralny czyli 50/50 i na nasze polskie zmienne warunki klimatyczne ja dla siebie uznałem je za optymalne.

JACEK12300
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:00
Czym jeżdzę: KIA 2.0 CRDI 184km

Re: Całoroczne 17'

Postautor: JACEK12300 » 12 mar 2019, 11:20

Opona całoroczna Nokian WEATHERPROOF SUV 225/60 R17 103 H T429494
Opór toczenia: C
Poziom hałasu (dB): 69
Hamowanie na mokrej nawierzchni: A
Dodatkowe oznaczenia: XL
założone czerwiec 2016r POLECAM !!!


Wróć do „OPONY i FELGI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap